De erfgenaam Tan Hornegg. M ark tber ich ten De geschilderde glazen in de hervormde kerk te Hoogwoud zijn dezer dagen aan een Rotterdamsch koopman verkocht voor f 5oo Men mag hierbij niet uit het oog verliezen, dat de glazen in zeer verwaarloosden toestand zijn. Na het sluiten van den koop, en dus te laat, zou er door het koninklijk oudheidkundig genootschap te Amsterdam nog een hooger bod zijn gedaan, en wel van 1 6a5. Jongstleden Zaterdag sloeg te Hoogeveen een jeugdige arbeider m een aanval van drift bij een nietigen twist, zijn 19 jarigert buur- makker zoodanig met een aardappelhouwer op bet hoofd, dat de hersenpan gekloofd werd en de jongeling spoedig daarna stierf. De dader is gevangen naar Assen overge bracht. Men meldt uit Vlissingen: De minister van financien heeft inlichtingen gevraagd omtrent klachten, die bij hem ingekomen waren van acht kooplieden, die onlangs met een pakje diamanten uit Engeland per mailboot te Vlissingen aangekomen, aldaar naar zij beweren door de ambtenaren van 's rijks belastingen zeer onheusch zouden zijn bejegend. Hier doet zicl\ nu de bijzonderheid- voor, dat door de ambtenaren reeds eeoe vervolging tegen die acht kooplieden, wegens beledigende en honende uitdrukkingen in de uitoefening hunner functie, zou zijn ingesteld, zoo men maar namen geweten had. De klagers hebben nu zelf de beleefdheid gehad, den ambtenaren hierin de hulpzame band te bieden. EeD Belgisch blad schrijft het volgende: Wij zijn thans in het seizoen der militare inspecties; soldaten en officieren zijn dag en nacht bezig om zich, zoo goed mogelijk, daartoe voor te bereiden. Alles wordt schoon gemaakt, geschuierd en gepoest, want als de inspecteur komt, moet hij alles in orde vinden. Sotns weten onze soldaten zich wel eens te wreken over de duizende plagerijen waaraan zij blootgesteld zijn, en men verhaalt bij deze gelegenheid een aardige poets die eens aan generaal Renard, thans opperbevelhebber der schutterij, werd gespeeld. Hoewel hij uiterst streng en lastig in den omgang was, hield de generaal er van een praatje te maken niet de soldaten; dit had hij gemeen met den grooten Frits en Napoleon f. De generaal vroeg hun dan naar hun geboor teplaats, hun vroeger beroep, hun wenschen, enz maar die gemeenzaamheid nam den indruk niet weg, dien zijn zware stem, zijn vlammende oogen en zijn argumenten, die geen tegenspraak gedoogden en altijd gestaafd werden door poli tiekamer en gevangenis, op de soldaten maakten. Dit was dan ook de reden dat de generaal, hoe rechtvaardig ook in al zijn daden, niet bemind was. Eens, toen hij te Luik een inspectie houden moest, was door de soldaten, die vroeger, veel van zijn strengheid te lijden hadden gehad, een klein complot gesmeed 0111 den generaal »ecns beet te nemen.Ieder hunner zou, wanneer de generaal iets vroeg, onveranderlijk hetzelfde antwoorden. De generaal komt op het plein rijdt, eenige malen, vergezeld van zijn adjudant de gelederen langs, springt dan van zijn paard en nadert, als naar gewoonte, den eersten soldaat van het gelid, wien hij de volgende vragen doet; Zijt gij tevreden met dien dienst? Jawel generaal. Wat was je beroep toen ge burger LH. Derhalve bleef bij geduldig en zwijgend zitton wachten, tot zijn kinderen behoefte zouden beginnen te voelen om hem door mcdedeelingen betreffende de gebeurtenissen van den dag en de bolangen van bet oogenblik een zijner spottende of bijtend scherpe opmerkingen te ontlokken, die hij dan niet onder stoelen of bonken stak en wier algemeene strekking tot do navolgende mvsantropisohe stellin g was saam te voegen, namelijk dat „de togenwoordige wereld aan een