De erfgenaam van Ilornegg. Het bestuur der Landbouw afdecling te Scliagen, dat de regeling der gewone jaarlijksche festiviteiten op zich bad genomenbeeft in zijne laatste vergadering besloten, die festiviteiten, in plaats van op 19 Augustus a.s zoo als vroeger was bepaald, te doen plaats hebben op üingsdag 9 September daaraanvolgende. Alsdan zal er een flinke barddraverij met paard en chais gehouden worden; de uitteloven prijs bestaat in a5 gouden Willetns en de premie in een kristallen plateau met twee dito karaffen en 12 dito kelken, alles met zilver gemonteerd ter waarde van f IOO. Een spoot wegongeluk van zeldzamen aard wordt uit Neurenberg gemeld. Toen de trein, die te half twee het station aldaar verlaten had Hohenstadt genaderd was, hoorde men in een personenwagen een sterke ontploffing, terwijl men zware rookwolken en vlammen uit den wagen zag opstijgen; de trein stopte onverwijld en men bluscbte den brand. Nu blijkt dat zeven reizigers gekwest waren, 2 tamelijk ernstig- Een der passagiers, die zich naar een feest begaf, had een handkoffer met vuurwerk medegenomen, dat mogelijk door het schokken ontplofte- De onvoorzichtige reiziger zelf kwam met eenige brandwonden aan den arm vrij. H. P. Kerdijk, door het Belgische gouver nement uitgeleverd, is Dingsdagmiddag te 2 uren, Onder geleide van een brigadier der Rijksveld wacht, te 's Gravenhage aangekomen en naar de gevangenis overgebracht. -Naar wij vernemen, zijn van de uit het magazijn van den heer Van Loon gestolen kost baarheden ongeveer 3oo stuks te Emmerik in beslag genomen, die bij den daar aangehouden verdachte gevonden zijn. Een inspecteur van politie is naar Emmerik vertrokken, om den dief herwaarts over te brengen. Op de kamers die de dieven te Rotterdam in de Kipstraat bewoonden, is in beslag genomen eene koffer, inhoudende, nevens eenige kleeding- stukken, verschillende ledige étuis, een dieven lantaarn en een raam van een zaag. Alle aanwijzingen zijn dus voorhanden, dat men met de ware schuldigen te doen heeft. Zeker koopman te Berlijn trad onlangs door het uitzicht op eene huwelijksgift van i5oO mark, die men hem voorspiegelde aange lokt, met eene jonge dame in den echt. Onmid - delijk na de huwelijksvoltrekking keerde echter zijne jonge echtgenoote naar de ouderlijke woning terug, zonder hem weder te willen zien of te spreken. Zelfs verbood de moeder der jonggehuwde hem het huis. Hot bleek nu, dat de jonge dame alleen was gehuwd, opdat haar zekere erfenis niet zou ontgaan, die, volgens testamentaire beschikking alleen zou worden uitgekeerd ingeval zij trouwde. Nu ze echter zooveel geld had. achtte zij zich voor het arme koopmannetje te goed. Men waarschuwt tegen een zoogenaamde aardigheid, die te Amsterdam door een vluggen Franschman geëxploiteerd wordt. Deze verkoopt tleschjes vocht, om inkt weg te maken, die een waarde van enkele centen bezitten, voor f I, en geeft op den koop toe reepjes van een stof die, met water gemengd, Vuur geven. De »inkt- wegmaker» is een met zoutzuur aangemengde chloorkalkoplossing; de »vuurmakers« bestaan uit natriummetaal en kunnen in handen van LX1V. Dokter Spengler las hot blad over eu over, tot drie maal toe, met al den ingespannen ernst van een jnrist, die daarop een proces wil beginnen. Die graaf Bernswald met zijn vermoedens en zijn nasporingen had dus gelijk gehad. In de papieren van dokter Hagen had hij, Spengler die ze allen doorgesnuffeld had, daaromtrent niets gevondendoch hier stond het openlijk uitgesproken en bekend door de vrouw, die het 't allerbeste moest weten. En de prins, dien men zocht en dit had, zooals Spengler ten minste geloofde, voor zoover hij nagaan kou, niemand op de wereld vermoed do prins, dien men zocht, was niemand anders dan Leonhard Kom zijn verslagen medeminnaar Leonhard Koru!" Dat was voor dokter Spengler geen zoo bijzonder prettige ontdekking