De erfgenaam van Hornegg. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Geboren: den 11 Juli 1879, Stelling ondervindt er de gevolgen van. Het bezoek, op mooie dagen zeer druk, laat bij regenachtig en koud weer veel te wenschen over en vreemdelingen komen nog slechts in schaarsen getale. Vooral de pachters der buf fetten lijden er onder. De Eugelsche bladen bevatten thans de uitspraak van den krijgsraad, waarvoor luitenant Carey, de snelvoetige begeleider van Prins Louis Napoleon, wegens zijn zonderling gedrag bij deze droevige gebeurtenis heeft terecht gestaan. De baad heeft aan den luitenant een scherpe be risping toegediend, eerstens omdat hij zijne positie tegenover den Prins niet heeft begrepen, en dus geen goed besef had van zijne verant woordelijkheid. Hij, Carey, was wel degelijk met het commando belast, en het is onjuist wanneer hij beweren wil, dat hij niet geloofde gezag over het escorte te hebben. Ten tweede is de krijgsraad van meening, dat Carey te laken is, omdat hij slechts met een deel van het escorte is ondeiweg gegaan. Voorts heeft hij op zeer onoordeelkundige wijze die »een treurenswaardig gemis van militair beleid« verraadt, de haltplaats uitgekozen vlak bij een kraal, een begroeid terrein, en eindelijk betreurt de krijgsraad het ten zeerste, dat geen poging is gedaan om de manschappen van het escorte te verzamelen, oin den vijand het hoofd te biedeii, waardoor mogelijk de achterblijvers hadden kunnen gered worden." Een bepaald vonnis schijnt niet te zijn geveld. Volgens de nieuwsbladen is de openbare school te Schaard thans geheel zonder leerlingen. Alle kinderen gaan daar naar de bijzondere school. De hoofdonderwijzer Dassen is daardoor met behoud van zijn tractement op non-activiteit gesteld. Eenige personen hebben het plan opgevat om te Velp een groot hotel te bouwen met 5o kamers, waarvan ieder die deze schoone streek ■wenscht te bezoeken, tegen een matigen prijs zal kunnen gebruik maken. Gelijk men weet wordt sedert eenigen tijd uit analine eene vocht bereid, die in daarvoor opzettelijk vervaardigde lampen als gas kan gebrand worden, zonder dat eene leiding noodig is. Behalve dit gemak in de huishouding worden aan dit nieuwe licht nog deze voordeelen toe gekend, dat het goedkooper en sterker is dan gewoon gaslicht, terwijl de aan het gebruik van petroleum verbonden gevaren bij dat van analine olie niet voorkomen. In Duitschland moet het reeds door velen niet goed gevolg gebruikt worden. Naar wij vernemen stelt de heer W. van Vuure, Zaadtnarkt te Alkmaar, zich voor eerdaags ook het publiek in de gelegenheid te stellen met deze nieuwe wijze van verlichting kennis te maken. De heer J. Meurs Rz., hoofdonderwijzer te Spanbroek, en zijne echtgenoote, mejufvrouw MeursGreidanus, zijn benoemd tot directeur en directrice in het weeshuis der doopsgezinde gemeente te Haarlem, ingaande I September e.k. Kwajongens streken worden altijd en overal uitgevoerd, en nog al eens door de vingers ge zien, maar hetgeen dezer dagen te Winschoten bij den schoenmaker T. H. Hendriks in de Lief- kennerstraat gebeurde, is een kwajongensstreek die vvel streng dient gestraft te worden. LVII. „Zou ik u mogen verzoeken uw naam in dit boek •te zetten, mejuffrouw? zei ze. „Gaan die namen mogolijk naar de drukkerij van de een of andere Vrcemdelingenlijst vroeg Clotildo. „Volstrekt