mate van domheid leed, die zich door haar droefgeestig karakter van de zooveel vroolpkor, lus- tiger domheid van het vcrledene onderscheidde...." Wat graaf Albrecht betreft, de gedachte, dat hij tot tijdverdrijf zijns vaders wel iets doen mocht, bleef hem volkomen vreemd. Aan warme vereering der gezamelijke voorvaderen van zijn hnis, welke de trotsche steunpilaren, de groote mannen van zijn geslacht waren geweest, ontbrak het hem niet. Hij kende hun geschiedenis en de grootste waarde hechtte hij aan de rcliquiën, die nog op den Randenbnrg van hen aanwezig waren. Hij had namelijk hun portretten, die hij voor een gedeelte in zeer verwaarloosden toe. stand uit de rommelkamer en van den zolder bij elkander had moeten zoeken, in de groote feest- en eetzaal van het kasteel, de zoogenaamde ridderzaal, tot een statige galerij van oorvaderen bijeengebracht Daar prijkten zij allen; de groote mannen van zijn geslacht, die hna namen in de geschiedboeken van het land hadden ingeschreven, zoowel als de minder bekende, wier bestaan zonder sporen achter te laten, was heengevloden, zorgvuldig bijgeschilderd en bijge werkt in opnieuw geverniste eikenhouten lijsten. Aan deze vereering hadden de levenden echter geen deel. Het scheen graaf Albrecht nimmer in de gedachte te zijn gekomen, dat een vader bij slot van rekening toeh ook een stamheer is en als graaf Wierich vond, waart? Ik ben kleermaker, generaal. En je vader Mijn vader is klompenmaker. En je moeder? Mijn moeder is strijkster. En hebben ze geen audere kinderen? Ja, generaal, ik heb nog een zuster d>e naaister is, maar die is den slechten weg opgegaan. Goed, goed, zei generaal Renard, en hij ging t:.en man verder, om daar zijn ondervragingen te hervatten. Zijt ge tevreden met den dienst 1 Ja wel generaal. Wat was je beroep toen je burgei waart? Ik ben kleermaker, generaal. En uw vader? Vader is klompenmaker. En je moeder? Moeder is strijkster. Heb je broeders of zusters? Ja, generaal, ik heb een een zuster, die naaister is, maar zij is den slech ten weg opgegaan. Goed, goed, zei de generaal zonder iets van de zaak te vermoeden, en gaat weer tien man verder, om dezelfde vragen te doen: Zijt ge tevreden met den dienst? Jawel generaal. Wat deed ge als burger? Ik ben kleermaker, generaal. En je vader? Vader is klompenmaker. En je moeder? Moeder is sttijkster. Heb je broeders of zusters? Ja generaal, ik heb een zuster die naaister is, maar zij is den slechten weg opgegaan. Ditmaal fronste de generaal de wenkbrouwen, maar zei niet en ging verder aan een en ander dezelfde vragen doen, waarop bij dezelfde ant woorden ontving. Woedend liep hij toen naar den laatstep soldaat van de rij, die werkelijk een kleermaker was en niets van het complot afwist Welnu, zei generaal Renard, terwijl hij hem strak in 'l gezicht zag, hadt gij ook een beroep toen ge burger was? Ja, generaal, ik was, kleermaker, antwoordde de soldaat, dood bedaard Duizend bommen en granaten! riep de generaal nu buiten zich zei ven van woedde; ha, ge zijt kleermaker, kerel, en je vader is klompenmaker en je moeder een strijkster, en je zuster een naaister die zich niet goed gedraagt, en jij, je bent een smerig soldaat! je hebt veertien dagen politiekamer! De arme kleermaker was zeer verbaasd om dien woedenden uitval, en dacht dat de generaal krankzinnig was geworden. Wat de Heer Renard betreft, die beeft sedert dien dag nooit weer gevraagd naar de maat schappelijke positie van de soldalen, die bij inspecteerde. Het Indische dans en muziek gezelschap wordt a. s. Zondag te Arnhem verwacht. Des daags zullen zij verblijf houden in een daarvoor in lndischen