111 DE IIMII TE hüllP TE KOOI*! h W Ad vertentien. 160 voer Haverstroo-banden cn een partijtje Hooi. M ark tberich. ten. t© Scliagen, - Land bo ave zal gehouden worden op Maandag 29 September 1879 des morgens ten 10 uur, in de groote zaal der Sociëteit »de Kroon* te Haarlem. De onderwerpen, op die Vergadering te behan delen, zijn: 1. Verslag van den staal der Maatschappij, der handelingen van het Hoofdbestuur en der Afdeelingen, sedert de vorige Algemeene Verga dering (arl. 22 der wet.) N.B. Schriftelijke berichten omtrent ziekten van paarden, rundvee, schapen en varkens, alsmede omtrent proefnemingen met kunstmest stoffen, zullen bij het Hoofdbestuur worden ingewacht, om na geschiktbevinding in de inededeelingen en berichten der Maatschappij opgenomen te worden. 2. Mededeeling van de aanwezige Afdeelingcn cn van het aantal namens haar uit te brengen stemmen (art. 23.) 3. Rekening van het vorige en begrooting voor het volgende jaar. 4- Rapport der Commissie belast inet de herziening der wet (art. 34-) In de gevangenis der citadel van Warschau werd dezer dagen een der opgeslotenen een jonge l'ool van 18 jaren, toen hij zich aan het tralievenster van zijne cel vertoonde, naar het heette om wat Ittcht te scheppen, door den schildwacht doodgeschoten. De politieke gevan genen kwamen in oproer en eischtcn het lijk van hun kameraad. Dit werd geweigerd en nu ontstond een ware opstand. Alles wat los of vast was werd door de gevangenen verbrijzeld. De gendarmerie kwam er bij te pas; doch nauwelijk had men een cel geopend, of een der gevangenen sloeg den koinmandant van den troep met een ijzeren kachelpijp morsdood. Ten slotte gelukte het, nadat alle cellen belegerd waren geworden, de 200 gevangenen in de boeien te slaan. Den i5 October a. s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de eerste locomotief van Stephenson in gebruik werd genomen In l83o werd de eerste spoorlijn, die van Liverpool naar Manchester, tot stand gebragt, en in 1878 bezat alleen Europa reeds een spoorwegnet van 154.023 kilometer. Noord-Amerika alleen heeft een net van 127,470 kilometer. Men berekent dat het kapitaal, hetwelk is besteed om alle spoorwegen ter wereld aan te leggen ongeveer 75 tnilliarden francs vertegenwoordigt. Het N. d. D. verneemt, dat de kapel, meester der huzaren Rernhardt benoemd zal wor den tot kapelmeester bij het muziekkorps der kon. Ned. marine te Nieuwediep. De lieer Carlo Marcucci, uit Speleton in Italië, stond dezer dagen terecht wegens moord op den geneesheer Vicetizo Dominicis. Uit liet proces is gebleken, dat deze moord onder zonderlinge omstandigheden heeft plaats gehad. De Heer Marcucci, een zeer vermogend inan, bad een zoon van l4 jaren, die ongesteld werd. De geneesheer Dominicis werd ontboden en de vader beloofde hem 20.000 fr., indien hij zijn voon genus, doch voegde er de bedreiging bij, dat hij hem zou doodschieten indien het kind stierf. De knaap overleed, en een ander geneesheer bij het sterfbed geroepen, constateerde dat het overlijden moest worden toegeschreven aan verkeerde geneeskundige behandeling. thcek gaan." Hij nam hoed en stok en gaf, terwijl hij de deur uitging, nog eenige wonken hoe in enkele gevallen te handelen; de juffrouw