De erfgenaam van Hornegg. De Raad der gemeente Noord schar wonde heeft besloten, dat de kermis in 1879 en vol gende jaren zal aanvangen op den ie Zondag van September om op den daaraanvolgende Dingsdag te eindigen. Het gesticht Meerenberg is thans zoo bevolkt, dat eene aanschrijving van Gedeputeerde Staten noodig geweest is, waarbij aan de ge meentebesturen wordt verzocht geen patiënten te zenden, voordat zij zich hebben overtuigd, dat er voldoende plaats is. De te Breda gevestigde familie de Bourbon zoo bericht men ons heeft deze week van den Paus, als bewijs van genegenheid, een sierlijken ring met het Pauselijk wapen ont vangen. Naar men wil, zou de Paus genoemde familie erkend hebben. In hoe ver men op de berigten uit Rusland staat kan maken, is moeielijk uit te maken, maar zooveel schijnt toch wel zeker, dat een groote dievenbende zich over het geheele rijk heeft georganiseerd en met de politiek als voor wendsel allerlei misdaden pleegt. Volgens de Moskauer Ruskya hadden er 23 jl., niet minder dan negen braoden plaats, die alle gesticht waren. Een koopman in manufac turen, Klein genaamd, ontving den 22en een schrijven van den volgenden inhoud: Gij onge doopte jood bedriegt en steelt genoeg, betaal dan ten minste een contributie aan de nationale regeering. die li tot morgen zal laten leven, om u in de gelegenheid te stellen 5o,ooo roebels onder de laatste bank van Zacharow Park neer te leggen. Het stuk was geteekend«bet revo lutionaire comité. De koopman gaf den brief in handen der politie en den volgenden morgen te 8 uur ontstond er brand in zijne magazijnen. Men gaat echter reeds verder en wendt zich niet uitsluitend tot individuen, geheele dorpen werden op schatting gesteld. Zoo wordt aan de Golos geschreven dat het joodsche stadje Dziany, in het gouvernement, Kowne, geheel is afge brand, omdat de gemeente de haar opgelegde brandschatting van 200,000 roebels niet had voldaan. Meer dan 3oo huizen werden geheel vernield, het vuur woedde onderscheidene dagen en de toegesnelde boeren uit nahurige dorpen weigerden de huizen der joden en hun eigendom te redden. Veertien personen zijn bij dien brand omgekomen. Het gouvernement schijnt geheel machteloos tegenover dergelijke misdaden te zijn, en als het zoo voortgaat, dan zal het volk hoe langer hoe meer verwilderen en zich bij de dieven aansluiten, om ten slotte het bestaan der lius sische maatschappij in gevaar te brengen. Volgens de Golos is het bestelen van de gouvernementskas te Kherson het werk der nihilisten. Mevrouw Nikitine, die gevangen ge nomen werd, is de zuster van jonkvrouw Witten, die verleden jaar in het welbekende Kovalsky- proces voor den krijgsraad te üdessa terecht stond. Naar men zegt, had zij eene som van 200,000 roebels voor hare zuster noodig. Een der voornaamste medeplichtige is Saehka genaamd De politie was hem te Areschko, niet een zwaar- pakket, op het spoor gekomen, en hij werd gevat, doch het gelukte hem weder te ontsnappen. Aan het Eek- en Wielsche veer zijn gis teren twee kinderen van den veerman C. van de Poll in den Rijn geraakt. Toen het jongste der twee van den steiger viel, spreng het andere kind zijn broertje terstond na; het oudste kind was nog geen 10 jaar oud. Beiden zijn verdron ken. Uit Indië hoort men meermalen van amok makers, die ieder welke zij op hun weg ontmoeten trachten te doodenin Europa hoort LV. U zult bet mij ten goede moeten houden dat ik mij aan u opdring," sprak hij, toen zij buiten gekomen waren, „u hebt mjj gisteren