Het een onmerkbaar langzaam verbleekt gelaat vouwde hij het blad weer toe en legde het vervolgens weer op zijn plaats. Daarop keek hij naar het dicht beschreven andere stuk papier, 't Was een brief van den muzikant aan zijn pleegzoon, in eenigszins ver warde, zonderling ineengezette en niet altijd gesti leerde zinnen vervat. De muzikant zei daarin, dat de knagingen van zijn geweten hem niet veroorloofden het geheim van zijn leven nog langer voor Leonhard verborgen te houden en daarop bad hij enkele afgebroken en verward door elkander staande daadzaken uit de reoks van feiten, die wij hem uitvoerig aan gravin Clotilde Bernswald hoorden meedeelen, laten volgen. Drie groote bladzijden had de muzikant daarmee vol ge schreven, terwijl hij blijkbaar vjeeselijk opgewonden en ontroerd was. Voeg daarhjj nog de moeielijkheid van het voor hem zoo ongewone schrijven en dokter Speugler's zielkundigeu, scherpen blik ver wonderde het in geenen deele meer, dat de hem reeds kinderen of onbedreven personen aanleiding tot brand, ontploffingen en brandwonden geven. Daar de man misschien het voornemen heeft ook andere steden des lands met een bezoek te vereeren, wordt er bij voorbaat de aandacht op gevestigd. Voor eenigen tijd reisde een zeer corpulent heer met eene jonge dame in een coupé over de grenzen. „Gij hebt toch geen verboden goed bij u, lief kind, zeide hij Want die tollenaars hier zijn brutale duivels' dus neem u in acht," Het meisje bekende doodsbenauwd dat zij dertig meter zijden lint onder de kous om haar been had gewonden, en of meneer niet dacht, dat zij die wel binnensmokkelen kon. „O ja, dat zal nog wel gaan," was 't antwoord. Bij 't eerste station trad er een ambtenaar op den wag- gon toe en aanstonds wenkte de dikke met zijn oog naar dc jonge dame, die maar volhield dat zij niets verdachts bij zich had. „Och dame," zeide do heer, „maak toch geeno excuses, gij hebt mij immers zelve bekend, dat gij 30 meter zijden lint om uw been hebt gewonden. De dame moest uitstijgen, werd onderzocht, moest 't recht en een boete betalen en de reis ging verder in de zelfde coupé, waar ze wocr naast dc dik ke plaats moest nemen. Toen zij hom verontwaardigd en snikkend zijn verraad verweet, sprak hij dood eon- voudig: „Wees niet boos lieve, ik moest zoo hande len, om de attentie van die vent van mij af te lei den; want mijn schijnbare dikto komt van ODgeveer drie duizend meter zijden lint, die ik om mijn lig- cliaam heb gebonden. Voor do verloreno dertig zal ik u veertig mot de kosten boven dien teruggeven; 't spijt me dat ik u oen schrik heb moeten aan jagen. To Apolda, in Saksen-Weimar, is dezer dagen een ol-faut uit den circus van Sanger losgobrokon. De dienstboden vaii een particulier in do oumiddelij ke nabijheid van den circus haddon hem een paar da- gon achtereen op allerlei lekkernijen onthaald. Den derdon dag haddan zij dit niet gedaan. Na tot 's a- Yonds laat te vergeefs naar een nieuwen aanvoer te hebben uitgezion, scheen de olifant to bogrjjpon dat men bet hem niet ton kwado zou duiden als hij eens ging zien hoe het er mode stoud. Hij rukte dus do palen en kettingen, tusschen welke hij stond ingeslo ten, uit elkaar, wandeldo naar het huis, beukte do deur open, en stapte deflig de keukon binnen. Ongelukkig vond hij daar niets van zijne gading. Na al die moeite vond hij dit zeker wat to erg en geraakte dan ook zoodanig uit zijn humeur, dat hij alle ledige bordon, schotels cn pannen kort en klein sloeg, een paar ra men verbrijzelde en eene zijdeur openbrak om eens in het huis rond te kijken. Onderwijl waren een paar politieagenten op het geroep der bewoners too- gcsneld, maar zonder dadelijk raad te weten lioo zij hot moesten aanleggen om zulk oen vreemdsoortigen inbreker meester te worden. Gelukkig kwamen eeni ge knechts van hot personeel van don circus nog in tijds om de lastigen kameraad deols