Gemengde berichten. De erfgenaam van Hornegg. In de op 16 dezer te Schagen gehouden vergadering van den raad dier gemeente, werd in de eerste plaats medegedeeld; 1. Missives van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie; houdende opgave der bijdrage, door deze gemeente, in de kosten voor het kan tonnale huis van bewaring te Helder, over de laatste negen maanden van het vorig jaar. 3. Idem. van de directie der gasfabriek alhier, waarhq deze kennis geeftnaar aanleiding van een des wege namens den raad ontvangen schrijven, dat, ofschoon de directie het oordeel des raads. in dezen niet beaamt, de gelden, door haar ontvangen van den landman H. Bakker, voor de plaatsing van een lantaarnpaal aan het Bensgars alhier, ter vervanging van eene der gemeente behoorende, door Bakkers paard ver nielde paal, zullen worden gestort in de ge meentekas. Vervolgens werd, een besluit vastgesteld be trekkelijk de gemeentelijke comptabiliteit dienst 1878, en daarna medegedeeld, twee missives, van den hoofdonderwijzer der gemeenteschool betrekkelijk de verhuring van zijne door hem te ontruimen woning, waarbij hij zich wenscht gereserveerd te zien, het regt, die woning ten allen tijde, na behoorlijke opzegging, weder te kunnen betrekken. Na eenige toelichting door den voorzit ter werd, naar aanleiding van dit schrijven bepaald dat de verhuur zal geschieden per jaar, en de onderwijzer, mits tijdig (door een behoorlijke opzegging) van zijn voornemen daartoe kennis gevende, bij het verstrijken van den huurtijd, de woning weder zal kunnen betrekken. Daarna werd het besluit tot onder- handschen verhuur definitief vastgesteld. Nog werd door den voorzitter medegedeeld dat, naar aanleiding der schorsing van publieke vermakelijkheden, ten gevolge van het sterven van Z. K. H. den Prins van Oranje, door hem, van den heer minister van Binnenlandsche zaken per telegram is gcyraagd, of de kermis alhier, aanvangende den 22 dezer, zou kunnen doorgaan; doch dat het antwoord nog niet is ontvangen. Bij de nu volgende rondvraag zegt de voorzitter op eene vraag va n den Heer Stammes deswege, dal voor de hulponderwijzers vacature aan de gemeente school, eene voordragt is opgemaakt welke in de volgende vergadering den raad zal worden aangeboden. 1 Daarna wordt de vergadering gesloten. i Heden den 16 dezer leed de gemeente Schagen een treffend verlies, door den dood van den heer Jacob Denijs Wz. een harer ver dienstelijkste raadsleden, een man begaafd met een juist oordeel, die steeds het ware belang der gemeente met hart en ziel voorstond, van wien, in den volsten zin, des woords gezegd kan worden, wat men helaas van zoo weinigen kan zeggen»hij handelde als raadslid zonder aanzien des persoons en zonder eigenbelang". Meer nog dan de gemeente, lijdt zijn gezin een onherstelbaar verlies: de toekomst voor vrouw en kinderen ligt in het stik donker. Eene noodlottige gebeurtenis waarvan de 001 zaak aan zijn goed en medelijdend hart is toe te schrijven, maakte een einde aan zijn zoo nuttig, werkzaam en vlekkeloos leven. Blijkens te Schagen ontvangen mede- deeling, van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, is de sluiting der openbare vermakelijkheden, met I 8 dezer opgeheven, met uitzondering van den dag der begrafenis van Z. K. H. den Prins van Oranje. De kermis gaatdusalhierbepaald door,behalve op den dag der begrafenis, wanneer die mogt plaats hebben in den loop der volgende week; waarvan echter niets officieel» bekend schijnt te zijn. Een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur Gene raal van Nederlaudsch