niet," hernam mevrouw Hanis. „De stad is te groot om alle aankomende vreemdelingen te kunnen bekend maken; mocht u redenen hebben, waarom ge uw komst hier liever niet wildet bekend doen zijn, dan kunt u volkomen gerust wezen. „Geef dan maar hier mevrouw.zei Clotilde en schreef eenvoudig den naam„Clotilde Bernswald," in. Mevrouw Harris las dien naam en vroeg daarop met een blik naar haar logee: Gravin Bernswald," viel Clotilde haar in de rede, „maar laat dat „gravin* weg, als 'k u verzoeken mag. Ik verlang bij de stel lig zeer achtenswaardige dames, welke u logeert, niet in verdenking te komen, dat ik met mijn gravin- nentitel aanspraak maak op den voorrang boven per sonen, die, geheel op zich zeiven staande, door eigen kracht en arbeid haar plaats in het leven weten te bewaren. Tot dat laatste behoort heel wat meer dan de kunst van den titel van gravin met een ze kere waardigheid te dragen. Als het u dus hetzelfde is, ben ik in uw huis eenvoudig juffrouw Berns wald.* „Zooals ge verkiest, gravin,* antwoordde mevrouw Harris, „alhoewel ge u zoudt bedriegen met te denken, dat een dusdanige titel ons hier hinderlijk was. Ik heb meer dan één gravin en zeer veel baronnessen in mijn liuis opgenomen, dia zich overigens al de aanspraken op de soort van achtenswaardigheid, welke u daareven kenschetstet, hadden verworven.* „Daaraan twijfel ik in genen decle, daarop kan ik helaas geen aanspraak maken. Doch vertel; u mij eens. van waar kent u mijn familie en hoe stelt u Zondagochtend werd de man door een nacht wacht gewekt, die hem kennis gaf, dat zijn buis geheel en al met kootteer was besmeerd. Deuren, ramen, kozijnen, zelfs de glazenwaren door den schilder zonder patent niet vergeten. Men kan nagaan boe verbluft de schoenmaker stond te kijken. Honderden nieuwsgierigen verdrongen zich voor zijne woning om het werk van den kladschilder te bezichtigen. De zaak werd da delijk in handen der politie gegeven, die zoo als wij vernemen den baldadigen kwajongen reeds op het spoor is. Aan het station Heerenveen is hedenmorgen de onderwijzer 11., aldaar, door een ongelukkig toeval onder den trein geraakt en oumiddelijk gedood. De H. Ct. meldt de inhechtenisneming van een conducteur der Holl. spoorwegmaat schappij P. W. R., vroeger politieagent te Haarlem wegens ontvreemding van per spoor verzonden goederen. Het waren gouden voorwerpen, welke de vrouw naderhand in een goudsinidswinkel trachtte te verkoopen. Bij de gisterennamiddag in de Maliebaan te Utrecht gehouden harddraverij is de prijs van f 4°° behaald door den zwarten bles ruin La Vitesse, eigenaar Joost Smits vhn Dubbeldam, pikeur A. de Koning, en de premie ad f 200, door de bruine merrie Susanna, eigenaar C. Paarlberg, te Zijpe, pikeur J. Koster. Den to dezer strandde te Nieuwediep, Op de razende bol, de Noorsche brik Greven Wedol Jarisborg, kapitein Thorkelsen Drammen. Het volk weigerde in de reddingsboot te stappen. De kapitein is met een vlet aan wal geko men. Ingeschreven van 8 tot en met 10 Julij 1879. Geboren: Dieuwertje, dochter van Jan Meurs en Maartje Govers. Ondertrouwdgeene. Gehuwd: geene. Overleden: Dirkje Tames, 10 maanden. Maria Johanna Jacoba Teeuwissen, 14 maanden. Wijbrand Dekker, 82 jaren, weduwnaar van Trijntje Koning. Ingezonden De redactie vereenigt zich niet altijd met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukken Mijnheer de Redacteur! In de heden verschenen Westfriesche Courant worden »in een woord aan de kiezers van Scha gen" voor leden van den gemeenteraad aanbe volen de lieeren K. E. Nuinan, Jacob Groot en (nota bene) de heer Hazen. Onder anderen wordt daarin gewaarschuwd tegen stemmen versnip pering. Mag ik wel eens vragen: wat heeft de aanbeveling van den heer Hazeu dan noodig? Met de wetenschap dat door den heer Hazeu alle voor de gemeente benoodigde geneesmidde len geleverd worden en bij eene oppervlakkige kennismaking inet de daarop betrekkelijke be palingen der gemeente wet, die zegt dat mid- delijk noch onmiddelijk door leden van den raad mag worden deelgenomen aan eenige le- verantién, enz., ten behoeve der gemeente, zal het wel onnoodig zijn op te merken: dat de zooveel belang naar uw naam te oordeelen zijt go een Eugelsche in Ilornogg, dat ik daar afge beeld zie?" Mevrouw Harris bloosde even en antwoordde: „lk bon geen Eugelsche, maar oen Duitsche. In Hornegg stelde ik niet meer belang dan in een ander stuk. Ik kocht het, omdat ik het mooi vond. U zilt het wol van meer nabij kennen De dame sprak deze woorden uit met een blik op Clotildo's gelaat, waarin het meisje een zekere schuwheid of gespannenheid meende op to merken. „Toch niet," antwoordde ze. „Toen ik nog een kind was ben ik er eens geweest. Alhoewel wij bloedverwanten, van den vorst zijn, bestaan or tusschen de beide familiën geen vriendschappelijke betrekkingen En nu zou ik wel eens gaarne een adresboek willen hebben, mevrouw Harris.* „Ik zal het u dadelijk boven zonden, gravin,* sprak de dame, die eens diep ademhaalde, op zulk een levendigen toon, alsof de omstandigheid, dat Gravin Clotilde op Hornegg niet bijzonder bekend was, iets geruststellends voer haar had. „Wellicht kan ik u met mijn kennis van de plaatselijke gesteldheid een adresboek onnoodig maken," voegde zij er bij. „Ik wilde een zekeren menheer Kom spreken. Hij is violist en zit ais zoodanig bij een der theaters in het orkest. U zult hem natuurlijk wel niet ken nen „Toch wel zijn zoon heeft aan dames, dio vroe ger hier in huis waren, les gegeven. Onder mijn adressen zal ik ook het zijne wel hebben en dan Moet ik iemand om hem zenden Clotilde dacht een oogenblik na. Zij had zich voorge nomen den ouden heer Kom zelve op te zoeken. Met een zeker belangstellend verlangen wilde zij eens kennis maken met de ruimte, waarin Leonhard zijn laatste jaren, mogelijk zelfs zijn jongens en jonge lingsjaren reeds, had doorgebracht. Maar aan den anderen kant was het mogelijk meer gepast, als zij den ouden violist bij zich liet komen. Mevrouw candidatuur van den Heer Hazeu, niets anders dan stemversnippering kan tengevolge hebben. Een ernstig kiezer. Schagen 11 Julij 1879. M ark t berichten SCHAGEN, 10 Julij. aangevoerd vee tor markt was heden als volgt: 14 paarden f 40 a 250; veulens a ossen a 6 stieren 110 a 180 27 gelde koeijen magere 100 a 180,15 vette dito 240 a 325; 12 kalfkoeijen 140a 260; vaarsen - a10 graskalveren 70 a 90; 16 nuchtere kalveren f 14 a 20. rammen a 240 schapen magere 16 a 22 200 idem vette 26 a 35; overhouders a lammeren a 5 bokken en geiten 2.a 6. 