0PE1IM IMOOPIM LEGHEER-PLASSEN IRllTMlIt Land, TIMMER- BRANDHOUT, Arivcrtcnticn. SYVAVIXG. V-EK PACIITI t\G GRONDEN. VERPACHTE 70 Hectaren Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Openbare terechtzitting van het Kan tongerecht te Schagen op *4 Augustus 1879 M arktberichteu. van een aanzienlijke partij Dinsdag 0 September 4870 in het Reglhuis to umiooiuv, des voormiddags ten II ure VOOU DEN TIJD VAN 2 JA BEN, LEGMEER POLDER Nieuwer-AmslelUithoorn en Aalsmeer. iniddelijk bet leven er bij inschoot. De gebroken kabel slingerde zich om het geheele reuzenlichaain van den walwisch en verwurgde hem. Maar ook natuurkrachten werken mede ter vernietiging van menigen kabel. Zoo werd in de Middeland sche Zee een aldaar gelegden kabel tot tweemalen toe door den bliksem vernield, wat in Zuid- Amerika door aardbevingen menigmaal geschiedde Andere onderzeesche kabels gingen reddeloos verloren, doordat de zeestroomingen zoo sterk waren, dat zij het kabeltouw voortdurend langs scherpe rotskanten schuurden, zoodat het eindelijk brak. Uit Voorst wordt ons gemeld De pachter E. alhier kwam onlangs bij zijn landheer, met verzoek om ontslag van de twee huurjaren, die hij nog aan eene weide had Volgens zijn zeggen paste dat stuk land hem niet te best en was het voor anderen zeer gunstig gelegen. Zijn verzoek werd ingewilligd. iVat bleek nu later? Dat die weide bij den man sterk onder verden king lag van betooverd te zijn, aangezien hij er sinds een paar jaren niet uithaalde wat zij kon oplevetenen zijn buurman sedert dien tijd meer melk en boter verkreeg dan een ander. Alzoo kon 't niet anders, of eene booze toover- heks was hier in 'f spel, die de vruchtbaarheid van de ééne weide in de andere overbracht. Zóó sterk heerscht hier nog 't bijgeloof. Vrijdagochtend had te Arnhem een man het ongeluk met een kar bespannen met een paard in aanraking te komen. Het zivare rad rolde over zijn hoofd en ooor dood werd hij opgenomen. Omtrent den vondeling, deze weck in het por taal van het diaconie weeshuis in de Zwanen burger straat to Amsterdam ontdekt, wordt in hot Politieblad medegedeeld dat hij 4 a 5 weken oud is, gekleed met wit onderlijfje, waarop de letters „£cgg" of „Loug", en ceno witte lange katoenon jurk, beide met kant gewekt, en gewikkeld in oen blauwen wollen dook waarover een witte gehaakte wolion doek geslagen was. Op de borst, onder het hemdje, is een briefje govondon, waarbij het word aanbevolon en vormel- dende als naam en leeftijd: „Tijpke Johan Boekman (Bukman of Buhman) geb. 27 Juni." Door don commis saris 3de sectie to Amsterdam worden inlichtingon verzocht omtrond do geboorteplaats van hot kind en don naam van de juffrouw die hot te vondeling legdo, en naar gissing 30 jaren oud is, blond en schraal van uiterlijk ou gekleed in den rouw met zwarten hoed cn dito mantel. Dat dieven uit 't tuchthuis ontsnappen door braak komt nogal eens voor; maar een groote zeldzaamheid is zoker een inbraak in een tuchthuis. Dit geval heeft zich onlangs te Schwijz voorgedaan, waar het in de gevangenis nog zc er „oorspronkelijk toegaat. De die ven moesten zich mot een mageren buit eenige flcsschen bier in don kolder tevreden snellen. Ingeschreven van 12 tot en met i f Aug. 1875 GEBORENHens Nicolaas, zoon van Klaas Sna is en Anna Cornelis. ONDKRTROU WDgeene. GETROUWD: geene. OVERLEDENgeene. In het voiig nummer stond abusievelijk, on dertrouwd: Klaas Kossen en Grietje Schenner, dit moest zijn Klaas Kossen en Ti ijntje Schenner. verloren ging. Daarom was zij wol verplicht u to verzoeken, u tot mij te wenden." „En wilt u ons veroorloovon dezo nalatenschap hier in uw huis door te zien en dit, bch-dve aan mij, ook rajju medgezel, menheer Lodewijk Hagen, vergunnen?'1 vroeg Max; en terwijl hij Lodewijk voorstelde vervolgde hij: „Deze menheer is jurist cn rijksambtenaar en ik heb juist zijne hulp ingeroepen, omdat mijn belangstellig in do nalatenschap van dokter Hagen, zooals u uit dien brief daar, al reeds zult hebben gezien niet zoozeer op het medische gedeelte daarvan is gevestigd!