De erfgenaam van Hornegg. en krachtig in zijn tuin. Hij was voltigeur bij de garde tijdens het eerste keizerrijk, en ridder van het Legioen van Eer. Op de dagen der groote inspectie van het garnizoen kleedde hij zich altijd in zijne oude uniform, en toen hij den dood voelde naderen, heeft hij verzocht, dat men hem in zijn militair gewaad gekleed be- j graven zou. In het verkeer met de Nederlandsclie koloniën en bezittingen in Oost en West-Indie kan mede gebruik worden gemaakt van brief kaarten met betaald antwoord. Het port van een betaald antwoord is hetzelfde als dat van de brielkaart zelve, namelijk Eenigè dagen geledeu had een groenten- boer te 's Hage het ongeluk zich bij ontbla deren van bloemkool in de hand te snijden. Zooals men wel meer doet, bond hij oin het bloeden te doen ophouden, de wonde met een draad dicht, doch schijnt dit zóó sterk te hebben gedaan, dat hij een vinger zoogenaamd »dood gebonden" heeft. Niet lang daarna kreeg hij pijn in den arm, welke zoo toenam, dat hij het bed moest houden en Zaterdagavond aan de gevolgen van. de verwonding overleed. De ongelukkige, een oppassend huisvader, zou over een paar dagen zijn 3ie verjaardag vieren. Hij laat een weduwe met 4 kinderen achter. Donderdagavond had op den laatsten trein uit Utrecht in de nabijheid van Amsterdam een treurig ongeluk plaats. Omstreeks de Zuiderwe teiing in de Watergraafsmeer stond een lichtsein van een wisselspoor op onveiligheid en deed den machinist den trein stilhouden. Om zich te ver gewissen van hetgeen voorviel, steeg de hoofd conducteur uit den trein. Ongelukkigerwijze stond de bagage wagen, waarin deze beambte zich bevond, juist op de brug over genoemde wetering enkel bestaande uit een dubbel spoor, dat aan beide zijden open is en waar tusschen de ruimte evenmin is bevloerd Uit den- goedverlichten bagagewagen meende de conducteur op den weg te treden; ontwaarde door de duisternis niet dat de wagen op de brug stond en stortte door de opening tusschen de beide sporen in de Wetering. Ofschoon het angstgeschrei duidelijk bewees dat er iemand verdronk, waren'de reizigers,|die zich in de afgesloten wagens bevonden, niet in staat eenige hulp te bieden. Noch in de bagage wagen noch in het nabijgelegen wachtershuisje was een dregge of een haak aanwezig, waai mee de man had gered kunnen worden. Men stelle zich de ontsteltenis voor van de reizigers, die aldus getuigen waren van het hul peloos -verdrinken van een -menseh. De Holl. Spoorwegmaatschappij vferliest iri den ovèrledene een goed ambtenaar,eene moeder en vijf kinderen den echtgenoot en kostwinner. Een eenvoudig middel om bloemen te drogen bestaat hierin, dat inen ze tusschen twee vellen watten onder de pers zet. Zij behouden dan allen schijn van frischbeid. Dr. W. T. Belfield is zoodanig overtuigd dat het dierlijk lichaam van tijd tot tijd onge hinderd trichinen in zich kan opnemen, dat hij 12 levende trichinen inslikte, waarvan hij tot heden niet de minste uitwerking heeft waargeno men. Een rat werd zes weken lang uilsluitend gevoed met varkensvleesch vol trichinen; dit dier ondervond daarvan evenmin hinder, hoewel LX VII. En daarop groette zij Max Ritter vluchtig en ging lioen. Buiten zei zo tegen do hospita, die haar tot aan do trap bracht: „Ik ga weer op reis naar buis en zal den jongen menheer Kom van het ongeval kennis geven. Ik twijfel niet of hij zal dadelijk her waarts komen. Maar weest u zoo goed, totdat hij hier is en zelf een beslissing neemt, hoe in de quaestie van dien verdwenen brief het bost te handelen, deze zaak geheel onder u te houden. „U kunt van rajjne stilzwijgendheid volkomen ver zekerd zijn, antwoordde juffiouw Millor. 