6 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. IftSlAi Ao. IS79. 23ste Jaargang. No. 1202 Bekendmakingen. GEVONDEN Hooistekers. Gemengde berichten. Een blanke slaaf. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags >2 lire worden advertentiën in het eerstuitkoinend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3 6o, Afzonderlijke nummers J 0.07'. Advertentiën van een tot vijf" regels f 073; ieder regel meer o. i5. Groote latteis naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhand jla ren aangenoinent Naar volksheil zonder deugil te dingen ls arbeid aan een rots te uien. POLITIE. op Maandag 23 Junij 1879. Eenig geldswaardig papier. Regthebbende kan zich ter terugbekoming aanmelden ter gemeen te secretarie van Schagen. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gezien art: 174 en 175 van het Politiereglement dezer gemeente; Gelet op art. 179 lett. O der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad No 85); Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat door hen voor het jaar 1879 tot Hooistekers voor de geheele gemeente zijn aangesteld JAN ROOS en CORNELIS ROTGANS. Wordende belanghebbenden tevens herinnerd aan de bepalingen voorkomende in de hierbo- vengenoemde artt. 174 en 176 van het Politie- reglement. Schagen. den 1 Julij 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGEN BERG. De Secretaris, DENIJS. van vermaken. Hij had een krachtiger gestel en kon het uithouden. Met den genialen Adriaan Brouwer was dit belaas niet het geval De vele ontberingen en opsluiting in de jeugd hadden zijne gezondheid verzwakt en de plotselinge overgeving tot een weelderig leven werkte nadeelig, De groote kunstenaar stierf reeds in 't jaar i64t,naauwe- lijks twee en dertig jarenoud. Zijn vroege dood was een groot verlies voor de kunst in de Nederlanden. SLOT. Uit het Hollandsche kunstenaarsleven. VI. Op dit oogenblik had Adriaan zijne teekening voltooid. Heerlijk, heerlijk!» riep de verrukte waard. «Gij zijt een groot kunstenaar, jonge heer. Iloe is uw naam? »Ik heet Adriaan Brouwer,» antwoordde de jongeling. Van Soomeren nam eerbiedig zijn pluimmuts af. Eene diepe stilte heerschte in het vertrek. «Dus zijt gij het geheimzinnige, tot nu toe onbekend geblevene génie wiens werken sedert eenige jaren de meest gezochten en bewonderden in de Nederlanden zijn, zeide hij, nadat hij eenïgzins van zijne verbazing bekomen was.» Maar hoe is dat mogelijk? Gij zijt nog jong en ziet er zoo armoedig uit! Gij moest van de opbrengst uwer werken in glans en heerlijkheid kunnen leven, zooals Peter Paul Rubens, de sehildervorst te Antwerpen! Intusschen bewijst deze teekening de waarheid van wat gij zegt want niemand anders kan eene dergelijke schels ontwerpen «Ik ben Adriaan Brouwer,» herbaalde de jongeling. Alle de kleine teekeningen die Frans Hals onder mijn naam in den handel gebracht beeft heb ik vervaardigd en hij heeft het geld opgestoken. Want hij heeft mij voor tien guldens gekocht en ik was zijn slaaf.» En nu vertelde bij in korte woorden zijn merkwaardigen en treurigen levensloop en ver wekte bierdoor levendige deelneming. Men veroordeelde met de sterkste bewoor dingen de ellendige handelwijze van den Haar emmer schilder, en van Soomeren zwoer bij hoog en laag, dat hij zulk een schurk niet meer in zijne woning wilde berbergen, zoo hij ooit weder in Amsterdam mogt komen. Toen riep hij vol geestdrift met een van opgewondenheid gloeiend gelaat: «Vrouw, breng van de beste Malvoisie uit den kelder! mijn herberg is heil wedervaren: Adriaan Brouwer de groote meester is mijn gast Gij zijt hier voortaan beer en gebieder, meester Brouwer. Alles staat u ten dienste huis en bof keuken en kelder en mijn kleine nette werkplaats met twee lieve kamers er bij. Dat is voorloopig eene geschikte woning voor u!