door uw gesprekken we der tot mjj zeiven gebracht. Had ik uw woorden, uw toespraak niet vernomen en daaruit mijn zedelijke kracht kunnen sterken, dan weet ik niet wat er mo gelijk van mij was geworden. Thans heb ik het van mij kunnen verkrijgen, Ada heden morgen trotsch en koel en roet korte woorden haar vrijheid terug te ge ven. Maar iemand, die van een ziek hart herstellende is, voelt niet, zooals een ander, die aan de beter hand is, de terugkeerende kracht. Hij gevoelt de zwakheid, die het bewustzijn van het verlaten zijn, geeft, en alleen den ontzettenden, grenzeloos verne derenden twijfel aan zijn eigen verstand. In zijne z«l gevoelt hij het bankroet, dat hij zich zeiven al- teen, dat niemand anders hem aandeed, door zijn blind crediet geven aan eene zweudelarijWeest dus goedertieren, zooals ge dat gisteren waart, gra vin, en laat mij met u medegedaan en spre ken In 't geen Leonhard daar zeide lag iets, dat Clo- tilde bekoorde. Sedert zij die openbaringen van Al- breeht had ontvangen was zij niet meer in een stem ming om de verhouding tusschen mevrouw von Schels en Lemhard met die innige deelneming te bescbou- men er gelukkig zelden van, ofschoon dezer dagen in Ravenna Italië, een dergelijk geval voorkwam. Een amokmaker liep met een mes gewapend de straat op. Een kapitein van de karabiniers was zijn eerste slachtoffer, daarop volgden een geneesheer, een douanen beambte, twee priesters en eenige vrouwen. Deze allen bekwamen doodelijke wonden in derf buik. Een beambte der politie, bijgestaan door eenige moedige burger-, maakte zich eindelijk van den razenden man meester, maar bij die worsteling lieten ook nog een paar personen het leven. Men bericht uit Ilhode, bij OIpe een treurig voorval. De pastoor Cordes werd Zaterdagavond tegen 7 uren in den biechtstoel door de bliksem gedood, juist toen bij den laatsten persoon de biecht had afgenomen. Deze man. die met den pastoor alleen iu de kerk was, viel bewusteloos neer, maar kwam spoedig weer tot zichzelven. De kerk was vervuld met een sterken zwa velrenk. De pastoor zat levenloos in de biechtstoel. Ook de torenspits was door den bliksem getroffen en brandde geheel af; de kerk zelf bleef gespaard. De politie van de stad Patterson in den Noord Amerikaanschcn staat Neiv Jersey brengt tegenwoordig een uitstekend middel in practijk om de landloopcrs en bedelaars, die den omtrek onveilig maken, te verjagen. Zij worden namelijk, telkens wanneer de politie ze in handen krijgt, zonder genade ge vaccineerd. De kerels zijn allen zoo weinig op deze operatie gesteld, dat zij mijlenver omloopen, uit vrees van met de pattersonsche politie in aanraking te komen Voor eenige dagen bracht een van Pruisen komende trein een vrij groote troep Westfaalsche hooiers aan het station Nieuwe Schans. Een van hen zocht dadelijk een te dier plaatse wonenden koopman op, die zich veel met het wisselen van geld bezig houdt. »Uw zoon zei bij tot den koopman beeft mij verleden jaar bij 't geldwisselen een Ilollandschen rijksdaalder te veel gegeven. Hier is bij terug.Met deze woorden stelde hij den wisselaar den rijksdaalder ter hand. Iemand te Londen miste onlangs zijn gouden horloge. Blijkbaar bad hij het óp straat verloren en plaatste een advertentie om het terug te bekomen. Een man verscheen met het verlorene, ontving f 120 als belooning voor zijn eerlijkheid - maar vertelde toen openhartig, dat hij het uurwerk had gestolen. Op de vraag hoe dit was toegegaan, vertelde hij hoe hij den heer tegen het lijf was