met bedreigin gen, deels mot zachte woordjes naar zijn verblijf terug to bren gen. Een vrouw <0 Lieden boviol do vorige weok van een dood kind, daf vior armen en vier boenen had, en waaraan ook een derde oor zichtbaar was, blijk baar dus oen ineongegroeido tweeling. De kraamvrouw bovindt zich ze er wel. Te Saint Etienne is liet lijk van zekere weduwe Monlaguou, 73 jaar oud, ia den kelder van liaar wouing gevonden. Aan den hals vertoon de zich een doodeiijke wond, terwijl de schedel met een steen was verbrijzeld en in den mond een pook was geduwd. De vrouw, die niet bij zonder gunstig hekend stond, verhuurde gemeu bileerde kamers en leende geld tegen overmatig hoogen interest. Zoo moest zij den morgen, na dat men haar lijk had gevonden, aan een geld- opnemer 6000 fr, betalen, welke som zij dus ongetwijfeld in huis had. Door de politie is een vrouw van slechte zeden in hechtenis genomen ■mik. lang dreigende keroerto den man bij dezen uachtchjkeu arbeid plotseling had getroffen. Dokter Spengler steido zich met het vluglig door- loopon van dit schrijven tevreden. Daaiop vouwde hij het voorzichtig dicht, logde het bewijsstuk van don vorstin er binnen in en stak beiden zorgvuldig iu zijn borstzak. Vervolgons bleef hij een tijdlang onbeweeglijk in de vlam van de lamp zitten staren. Was hjj onmoge lijk met do gedachte vervuld, of hij dit gokeele ge schrijf niet boven do vlam houden en zoo spoedig mogelijk tot asch verbranden zou? Neon dat zou slecht en dom tevens zijn geweest. Dat laatsto was niet noodig. Voor hem was het vojdoende, als hij er maar voor zorgde, dat deze brief voorloopig niet werd verzonden. „Welk een wonderlijk spel drijft het toeval toch met ons leven!" zei hij bij zich zeiven. „Ik denk, dat ik aan het doel van al mijn stroven stamijn geluk heb ik reeds gegrepen en iutusschen zit hier een oude muzikant, dien het geweten begint te knagen, omdat men hem verlaten, alleen gelaten heeft en steekt het voertuig van mijn geluk een spaak in 't wiel! En ziet, nu moet juist ik en niemand anders worden geroepou om dezen ouden muzi kant, dien zijn doldriftig geschrijf een beroerte bezorgd heeft, weder in 't leven terug te roepen en tevens deze vondst te doen. Wie zegt er nu nog, dat er geen schutspatroon is voor verliefde lui!' Dokter Spengler wreef zich zacht en in diep gepeins verzonken de kin. „Als die brief eens verzonden was en menheer de maestro Leonhard kwam daarop weer hier, dan zou ik wel eens willen weten waar de liefde de trouw, do verknochtheid mijner dierbare Ada bleven! Liefde! De vrouwen hebben nimmer lief. Nu en dan gevoelen zij slechts tegenover den eenen man meer dan tegenover den anderen den wensch opkomen door dezen te worden bemind. En waarom zou Ada dus, zoodra zij maar ontdekte, dat Leonhard een als <le vermoedelijke daderes of medeplichtige*, deze was des avonds vóór den moord ten huize der verslagene gezien iu gezelschap van een on bekenden man. De burgemeester van Napels is te Rome in ziju hotel aangevallen door een oud beambte, die, naar men verhaalt, zijne hulp kwam inroe pen, om tot de eene of andere betrekking te komen. Toen de burgemeester, graaf Giusso, ant woordde, dat deze niets voor hem kon doen, trok de man een dolk en bracht den graafeeni- ge wonden toe, die echter niets gevaarlijks had den. De schuldige is gegrepen. Dat de eenvou* dige weigering van den burgemeester, om den man aan een betrekking te helpen, dezen tot ziju moordaanslag gevoerd zou hebben, is vrij onwaarschijnlijk, 't Is altans niet gebruikelijk, 0111 eene betekking te gaan vragen met een dolk op zak. Donderdag reed een familie naar Zand poort toen niet ver van Duinlust een luid geschreeuw den koetsier deed stilhouden. Een meisje van zeven jaar, dat met andere kinderen achter het rijtuig had geloopen, zat met haar hoofd geklemd tusschen het achterwiel en de zijde van den wagen. Snel