liet hem uit eu riep het buiten do kamer op een stoel sluimerende meisje toe dat zij met het recopt naar du naastbijzijnde apotheek gaan zou. Sponglcr was reeds bij de trap toon de juffrouw hem snel achterop kwam en zei: „Ik weet niet eens wiun ik voor zijn spoedige welwillende hulp mag bedanken, dokter. Mag ik uw naam weten, asjeblieft?1 Mijn naam? Och die doet hier hoel weinig af alhoewel maar hier heb je hem Hij kreeg een kaartje en gaf hot eenigszins aarzo- lend en tegen zijn zin aan do juffrouw. „Ik heb toch ook volstrekt goen enkol voorwendsel om haar dat zoo natuurlijk verzoek niet too te staan," dacht hij daarop. „Nu, gooien nacht, hoor!' zei hij daarop cn snelde de trappen af, door hot meisje met de lamp gevolgd. Het liep den volgenden dag ongeveer tegen elt uur, toen mevrouw Harris in haar huis in Clotilde's kamer stond. Zij was eens komen kijken of het dienst meisje alles behoorlijk aan kant gemaakt en in orde gebracht had en daarop had zij de stolp van een oude, stilstaande pendule op de latafel afgenomen en was nu bezig het uurwerk op te winden. Zoo als men ziet, was zij er op gesteld voor haar logee zorg te dragen. Juist zette zij de breekbare stolp weder over de porceleineu groep schaapherders, waarin een geheel in 't indigo gedoste herder eene groengele herderin op een gouden fluit allerbevalligst zat voor te spelen toen ze buiten aan de trap schreden hoorde en er een oogenblik daarna aan de deur werd geklopt Op baar binnen" trad een jong mensch van om en bij de vier en twintig jaar, met prettige, einstige en toch openhartige wezenstrekken, een dunnen, fijnen knevel, doch zooveel te weelderiger donker blond haar, bij mevrouw Harris de kamer binnen. Hij droeg kleodereu, die door hun eenvoud en snede hem dadelijk De Heer Marcucci gaf nu gevolg aan zijn bedreiging en doode den geneesheer door een revolverschot. Hij werd deswege veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en 25,000 fr., schade- loostelling aan de weduwe. Iemand, die nog al »op den penning* was, bad met een kameraad een twintigste lot inde Staats loterij. De trekking liep opeen einde en bet dreigend uitkomen met een niet verontrustte onzco vriend boe langer hoe meer. Eindelijk kon bij 't niet meer uithouden en bood zijn aandeel tc koop. Een andere kameraad kocht list voor een daalder, waarvoor de man die een vogel 111 de band boven tien in de lucht verkoos, een inooije pet kocht. Terwijl bij eenige dagen later zijn koopje met welgevallen stond te b wonderen en zich verheugde, dat hij nu toch wat bad* voor zijn geld, kwam het berigt, dat op zijn nommer de f 20,000 was gevallen. Men kan denken, hoe zijne kameraden liern in 't ootje namen met zijn »dure pet* Statistiek van de ongelukken op de straten van Londen. Als men weet, dat in Londen met zijn 3J millioen inwoners, dagelijks 14oo omnibussen, circa 5o,ooo cabs- en dergelijke rijtuigen circuleeren behalve de ontelbare vracht wagens, equipages enz., dan zal het minder verwondering wekken als men leest, dat vooral 's voormiddags bet gevaar op straat daar zeer groot is. Dan tocli trekken I millioen menschen naar de city, die anders slechts door 70,000 wordt bewoond, en wordt Londonbridge gepas seerd door 20,000 