De erfgenaam van llornegg. i.xviir. terrein aangeboden voor den bouw eener kan tonale griffie; d. van heeren regenten van bet weesbuis alhier, waarbij deze kennisgeven terrein van de rozenweide aan de Laan, alhier, voor den bouw van evengenoemde griffie te willen afstaan tegen f a.per vierk. meter; e. van S. Keet Dz. en D. Keet Dz., waarbij deze verklaien voor hetzelfde doel terrein te willen afstaan* noordwaarts van de laatste huizen aan de Nieuwe Laagzijde, tegen den prijs van f I.per vierkante Meter. Welke drie eerste missives voor kennisgeving worden aangenomen, terwijl omtrent de beide laatsten wordt besloten, dat de beide aangeboden terreinen, heeren deskundigen bovenbedoeld ter beoordeeling zullen worden aangewezen, en over eenkomstig dier beslissing verder zal worden gehandeld. Daarna werd gelezen bet rapport der commissie belast geweest met het onderzoek dergemeénte Tekening over het dienstjaar 1878, waarbij wordt geconcludeerd die rekening goedtekeuren en vasttestellen gelijk zij door Burgemeester en Wethouders den raad is aangehoden. Dienover eenkomstig wqrdt beslotqn. Is aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven Van de herbenoemde raadsleden Smit en Stammes en het nieuw benoemde lid J. Noë Sr. De coni missie van onderzoek rapporteert, nadat zich de herbenoemde leden hebben verwijderd, dal de geloofsbrieven zijn in orde bevonden, en de herbenoemde leden ten bestemden tijd als zoo danig kunnen worden toegelaten. Aldus wordt besloten, terwijl nadat de herbenoemde leden weder ter vergadering zijn gekomen, gelijk be sluit wordt genomen betrekkelijk het lid Noë. Wordt gelezen een plan tot nieuwe wijk ver deeling der gemeente overeenkomstig de opdragt deswege door Burgemeester en Wethouders, in der tijd, van den raad ontvangen, welk plan onveranderd wordt goedgekeurd, met bepaling dat de -verdeeling in werking zal worden ge- bragt 1 December e. k. Daarna deelde de voorzitter mede dat de klerk ter secretarie P. Denijs als zoodanig ontslag had verzocht, wegens benoeming te Beverwijk en dus voor die betrekking alhier sollicitanten moeten worden opgeroepen. Daar Burgemeester en Wethouders achter van oordeel zijn, dat op de tegenwoordige wedde ad 3oo.niet iemand zal zjjn te krijgen, bekwaam om hij voorkomende gelegenheden de secretarie geheel waartenemen en zulks in het belang dar gemeenteadministratie noodzakelijk is, stellen zij voor de jaarwedde te verhoogen t»t f 4^0-'welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Wordt gelezen een adres van den gemeente veldwachter Oudshoorn, houtlende verzoek om verhooging zijner jaarwedde om redenen in het adres vermeld. Met al gemeen o stemmen wordt besloten die jaarwedde inet ingang op 1 Januarij e. k. met f 5O.te verhoogen. Komen ter tafel de rekeningen ingezonden dooi de commissie der departementale Bewaarschool, tot staving der uitgaven vermeld als diversen, in de rekening en verantwoording, over het boek jaar 1878/79, door de Commissie den raad vroeger overgelegd, bij een adres om een tweede subsidie, ten behoeve van evengenoemde inrich ting. Nadat door den voorzitter is medegedeeld dat van die uitgaven een betrag van ongeveer Daar vond hij eindelijk een post, die hem opsprin gen on eeuigszins van kleur veranderen deed. Hij las: „Wissel van 450 p. jterl. op Londen, maakt 3058 thaler." De daarnaast staande datum was in overeenstemming met de opgaven zijns vaders met die notitie was het duidelijkst bewijs geleverd, dat het vermoeden van dezen omtrent de plaats, waar het geërfdo ver mogen zijns broeders gebleven was, juist was. Mot bevende handen zocht Lodewijk nu naar eenige verdere notitie daaromtrent, naar een rembours, oen nota van rentebetaling van deze som, of naar een quitantic voor bet bedrag. Hij vond echter niets en hij rioeg het laatste blad van bet boek om, zonder wijzer te zijn geworden. Doch daar zag hjj aan het einde vau het boek tegen den band een zakje aangebracht. Hij maakte dit open en vond er een geel geworden brief in, dien hij zooveel te haastiger open sloeg, omdat bij het schrift van zjjn oom beneveus engelschc post merken op het adres zag. De brief was aan dokter Hagen gericht, was van Manchester van den 17en Juni 185* gedagt eekend, en van don volgenden inhoud: Waarde broeder! Ge zijt een edel menscb, Arnold, en God zal u dat vergelden. De wissel kwam juist nog tijdig genoeg om van dien lagen, gemeenen, vrekkigen schrok af te komen en hem rustig te doen blijven. Zoo lang hij nog bang was, dat hij zijn duiten niet krijgen zou, was hij onhandelbaar en H.'s vaste en stellige ver klaring dat zij zich om 't leven zou brengen, als men baar tot terugkeeren dwong, maakte niet den minsten indruk op hem. Maar nu mag zij voor zijn part doen wat zij wil. Ze mag hier een betrekking als Duitsche gouverante zien te krijgen, of iets anders, f 200 is aangewend voor herstellingen, die ei genlijk aan de gemeente hadden moeten worden verzocht en waartoe dus de Commissie niet bevoegd was, stelt bij de vraag of ten behoeve der bewaarschool eene tweede subsidie zal worden verleend. De stemmen stakende wordt hel adres aangehouden tot een volgende verga dering. