g(:i:res M ark t/berich ten Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Sngczoiulen, Mijnheer de Redacteur! A<lvcrtcnti<Mt. .1. KEET makelaar ie Schagen j Q Rltl'ILOFTLN en andere partijen, jj 5; P3 kunsttanden en gebitten. J. N, DS LANGEN WENDELS. reukorgaan geldt in de dameswereld dan ook voor meer dan een scherp gezicht of gehoor. Aan de afdeeling Den Helder van de Holl. maatschappij van Landbouw is vóórhaar aanstaands tentoonstelling door de gemeente Den Helder eene subsidie van vijl en twintig gulden verleend. Uit Bangert wordt gemeld: de oogst van de aalbessen, zoo van de zwarte als roode. welke in den bloeitijd zooveel beloofd heeft, valt sterk tegen en is wel een derde minder dan verleden jaar; van daar dat de prijzen zooveel liooger zijn dan in 1878, toen men voor het mandje 80 a 85 cents besteedde; thans moet men daar voor f 1.80 a f 1.85 betalen. In een klein logement te Arnhem is heden nacht aan iemand f 200 aan geldsf e :ie ont-tolen Bij zijn ontwaken bevond hij dat zijn slaapka-j tneraad met de noorderzon was vertrokkeu. Men schrijft uit Beverwijk dd; 6 dezer aan de N. Rott. Crt„Veredeling van liet paardenras was het denkbeeld, dat bij de afdeeling Velsen en omstre ken, der Holl. Maatschappij van Landbouw voorzat» toon zij besloot, voor nu ongeveer twee jaron in Dnitscbland den dekhengst Graaf von Moltke voor f 2800 aan te koopen. En dat hare pogingen niet to vergeefs waren, cn liaar voornemen hier algemeen toogegcjuicht wordt, bewees de heden hier gehouden tentoonstelling van veulens van dezen hengst afkomstig. Op eene ruime weide waren 21 der 60 hier lovende nakomelingen vereenigd, on werden daar door eene groote van alle kanten toegestroomde menigte belang stellenden, onder welke votscheideno damos, bewonderd. Eene ruime tent met vlaggen versierd bood do be zoekers do gclogenheid om, onder genot van muziek, «enige vorverschingen to gebruiken rn over do ten toongestelde veulens to spreken, onder welke er waren waarop do Graaf met regtmatigo trots mogt staren, toon hij fraai opgetuigd, liet terrein werd rondgeleid waar moeders en kinderen bijeen waren. Een juiste beoordoeling kon moeijelijk plaats hebben, daar slechts 1[3 der van hem afkomstige veulens tegenwoordig was; de ovcrigo waren door ziekte of te verre afstanden verhinderd ter tentoonstelling te verschijnen. Moge con ander jaar do bedoeling der Maatschappij bettr begrepen worden cn alle veulens opkomen. De navolgende prijzen werden toegekend en later in liet logomont de Zon uitgedeeld a. hengstvoulens «ereprijs (f 20) aan G. Langondijk, l ostuursprijs (De-' venterkoek on f 10) aan P. Barendiecht, id. (fa) aan D. G. van Gulpon; b. voor morrieveulons, oereprijs 20) aan J. C. Blom, bestu jrsprijs (f 10) aan C. Prios. Jl. Maandag ochtend is er con ernstig ongeluk voorgovallen op den spo irwcg tusschon Naney en Xeuilly. Door een misdadige hand waren dos nachts de rails zoodanig verlegd, dat do trein onvermij delijk to jen con steenon gebouw aanloopon moest. Do locomotief bonsto er tegon aan cn de wagens vielen op en over elkander. Men teldo vijf dooden, elf zwaar eu twintig ligtgowonde personen onder de passagiers. SCHAGEN, 7 Aug. aangevoerd vee ter markt was lieden als volgt: 20 paarden f 40 a 300; 8 veulens 70 a 125; 5 ossen 90 a 140; 8 stieren 150 a 180; 42 gelde koeijen magere 130 a 180, 20 vette dito 225 a 320; 15 kalfkoeijen 190 a270; vaarsen a graskalveren a -25 nuchtere kalveren f 14 a 22 rammen a 208 schapen magere 14 a 19. 192 idem vette 24 a 34; overhouders a voorhuis doorgingen boog zich een bleek vrouwen gelaat over de lenning heen en staalde het paar met eigenaardige, strakke, als 't ware doodeljjk verschrikte blikken na, tot do huisdeur achter lion in 't slot gevallen was. Na tien minuten rijdens stond Gravin Clotilde in Korns woonkamer. De hospita, die na den rus'eloozcn nacht, die haar gchtel van streek bad gemaakt, nu de ontroering van eene zoo hoogst geplaatst bezoek ster op den koop toe kreeg, terwijl een harer huurders, dokter Ritter, haar met een gast ook nog plotseling op 't alleronverwachtst op 't lijf was komen vallen, de hos; ita dan, zeggen we, ijlde vrij onzacht naar de slaapkamer van den zieke en zei dezen, dat de gravin er was. Korn probeerde zich op