1 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1879. 23ste Jaargang, No. 121! A* Bekend makingen. Vasthouden van eenden. Onze Staatslieden. Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag en Zaturdag avond. Hij inzending tot 's mid dags 13 tire worden advertentiën in liet eerstuilkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag roeger. Abonnementeu op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3 6o, Afzonderlijke nummers J 0.07 Advertentien van een tot vijf regefs f O 73; ieder regel meer f 0.15. Groote Liters naar plaatsruonte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen |s arbeid aan een rots te biên. i PATENTEN. Burgemeester 011 Wethouders van Schagen, brengen bij deze Ier kennis van belanghebbenden dat de Paten ten.1 tot uitoelening der beroepen van tapperslijter in wijnen en sterke dranken kroeg- en ko/fij huis houd er voor het dienstjaar 1879/80ter Se cretarie kunnen worden afgehaald, des morgens van 9 tot 12 uren, onder overlegging van de kwitantie wegens voldoening der helft van den aan- slag. Schagen, 22 .ïulij 1879. Burgemeester en Wethouders voorn., G. L VINGEN BEUG, de Secretaris, I)EM.IS. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gezien art: to3 vin het politiereglement dezer gemeente; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat van af heden tot en met den t5 Octoher a.s., de eenden binnen deze gemeente opgesloten of gehokt zullen moeten worden, op de boete bij het politiereglement bepaald. Schagen 2a Ju 1 ij 1879. Burgemeester en Wethouders voorn», G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. wetsherziening; alles wal onder zijn banden kwam, treurt en kwijntnog staan daar kunsten en statiestick met weenende oogen, ware zijn voorstel tot een rekking van het treurig bestaan der latijnscbe scholen aangenomen, zoo zoude de nieuwe gijmnasia reeds in bet eerst ontluiken met een leering lijder te worstelen hebben gehad. Door onvoorzigtige uitingen in het parlement beeft hij medegewerkt, de clericale partijenen het volkspetitionement, gelegenheid te geven, haar volkskrachteu aan het licht te brengen. Dat alles geven de verdedigers van den Heer Kappeijne toe, en toch wenschen zij hem te behouden als minister. Waarlijk een volslagene steken blindheid zoude in het land moeten heerschen. zoo aan zulk een éénoog de voorkeur moest worden gegeven. Heeft het Nederlandsche volk werkelijk niemand dan een éénoog om het te besturen dun is liet een zelfstandig bestaan langer onwaardig, hoe in een land van 4 «mi hoen zielen, in een land dat eens aan het «pits der beschaving van geheel de wereld stond, in het vaderland der geleerdheid, bij uitnemend heid, zouden wij zoo laag gezonken zijn, dat wij zonder zulk een onmogelijk geworden man het niet zouden kunnen rooijenIs het zoo ver kweekschool voor de ware zakelijke welsprekend heid de leden, die er spreken moeten ter wille van hunne kiezers, te veel verzwijgen, ter wille van het reglement van orde, moeten zij de verontwaardiging, als deze in hen ontwaakt te veel aan banden leggen, ter wille van hunne zoo gaarne lagchende medeleden moeten zij a llen pathos vermijden, kortom hun reden mag niet anders dan een dor betoog zijn, hier en daar wat verwarmd door gangbare gemeenplaatsen, zoo als b. v. gevaar voor godsdienstige oneenig- lieid een lofzang van het onderwijs, wankel baarheid der volksstem enz. enz. En bekwaam heid en welsprekendheid kunnen heter elders dan inde Kamergeleerd worden. Het is een ge vaarlijke gewoonte der laatste twintig jaren geweest om de ministers bij voorkeur te zoeken onder de leden der Kamers. De bekwaainsten werden daardoor veelal voorbijgegaan. Het lid maatschap der Kamer bewijst toch in den regel wel, dat men een zekeren invloed uitoefent in het eene of andere district, maar niet dat men die invloed aan bekwaamheid verschuldigd is^ En juist door de keuze te beperken tot de leden der Kamers is men bij ons zoo arm geworden 1 aan Staatslieden. Hierin ligt voor het oogenblik hij ons gekomen, men vrage dan aan Engeland, 1 het gevaarlijke punt der ministerieele crisis. Maar ï^a tenten. De Burgemeester van Schagen brengt Ier j.lgemeene kennis, dat van af Donderdag 7 lol en met rij dag- 22 Augustus 1879, (de 7oudagen uitge zonderd), des voortttiddags van 9 lol 12 ure, Ier secretarie der gemeente kunnen worden algehaald de voljaars pat en len voor hal dienstjaar I879|S0 Wot lénde de palentpligtigen her innerd dal de afhaling persoonlijk moet escli iedeu Schagen 5 Augustus 1879. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. I)e nieuwe Roiterdainsche Courant verklaart, dat zij alles behalve wegloopt niet den Heer Kappeijne als Staatsman maar dat zij toch uit gebrek aan beter, aanraadt hem te behouden als minister, ten einde van hem een wetsontwerp tot wij/, ging der grondwet te ontvangen Met andere woorden, in het land der blinden is éénoog koning, die éénoog moet ons dan maar, boe naar het ook ga, blijven besturen, l Is waar, er valt op het regeerings beleid van Kappeijne weinig te roemenin al'es wat hij deed was hij ontijdig, ontijdig was hij toen hij het ministerie Heemskerk deed vallen, ontijdig toen hijzouder de middelen van uitvoering" te hebben, een gebrekkig geredigeerde wet op het lager onderwijs liet aanneqien ontijdig nu hij voor den dag kwam met een ontwerp van grond- Dnitschland Frankrijk of Belgieom een Staats man, zij zullen ons er met honderden kunnen helpen. Mogelijk kan het zijn dat er bij de zoo ongelukkige zaïnenstelling der Kamers geen bruik baar ministerie met hare leden is ra men testellen, maar de koning behoeft zich immers niet te bepalen tot de capaciteiten, die lang niet altijd tot de eersten rang hehooren, welke op het Binnenhof zetelen.' Is de kunst van regeeren, dan uitsluitend op het Binnenhof te leerenheeft Nederland geene andere Staatsmanswijsheid aantewijzen dan die ligt besloten in het bijblad van de Staats- couiant, het zoude er dan zeer naar met ons uitzien. De grootmoeder van den beroemden gezant Coenraad van Benningen eens vernomen hebbende, dat haar kleinzoon een ambt had gewijgerd, omdat hij naar zijn mening, geen genoeg wetenschap en verstand bezat, om zuik een post met eere te vervullen liet hein bij zich komen, terwijl ze zeide: »hen je mal jongen, neem maar aan: Je zoudt van je leven niet geloven, met bce weinig verstand men het land kan regeeren.'"' Er ligt eenige waarheid in deze woorden en deze is nog grooter in onzen tijd dan in de 17e eeuw. Aan al onze ministeries zijn bekwame hoofdambtenaren, die den minister gemakkelijk kunnen voorlichten, komt men nu aan het ministerie, voorzien van de noodige bekwaamheid, dan kan men met een ernstigen wil spoedig op de hoogte zijn. Het lidmaatschap der Tweede Kamer is evenmin als de wijze, waarop het bij ons doorgaans verkregen wordt, nu juist geeu geschikte oefenschool om praktische bekwaamheid op te doen. Het langdurig lid 1 maatschap der Kamer leert de stemmen der leden tellen, maar bij dat tellen wordt het I wezen der argumenten te veel uit het oog ver loren. Evenmin is ons parlement een goede beter ten halve gekeerd dan heel gedwaald. Men mnke eindelijk eens einde aan een misbruik, dat in ons Staatsleven is ingeslopen. Ons land bezit niet uitsluitend blinden, en zoo lang er nog zijn, die twee goede oogen hebben, behoeven wij ons niet met éénoog te behelpen. Uitslag van de herkiezing, tusscben de lieeren Alb. KAAN Jz. en C. E. PEBK voor één lid van de Provinciale Staten van Noord- Ilolland ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den Heer Pb. HULST. Schagen Oudkarspel 75 Zuid Scharwoude 3g Noordscharwoude 4' H. Hugovvaard Haringcarspel iu3 Siut Maarten 54 Broek 49 Sint Pancras a3 Bergen Warmen huizen 72 Koedijk 54 Oude Niedorp Schoorl 58 Petten 8 Wieringen W leringerwaard Anna Paulowna Barsingerhorn Nieuwe Niedorp Winkel Callanlsoog 21 Zijpe 24 Kiezers. opgek. 175 96 j 155 89 165 59 1^7 ai j 73 311 82 57 126 £S 65 46 66 4© 92 4» 74 58 60 55 107 53 9° 66 101 77 1 134 1849. io45 3 Van onwaarde De uitslag van de herstemming was als volgt: Op den Heer Alb. KAAN Jzn. 5g4- C. E. PERK 448. Zoodat de Heer Albert Kaan Jzn. tot lid der Provinciale Staten is verkozen.

Schager Courant | 1879 | | pagina 1