Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 1 ft S D; G 10 iüCsüSTÖS. Ao. 1S79. 23ste Jaargang. No. 1212 Ilekerahnakiiigcn. lr*a tenten. De nacht op den Theis. v. Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal j>cr week: Woens dag en Zaturdag avond. Hij inzending tol "s mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstiiitkoinend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per j:nir f 3.Franco per post f 3 6o^ Afzonderlijke nummers J 0.07*. Advertentiën van een tot vijf regels f 075; ieder regel meer o.l5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar rolkdieil tonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. PATENTEN. burgemeester en Wethouders van jSchagen, brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden dat de Paten ten, tot uitoefening der beroepen van tapperslijter in wijnen est sterke drankenkroeg- en koffïjhuishouder voor het dienstjaar 1879/80, Ier Se cretarie ktinnen worden afgehaald, des morgens van 9 tot 12 uren, onder overlegging van de kwitantie wegens voldoening der helft van den aan slag. Schagen, 22 Ju lij 1879. Burgemeester en Wethouders voorn., G LANGENBERG, de Secretaris, DENIJS. Vasthouden van eenden. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gezien art: to3 van bet politiereglemeni dezer gemeente; Brengen bij deze ter nlgemeene kennis dat van af lieden tot en met den i5 October a.s., de eenden binnen deze gemeente opgesloten of gebokt zullen moeten worden, op de boete bij bet poliliereglement bepaald. Schagen 22 JuIij 1879. Burgemeester en Wethouders voorn., G. LANGEN BEUG. de Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Schagen, brengt ter :>lgeineeue keunis, dat van af Donderdag 7 lol en met Vrijdag 22 Augustus 1879, (de Zondagen uitge zonderd), «les voormiddags van 9 tot 12 ure ter secretarie der geineeute kunnen worden afgehaald de voljaars patenten voor hel dienstjaar 1879(80. Wordende «Ie palentpligtigen her innerd dat de afhaling persoonlijk moet geschieden Schagen 5 Augustus 1879. Da Burgemeester voornoemd, G LANGENBEKG. Veel weet ik van hein dien ik reeds als knaap kende en lief had.* Antwoordde de koster. Maar over zijn dood ligt een geheimzinnige sluijer die wel nimmer zal worden opgeligt. In den nacht toen Skarnij Roszas met zijn molen verbrandde omdat men eene zameuzwering van hem ontdekt had, vluchtte Angostan met Janoczka, het eenige kind van den molenaar over den buiten hare oevers getreden en door den wilden noorderstorm gezwollenen Theis. Janoczka en Angostan. Ik heb ze beiden ten doop gehouden, ze waren bet schoonste paar uit den omtrek en zijn ook met elkander gestorven. De oude man streek zich met de band over de betraande oogen. Het lijk van den visscher met een doorschoten arm werd door de golven van den 1 beis op den oever geworpen, jmsl voor liet huisje, wal «muis zijn eigendom was., voer de koster voort. De pandoeren hadden, in den waan dat de boot een vervolgden vluchteling bevatte, er op geschoten, en toen Angostan niet meer roeijeu kon, of door dat een draaikolk liet bootje naar «le diepte trok, moesten bij en liet arme kind bun dood in du golven vinden, liet lijk van Janoczka werd niet gevonden, liet bootje van Angostan was door den stroom, aan den overkant op bet drooge land geworpen.* De dame snikte. Zij sloeg den sluijer terug en droogde de vloeijcnde tranen. Dan knielde zij bij bet graf van Angostan ne !er en bad. Ook baar geleider bad de hatiden| gevouwen tot het gebed en zijne oogen waren vochtig ge worden. Toen de daine opstond, staarde de koster van Telhennij haar aan, als stond er een geestver schijning voor licin. ■Janoczkastamelden zijne bevende lippen vSlil, oude man,zeide de dame met bewogen stem. »Zij die gij ineent te aanschouwen, rust in de diepte van den Theis en is vergeten, even als bij die onder dezen heuvel ligt.