* „ik weet het! Ik weet bet! U komt, in de hoop van in deze papieren de oplossing eener familie aan gelegenheid te vinden, waarvan de ontwarring door u wordt gewenscht zoo schrjft menheer Hagen, de ambtman, ten minste. Ik hoop dat u daarbij meer succes moogt hebben, dan ik bij een vluchtig door zien der papieren, met het oog op do een of audere ontdekking op medisch gebied heb verkregen. Ik heb er niets dan vrij onbeduidende dingen in gevonden. De wetenschap van den tegenwoordigen tijd heeft waarachtig ze ven-mij ls-laarzen aangetrokken, en wat blijf» er dan over van 't geen dien ouden heer als nieuwigheid bezig hield?1 „Wilt u dus ons veroorlooven die papieren na te zien?* vroeg Max, verheugd dat hij zoo weinig tegenstand ondervond. „Wel stellig, ik heb daarbij trouwens ook nauwelijks iets te veroorloven, mevrouw von Schels heeft er geen bedenkingen tegen aan het verlangen van haar oom den ambtman, to voldoen. Weest zoo goed mij dan maar te volgen, mijneheeren. Dokter Spengler maakte de deur open van een kamer daar naast, die, met een weinig wanorde, welke er in heerschte, garderobe en bibliotheek tevens scheen te zijn en waarin op een, midden in het vertrek staande tafel, verscheiden stapels oude schriften, boekbeelden, losse bladen en bundels brieven opgestapeld lagen. „Daar hebt u de geheelo geschxeven nalatenschap V eroordecld: G. H. te Alkmaar, en K. R. te Haringcarspel wegens: bij het varen binnen de kom der gemeente Schagen, gebruik te hebben gemaakt van een boom voorzien van ijzeren punt en haak ieder tot eeue geldboete van f 1.-- subsidiair 1 dag gevangenisstraf. J. 11. te Schagen wegensliet rijden 111e'. een kar bespannen met een hond in de gemeente Zijpe, tot eene geldboete van f 3.subsidiair 1 dag gevangenisstraf. D. V. te Barsingerhorn wegens: bet rijden met een kar bespannen met honden op den openbaren weg in de gemeente Schagen in welke kar bij als geleider was gezeten tot eene geld boete van f3.subsidiair I dag gevangenisstraf. H. B. te Oudcarspel wegens: bet laten loopen van een hond niet voorzien van een van ijzer- draad gevlochten muilband op den openbaren weg te Oudkarspel tot eene geldboete van f 1 subsidiair t dag gevangenisstraf J S. te Alkmaar wegensbet rijden op den openbaren weg te Üudcars|»el, met een kar bespannen met bondeii zonder dat die bonden voorzien waren van een van ijzerdraad gevloch ten muilband, terwijl bij vóór eene deigelijk-j overtreding binnen de laatste twaalf maanden is veroordeeld geweest, tol 2 geldbteten elk van f 2.subsidiair I dag gevangenisstraf voor elke boete. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. SCHAGEN', II Aug. aangevoerd vee tor markt was hoden als volgt: 10 paarden f 50 a 35; 8 veulens 80 a 145; ossen a 25 stieren 70 a 130. 30 gelde koeijen magere 130 a 180, 35 vette dLo 220 a 280; 15 kalfkocijen 200 a 260; vaarsen a graskalveren a - 14 nuchtere kalveren f 12 a 23 rammen a 140 schapen magere 13 a 18 400 idem vette 27 a 31; overhouders a 100 lammeren 12 a 19.6 bokken en geiten J.a 4. 4 varkens 10 a 12; idem votte a 25 biggen 4.a 6.20 konijnen 10 a .40; 10 kippen 0-40 a 1.50; 8 eenden 40 a 20 duiven a ganzon a zwanon f a; 250 kilo botor 1.26 a 1-40; 90 kilo kaas 3(k-a 40.— 2000 stuks kipejjeren 3.— n 3.25; 600 öendeijron 3.50 a 3.60. HOORN, 14 Juli. Kaas: Tor waag gewogen 380 stapels, wegende 95873, kilo. Hoogste prijs; klein0 Hooi-f 34.50; id. Gras-f Commissie id. f— per 50 kilo. AMSTERDAM, 15 Aug. De prijzen dor aardappelen, waren heden als volgtKatwijker Zand f 7.80 a 8.Noordwijker Zand f 4.a 6.Westlandsche Zand f 6.90 a 7.60; Katwijker Klei f 3.50 a 4. Westlandsche dito (in manden) f 2 20 dito dito (loesO) f2.a 2.20; Rijnsburgers f 1.a 2. Aanvoer 3000 HL., handel zeer levendig. vau dokter Hagen," zei Spengler, op die Btapels wij zende. „Als u er dadelijk mee aan den slag mocht willen gaan, wensch ik u het meeste succes.11 „Met uw vei lof zullen we dat dan ook maar da delijk doen,* hernam Max een stoel naar zich toe balend. „Dan zal ik de heeren maar niet bij hun werk sto'en," zei Spengler „U zult mij we! willen ver oorlooven, dat ik weder aan mijne bezigheden ga. Met een vluchtige buiging ging hij hoen eu liet Max en Lodewijk alleen. „Die aanbeveling van je vadrr schijnt nog al nadrukkelijk te