Indie bevat het bericht L. „Als ge 't in dien zin opneemt welnu dan wil ik uw goede opinie niet aan 't wankelen brengen, door u to doen geloovon, dat ik, om den aard van de zaak zelve, nog iets voor u te verbergen had. Mijn geheim is, dat ik langen tijd oen arme, onnoo- zelfe dwaas, een dolzinnige ben geweest en dat ik vooreerst nog geen genezing van dien waanzin zie komen. Mijn geschiedenis heeft wel cenige over eenkomst met die van den cbevalier de Grieux, of met die van den armen schilder Greuze. Kent ge die geschiedenis „Neen." „Zijn vrouw bedroog hem, even als Manon de Les- caut den ehevalier de Grieux bedroog. Gewoonlijk weten bedrogen mannen zich zeiven te genezen. Zij vergeten de stormachtige catastrophe niet alleen, maar ook de verachting, die zij voor de wereld gevoelen, zoowel als hun haat tegen de vrouwen, welke op be paalde tijdstippen daaruit is voortgesproten, geraakt in 't vergeetboek en na ceuigen tijd troosten zij zich met eene andere vrouw. Maar nu zijn er uitzonde- rii gen, welke ontrouw niet verstaan cn begrijpen, dat op den 9<Ien dezer Gliëng, de verblijfplaats van Panglima Polim in de XXII Moekim, door onze troepen genomen en, even als de omlig gende kampongs, getuchtigd is. Men vermeesterde te Gliëng 25 stukken geschut en veel amunitie en ook ae woning van Panglima Polim werd er gevonden. Naar het t)aghlad verneemt, zou Z. M. de Koning ten slotte geweigerd hebben het ontslag, door het Ministerie aangeboden, aan te nemen. De aankomst van het stoffelijk overschot kan Z. K. H. den prins van Oranje te Delft, 't geen in den avond van dea a5sten Juni e. k. ten 9 ure zal plaats hebben, zal met bijzondere plechtigheid vergezeld gaan. Ook te Rotterdam zal een officieele hulde aan de laatste overblijf seleti van den ontslapen Vorst worden gebiacht. Een aantal hoog geplaatste dames uit den Haag, die zich daartoe vereenigden, hebben op de lijkkist, die het stoffelijk overschot van Z. K. H. den Prins van Oranje bevat, een krans van witte rozen doen plaatsen. Eene gehuwde vrouw te Delft, oud 54 jaar, sedert jaren verslaafd aan sterken drank, had gisteren zooveel jenever gedronken, dat zij is gestikt. Gisteren avond zijn te Baarn door den laatsten trein naar Amersfoort drie paarden overreden. Alleen een kort oponthoud was hiervan" voor den trein het gevolg, daar de stukken van de paarden aan de locomotief waren blijven hangen. Eene arrestatie van een viertal personen, wonende in de zoogenaamden Duivelshoek te Amsterdam, Zaterdag door de politie gedaan, wordt in verband gebracht met den moord (door verdrinking), op een nachtwacht aldaar gepleegd. Dertien gamelan spelers met twee Javaan- sche danseressen zijn op 3 Mei jl. per stoomschip Celebes van Java vertrokken, om op de Arn- hemsehe tentoonstelling de gamelan van pi ins Mangko Negero te bespelen. In een hoffelijk telegram, gericht, aan het Bestuur der tentoonstelling, wordt door den prins van het vertrek der muzikanten kennis gegeven, tevens met bericht, dat zijn zoon met hetzelfde stoomschip eene reis naar Europa gaat ondernemen,, pm ook Nederland en de tentoonstelling tq Arnhem te bezoeken. De prins gaat te Napels aan wal en vertrekt direct naar Arnhem, om hij de aankomst van het muziek korps tegeuwoordig te zijn. Algemeen is men van meening. dat Spaan- sche hoenders de voordeeligste zijn. Thans heeft een hoenderliefhebber, na een nauwkeurig ver gelijkend onderzoek, aangetoond dat het Itali- aansche ras boven het Spaansche de voorkeur verdient. "ij bevond dat het gewicht der Itali- aansehe eieren was: 10 stuks 590 gram: het