* Toen de rijk gegalonneerde bediende het portier opende drukte de dame tot afscheid, den koster de band en liet er ceue rol dukaten in achter- De moedige rossen trokken aan en bet rijtuig vloog door de korte straat van bet dorpje. De oude koster staarde lang den wagen achterna E11 toen hij achter het geboomte verdwenen was, boog hij in gedachte het hoofd en prevelde. Zoo dat niet Skarnij Roszas Janoczka was, wil ik niet de koster van Telhennij zijn! Op het graf van Angostan prijkt thans een prachtige lijkstcen. Niemand weet door wien bij aan de dooie gewijd werd behalve de oude man, die in de prachtig gekierde gravin, de echtgenoote eens Magnaten en in de Oostenrijk Hongaarsche Monarchie hooggeëerden Staatsman niet tegenstaande bare ontkenning, met recht de molenaarsdochter van Telhennij berkend had. Ja, de vluchteling, die in dien stormnacht van 1849 met de schoone Janoczka door Angostan met opoffering van zijn eigen leven, over den woedenden Theis gered werd. had den eed ge houden, welken li ij aan den edelmoedigen vis scher voor diens treurig einde had afgelegd. Janoczka was in Parijs, waarheen hij gevlucht was, de echtgenoote"van graaf N. geworden, wien zij als eenvoudig landmeisje hare liefde had ge schonken. Zijne fijne beschaving had toen lang zamerhand haren geest even schoon zich doen ontwikkelen, als onder den invloed van haar echtelijk geluk hare lichamelijke schoonheid nog steeds toenam, zoodat gravin N.. toen de amnestie haar echtgenoot den terugkeer toestond en de Keizerlijke genade hem zijne bezittingen teruggaf, jn Weenen zoowel als in Iiudapest, opgang maakte en in de aristocraiische kringen als van gelijke geboorte werd opgenomenofschocu niemand haren afkomst wist op te sporen. Ver scheidene kinderen werden het gelukkige paar geschonken, den eersten knaap noemde ze in dankbare herinnering aan deu eenvoudigen '1 beis visscher, met het hart van een held, die onder liet fraaije gedenktecken op het kerkhof van Telhennij rust «Angostan.* De koster alleen heelt geraden wie dat ge- denktceken voor hem heeft laten oprigten. SLOT. Donderdag ochtend werden op last der justitie te Deventer in den tuin van den ver dachten brandstichter opgravingen gedaan, waar hij een half met tabak gevulde tabaksdoos, waarin zich tevens eenige gouden sieraden van de vrouw des verdachten bevonden, werd uit den grond gehaald. Naar aanleiding van de inededeeling dat van de oprichting van een badhuis te I Imuiden vooreerst nog wel niets zou kitnneii koinen, niet liet oog op het proces, dat over de benoodigde gronden aanhangig is, meldt men ons nader, dat de heer Bert Brouwer hij het ontwerpen zijner plannen juist de gronden, waarover bedoeld pioces loopt, buiten rekening heeft gelateu, om in de uitvoering van zijn project door niets te worden belemmerd. In Goes is een eigenaardige quaestie ont staan. Tot groot genoegen van nagenoeg d«j geheele burgerij werd eenigen tijd geleden Mr. de Wilt Hamer tot burgemeester benoemd; dat genoegen bleek uit toespraken, bewijzen van sympliathie, sereuaden enz. Over dit hoopvol begin viel echter een donkere schaduw, doordat de meerderheid «Ier kiezers van den gemeenteraad goedvond en der wethouders, in wien de nieuwe burgemeester een krachtigen steun hoopte te vindeu, niet als raadslid le herkiezen. De bur gemeester is bijzonder gesteld op het behoud van zijn wethouder en heeft nu voor zijn eigen lidmaatschap bedankt, opdat er gelegenheid zou bestaan den wethouder als nog te kiezen en hem zoodoende in zijne betrekking ie kunnen behouden. De burgemeester heeft zonder om wegen verklaard, dal dit het doel is van zijn bedanken voor liet lidmaatschap van den Baad. Een dergelijk geval ongeveer heelt zich ook te Maastricht voorgedaan. Daar heeft de burge meester, de H«.er l'ijIs, bedankt voor zijn lid maatschap wegens de niet herkiezing van den Wethouder Frauquinet. De onlangs uil Amerika aangekondigde te verwachten storm is Zaterdag 2 Aug. des nachts tusschen 1 en 3 u. met een ongekende woede over een groot gedeelte van Engeland losgebarsten en was vergezeld van zware don derslagen en felleu bliksem, waarhij niet alleen hevige stortregens, maar ook alles inet vernie tiging bedreigende hagelbuie*.i neervielen en groote schade aanrichtten. Op sommige plaatsen zijn hagelstee Den gevallen, afwisselende van de gewone grootte tol die van duiven en kippen eieren, terwijl er gevonden zijn, die 3j Eng. duim omtrek hadden. Het getal verbrijzelde glasruiten is onnoemelijk, en van vele hoornen werden zoowel door den hevigen stormwind als door den hagel eene menigte takken afgebroken en in ai dien lijd van 1 tot 3 u. heerschte de 'storm met bijna onafgebroken woede. Ook België heeft veel te lijden gehad. De onweders. welke daar hebben gewoed, kostten aan onderscheidene personëh het leven, ook werd hier en daar vee in de weide dood gesla gen. Tegen den 11 of 1 2 dezer is een herhaling van den storm waarschijnlijk, althans kruist een storing den Atlantischen Oceaan, welke volgens berich ten uit Amerika storin t-D regen tegen genoemden datum doen verwachten.

Schager Courant | 1879 | | pagina 1