zijn gewoest," zei Max, nadat do deur van de voorkamer weder gesloten, was. „Miju vader doet niets ten halve," antwoordde Lodewijk, die tiouwens zeer goed wist, waarom dio brief van aanbeveling zoo dringend en met zooveel nadruk was geschreven. In de voorkamer nam dokter Speugler zijn hand schrift intusschen wider op cn ging daar met een boosaardig, spottend lachje om de lippen, weder meó naar het raam terug. Hij had dio papieren reeds voor langen tijd stuk voor stuk doorgezien al heel kort na zijn eerste gesprek met graaf Albrecht Bernswald. Nog maar zter kort geleden had hij dezen veroorloofd ze zelf ook eens door te bladeren. Hij wist vrij stellig, dat er in deze nalatenschap niet de minste aanwijzing betreffende het geheim te vinden was, maar welks oplossing graaf Albrecht zoo driftig zocht, waarnaar die dokter Ritter, mot zijn mooi, energiek gezichtnu ook aan 't zoeken was en dat hemzefven gisteren op eens op zulk een merkwaardige, op zulk een verrassende wijze was ontsluierd. Maar wist hij dit even stellig wist hij dat hij vast besloten had het geheim zooveel als hij vermocht, voor het oog der wereld verborgen te houden, ten minste tot het voor hem in allen deele onschadelijk was geworden. Maar al die driftige volijverige nasporingen moesten hem toch wel tenigszins verontrusten. Nauwelijks was hij ontslagen van graaf Albrecht, die nog dien op WOENSDAG 20 AUGUSTUS a.s., des voor middags 10 uur, op bet Molkhpleiji te Helder, waarbij zeer veel geschikt voor HEK-eu PAAL WERK. Te bezigtigen daags voor den verkoop. VAN De DIRECTIE der MAATSCHAPPIJ tot droogmaking der 6754 ZAL OP ten overstaan van de Notarissen G. D. BOERLAGE en J. F. HERBSCHLEB, ongeveer gelegen in den onder de Gemeenten De perceelen zijn door slooten en greppels, afgescheiden en door niimmerpalen behoorlijk, aangewezen; terwijl verdere aanwijzing géscbiedt van af Maandag i September, 's morgens tusschen 10 en 12 ure, uitgaande van bet Stoom gemaal nabij de Rocule Paal, onder de gemeente Nieuwer Ainstel. De Notitiën met voorwaarden zijn van af t September ter lezing en te bekomen ten kantore der Maatschappij tot droogmaking der Leg- meerplassen te Amsterdam, Kalverstraat 5g; eu ten kantore vau de Notarissen G. D. BOERLAGE te Uithoorn en J. F. HERBSCHLEB eu B. W. SMIT te Nieuwer Amstel, J. G. H. TER HORST te Amsterdam en P. LF.DEBOER te Aalsmeer. zelfden morgen bij hetn was geweest on zijn plan te konnon had gegeven, na ceu laatst onderhoud met zijn vriend den inspecteur van politie, de3 middags weer op reis te gaan, of daar kwam dio dokter Ritter met zijn trawant „don aanstaanden rijksamb tenaar" aanzetten. Die twee luidjes zagen er niet uit, al-of zjj, hetgeen zij zich eenmaal baddeu voorgenomen, niet ten uit voer zouden brengen. Als hij maar eens bad kunnen vermoeden, dat Ritter eou kennis van Leonbard was en dat hij met Martijn Korn in een en hetzelfde huis woonde! Maar al wist hij dak nu jnist niet, begon hij zich toch zeer ernstig mot do beste middelen bezig te houden, waardoor hij Ada bewegen kou, hem thans zonder veel tijdverlies tot „den gelukkigsten aller stervelingen te maken. De beide jonge mannon daar binnen deelden hunna taak, de papieren van dokter Hagen, intusschen in twee pakken af. Ieder nam er daarop één, om zich in het nazien van den inhoud te verdiepen. Groot» orde had daarin ook al reeds bij het leven des dokters niet geheerscht Alles lag verwurd door elkander blaadjes met uittreksels uit geneeskundige tijdschriften en enkele oude bladen uit dagboeken, met hanfeeke- ningen van dokter Hagens hand; ziektegeschiedenissen, particuliere brieven, behandelingen in enkele afleve ringen, die brokstukken nit een grooter werk bevatten aan welks bearbeiding Hagen scheen te zijn bezig geweest, lagen met onde almanakken, quitaotiën en dergelijken dooreen. Lodewijk bad op de particuliere hrieven bepaald het oog. Hij las ze allen zeer nauwkeurig door, nam daarop een zwart, ingebonden notitieboek ter band, waarin dokter Hagen zijne jaarlijksche inkomsten en uitgaven had geboekt en sloeg daarvan bladzijde voor bladzijde om. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1879 | | pagina 3