geloopen in zekere straat en hem toen het horloge had weten te ontfut selen. De eigenaar, die blijde was zijn uurwerk weerom te hebben, zei niets, maar liet voor zichtigheidshalve den man zelf de deur uit. Men oordeelde over de verrassing des bestolenen, toen bij, gereed 0111 zijn vrouw te vertellen wat gebeurd was, bemerkte dat opnieuw hem zijn uurwerk was ontrold, zoodat hij nu het horloge en f 120 kwijt is. In Zwitserland is de stoomboot Ilelvetie, dienstdoende tusschen Brenets en Sant, door een orkaan verongelukt. Drie en vijftig personen van de passagiers en bemanning kwamen daarbij 0111 hel leven. De materieele schade door den storm aangericht telt hij millioenen. Na de vele na en voorjaarstormen had men gehoopt, dat de dampkring eindelijk tot rust zou komen de zomertijd brengt echter geen verandering. Als bewijs van volslagen gemis aan onder nemingsgeest, wellicht een'gevolg van den druk der tijdsomstandigheden, meldt men uit den won, welke zij in do oprechtheid haars harten den dag te voren daarvoor had gevoeld. Voor Leonhard gold thans een in haar oogen zooveel hooger, zooveol zwaarwichtiger belang hoe kon hij nog aan dat wezen zonder ziel denken „Ga dan met mij mee wandelen door het park," hernam zij daarom, „maar go moet niet uitgaan van do veronderstelling, dat ik bijzonder grooton lu st heb mij met uw zielsbankroet, zooals ge het noemt, bezig te houdon. De daaruit voor u vooi tvloeiende omstandigheden moet ge nu maar verder alleen weten te regelen. Eene vrouw kan men het verderen, dat zij zich over ontrouw niet kan heenzetten en dat zij daardoor eene wonde bekomt, die haar zieleleven treft, doorsnijdt zelfs, die nimmer ophoudt te bloeden. Maar als een man zich door ontronw laat bedriegen, moet hij later ook de kracht hebben, zich daaiboven te verheffen. Hij heeft zooveel andere plichten te vervullen. Slechts een daarvan energisch aangevat en wat is Hekuba dan nog voor hem „Ach ge vraagt mij wat hem Hekuba was? Mijn God, ze was hem alles, omdat hij geen kome diant, maar Priamus, Hekuba's gemaal, was „Priamus was een koning, en, voor zoover mij be kend, verhaalt Homerus ons niets van zijn sentimen- teele dweepzucht voor Hekuba, maar wel veel van de moeite en de zorg, die hij aanwenddo, om zijn rijk, het erfdeel zijner vaderen, dat men hem dreigde te ontrooven, te behouden „Van daag zijt gij veel ontevredener op mij dan Biesclibo.vch (gem. Werkendam) dat dezer dagen in bet openbaar voor zeven jaren is verpacht de polder Kievitswaard, behoorende tot de uit gestrekte bezittingen van het kroondomein, in den Biesclibosch, groot t to hectaren, waaronder 90 hectaren van bet puikste bouwland voor de geringe som van f 65oo. Wellicht zal binnenkort op de meeste schepen eene eenvoudig toestelletje op de com passen worden aangebracht dat door den heer Ilenry A. Severn te Hernehill onlangs is uitge vonden. Langs electrischen weg wordt met behulp van dit toestelletje, zoodra bet schip van den voorgeschreven koers afwijkt, eene klok in beweging gebracht, die de bemanning waarschuwt. Verleden week ankerde aan de kust van Gaasterland. 