löilia n joui Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1879. No. 120S zz Bekendmakingen. I)c nacht op den Tlicis. in. (jeincn^dc berichten. Dit blad verschijnt twee maal per week: JVocns- dag en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het ecrstuitkoinend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.6o} Afzonderlijke nummers J 0.07i. Advertentien van een tot vijf regels f o 7Ó; ieder regel meer /'o.l5. Groote letters naar plaatsru'mte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen ls arbeid aan een rots te biên. "j'iT-ll tt .jfciivf'jlll! ||'j H3 POLITIE. VERMIST-, op Donderdag 10 Julij 11 v van de Markt alhier. Een WIT SCHAAP (overhouder) gemerkt met een teerstip op den kop Zij die hieromtrent inlichtingen kunnen ver schaffen, worden verzocht zich te vervoegen ter gemeente secretarie van Schagen. PATENTEN. Burgemeester en Wethouders van Schagenbrengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de Paten ten^ tot uitoefening' der beroepen van tapper, slijter in wijnen en sterke franken kroeg- en lcoffjjhuishouder voor het dienstjaar 1879/80, ter Se cretarie kunnen worden afgehaald, des morgens van 9 lot 12 uren, onder overlegging van de kwitantie wegens voldoening der helft van den aan-i slag. Schagen, 22 .Tulij 1879. Burgemeester en Wel houders voorn., G I.AJNGENBEKG, de Secretaris, DKMJS. Vasthouden van eenden. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gezien art: io3 van het politiereglement dezer gemeente; Brengen bij dsze ter algemeene kennis dat van af heden tot en met den i5 October a.s., de eenden binnen deze gemeente opgesloten of gehokt zullen moeten worden, op de boete bij het politiereglement bepaald. Schac 'n aa Julij 1879. Burgemeester en Wethouders voorn., G. LANGENBEBG. de Secretaris, DENIJS. Staatsloterij. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Brengen ter algemeene kennis, dat hij resolutie van den Minister van Financiën, dd. 3 dezer, afdeeling registratie, No. !t, krachtens de daartoe door den Koning verleende magtigir.g, is vast gesteld de 3oie Staatsloterij, bestaande uit 21000 toten io5oo prijzen en twee premiën. overeen komstig hel plan aan gezegde resolutie gehecht. Schagen, 26 Julij 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBEBG, de Secretaris, DENIJS. Het was bijna middernacht, toen er aan een venster, wat het uitzicht had op het dorp, zacht als door de hand van een geest, geklopt werd. Angostan keek verschrikt op. Door het glas zag hij een vrouwlijk gelaat, bleek, met glinsterende oogen. Angostan, lieve Angostan otn Gods wil j doe open, klonk het van buiten. De visscher ontroerde. Dat was de stem vati Janoczka, de dochter van den molenaar. at voerde de trotsclie ingetogeue jonkvrouw in dit uur en bij dit onweder bier been! Hij trok het venster open. En inderdaad, buiten stond bet meisje, sidderend en doodsbleek. «Bij de vriendschap onzer jeugd, bij de za ligheid uwer moeder bezweer ik u, red twee ongelukkigen door ons over den Tlieis te brengen! smeekte het meisje. "Almachtige God, Janoczka wat is u overko men?" riep de visscher verschrikt uit. De molen van mijn vader is omringd door Pandoeren, om een man te vangen, die hier een toevlucht heeft gezocht, nadat hij te Szegedin uit het Kasteel was gevlucht. Ik bemin hem Angostan, ik bemin bent, sedert ik in Izegedin bij mijne tante vertoefde, fluisterde hel meisje met gejaagden stem. »Is het de oproerling wiens lioofd duizend guldens waard is,« zeide de visscher. die zich de woorden van Juhasz herinnerde. Zoo is het 1 Angostan hij vluchtte hier been, daar hij j dacht eenige dagen een zeker toevluchtsoord in j den molen van mijn vader te zullen vinden, want hij kent mijn vader van het Banaat en weet dut hij- van zijne partij is. Men heeft hem verraden en hij is verloren, indien gij hem niet helpt, en ik met hem. Verraadt gij hem, zoo treft ook mij de schande!