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat de aannemer der straatwerken, allerlei inbreuk maakt op het contract van aanbesteding o. a. door he£ gebruiken van afgekeurde materialen, terwijl de laatste aangevoerde i5ooo steenen, blijkens opgave des gemeenteopzigters bijna ge heel onbruikbaar zijn. liet dagelijksch bestuur is mitsdien te rade geworden om wanneer de aanne mer op deze wijze blijft voortgaan, bet werk des noodig onder eigen bebeerte doen uitvoeren, de steen voor rekening der gemeente aantekoopen en den arbeid te besteden. Aangenomen voor kennisgeving. Bij de nu volgende rondvraag, stelde de beer Govers voor dat de raad bij stemming zal be slissen, welk terrein voor de plaatsing der kan tonale griffie door dezen het geschiktst werd geacht, welke beslissing echter alleen zou gelden wanneer de Comin issie van onderzoek in de aangeboden terreinen geen verschil inaakte. liet voorstel werd verworpen met vier tegen twee stemmen Daarna werd de vergadering gesloten. De kermis te St. Maarten, is, wegens het houden der jaarlijksclie festiviteiten te Schagen uitgesteld, belanghebbenden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Beroepen: bij de Ncd. Ilerv. Gem. te Wieringerwaard, üs. W. van der Veen te Rans- dorp c. a. Tot onderwijzeres aan de Chr. bewaar school te Oosterbierruni, is benoemd, mejufvr. P. J. v. d. Valk, te Oudkarspel. -Beroepen bij de de Doopsgezinde gemeente te frnsum (Friesland) ds. S. J. Dekker pred. te Broek op Langedijk. Bedankt voor bet beroep naar Delfshaven door d-. J. Kraaijcnbelt Wz.,pred. te (Alkmaar. Te Nijswiller Limburgheeft in den avond van den 10den dezer, in een herberg een bloedige vechtpartij plaats gehadwaarbij de rijksambtenaar L. L. zoodanig gewond werd dat hij den volgenden nacht, is overleden. Vrijdag werd de gemeeuschap tussclien Terschelling en bet naburige Vlieland geopend door een praebtigen telephoonin verbinding gebracht met den pas gelegden kabel. Bleek bet, dat die kabel, ruim 10,000 ineter lang, uitmun tend gelegd was, de proeven voldeden ook uit stekend. Alles werd heel duidelijk op de beide kantoren verstaan. Eerlang zal de gelegenheid worden opengesteld om van Terschelling berichten per telephoon naar Vlieland te zenden, van waar ze dan als telegram verder kunnen worden over gebracht. Iemand bad onlangs in Amcrikaansche dagbladen tegen den prijs van I shilling een -middel tegen onaangename droomen aangekon digd. Zooals gewoonlijk ontbrak bet niet aan domkoppen, die bun geld inzonden. Zij kregen daarvoor een strookje papier, waarop de woorden stonden«Slaapt niet.» dat haar beter lijkt hij stemt thans in alles toe, wat wij maar verlangen. Ge zult wel kunnen nagaan, dat dio laatste dagen voor mij niet veel boler dan een hel waren. Dio arme Hendrik. Och, als ik toch maar eerst eens van al dio verkwikkelingen bevrijd was en van den zwarten last, mij door u opgelegd, verlost. E11 oen nog zwaardor taak wacht m;j tegenover Hendrik, die zoo ontzetteud misleid moot worden. Ik zal tot aan liet eind mijns levens aan mijn vorblijf to M. donken. Al do bijzondorheden deel ik u mee als ik Ik denk over een week of wat weer thuis te zijn. Had ik bij die geheele historie maar het bewustzijn, dat wij werkelijk wel op den rechten wog zijn, dat wij goed handelen! In elk geval, zegt gij mij, handelt ge op die wijze het menschel jkst en dat woord heeft mg bepaald gesterkt! Duizend broe derlijke groeten van uw Frederik." Lodewijk verslond den brief met de oogen en las hem herhaalde malen Hoeveel onverstaanbaars daarin ook voor hem liggen mocht, werd daarmee toch een tip van den sluier opgelicht, die voor zijn vader over het in Engeland voorgevallene lag. Het koste hem moeite zijne geweldige ontroering te yerbergen, toen hg naar Max ziende, die over hem zat, zeide: „Ik vind hier een ouden brief, die mijn vader in de hoogste mate interesseert. Ik zal mijne nicht verzoeken, dien te mogen bewaren en meê te nemen. Wil jij hem eerst eens inkijken om je te overtuigen, dat hij niets bevat dat op het doel van je nasporingen betrekking heeft „Och neen, ik geloof je wel!" hernam Max lachend Lodewijk stak den brief bij zich en begon met ver. dubbelden ijver verder te zoeken. Nog eens doorliep hij de posten van ontvangst in het boek, voordat hij dit weglegde en vond nu op een der laatste bladzij den een post, die klaarblijkelijk op deze quaestie betrekking had. „Van Frederik als rembours ontvangen 940 thaler. Best van zijn helft 602. 