't oorlogschip de Urania. De kom- mandant, twee officieren benevens twintig adelborsten stapten, na eene kleine wandeling, tot ver boven de knieën door 't water, aan wal en bezochten 'i schilderachtig gelegen Oudemir- dum. Onder meer namen zij ook een kijkje in de school, waar de onderwijzer de kinderen eens liet zingen. Toen de kinderen ook het Wot bisto leuwliak rizende "siminermoan, van den bekenden Waling Dijkstra zongen, wisten de heeren niet boe ze 't hadden en terstond na afloop vroegen ze dan ook, wat taal dat wel was, 't bad wel iets van Duitsch dachten ze. waarop bun kommandant, de beer R. v. d. A. (toevalligdeeenigeFries onder allen) antwoodde •dat is mijn taal.Uit dankbaarheid trakteerden de bezoekers de kinderen op koek en andere versnapefingen. Het te Parijs verschijnende «Petit Journal» bevat in zijn No. 5992 van 23 Mei jl,, liet navolgende gerechtelijke vonnis: Uittreksel van een vonnis der Tribunal Correctionel des Departements de la Seine van l5 Januari 1879, bevestigd door bet Cour d' Appel te Parijs. Misbruikmaking van een naam. S1NGEU NAAIMACHINES betreffende: Overwegende, dat blijkens een proces-verbaal opgemaakt door den Huissier Mr. Bariguand te Parijs op den 17 den Juli 1876, en wel op last van Mr. Russct in zijnen naam en in naam der Singer Coinpany, 3 machines door de dou anen te Parijs in beslag zijn genomen, welke het opschrift The Singer Machinedroegen. Dat verder uit den vrachtbrief bleek, dat deze machines waren afgezonden door S M., Naaiinachinenfabrikanteii te Frankfort a|M aan Richard Weiier te Parijs, wonende Avenue do la Grande Armée, No. 63, Overwegende dat S. M., op door ben ge fabriceerde machines het opschrift «The Singer Machinegebruikten en deze machines naar Frankrijk zonden, alzoo met volle wetenschap, goederen iu den handel brachten en deden circuleeren, welke met aangenomen namen gemerkt waren. Overwegende dat Richard Weiier wist, dat de machines, welke zich op het douanenkantoor bevonden, een naam droegen, welke niet die des fabrikants was, dat bij verder de deloyale gewoonte van een zeker aantal üuitsche fabri kanten moest kenneu, die op fabrikaten, welke uit hunne fabsieken afkomstig zijn, namen van fabrikanten zetten, wier produkten zij na maken. Overwegende dat uit de boven aangegevene feiten eene overtreding der wet blijkt, waarin voorzien werd in de wet van 28 Juni 1824 en waarop artikel No. 4^3 der Code pénal is toe passelijk, zijn veroordeeld S. M ieder tot 3 maanden gevangenisstraf en Richard Weiier tot <4 dagen gelijke straf verder ieder tot 5o frank boete en gezamenlijke gisteren," zei leonhard na een pauze. „Gisteren scheent ge de onomstootelijke waarheid van dat wat ik in de„Hypathia" met een kruisje merkte, veel meer te gevoelen, namelijk dat „hebt gij ook tegen uw eigen wil, tegen uw eigen geweten in eene vrouw aangebeden, zoo moet toch do eene storm op de andere, de eene aardbeving op de andero voteen, voordat uw afgodsbeeld verpletterd op den °rond ligt." S „Als ik van daag ontevreden op u ben, is dat zeer natuurlijk," hernam Clotilde. „Gisteren hebt go voor u zelf gesproken u alleen heb ik geboord, ik heb de innige droefheid uws harten, ik heb uw smart gezien en ik heb medelijden met u gehad. Sinds dat oogenblik heb ik echter ook tijd gehad mij de oudespreuk: „Hoort de wederpartij," te binnen brengen. Ik heb de vrouw, die u ontrouw werd, eveneens geh 00." „Hebt ge haar gehoord?" „Ja. Ik heb haar tot mij laten spreken Ik heb mij voorgesteld wat zij wel zeggen zou, als ik over haar rechten moesten ik kan het u niet ver helen, zij heeft zeer veel verzachtende onstandighe- don aaugevoord „Haen die verzachtende omstandigheden zijn „Deze verzachtende omstandigheden zijn uw gebrek aan energie, uw vergoden van een karakter, dat volgens zijn ganschon aard niet met weekclijke toegevendheid, doch m t strengheid- oa scherpheid I

Schager Courant | 1879 | | pagina 2