* «Waar is uw vader, Janoczka?" vroeg de visscher. »Hij dreef ons aan tot de vlucht over den Tlieis, indien wij uit den molen konden komen zonder ontdekt te worden," antwoordde het meisje. Daar men hein niets ten laste kan leggen mag hij zijn huis niet verlaten. Wilt gij helpen Angostan? Aan de overzijde vinden wij zekere toevlucht!" »En waar is uw minnaar Janoczka?" Door een trouwen dienaar hoorde hij het dreigende gevaar, maar hij dacht niet dat het zoo nabij was. Nu wacht hij ons aan den oever hij het riet. O Angostan draal niet met uw hulp! Hier kunnen weinige minuten redden of verderven. Ik zal u in mijn hart eeuwig dankbaar zijn en steeds als den vriend mijner jeugd blijven liefhebhen Ik kom, Janoczka sprak de visscher. llij blies het licht uit en trad naar buiten in den storm nacht. Weinig schreden van den boschrijken oever, trad hem, van den Tlieis, eene hooge mannen gestalte te gemoet, in een donkeren mantel gehuld en het hoofd met een hoed bedekt zoo i als die door de herders van de Pusta worden gedragen. Gij zijt den visscher die ous over deu Tlieis wilt brengen?» vroeg de vreemdeling. »Of dit mogelijk is, ligt in Gods hand," ant woordde de visscher. In dezen storm en lioojen vloed is een visschersschuit een gebrekkig ding, maar ik wil het beproeven Heer, omdat ik het Janoczka beloofd heb.« De vreemdeling en de visscher gingen in het schuitje. Toen Janoczka hen echter volgen wilde hield Angostan haar zacht terug. «Het kan een doodelijke vaart worden meisje!'' zeide hij. Blijf en bid voor ons. »lk hen in Gods hand," antwoordde Janoczka Ik vindt alleen heil achter deze woedende golven en hebben wij ze overmeesterddan zijn wij binnen een half uur 'in gelukkige zekerheid. Met deze hoop trotseer ik de vrees voor den dood God zal ons helpen. De vreemdeling drukte den visscher eene goudbeurs in de hand. "Behoud uw geld Heer» riep Angostan. Ik ken u niet en verboor slechts de bede van Janoczka en mag daarom van uwe hand noch loon, noch geschenk aannemen. Indien God 11 uit dezen hangen nacht redt, zoo dank dit meisje voor mijne hulp. Vergeet nooit wat zij voor u deed en nu in Godsnaam op weg!« liet ligte vaartuig schoot vooruit in den woes- ten Stroom en danste en draaide in de golven rond .als een verwelkt blad. Met krachtige hand bestuurde Angostan de roeispanen. Maar slechts langzaam vorderde het scheepje tegen den sterken golfslag en den huilenden storm, terwijl de van een gescheurde wolken aan het maanlicht toe lieten eenen akeligen schijn over de hreede oproerige watervlakte te werpen. Daar doken aan den oever van waar de vluch telingen kwamen, donkere gedaanten op en er sielcn schoten van welke eenige kogels in het scheepje drongen. "Wij zijn outdekl" riep de vluchteling «Hier isgeen tweede boot in de buurt zeide de visscher," en al was dit het geval, zoo zou geen Pandoer zich hij dit weder op den stroom wagen. Dat zijn mannen uit de Pusta, die geene roeispanen weten te hanteeren. En weder kraakten er schoten aan den oever en men hoorde hoe de kogels in de boot sloegen SCHAGEN 25 Julij 1879. u3 Juli. Heden had de jaarlijksche vergadering plaats, der Landbouwsucieteit »Ceres« alhier, tot het doen van rekenng en verantwoor ding over het afgesloten boekjaar. Du president de heer 1). Breebaart, opende de vergadering. De Secretaris doet verslag van den staat der Sociëteit De rekening wordt tol onderzoek in handen gesteld eener staande de vergadering benoemde commissie. De president deelt mede, dat het bestuur geoordeeld heeft, op 1 Augustus a s. een dividend van 3 pCt op de gestorte aaudeelcu te kuunen uitbelalen De toestand van de Sociëteit levert over het algemeen een bevredigenden uitslag op. Verder worden ettelijke huishoudelijke be langen besproken. \oor de aftredende Commissarissen worden lieuoemd de heeren Hulst te Schagerbrug en J. Bakker Jz. te IVieringerwaard en als penning meester de heer J. Blaauboer Jbz. bij acclamatie herkozen. De president zegt de aanwezigen dank voor hunne opkomst en belangstelling die hij echter bij eene volgende gelegenheid, vertrouwt talrij ker te zullen zijn en sluit de vergadering met welmeenende wenschen voor den bloei der I.andbouwsociëteit.

Schager Courant | 1879 | | pagina 1