stijl opgetrokken gebouw op bet feestterrein der tentoonstelling, terwijl zij we gens het gure klimaat des nachts eene woning in de stad zullen betrekken. Het meisje, dat Zaterdag zoo ongelukkig onder den Rotterdamschen tram geraakte en bet leven verloor, was een negentienjarige Haag- scbe. Ze "was voor pleizier bij baar familie te logeeren en had juist dien ochtend van baar ouders uit Den Haag de vergunning ontvangen tot Maandag te blijven. Ze ging daarop met liet kindje van den huize wandelen. Op de Hoogstraat wilde zij nog de rails van den tram oversteken, toen de wagen in aantocht was. Ze zag te laat dat de tijd te kort was, struikelde over haar kleed en kwam onder bel bij-paard te recht, dat baar een trap op bet hart gaf, die een einde maakte aan baar leven. dat zijn zoon somwijlen in zijn hoogachting en eer bied jegens hem te kort schoot, dan was dit den ouden man zijn eigen schuld. Waarom hing zijn le vensgroot portret, mot al zijn ordoteekons opdo borst, niet togen een der wanden van de ridderzaal Clotilde zat in een boek te kijken, 't Was een van die engelschc familieromans, met hun tot in dekleinste bijzonderheden van het dagolijksch loven uitgesponnen détails, met dat eentonige, waarin alle beschrijvin gen voorkomen beschrijvingen die wel iets van liet zeurige razen van een ketel kokend water heb ben romans die men in lange, stille avonden het best met begeleiding dezer droefgocstige muziek leest, als de oogleden zwaar worden eu men een noi<riii"- tot droomorig soezen krijgt, als men in een toestand komt, waarin men niot juist moer onderscheidon kan of men den schrijver vertellen of het- water zingen hoort. 0 Achter in de kamer stapte graaf Albrecht op en neer. Nu cn dan kwam hij in den lichtkring van de lamp om een si ga re ito te rollen of om er een die was uitgegaan dat scheen dien avond opvallend dikwijls te gebeuren op niouw aan te steken. En daarbij wierp hij telkeDs een bespiedenden blik op het voor Clotilde opengeslagen boek. „Wat voor bijzonders staat er toch op die bladzij de 193, dat je niet verder komt, Clotilde?" \roe" hij eindelijk spottend. Driftig en verrast keek zij op. -Ik begrijp je niet. Wat zou er op die bladzijde 193 moeteu staan „Zeker t ejn of ander, dat jo in de hoogste mato bezighoudt," hernam hij. „Meer dan een half uur zit je daarop nu reeds tc turen Me dunkt, dat je die pagina thans wel haast van buiten znlt keDnen." „Ik wist niet, dat je mijn lectuur zoo nauwkeurig controleerdet," gaf ze met een viuchtigen blos ten antwoordt, terwijl zij tegelijkertijd het blad omsloeg. „Daar spreek ik niet van. Ik staaf slechts mijn gevoelen, dat je geheel in gedachten zijt verdiept." Wegens de belangrijke inkoopen, jl. Zaturdag door Noord holland scbe kooplieden te Zwolle gedaan, is de prijs der boter, die bij den aan vang der markt der inarkt f o.85 per KG. was tot op l.jo gestegen. Op de j. 1. Maandag gehouden paarlcnmarkt te Schagen, waren 425 paarden aangevoerd, de prij zen liepen van f 50.tot f 525.en 30 veulens van 70.a f 140.Handel stug. Allernaar 21 Juni. Aangev. 20 Paarden f 85 a 575 19 Koeien f 160 a 280, 29 nucht. Kalveren f 7 a 28 340 Schapen f21 a 37, 162 Lammeren 7 a 16 85 magere Varkens f 10 a 16, 188 Biggen f 5.a 7 15 Bokken en Geiten f 4 a 14,13 k. Bokjes 45 ct., Boter per kop 0.80 a 0.95 ets. Purmerende 24 Juni. Kaas: aangevoerd 315 stapels kleine f 32.2 stapels middelbare f a Boter f 1.10 a 1.20 por kg. Eijeren Kip- f 3.25 f 4.Eenden f 4.per 100 st. 291 Runderen, handel vlug en de prijshoudend; 42 paarden; 260 vette Kalveren f .60 a 0.80 per Kilo vlug; 140 nuchtere dito f 10 a 25 per stuk, vlug; 87 vette Varkens 34 a 44 ct per kilo, vlug: 30 magere dito f 10 a 16 stug, 366 Biggen f 3 a 5.stug, 1152 Schapen, Ganzou f ahandel vlug, prijzen matig. HOORN, 21 Juni. Tarwo f 10.aRoggo f 5. a Gerst f5.50 a 6.50; Haver f 4 50 a 5 op monster verkocht: Mosterdz. f 18.