't is bovendien zulk een netelige, onaangename zaak „Dat men beter doet daarover te zwijgen, als men er niet onmiddelijk in betrokken is, daar hobt u volkomen gelijk in, juffrouw Miller." Met deze woorden nam Clotilde afsche:d van dc hospita en ijlde naar bare kamers terug, terwijl ze onder weg het haar tegenstroomende raenschengewool met scherpe blikken monsterde, uit bezorgdheid, dat een noodlottig toeval baar baren broeder zou doeu tegenkomen. Toen ze eindelijk weer gelukkig thuis was en nu aan mevrouw Harris verklaarde, dat zij de boodschap, waarvoor zij in de stad was gekomen, had verricht en nu met den eerstvolgendcu trein dadelijk naar huis keeren wilde, maakte mevrouw Harris, die er opvallend bleek uitzag en naar haar ontstoken oog leden te oordeelen, scheen te hebben geweend, bij die woorden een opvallendo beweging van sebrik. „O Wilt u op reis gaan, gravin nu al Dat spijt mij ik had een dame. zooals n, gaarne nog >at langer onder mijn dak gehouden. U hebt door bet jonge mensch, dat u beden morgen kwam bezoeken mevrouw Harris wendde bij het uitspreken dier vraag haar gelaat af „u liebt door hem mogelijk toch geen aanleiding gekregen om uwe terugreis to het gedood zijnde niet minder dan 100,000 van die wormen bleek ie bevatten. Van Wieringen wordt bericht omtrent den toestand van de te veld staande gewassen dat liet graan een goed beschot belooft. Minder gunstig is bet met de aarJappelenbouw gesteld. De vroe gen leden al zeer spoedig aan de gevreesde ziekte en moesten gerooid worden eer ze rijp waren. De herfst aardappelen zullen ook niet gespaard blijven; op verscheidene akkers vertoonen zich de sporen der ziekte. De schapenfokkers treffen 't ook slecht; zij kunnen slechts 8a4 cent voor huune wol maken, bij f 1.25 in het afgeloopen jaar. Te Arnhem Wil men de proef nog eens wagen met een bal champêtre. Het zal nu echter geen volksbal zijn, maar uitgaan van de sociëteit »de Arnhemsche Burgervereeniging" en in den tuin van het hotel Kernheim op den 17 dezer gegeven worden. In de gevangenis te Odessa is door een socialist, SoinofF genaamd, een zonderlinge zelf moord gepleegd. Nadat op zekeren avond alle gevangenen in hunne cellen waren opgesloten, zag de cipier uit de cel van Somoffrook dwar relen. Binnentredende vond hij den gevangene in zittende houding over een brandende petro leumlamp gebogen en bezig zich zelf langzaam te verbranden, liet vleesch der vingers was reeds verteerd tot op het gebeente, en ook de rug was tot aan den hals vreeselijk gebrand. SomofTs wilskracht was zoo groot, dat hij nog gedurende de behandeling noch in het hospitaal, waarheen hij werd over gebracht en waar hij spoedig stierf, door iets het vieeselijk lijden, dat hij verduurde, verried. Het dagblad .,1a France" deelt de volgende eigenaardige statistiek mede omtrent den invloed van de kleur van het haar op de waarschijn lijkheid van een huwelijk der Engelschedames Terwijl er van de blonden slechts 55 pet tot een huwelijk komen, bedraagt dit pet bij de zwarten 79, bij de lichtkastanjebruinen 60 en de donkerkastanjebruineii 69. Hoe verder dus de kleur van liet haar der Engelsche dames van het blond is verwijderd, hoe dichter die het zwarte nadert, des te grooter is haar kans op een hu we lijk. 3(>o personen uit den deftigen stand, waar onder omstreeks .100 datnes, verschillende offi cieren, ambtenaren enz., stonden oi.langs te Karlsruhe terecht. Op een buitenpartij had het gezelschap ee1» terrein betreden, waarop vruchten geplant waren, en- welk terrein door strooyvis- schen afgepaald was. Zonder hierop, acht te gevee hadden zij zich op dit terrein nedergevleid en braambeziën gezocht, toen een boschwachter hen bemerkte, en dus meer dan driehonderd bekeu ringen te gelijk deed. Met een geldboete werden de schuldigen huiswaarts gezonden. Men schrijft uit Londen: In de vorige week werd