kleinste 55 gram, het grootste 67 gram. en dat der Spaansche: 10 stuks 5ao gram, het kleinste 45, het grootste 60 gram. Ook leggen de Itali- aansche kippen vroeger en meer eieren dan de Spaansche. Eergisterenavond te 9 uren is, in een door cavalarie gevolgden transportwagen, het lijk van den Prins van Oranje uit zijne woning, Rue Auber 19, naar het hotel der Nederlandsche Ambassade, Avenue Bosquet, overgebracht. Achter den transportwagen reden verscheidene rijtuigen van het personeel der legatie, (de gezaut van Zuylen, alsmede de heeren van Capelle, de Stuers en Ruysseuaers), de adjudanten v. Rentinck en de Koek, enz. De oude kamerdie naar Donker, die 24 jaren in dienst is geweest van den Prins v. Oranje, heeft het lijk van zijn meester niet willen verlaten. In de vestibule van het gezantschaphotel, evenals de geheele benedenverdieping met zwart afgezet met zilveren franjes, behangen en voor zien van een met zilveren sterren bezaaid omdat de sleutel daartoe hunjontbreektuitzouderiugen, die uiet aan haar gelooven en met de taaie volhar ding van een hond aan de ontrouwe vrouw blijven hangen Tot dit aantal behoorden de beide ongeluk kige Franschen „E" gjj?" „En ook ik helaas want ik heb langen tijd iets van dienzelfden aard gevoeld. Is dat nu iets anders dan waanzin „Dat is geen waanzin,* gaf gravin Clotilde hoofd schuddend ten antwoord- „Volstrekt niet. Elke ware liefde heeft diezelfde hondentrouw. Een vader heeft zijn kind op die wijze lief, al heeft het hem ook mo gelijk tienmaal door slechte streken het hart verbiei- zeld." .Maar," riep hij met ontwakende hartstochtelijk heid, uit, „als de vrouw den man verraadt als zij openlijk, overmoedig, roekeloos 1* Gravin Clotilde maakte eene beweging met de hand die hem deed ophouden. ,0 stellig, stellig zeker is die ontrouw verachte lijk die is zonder een laag karakter niet denkbaar. Maar is die nu slechter dan moord en roof, dan landverraad En zal het u toch niet doen ontroeren als de vrouw van den ellendeling, die wegens roof en moord terechtgesteld, of wegens landverraad dood- plafond, wachtten Z. K. H. Prins Alexander met zijn adjudant de Grovestins, mevr. Van Zuylen en haar dochter, dr. Vinkhuyzen en ds. Bersier de lijkkist op, die met een zwart flu- weelen kleed overdekt was en onmiddelijk (kwart voor tien uur) in de als rouwkamer ingerichte voorzaal werd gedragen, onder een verhemelte van zwarte draperiën, met palmtak ken en laurierbladen, zilveren boeken en randen geornamenteerd, en omgeven door groote zilveren kandelaars met waskaaren. Schilden met de wapens van Oranje en Nederland in kleuren prijken aan de wanden, en op de kist liggen ver scheidene prachtige kransen van witte rozen, camelia's, viooltjes enz. neeigelegd door Prins Alexander, Prinses Matilde, Prinses d'Henin, baron van Zuvlen, de Jockeyclub enz. Ds. Bersier sprak bij het lijk een kort gebed uit, waarvoor Prins Alexander hem hartelijk dank zeide. De eigenlijke lijkdienst is bepaald op Woensdag a5 Juni. Slechts genoodigden zullen bij die lijkdienst toegang hebben. In eene correspondentie uit Parijs wordt gezegd, dal men den dood van den Kroonprins aan eene onvoorzichtigheid van den zieke zelf zou mogen wijlen. Hij moet namenlijk, ondanks liet verbod van den geneesheer, in zijne ziekte een vrij groote hoeveelheid bier, zijn gelief- koosden drank, gedronken hebben. Bij gelegenheid van den aspergetijd worden een paar anecdotes in herinnering gebracht uit de vorige eeuw. Fontenelle, de geestige schrijver, die honderd jaar leefde (1657 17^7) was een zeer groot liefhebber van asperges. Hij