te richten, doch dit gelukte hem niet; hij kon, toen Clotilde naderbij trad, slechts ten teeken van vreugdevolle dankbaarheid de eene hand opheffen en haar deze toesteken. Clo tilde nam de koude, vochtige hand tusscben haar beido handen en keek den bijna geheel verlamden voor haar liggenden man weemoedig aan. „Mijn God, hoe heeft dat zoo snel kunnen gebeu ren? vroeg zij. „Het zal wel beter worden,' stamelde hij met zware tong. „Ik voel dat het al beter wordt. Mijn rechter zijde is reeds beter.' Hij hield op en zag de hospita met een langen vcelzeggenden blik, dien Clotilde begreep, aan. „Ik geloof, dat menheer Korn mij iets wil zeggen, waarvoor hij gaarne met mij alleen zou zijn,* zei ze. Zooals u beveelt, u behoeft maar te schellen als u iets mocht noodig hebben,* antwoordde de hospita. Met ging ze heen, Clotilde nam plaats op den stoel naast Korn's bed en vatte zijn rechterhand. „Zeg mij om Gods wil, dat ik met mijn onstuimig aandringen niet de -schuld van uw tcgeuwoordigen toestand ben 1' riep zij uit. Hij glimlachte eens flauw. 80 lammeren8a 12.50; 5 bokken en geitenl.a8. 8 varkens 10 a 15; idem vette a 26 biggen 4a 6.20 konijnen ,10 a .75; 10 kippen 0.40 a 0 50; eenden - a duiven a ganzen a zwanen F a; 150 kilo boter 1.33 a 1-60; 100 kilo kaas 30— a 40 3000 stuks kipeijeren 3.a 3.50; 600 ccndeijren 3.50 a 3.60. HOORN, 7 Juli. Kaas: Ter waag gewogen 385 stapels, wegende 111390 kilo. Hoogste prijs; kleine Hooi-f 35.25; id. Gras-f Commissie id. f per 50 kilo. AMSTERDAM, 8 Aug. De prijzen der aardappelen, waren heden als volgt: Katwijker Zand f 4.a 5.Noordwijker Zand f 3 50 a 6."Westlandsche Zand f 4.90 a 5.60; Katwijker Klei f 2.50 a 0. AVesflandsche dito (in manden) f 2 20 dito dito (losse) f2.a 2.20; Rijnsbnrgors f 1.a 2. Aanvoer 3000 HL., handel zeor levendig. Ingeschreven van 5 tot en met 7 A ugnstns 1879. Geboren: Alida, dochter van Arend Noë en van Aagje Cam. NVilhelmina dochter en Jacob, zoon, van Cornelis Kool en van Grietje Schotel. Ondertrouwd geene. Gehuwd: geene. Overleden Christinan, oud 7 maanden, zoon van Pieter Snijders en van Marijtje Hausman. De redactie vcrccnigt zich niet altijd met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukken Onder het lezen uwer couranten zijn hij mij eenige wenschen ontstaan voor welke ik beleefd een plaatsje verzoek in uwe courant, namentlijk ik wensch onzen koning om zijne goedheid, een lang en gelukkig leven toe; zijnen ministeis wijsheid; de volksvertegenwoordiging, de rechte mannen op de rechte plaats; de grondwet zoo danig herzien dat alle beroerdheden over boord kunnen gesmeten worden; in het bizonder wensch ik de doodstraf weder ingevoerd voor heeren vagebondenmet gunstige uitzondering, voor heeren bankroetiersde galg; door één op te hangen, zal inen duizende smeerlappen afschrik ken. Uitroeijing der misgewassen, van heerenboeren of boerenlieerende hoeren weder op hunne rechte plaats«op 't land", met gezond verstand en lust tot den arbeid de burgers en ambachts lieden lust in hun beroep en tevredenheid met hun stand; den nietsdoeners of zoogenaamde heerenprachtige zalenwaarin zij zich binnen muurs, opdat zij de nijvere bevolking niet tot ergenis zijn, kunnen verinaken; verder bad in- rigtingen van koud water tot tempering van wellustige spanningen en tot versterking van verweekte en verwijlde ligchamen, om zoodoende een heter gehalte van liet inenschelijk geslacht te krijgen, welk gehalte, voor het mannelijk ge slacht, nog verbeterd zoude kunnen worden door „U kondt niet vooruit zien, dat het dat het mij zoo treffeu zou!" Hij zwoeg weder, slaakte een zucht en scheen do woorden, die hij niet bepaald te spreken noodig had, te willen besparen. Na een paar maal diep te hebbon ademgehaald, vervolgde hij: „Maar de brief, het bewijs zijn verdwenen!