zekere Edtnund El- ridge en zijn huisvrouw gearresteerd, beschuldigd dat zij hun vier kinderen wilden doen verhongeren. Een agent van polieie verhaalde, dat hij door de huren aangeroepen was 0111 in 37 Coinpton Street een onderzoek intestellen. Hij ging en vond een klein tienjarig meisje, Emma, met een Stervend zusje in de armen. De agent riep de verhaasten? „Niet juist door hem hij kwam mij alleen maar zeggen, dat menheer Kom ziek was geworden." „Och menheer Kom ziek ge wordon die goedo menheer 1 En is die jonge man eeii kennis, een vriend van hem mogelijk? „Dat niet, voor zoover ik weet. Hij logeert alleon in hetzelfde huis bij een vriend en had ton gevalle van deze laatste, die boodschap op zich genomen." „O, ik dank u wel! Ik dank u wel!" zei mevrouw Harris en wendde zich af om Clotilde haar reistasclije, waarnaar deze de band uitstrekte, met sidderende hand Daderbq te schuiven. Daarop ging ze de kleino door Clotilde gevraagde rekening schrijven. De jonge gravin koek haar, over haar ontroering verwonderd, na doch zij vermoedde volstrekt niet hoe geweldig mevrouw Harris was geschrokken, toen haar Clotilde door de mededeeling, dat zij op reis ging, allo hoop op ceno nieuwe ontmoeting van dien jongen man benomen had, en hoeveel het haar waard was, al was het dan ook maar in haar gedachten, te weten, waar zij Hagen in de stad moest zoeken Terwijl Clotilde haar vertrek aldus bespoedigde, had Max Ritter zijn ziyk geworden huisgenoot even eens verlaten. Hij had reeds des morgens bij mevrouw von Schels laten belet vragen eu daar hij, waarschijnlijk uithoofde van het vroege uur, niet was ontvangen, had hij zijn kaartje bonevens den brief van den ambt man Hage 11 aan het dienstmeisje overgegeven. Zij had hem doen weten, dat het haar speet, dat zij hem niet kou ontvangen, doch tevens verzocht ze hem, naar dokter Spengler te gaan en met dezen over de quaestie te spreken Doch dokter Spengler had hem zooals wij reeds boven hoorden, niet kunnen ontvangen en derhalve moest Max Ritter er toe besluiten den weg nog eens te maken, ofschoon het hem niet heel duidelijk was wat die jeugdige dokter eigonlijk met de zaak te maken had. Daaromtrent ontving hij eerst opheldering in het ouderlijke huis, werwaarts hij zich daar het tegen den middag liep, met zijn reisgezel hulp van een dokter in, die het kind met inelk voedde en nog twee jongens vond, die reeds niet den hongerdood kampten. Zij werden op zijn bevel onmidnelijk naar hel gasthuis gebracht. De woning was onbewoonbaar en walgelijk vuil; daar was geen licht, en men had een kaars moeten vragen oin de stervende kinderen te vinden. Een van de jongens lag onder liet bed Een kind van bijna drie jaar oud, woog niet meer dan... 3| kilo!! De geneeskundigen ver klaarden eenparig, dat er weinig hoop bestond 0111 het wichtje in liet leven te behouden. Buur vrouwen legden de verklaring af dat zij wan neer de ouders uil waren in hei geheim de kinderen wat eten brachten. Eindelijk dorsten zij niet langer te zwijgen en zij hadden de po licie ingeroepen. Wanneer iemand van de bo venbewoners in het zelfde huis naar beneden kwain 0111 water te halen dan werden de kin deren verstopt. Een hunner verklaarde brood en spek op tafel gezien te hebben, maar de kinderen zeiden dat vader hen doodslaan zou zoo dreigde hij wanneer zij het voedsel dorsten aanraken; dat was voor de ouders zelf bestemd. Eindelijk werd bewezen, dat het waar dig echtpaar geen gebrek kende; man en vrouw hadden volop werk voor een kleedermaker, maar waren aan den drank verslaafd en kwamen avond aan avond in beschonken toestand thuis. Het volgende moge velen tot waarschuwing verstrekken. Een jongmensch, vol levenslust en in blaken den welstand, slapt te Parijs in den trein 0111 zich naar