12 varkens 8 a 14; idem vette a 40 biggen 5.a 7.40 konijnen .10 a .60; 20 kippen 0.60 a 0.eenden a duiven a ganzen a zwanen f a; 225 kilo boter 1.06 a 1-20; 50 kilo kaas 30.a 40.3000 stuks kipeijeren 3.25 a 3.50; 1000 eendeijron 3.75 a 3.90, HOORN, 10 Juli. Kaas: Ter waag gewogen 368 stapels, wegende 108590 kilo. Hoogsto prijs; kleine Hooi-f 35.id. Gras-f Commissie id. f31. per 50 kilo. AMSTERDAM, 11 Juli. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Katwijker Zand f 4.50 a 7.20; Noordwijker Zand f 4.50 a 5 50; Wostlandsche Zand f 6.20 a 6.60; Katwijker Kloi f 4.a 5 Wostlandsche dito (in manden) f 4-50 dito dito (losse) f 4.a 4.25; Rijnsburgers f 2.75 a 3 50. Aanvoer 3000 HL., handel zeer levendig. Ad vcrtcutiftii. TJEEllD ELISE, zoon van W. VELLINGA 6598 echtgenoot van G BOUMA. De ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen oprechten dank voor de vele blijken van belangstelling Ondervonden, bij gelegenheid hunner 12^ jarige echtvereeniging. Schagen, 12 Juli 1879. 66o3 T. J. GIELEN D. GIELEN van DALEN. i ICIESVJ±].H.E;JUJNriC3rITTGi- SCHAGEN en OMST HEKEN. In de heden gehouden vergadering, is tot Kandidaat voor lid van de PROVINCl A L E S T A T E N 111 Noord Holland, (district Schagen) gesteld de Heer A. J. KA AA, Wethouder te Wieringerwaard en Heemraad van den Anna Paulownapolder. Het Bestuur: A. \V. GEZELLEN te Schagen Voorz. J. SCHENK Jz., id. J. BREEBAART Kz., te IVinkel. T. LANSER, te Zijpe. J. SCHENK Dz., te IVieringerwaard. J. BEEIIS Dz., te lleerhugowaard. C. KOS, te Barsingerhorn, Penningm. SCHAGEN, 10 Juli 1879. 6604 Harris had gelijk, en derhalve antwoordde ze; „Zoudt u zoo goed willen zijn En zoudt ge dan in deze kamer vuur willen aanleggen. Ik zal dan iniddellerwijl mot u naar het salon gaan en daar na mijn reistocht eenige ververschingeu gebruiken.*- Daar het gewone etensuur reeds voorbij wa«, was er niomand in de kleine op den tuin uitkomende eet zaal en mevrouw Hanis bleef Clotilde, nadat zij voor deze had gezorgd, gezelschap houden. Zonder haar waardigheid van eigenares van het huis daarbij op te offeren, bediende zij haar zeer handig en vlug. - Die vrouw was door eeu eigenaardig waas van be- scheideno, stille voornaamheid, waardoor Clotilde zich levendig aangetrokken gevo lde, omgeven „Hoe menig in den levensstrijd gewikkeld men- schenleven zult ge al wol reeds iu deze kleine ruimte voorbij uw oog hebben zien trekken, mevrouw Harris!" zei Clotilde. „Houdt ge dit huis reeds sinds langen tijd „Sinds mijn vader dood is, dat is dus ongeveer een jaar of vier, vijf. Hij liet nog een klein beetje geld na, waarvan ik dit huis kocht en aangezien ik behoefte voelde om menschen met een veel bewogen leven om mij heen te zien, zoo ■„Menschen met een veel bewogen leven!* viel Clotilde haar iu de rede „Ik maak uit dit gezegde op, dat u alleen staat, anders zoudt u naar die soort van menschen niet zoo hard verlangen. In het fami lieleven zijn zij niet juist do personen, welke het meeste tot ons geluk bijdragen." Clotilde dacht aan haar broeder. „Maar dan hebt u wel een bijzonder goede keus gedaan, want u zult hier genoeg menschen die veel ondervonden hebben, te zien krijgen," ging zij voort. „Dat is zeker het geval," hernam mevrouw Harris. „Wie een huis heeft als het mijne, dat toch hoofd zakelijk voor op haar zelve staande, meer of minder aan haar zelve overgelaten vrouwelijke wezens tot tijdelijk verblijf, dient komen de studiebeelden in me nigte voor. Als resultaat van de door mij gemaakte

Schager Courant | 1879 | | pagina 2