Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. ZONDAG 23ste Jaargang. No. 1214 T nkwMrtierino: Ao. 1879. Bekendmakingen. Een romanheld uit onzen tijd, Gemengde berichten. SOUMIS COURANT. Dit blad verschijnt twee maat per week: Woens dag en Zaturdag avond. Hij inzending tot 's mid dags 12 lire worden advertentiën in het eerstuitkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.6o| Afzonderlijke nummers J 0.07 J. Advertentiën van een tot vijf regels f o 7Ó; ieder regel meer f o.if». Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren cn boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil tonder deugd te dingen ls arbeid aan een rots te biên. POLITIE. Ter gemeente Secretarie van Schagcn zijn inlichtingen te bekomen betrekkelijk een WIT SCHAAP, (overhouder) gemerkt met ecne zwarte teerstip op bet kruis cn een hakkel uit liet regter oor. Burgemeester en Wethouders «lei gemeente Schagen brengen ter kennis van de ingezetenen dat de TIJST betrekkelijk de inkwartiering bedoeld bij Art 17 der Wet van 14 September i8(i(>, (Staatsblad nu. i38) is vastgesteld enter voldoening aan evengeineld Wetsartikelgedu rende ij dagen voor een elk ter inzage aan liet Raadhuis is nedergelegd, en alzoo van af heden tot den 3o Augustus 1879. Wordende tevens ter kennis gebrigt dat zij die tegen gemelde Lijst bezwaren hebben in te brengen, zulks schriftelijk belmoren te doen aan Burgemeester en Wethouders, binnen i{ dagen 11a het einde der ter visieligging en alzoo voor den |3 September 1879 Schagen i5 Augustus 1879 Burgemeester en Wethouders voorn G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. Bijdrage tot de geschiedenis der men- schelijke dwaasheden. Het was in Janttarij 1833toen een sedert 2 jaren in Parijs wonende voorname buitenlander een paleis kocht in de bekende Cliamps Elijsées een der schoonste voorsteden van Fraukrijks hoofdstad. Deze gebeurtenis veroorzaakte een ongemeen opzien, weldra spiak men er niet alleen in alle kringen der fransche hoofdstad, maar in geheel Europa van. De wonderen en wonder lijkheden waarmede de nieuwe bezitter het huis versierde en omgaf, namen in den mond van het volk weldra een fabelachtig karakter aan en deden den bewoner van het paleis als eene, in het uuchteren Europa van onzen negentiende eeuw, verdwaalde gestalte uit de Arabische won- dervertellingen van »de duizend in een nacht,* verschijnen. En inderdaad was de man die het huis be woonde een der vreeindsoortigste figuren uit onzen tijd, geeu ander, dan de door eene zonder voorbeeld slechte regeering, in September 183o uit zijn erfelijk vorstendom verdrevenen, en later door den Duitschen bondsdag ontzetten Hertog Karei de tweede van Brunswijk, of zoo als hij zich het liefst hoorde noemen, .het hoofd van het doorluchtig Wellenhuis,, geboren in 1804 en oudste zoon van den dapperen aanvoerder der .zwarte husaren,* den Hertog Frederik Wilhelm van Brunswijk, die zoo als bekend is op den aTond voor den slag van Helle Alliance bij Quatre Bras in België op den 16 Juni 1815 den heldendood stierf. Wij gaan hier alle dolheden en buitensporig- hedeu voorbij die Hertog Karei gedureude zijne zevenjarige regeering beging; de schandelijke kliek van gunstelingen die hij er opnahield.de oprichting van het .zwarte kahiuet« dc geheime policie, die even als de vreeselijke raad van tien in Venetië, haar net over het land spande en de waardigste personen aan pijnlijke onderzoekin gen blootsteldezijne jaarlijks aangrocijende hebzucht, die zich de domeinen van den Staat voor zijn privaat kas begon toe te eigenen; dc rechtvaardige omwenteling, die den slechten vorst niet spaarde, de revolutie van t83o, waardoor zijn paleis verbrand en hij zelve uit het land ver jaagd werdde DonquichoUschc pogingen, welke hij aanwendde, 0111 zijn verloren kroon met geweld van wapenen te heroveren tot op heldering van dc volgende mededeelingen willen wij alleen nog opmerken, dal hij na avontuurlijk heen en weder trekken door Engeland en Spanje, zich eindelijk in Parijs neerzette niet zijn kolossaal vermogen, de fabelachtige schatten en kostbaar heden, massa's goud, zilver en edelgesteenten, waaraan zijn hart het meest, gehecht was cn die in de oogen van het publiek langzamerhand fabelachtige gedaanten aannamen, gelijk de man zelve reeds bij zijn leven tot een wonder werd en slechts wanneer hij de wereld niet een extra buitensporigheid verraste, voor een korten tijd uit het geheimzinnig duister waarin hij gehuld was, te voorschijn trad. De zorg voor zijnen, vele milliocnen thalers waardigen schat was nu voortaan ook het doel van zijn leven. Dag en nacht in pijnlijken