Lyon te begeven. Hij wil een cigarettc aansteken en volgt zijne slechte gewoonte om een phosphorus lucifer te doen ontvlammenj door daarover met den nagel van zijn vinger te krab ben. Een deeltje gloeiend phosphorus komt hier door onder den nage', zonder dat hij het zoo gaauw bemerkt. Binnen het uur wordt de pijn onverdragelijk; vinger, hand, voorarm zwellen schrikkelijk op en noodzaken hem uittestappen en een geneesheer te ontbieden, die terstond tot het afzetten der arm beveelt. De ongelukkige, door een brandende koorts aangetast, wil nog eenige uren wachten om eerst zijn vader te spreken, dien men terstond had getelegrafeerd overtekotnen. Deze kwam echter te laat; bovenarm en schouder waren reeds aangetast en de operatie niet meer mogelijk. Na 27 uren van verschrikkelijk lijden bezweek de ongelukkige tengevolge zijner onvoorzichtig heid. De zee is door kleine insekten bevolkt, die de onderzeesche kabels langzaam verteren en tot het gutta perclia omhulsel opvreten. De Teredos en de Immaiüaterbrans hebben eene ongelooflijke vernieliiigskracht, Maar niet alle vijanden van den kabel zijn microskopische dieren. Het is alsof alle zeemonsters zich hebben verbonden 0111 onderaardsche kabels den oorlog aantedoen. De onderzeesche lijn van Cayenne naar Para werd door groote vissclien vernield, daar zij den indruk van hun scherpe tanden duidelijk op de geïsoleerde laag achterlieten. De zaagvisschen beproefden hun wapens op den kabel in de nabijheid der Antillen. Ue schildpadden hebben de lijn van Key West naar Havanna vernield. De kabel in de Perzische golf is door een wal- visch doorgebroken; hij zwom echter te snel om den kaliel optemerken, want zijn vaart was van dien aard, dat hij met zulk een hevigheid tegeu het kabeltouw aanbotste, dat hij zelf on- Ludwig begeven had om dezen ald lar te presontccron en het middagmaal tc gebruiken. an zijno familio boorde hij, dat mevrouw von Schels, volgens gerucht, met dokter Spengler was geëngageerd. Dos namiddags begaf Max zich derhalve weder met zijn vriend op wog om to trachten het vorlangdo onderhoud roet den dokter te hebben. Toen zo aan het gesticht, waarover deze geneesheer was, waren gekomen, werden zij naar het kleine, kcurigo afzon derlijk staande woonhuis verwezen, waartegen Ada aanvankelijk haar antipathie zoo sterk had uitgespro ken en dat toch werkelijke een, midden tusschen welig groen liggend, zeer vriendelijk uitlokkend ver blijf met witto door wijngaardranken, bedekte murou en groene jaloezieën bleek te zijn De beide jonge lieden werden in een vrij schraal gemeubeld salon op do verdieping gelijkvloers gelaten welk salon door de elegante wijze, waarop raovrouw von Schels het meubelen wilde, eigenlijk eerst tot zijn recht komen zou. Op den achtergrond van dat vertrek stond dokter Spengler in de lectuur van een handschrift verdiept, bij het raam. Met groote breedsprakigheid, waar toch een zweem van ergernis of wantrouwen, of wat het ook wezen mocht, in doorschemerde, kwam hij de heeren tegemoet. „Heb ik de eer dokter Max Ritter te zien?" vroeg hij. „Mijn aanstaande, mevrouw von Schels, was zoo goed, mij heden morgen den brief van uw oom, dien u bebt meegebracht, toe te zenden, tevens wees hij op den brief, die, zocals Max thans opmerkte, op de schrijftafel opengebroken in een hoek lag. U moet namcnlijk weten, dat mevrouw von Schels dc geza- mculijkc, schriftelijko nalatenschap baars vaders reeds een tijd lang geleden aan mij afstond, omdat zij meende dat het jammer was als al de daarin opge- teekende wetenschappelijke opmerkingen, beschouwin gen en aanteekeningen van allerlei aard, geheel en al ongebruikt onder haar berusting bleven en daardoor de praktische toepassing er van voor zijn collega

Schager Courant | 1879 | | pagina 2