« «Meester van Soomeren,» zeide de jongeling, terwijl de vreugde tranen hem over de bleeke wangen rolden. «Gij zijt een braaf manheel anders dan de menschen die ik tot dusverre heb aangetroffen. Ik neem uw goedhartig aanbod aan en zal in uwe werkplaats betere stukken vervaardigen dan in Haarlem. Zoo was dan nu Adriaan Bronwer in de zekete haven van rust en geluk binnengeloopen. Van Soomeren liet eenige met' ham bevriende schilders van aanzien voor den avond uitnoodigen, en ze kwamen allen gaarne bij het vernemen van de tijding dat ze de kennis jyn den dikwijls bewonderden karikatuur schilder zouden maken. De jongeling werd door allen met groote achting en voorkoinenheid behandeld en hem natuurlijk aangenaam aan, na zoo vele vernederingen en mishandelingen. De heer K Rezelman van Winkel, heeft Toen echter de kunsthandelaar uit de Hoofd-1 °P ,L'nt°o"S'elling van vee enz te Nijmegen, - 1 11 1 een bronzen medaille behaald met de inzeudiuff straat, die ook het nieuws had vernomen, ceheel o u van ooijen, geboren in 1877, ontzet kwam aangeloopen, 0111 vergeving te ver- Donderdag 10 Julij, zal voor de schooljeugd te Kolhoru een ware feestdag zijn. In plaats der schoolfeesten, als vorige jaren, bestaande in een klein onthaal in de school en prijsuitdeeling, zullen de kinderen dien dag, onder leiding dei- onderwijzers en 't bestuur van 't plaatselijke schoolverbond, naar Haarlem gaan, om een wandeling in de. omstreken te maken. Van wege 't plaatselijke schoolverbond te Barsingerlforn, zulten in de scholen te Barsin- dit deed Cel k°r,,> Kolhoru en Hariughuizen, school spaar banken worden ingevoerd. zoeken, voor zijne ontzettende dwaling, was de triomf van Adriaan volkomen. De beschaamde koopman bood hein groote sommen aan, als voorschot voor te leveren stukken. Er werd in alle opzigten voor den kunstenaar gezorgd, een nieuw stel kleeren voor hem aan geschaft en toen hij den volgenden dag onder het geleide der nieuwe vrienden door de straten van Amsterdam wandelde, zag hij er uit als een Ridder van kunst, wat bij ook werkelijk was. Hij woonde jaren lang in het huis van den waard van Soomeren en schiep in het atelier Van bet te Leiden in garnizoen liggende 2e regiment veldartellerie ging jl. Zondag morgen een milicien plaatsvervanger «op de pof.» Men wist niet waarheen hij zich hegeven had, totdat Woensdag morgen zich aan de kazerne in het Noordeinde eeue vrouw uit Leimuijen aanmeldde 0111 «den hooge» te spreken, aan wien zij zich als de moeder van den afvalligen dienaar van Mars aanmeldde, met de complimenten van haar zoon: dat hij geen ambitie meer in de soldaterij bad en dat hier zijn goed met zijn sabel, broek enz netjes ingepakt was en dat het goed in het vet zat en dat er niemendal aan ontbrak en dat hij nu in een schuitje bij huis aan het visschen was. waarin bij meer liefhebberij had, zoodal hij van de dienst afzag en maar niet j 1 -ij 11.. meer terug zou koinen. Het nak kleedincstukken van den vroegeren schilder wat gehee ter zi ner ,,.j 0 b 6 J werd geopend en 111 orde bevonden, maar of beschikking was afgestaan, die uitstekende mees- men onzen visschenden artillerist in zijne voor terstukken, welke nog heden in de voornaamste 'hein meer aautrekkelijke bezigheid niet zal storen zal zeker Wel te bezien staan. schildergalerijen prijken tusschcn de werken der grootste meesters, en die nog steeds de bewon dering der kenners uitlokken. Hooge prijzen werden voor zijne stukken betaald en bij bad een rijk man kunnen worden indien bet hem mogelijk ware geweest een ge regeld leven te leiden. Maar hiertoe was •'ij niet in staat. Na zoo veel lange jaren van ont. bering en slavernij in Haarlem, beviel hein het weelderige leven in Amsterdam met lustige metgezellen, boven mate. Wat hij zoo gemak kelijk met zijn kunstwerken verdiende, verkw istte hij even spoedig weder met zijne vele lichtzinnige vrienden, voor wien hij in de lustige schilders herberg steeds open tafel hield. Adriaan van Ostade die zich niet langer met ziju leermeester Frans Hals in Haarlem verdroeg, kwam ook weldra naar Amsterdam en nam met jeugdige dartelheid deel aan het dolle najagen Volgens waarneming te Fredertksoord is in Juni jl. 101 mM. regen gevallen. Dat was eene buitengewone hoeveelheid, want het mid- dencijfer van de zes vorige Junimaanden bedroeg 54. zoodat er nu 47 mM. meer is gevallen of bijna bet dubbele. Te Zalt Bommel heeft een liefhebber van bet observeeren der weersgesteldheid, wieos betrekking daartoe ook de beste gelegenheid geeft, opgemerkt dat van 1 Januari 1878 tot op beden, dat is dus in anderhalf jaar, geen dag geweest is met geheel wolkeloozen hemel. Eene vergissing -Aan het bureau van den burgerlijken stand in Oostdongeradeei werd Maandag de geboorte aangegeven van een kind van het mannelijk geslacht. Den volgenden dag kwam de vader terug met de mededeeling, dat hij zich vergist had en dat zijn spruit een meisje was, waarom hij eene verbeterde inschrij ving verzoekt. De ambtenaar verlangt echter voor de rectivicatie een rechterlijk vonnis.

Schager Courant | 1879 | | pagina 1