wagens eu 200,000 menschen- I11 1874 werden door die diukte gedood 124 personen, in 1875: 87. in 1876: 13o, en gek west respectievelijk 2568 2704 en 2740. In Berlijn met zoo veel geringere bevolking en drukte op straat kwamen om door overrijden in 1874:66, in 1875: 74 en in 1876: 28 menschen. Toen Dingsdag middag omstreeks vijf ure een dienstmeid van het postkantoor te Rotterdam zich om de deur te openen naar beneden begaf^ stortte eensklaps niet donderend geraas het ge- heele plafond van bet voorhuis naar beneden. Als door een wonder bleef de dienstmeid onge deerd. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 1 toten met 4 Augustus 1879 GeborenGecne. OndertrouwdAric Ileere, j.m. 37 jaren en Pietertje Scbuiiemaker, weduwe ieine van Uil- gen 5l jaren, beiden te Schagen. Jacob van Twisk, j.m. 26 jaren te Woerden en Maartje Molenaar j.d. 25 jaren te Schagen. Gehuwd: Gerrit Bleeker, j.in. 23 jaren en Wilhelmina llob, jd. 22 jaren beiden te Schagen. Overleden: Geene. a 3.50; Eenden f 4.por 100 st. 231 Runderen, handel vingen de prijshoudend; 2g paarden; 190Tette Kalveren f —,60 a0.80 per Kilo vlug; 96 nuchtere dito f 10 a 26 per stuk, vlug; 82 vette Varkens 40 a 52 ct per kilo, vlug; 20 magere dito f8 a 16 stug. 215 Biggen f 3 a 5.stug, 902 Schapen, Ganzeu f ahandel vlug, prijzen mitig. HOORN, 2 Aug. Tarwe f li.a 1150; Rogge f 6.a Gerst f 5 50 a 6 50; Haver f 5.a 5op monster verkocht: Mosterdz. f 19.50 a Karwjjzaad 20.a f Witte Erwten f a Groene dito f a Grauwe f H Vale dito f a Bruineboonen f 14 a 12 Paarden f 60 a 160; Kocijen f a60 Schapen f 23 a 30 Lammeren f a 10 Kalveren f 8. a 20.—; 20 Varkens f 9.a 16.—; Zeugen f a 150 Biggen f 3.a 6.50; Kippen van f tot 0.—; 6000 Kipeieren 3.50 a 3.75; 25C0 dito Eieren 3.90 per 100 stuks. 1907 Kop boter per kg. f 70 a 80. Hl. Aardappelen f a Bij P. KRABMAN, op Groenveld gemeente Sint Maarten. Een nieuw betimmerde BOERENWONING met ERF en TUIN, te zamen groot 28 A ren 4f> Centiaren, staan de en gelogen te Valkoog, gemeente St. Maarten, alsmede een stuk BOUWLAND, groot 35 Aren, 60 Centiarengelegèn als voren. Te bevragen bij de Wed. JAN Gz. DEKKER te Valkoog. Alkmaar 2 Aug. Aangov. 3 Paarden f 100 a 150 11 Koeion f 90 a 160, 24 nucht. Kalveren f 11a 27 95 Schapen f 17 a 29, 31 Lammeren 8 a 14; 54 magere Varkens f 10 a 15, 336 Biggon f 3.a 6 2 Bokken en Geiten f 5 a 9, 3 k. Bokjes 40 ct., Boter per kop 0.83 a 0.93 ets. I'urmerende 5 Aug. Kaas: aangevoerd 337 stapels kleine f 2 stapels middelbare f 23 a Boter f 1.35 a 1.50 per kg. Ejjeren Kip- f 3. als niet uit de hoofdstad afkomstig deden kennen en in plaats van een hoed had hij een reispet in de hand. Op het zien der meer bejaarde dame eenigszins verwonderd, vroeg hij of hij zich mogelijk ook in de kamer had vergist. „Doch beneden zei men mij, dat ik hier maar moest aankloppen, want dat gravin Beroswa'd op No. 9 woonde „U vergist u volstrekt niet," antwoordde mevrouw Harris, hem getroffen aanstarend. „De gravin bewoont deze kamer werkelijkdoch ze is voor eenigo oogen- blikken benedon naar 't salon gegaan, om te ontbijten zo zal wel dadelijk hier komen. Neem u zoo lang plaats." Tevens schoof ze hem een stool toe 't was de zelfde, waarop de ongelukkige muzikant