beschouwde ze als een middel om lang te leven en toonde zijn oom Thomas Gorneille in tal van voorbeelden - o. a. het zijne aan, dat men om een hoogen ouderdom te hereiken, zoo lang mogelijk asperges moet eten. Eens verzocht Fontenelle den kardinaal Dubois en Mme de Tencin bij zich ten eten. Het waren gasten,die de asperges ieder op een bijzondere ma nier toebereid wilde hebben. Mme Tencin at ze liefst zonder, Kardinaal Dubois met witte saus, en Eoritenelle had ze liefst met olie toebereid. De kok had order gekregen om voor den Kardinaal een goeden schotel asperges met witte saus klaar te inaken. Het was etenstijd, cn men wachtte slechts op Dubois om aan tafel te gaan, toen een lakei het bericht kwain brengen, dat de kardinaal overleden was. Zoodra hij die tijding vernam, riep Fontenelle met een stem die door de keukens weergalmde: »Iiok! al de asperges inet olie!» Dat was de eenige lijkrede, die door den wijsgeer op den kardinaal gehouden werd. Mme. Tencin zei niets anders dan; »Die arme kardinaal! Zou hij er nog aan gedacht hebben mij een inkomen van twintigduizend livres na te laten, zooals hij beloofd had Ook Voltaire was een groot vriend van as perges. Toen de schrijvei van Candide eens aan een zijner vrienden, die buiten woonde, een bezoek bracht, was zijn eerste vraag: „Kweekt ge asperges? Zijn ze goed?» Vervolgens begon hij te spreken over de beste manier van den grond te bemesten om goede asperges te krijgen Tot hen, die het niet met hem eens waren, zei Voltaire: »Ga maar naar Toucy, by Auxerre en ge zult zien dat daar de beste asperges van de wereld groeien.» Verder deelen wij omtrent deze plant, die in de lente een onzer kostelijke spijzen is, nog mede, dat volgens Theophrastus, de asperge door de Grieken zeer op prijs werd. gesteld. Ook de Romeinen waren er verzot op, en vooral op die van Ravenna, waarvan er drie op een pond gingen. Aan den beroemden La Quintinie, tuinman te Versailles onder Lodewijk XIV, komt de eer toe van het middel te hebben uitgevonden om de asperges, in broeikassen, het geheele jaar door te laten groeien. In Tur kije is de asperge een zeer geliefkoosde spijs, men kweekt ze in het Oosten met de meeste zorg. De Turken hebben deze plant een schil- derachtigen naam gegeven, n. 1. „kouch Koninax geschoten werd, op diens graf ned-rknie't cn het met haar tranen besproeit Waarom zou het mij niet treffen, als een man tranen vergiet om eene vrouwdie een zware misdaad tegen hem heeft gepleegd Hij heeft haar nu eenraaal lief en de liefde ziet over schuld en zoude heen." „Dat wil ik u toegeven, alhoewel ik niet weet of gij gelijk hebt, of een gezond gemoed niet elkea band voor immer verscheurd voelt, teiwijl hij de ge slagen wonde daarna met zijn trots heelt- Ik wil u toegeven, dat de waanzin niet in de trouw ligt, die de misdaad niet toerekent, die blijtt bestaan, De waanzin ligt in die liefde, die zich zelve gelijk is ge bleven, veel verder terug tot in den tijd, waarin het reeds heeft moeien blijken, dat er verschil van ka rakter, dat er verschil, vijandigheid zelfs Tan levensbe schouwing bestond, waarin h. t contrast, dat de beide karakters vormdeo, aldus voortdurende wrijving gaf, waariu de kleine oorlog niet ophield te bestaan, waarin de een voortdurend hamer was en de an dere het niet met zich zeiven overeen kon brengen, steeds aanbeeld te zijn. Daarin is de waanzin gele gen, zoowel, als in de ellendige zwakheid van ka rakter, die er niet toe komen kon zich los te ruk ken.* „Waanzin, zegt een ieder, is de liefde altijdher-

Schager Courant | 1879 | | pagina 2