schoot een smid toe, die het wiel wist te verwijderen; het kind,^ in en uitwendig zwaar gekneusd, werd ten zijnen huize ingedragen; juist was een geneesheer in de buurt, die het kind terstond de noodige hulp kon verleenen. Na de drukkende hitte, die Zondag op den dag heerschte, hebben op den namiddag in sommige plaatsen van ons land zware omweêrs- buijen zich ontlast, vergezeld van een hevigen regen en wind. Ook in den afgeloopen nacht hebben hier en daar zware omweders gewoedvergezeld vau geweldige hagelbuien. Zoo meldt men ons uit Amerongen, dat het oostelijk deel van het dorp en geheel Eist tot aan Rhenen door den hagel zóó zwaar werden geteisterd, dat op eenige tabaksvelden de gansche plant is vernield. De schade beloop* duizenden guldens en die schade drukt te meer, omdat over 't geheel de tabaks oogst beneden 't middelmatige blijft. Ook te Maurik, Ingen, Resteren en Lienden beeft de hagel groote schade aangericht. Van het tram-ongeluk te Scheveningen geeft het Dagblad de volgende lezing.* Een onbekende zou Maandagmiddag met den stoomtram van Scheveningen vertrekken,toen even voorbij het station aldaar zijn hoed afwoei. Om dezen te grijpen sprong hij van het balcon van den eersten wagen, met het treurig gevolg dat hij tusschen de beide wagens viel met het hoofd voorover. De wielen gingen den ongelukkigen over het hoofd, de hand en de heupzoodat hij op de plaats dood bleef. Nadat men het ver brijzelde lijk naar het Badhuis had gebracht en dr. Mess den dood had geconstateerdis het naar het kerkhof aan het kanaal vervoerd. Het hoofd was letterlijk in tweëen gespletenwaar door men het gelaat niet kon herkennen. In een der jaszakken vond men een retonrkaart Rotterdam, waaruit men afleidt, dat de onbe kende aldaar woonachtig was, terwijl inen bo vendien een brief vond, blijkbaar van ziju moe der aanvangende met de woorden: «Lieve George«. De zeven en dertigste Algemeene Verga dering der Ilollandsclie Maatschappij vau vermomde prins is, dezen wensch niet oogenblikkolijk weder op de hartstochtelijke wijze in zich voelen opkomen 1 Ze heeft mot hem gebroken! Wel ja, dat is waar ook! Maar mijn hemel, wat maakt dat uit? Dat wordt als iets dat niet gebeurd is, eenvoudig met stilzwijgon voorbijgegaan dat kennen wij. Daar zijn do vrouwen sterk in. En hij Die dwoependo man met zijn diep gevoel, die kunstenaarsziel! Als zij hem maar even met haar pink wenkt, dan ligt hij woJor aan hare voeten. Daarom is het beter, dat deze brief niet wordt verzonden, dat is te zeggen, niet vóór dat dokter Frans Spengler en Ada von Schels als een jong gehuwd echtpaar nit de kerk terug zijn. Nu hoop ik maar, dat „die ouwe" daar binnen, me geen spaak in 't wiel steekt, of alarm slaat; maar ik geloof wel, dat er een week of wat verloopen zullen, voor dat die weer goed bij ziju positieven is!" „Dokter!" riep de vrouw, hem in zijn gepeins storend, tbans uit de slaapkamer, „dokter, kom toch eens met de lamp hier; ik geloof dat hij bijkomt. Hij heeft zijn oogen open gedaan." Dokter Spengler ging met do lamp naar de slaap kamer terug. Kom had de oogen goopcud sloot zo door het schelle licht verblind, weer op nieuw en draaide het hoofd om. De dokter voelde hem de pols. „De pols is opgekomen; hij zal nn wel spoedig beter worden; u moet nog een tijdlang met die ijs- eompressen voortgaan, doch als liij zich weer begint te bewegen, of wel wenkt, dat hij die wil hebben weggenomen, houdt u er mee op Daaiop haastte de dokter zieh het tot Dog toe niet geschreven recept gereed te maken, dat hij aan do vrouw gaf. „Geef hem hiervan alle twee uur een lepel in en dan moet u morgen maar om uw gewonen dokter zenden, want ik practiceer niet in de stad. Maar ik zal toch nog wel eens naar hem komen zien. Goeden nacht! Uw dienstmeisje kan onder mijne hoede na nog wel even naar do naastbijzijndo apo-

Schager Courant | 1879 | | pagina 2