augst om zijnen mannou, waartoe trouwens veel vreemd eigendom behoorde zoo o. a. de beroemde vaas van Onijx, het eigendom van den Staa1 Brunswijk die door hem op zijne vlucht was medegenomen nam hij in zijn paleis de ineest zamengestelde en vreemdsoortigste zekerheids maatregelen, vooral nadat hem aanzienlijke somineu ontstolen waren. Wel was het paleis 111 de Champs Elijsées. nog niet die van verschansingen en barrikaden voorziene vesting, die de Hertog later uit zijne rozeuroode villa Beaujou liet ma ken, inaar toch verborg het eene menigte slim uitgedachte voorzichiigheidsinaatregelen die het geld en voornametulijk de jnweelen van den vorstelijken balling voor nieuwe diefstallen moes ten behoeden. In een aan het hoofdeneinde van zijn bed gelegen kabinetje werd een soort kooi gemetseld die in een voor aller oogen verborgen schacht afdaalde. In deze met, zware ijzeren deuren ge sloten kooi liet hij zijne vroegere schatkist aan vier dikke touwen vlak boven de schacht op hangen zoodat hij met een ruk aan den strik elk oogenhlik naar beneden kon worden gelalen. Behalve deze ontoegankelijke bergplaats was ui de uitgestrekte kelders van het paleis een gewelf vervaardigd wat inet de Souterrains van de Engelsche bank kon wedijveren. Hier stond kist op kist de schallen die hij uit het Brunswijkcr slot had medegenomen bevattende, déar waren koffers vol goudstukken. Daai lagen thalers bij tienduizenden opeen gestapeld, alles met zijne beeltenis prijkend, die nimmer in omloop waren geweest en nog zoo schoon cn glanzig alsof zij juist uit de munt waren gekomen. Het slimst uitgedachte wonder van het huis bestond echter in den geheimen gang, die de Hertog voor zijne persoonlijke veiligheid had laten aanleggen voor het geval, dat hij zoo als dit in Parijs reeds meermalen gebeurd was, als liij zich toerustte 0111 zijn land terug te winnen door de policie of zijn kostbaar leven door moordenaarshanden bedreigt mogt worden. Eene trap in miniatuur formaat, waarvan de toegang door eeno altijd hermetisch geslotene kast in den muur verborgen was, voerde naar de op de bovenste verdieping liggende kamers van een der getrouwen van den Hertog, zekere Bitter die van behangers leerling door Karei tot kamerpresident en vrijheer van Audlau was verheven, dezelfde trap voerde ook naar heneden, naar de onderaarsche gewelven van het huis. De hertog en de baron bezaten alleen sleutels van de kast en buiten hen wist niemand iets van het bestaan der geheime trap. Terstond na aankoop van het paleis had de hertog hem la ten houwen 'en wel door werklieden die elkander onbekend waren en bij tusschenpoozen, zoodat zelfs de vertrouwste bedienden geen vermoeden van deszelfs bestaan hadden. Uit Sloterdijk wordt ons geineld Een arme daggelder kwam dezer dagen tot de verrassende ontdekking, dat hij een twintigste van de f 100,000 uit de Staatsloterij getrokken had, zoodat hij een som van ruim f 4<>oo in handen kreeg. Hij verkeerde juist in zeer benarde omstandigheden, daar hij door een langdurige ongesteldheid aangetast, voor het eer:t van zijn leven de armenkas had moeten te baat nemen. Voor rekening van het burgerlijk armbestuur werd hij verpleegd in het Binnen-jastliuis te Amsterdam. TERSCHELLING, 12 Augustus. Gisteren was bet een heugelijke dag voor dit eiland, doordien de telegraafkabel tusschen hier en Vlieland werd gelegd. De Begeering heeft daar door aan den handel, de scheepvaart en de visscherij een zeer grooten dienst bewezen en ons in de gelegenheid gesteld kennis te krijgen van betgeen er aan den vasten wal voorvalt, wanneer men hier door stormweder, vorst of ijsgang soms dagen achtereen van alle verkeer met den vasten wal is verstoken. Van tal van gebouwen en schepen waaide de driekleur. De kracht der gewoonte. De klacht der gewoonte blijft voornamelijk hij lieden, die als renteniers uit hunne zaken zijn gegaan en dan met hun leegen tijd geen weg welen. Een zeepzieder, die, na een aardig vermogen hijeen gespaard te hebben, verzocht zich na verloop van weinige maandeu zijn op volger vergunning om op den dag als de talk gesmolten werd in de stad te komen en hem daarbij te helpen. Een kastelein die ook zijn zaak had overgedaan, placht, om bezigheid te hebben, een vat met water over te gieten, en het bij kannen in een ander vat over te meten. Een slachter in een landstadje berichtte zijnen vroegeren begunstigers, dat hij eenmaal 's weeks alleen voor zijn plezier, een schaap zou slach ten. Te Foutenay leComte is een man overleden die den ouderdom van ruim 109 jaar bereikt had. Eene maaud geleden werkte hij nog lustig

Schager Courant | 1879 | | pagina 1