den vorigen avond had gezeten eu ging zelve met don rug tegen de latafel staan. ,TJ woont hier niet, is 't wel? Zeker op de goederen van de gravin?" „Hoe ziet u dat zoo spoedig aan mij, dat ik buiten woon? Maar u hebt gelijk:ik hoor hic-r in de stad niet thuis, maar evenmin op de landgoederen der gravin; om thuis te komen moet ik een beel verre reis maken. Doch wat zegt dat tegenwoordig ver „Ja, dat is zoo de afstanden zijn aanmerkelijk kleiner geworden. Ik zou wel eens willen weten of de jongelui van tegenwoordig rtog even zoo smachtend in de verte staren, zoo zeer met het reizen in vreemde landen dwepen als voorheen. Het reizen is tegen woordig niet zoo moeielijk meer en 't ztgt niet veel, of men ten tiental vreemde landen Leeft bezocht. Vroeger kon men door zulk een reis beroemd wor den." „Dat hebt u toch zeker niet meer beleefd, mevrouw, antwoordde dc man met een loffelijk lachje. „Niet meer zoo geheel en al, hoewel ik als jong meisje door dien lust door dat dweepend verlangen? n aar reizen zeer sterk bezield werd." in het koffijhuis, «het Oude Slot", van den Heer A. MEIJER Sz, op Donderdag 21 Au gustus 1879 bij opüOD en op Donderdag 28 Augustus 1879 bij afslag, telkens namid dags 6 ure, van: Een HUIS en twee perceelen BOUW- LAND te Anna I'aulownakadaster sectie K, Nos. 844» '080 en 1082, groot 5 Hectaren, 4 Aren, 20 Centiaren. Aanvaarding Kerstijd 1879. Eigenaar D. SCHOrVANGER. Nadere inforinatiën te bekomen ten kantore van den Notaris VONK te Schoorl- da in „Wat mij betreft, kan ik niet zeggen, dat ik door een onbestemd verlangen naar iets, dat ver van mij verwijderd is, nu zoo bepaald wordt geplaagd. Alleen dan, wanneer een duidelijk uitgesproken doel, een bepaalde gedachte, mij aandrijft, wanneer ik aan het einde van die reis iets goeds, een feit, een nuttige zaak zie, dan „De jongelui van tegenwoordig zijn ook practischer en verstandiger dan die van vroeger," merkte mevrouw Harris, met een welwillend doch ironisch lachje op. „Wil u daarmee zeggenprozaischer, zelfzuchtiger vroeg de jonge man, haar in de rede vallend. „Dat de jongelui tegenwoordig anders zjjn dan vroeger, geloof ik zelf ook, want ik voor mij, kan met dio eenigszins apathische sentimentaliteit geen vrede hebben, waarvan wij in de boekenwereld van voorheen, in gedichten en romans, dio mij wel eens in de handen kwamen, lezen. En uit du boeken toch alleen kan men over den verleden tijd oordeelen. De menschen nit dien tijd hebben zeker oen bij/onder weekhartige ziel bezeten, doch daarmee hebben ze gemeend, dat ze nu voor de wereld ook al genoeg hadden gedaan. Maar, zoo als b. v. arbeiden, alle krachten inspanneD, als mannen tegen de schandelijkste cn onteerenste politieke toestanden van toenmaals kampen, kunnen wij niet zeggen, dat zij hebben gedaan. Vandaar dat de wereld van het heden veel nog te verrichten arbeid heeft geërfd en die arbeid moge nu prozaïsch maken, maar dat ze zelfzuchtig maakt, kan ik toch niet toegeven Mevrouw Harris had glimlachend en blijkbaar met bijzonder welbehagen in het verstandige, opene gelaat van den jongen man starend, zitten luisteren. Toen hij uitgesproken had, knikte zij even en zei daarop: Wordt tertolgd.

Schager Courant | 1879 | | pagina 3