* „Hé, wat is verdwenen?' riep Clotilde uit, „Dat bewijsstuk van Leopoldinc „Ik had geschreven gisteren avond nog laat en het bewijs naast den brief gelegd, omdat ik dezen juist wilde sluitendaar kreeg ik eerst een duizeling daarop werd ik onmachtig cn nu lig ik hier de hospita zegt, dat cr boven geen brief, meer ligt, daarom verlangde ik naar u, zoekt u oens I* Xau inspanning legde hjj het hoofd op do andtre zijde. Clotilde sprong op en snelde naar de voorkamer, In 't voorbijgaan had zij op een onder het venster staande tafel papieren en schrijfgereedschap zien liggen, thans bladerde zij in die papieren nota's, rekeningen en papiertjes met aantoekeningen waren het zjj trok de lade van de tafel open. Een porte- feuile met allerlei wit papier en oude geel geworden bladen lag daarin zij snuffelde in do muziek, die op den vleugel lag de brief was daar evenmin als het bewijsstuk die waren nergens te vinden, zoomin in de papiermand als in den een of anderen boek! „Ach, hemel!" riep ze, weder de slaapkamer bin nentredend. .Er is niets te vinden! Je hospita heeft er wellicht de kachel mede aangemaakt," tegeljkertijd schelde zij. Eenige oogenblikken later verscheen de jnffronw. „Menheer Korn vraagt naar een brief, dien hij gisteren avond zat te schrijven, toen hem dat ongeluk trof,' zei Clotilde. „Daar heeft hij den geheelen morgen al, zoodra hij weer bijgekomen was, driftig naar gevraagd, gravin,* hel invoeren van aljemeenen dienstplicht; tó{ bevordering van 's lands weerbaarheid. .,in plaats van gymnastische bokken sprongen", oefeningen in de wapenen, zie uwe couranten van vroeger, waarinplan tot bevordering van 's lands weerbaarheidwanneer al deze wenschen mogten vervnlil worden, zoude mijns inziens, de maat schappij gehaat zijn en er minder ABU1SEN plaats hebben. A. v. O houdt zich nanlievolen voor den verkoop en inkoop van EFFECTEN en COUI'ONSvan ROERENDE en ONROERENDE GOEDEREN en het geven van gelden onder hijpothecair verhand op LANDERIJEN en HUIZEN. 'Jï De ondergeteekendeeen flink lokaal! disponibel hebbende, tot het houden vanj VERGADEHINGEN,I beveelt zich minzaam in de attentie aan, terwijl voor nette bediening zal worden zorg gedragen. SCHAGEN. G. BOUM f>716 Sociéteithouder. De ondergeteekende beveelt zich minzaam aan tot het vervaardigen van vervaardigt uit COLODIÜM COUTCHOE, eene geheel vernienwde uitvinding, de welke alle maaksels te hoven gaat en niet alleen zelfs uit vindend, maar ook zelf vervarrdigd, daar er slechts weinige zijn die kunsttanden vervaardi gen en ik ondergeteekende de eenige ben in dit Noorderkwartier die die werkzaamheden bewerkt stellig zoo kan ik dit werk veel minder leverendaar ik zelfde inaat neem en de stukken maak en een volkomen resultaat oplever, beveel ik mij tevens aan tot bet maken van regulateurs, tot het reglgroeijen van kinderlanden en ben voor bos vengenoemde werkzaamheden te spreken, de9 DONDERDAGS voor den middag, in de Post hoorn, op Markt te Schagen, en ben ook voor genoemde werkzaamheden per brief of briefkaart te ontbieden. 6686 NI EU WED! EP, Weststraat L 91. antwoordde de juffrouw. „Ik heb de gansche kamer reeds nagezocht. Maar hjj moet het zich zeker ver beelden dat Korn beantwoordde deze gissing met eon ontevre den beweging van de hand. „Kunt u hem mogelijk niet, denkende dat het een papier zonder waarde was bij het aanmaken van de kachel hebbon gebruikt P" „Maar waar denkt n aan, gravin ik weet hoe veel waarde mijn huurders dikwijls aan het kleinste strookje papier hechten, dat op hun tafel ligt. Daar hebt u dokter Ritter bij voorbeeld, die zegt dat het kleinste snippertje soms goud w. ard is en dan zou ik een gansehen, pas geschreven brief 1* „Maar uw dienstmeisje mogelijk dan „Dat heeft het van nacht met naar dokter en apotheker te loopen, zoo druk gehad, dat ik haar van morgen heb laten uitslapen, tot ik haar uit bed halen moest om voor dokter Ritter, die plotseling thuis gekomen was, to zorgen. Ze is van daag nog in 't geheel Diet in deze kamer geweest. Ik verklaar u, gravin, dat die brief alleen in menheers verbeelding moet bestaan." Radeloos keek gravin Clotilde den zieke aan, die met zwakke stem zeide „De slentel daar in mijn rokzak!' de hospita bracht hem een klein bosje sleutels, dat zij uit de borstzak van zijn aan den muur hangenden rok had gekregen. Hij legde het voor zich op het dek, zocht er een sleutel uit en gaf dien aan Clotilde maar door deze inspanning vermoeid, zei hij er geen woord bij en sloot de oogen weder. ,'t Is duidelijk, dat u 't een of ander open maken cn vervolgens daarin zoeken moet," zei de hospita. „Maar wat, wat daul* De juffrouw bekeek den sleutel aandachtig. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1879 | | pagina 3