— a Karwijzaad 18.'a f Witte Erwten f 11 a Groene dito f 13 a Grauwe f a Vale dito f a Bruineboonen f 14a 30 Paarden f 60 a 220; 13 Koeijen f 150 a 250; 500 Schapen f 24 a 33125 Lammeren f 9a 20.—20 Kalveren f 12. a 26.50 Varkens f 13.— a 21.Zeugen f a 220 Biggen f 4.a 9.70 Kippen van f 70 tot 2.—; 9700 Kipeieren 2.80 a 3.10; 3400 dito Eieren 3.90 per 100 stuks. 1034 Kop boter per kg. f 70 a 80. III. Aardappelen f a Burgerl. Stand der gem, Barsingerhorn c a. Ingeschreven tan 10 tot aj Jtinij 1879. Geboren: 12 Junij Grietje, dochter van Aldert Kamp en Jannetje Peet 0111; 16 dito. Niesje, dochter van Cornelis Schoorl en Cornelia Spaans; 16 dito. Jacob Jan, zoon van Jacob Schrenders en Cornelia van den Heerik; 16 dito. Pieter, zoon van Sijmon Groot en Neeltje Geel; ?.3 dito. Marinus, zoon van Pieter van Westenbrugge en Willemina van der Klooster. Ondertrouwd21 Junij Louris de Graaf jut. en Aagje Engel jd. Gehuwd: 19 Junij Theodorus Job a 11 nes Beenken weduwnaar van Neeltje Wijn, oud 35 jaren en Dieuvvertje de Boer jd. oud 3j jaren. Overleden: 16 Junij Dirk Wagenmaker, 11 maanden zoon vai: Dirk Wagenmaker en Dieu- wertje Petermans; 21 dito. Sara Baart, 65 jaren echtgenoote van Aart Klos. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen, Ingeschreven van 20 tot en met 23 Juni 1879. Geboren: Reinder, zoon van Joannes Boomsma en van ftepke Swensma. OndertrouwdGeene Gehuwd: Jan Kapitein, jm. 2j jaren te St. Maa rten en Antje Snijders jd. 32 jaren te Schagen. Overleden: Femmetje Brügemann, oud 22 jaren. Levenloos aangegeven kind van Jan Vader Idem van Coruejis Asjes. Degelijk is er ook wol 't een of andei, waarover ik nadenken wil," hernam zij, hem flink en open aankijkend- „Over do aangfelogonhe.lon van uw muzikant?" „Hij is zoomin mijn muzikant als hij zelfs mu zikant is." „Wat is hij dan anders Zij gaf geen antwoord, doch haalde verachtelijk de schouders op en keek weer in haar boek. „Wil ik je eens zeggen wat hij is Hij is gevaar lijk voor je, zusjelief!" ging Albrecht meteen ruwen lach voort. Slechts een vlammenden, doorborende blik op haar broeder was haar antwoord. Tot nog toe bad graaf Wierich niet op den twist geletthans echter sloog hij over zijn schouder oon glurenden blik op de beide sprekenden, Albrecht scheen het daarom raadzaam te achten het onderhoud af to breken en begon weder zwijgend op on neer te stap pen. Spoedig na het souper ging graaf Wierich naar zijn kamers. Buiten was een felle zuidwesten wind opgestoken, die met heftige rukken op den ouden ltaudenbnrg aanviel en om hoeken on gevels huildo, alsof de onde burcht tot die voorwerpen behoorde, die hom op zijn stormaebtigen reistocht door het land het meest met hun weerstand ergerden. Wellicht verdroot het den wind ook, dat hij nu reeds sinds veel eeuwen aan het onde gebouw geschud en go- gestooten had, zonder dat dit wilde toegeven of wij ken, terwijl alles dit toch voor den storm deed, zelfs de prachtige, eeuwen oude eiken in het park, door wier koppen hij vroeger geraasd en gebulderd had 011 die graaf Wierich reeds lang geleden had ten ofler gebracht doch aan stormen van een anderen aard. Genoeg, de westenwind had tegen den Randenbnrg een bjjzondero veete; zulks boorde men niet alleen aan zijn huilend razen daar buiten, maar kon meu ook waarnemen aan de bijzondere nijdigheid waar-

Schager Courant | 1879 | | pagina 2