15." 't Was niet te loochenen. Oom Frederik had op Als een zeldzaamheid kan worden mede gedeeld, dat door bet zoontje van den ontvanger te Holterhoek in den tuin is gevangen een roode-geele of oranjekleurige mol. In een Fransch landbouwblad wordt melding gemaakt van een nieuw soort ploeg, die door electriciteit in beweging wordt gebragt. Te Parijs worden op dit oogenblik onge- loofelijkc hooge prijzen besteed voor jagthonden. 15,ooo francs werden door twee Amerikanen geboden voor een setter, Windlem genaamd, en baar jong llosse. De eigenaar beeft ze echter niet willen afstaan. Men verhaalt, dat toen de onlangs over leden tooneelspeler Charles Fechter te Londen woonde, de Prins van Wales hein dikwijls een bezoek bragt en zelfs in minick en grimineriiig les van hein ontving. Op een goeden dag drong de Prins, zijne vorderingen in de kunst willende toonen, de vertrekken der Eugelsche Koningin binnen, ais een Londensch bedelaar. De grap slaagde nog beier dan hij dacht, want de Ko ningin hem niet herkennende, trok verschrikt aan een schelkoord en gelastte de toegeschoten be dienden onmiddelijk den «indringer# weg te leiden. Het kostte nog moeite de Koningin er van te overtuigen; dat de «indringer# een Prins was. De bruidsmeisjes worden tegenwoordig in Frankrijk door twee kleine pages vervangen, die tnen uit de aardigste knapen van de familie der bruid of van den bruidegom kiest en in fluweel van de lievelingskleur der bruid kleedt. Zoo bestond die pageskleeding onlangs uit saf fierkleurig fluweel, wit zijden fluweel, wit zijden kousen en fluiveelen schoentjes met diamanten gespen. Op de linkerborst dragen de jeugdige pages een bouquet van rozenknoppen, oranjebloe sem en myrtbentakken. Zij hebben dezelfde taak te vervullen als de bruidsmeisjes; zij dragen bet kerkboek der bruid, bouquet en handschoenen, en helpen haar in en uit het rijtuig. Een milicien te Delft in garnizoen en te Rotterdam le huis behoorende, nam gisteren middag plaats in den trein 4-'° van Rotterdam niet wetende dat bet een sneltrein was; ten 5 uur op wacht moetende zijn, spreng bij, uit vrees voor stiaf, even voorbij Delft uit den in vollen gang zijden trein, kwam terecht op een rail en ontving een diepe hoofdwonde, overigens bleef bij ongedeerd. Opgenomen bij een spoor beambte in de nabijheid, werd bij per brandcard naar de garnizoens infirmerie te Delft vervoerd, en bevindt zich nu buiten gevaar. Toen de burgemeester en de pastoor van bet dorp Gev, in de Rijnprovincie, laatstleden Dinsdagavond in een open rijtuig uit Duren terugkwamen, sprong in de nabijheid van bet dorp eensklaps een man te voorschijn, die een geweerschot op ben loste, zonder te raken. De burgemeester ging onmiddelijk niet eenige man schappen op verkenning uit en vond den aan rander. Deze droeg een geweer met twee loopen waarvan de eene afgeschoten en de andere nog zwaar geladen was. Het gelukte, hem in hechtenis te nemen en naar men verneemt moet bij hebben verklaard, niet uit eigen beweging den aanslag te hebben ondeinomen. Het blijkt evenwel nog niet, op wien van beiden hij bet gemunt bad. De Duitsche bladen maken gewag van een zich genomen de helft van die som van 3085 thaler te rembourseeron940 en 602 15 maakten 1512 15, juist do helft van do naar Engeland gezonden som 1 Lodewijk nam deze aantookeningen in zijn zak boekje over en zette zijn naairingen vctvob'cns voort, zonder echter meer aanknopingspunten" to vinden. Max was intusschen nog minder gelukkig. Hij vond in 't geheel niets, dat hem inlichting schenken kon. Ontmoedigd keek hij over zijn papieren hoen naar Lcdewijk. „Jij schijnt ook niets to vinden, dat je bolangrijk voorkomt en dat op een geheim in de relatie dor familie van ons vorstenhuis betrekking heeft „Niets. Yelstrekt niets," gaf Lodewijk ton ant woord. „Dan geloof ik dat wij dokter Spengler dezo papieren weder zouden kunnen ter hand stellon," antwoordde Max. „!Sadut je mij zult veroorloofd hebben ook uw helft eens door to bladeren „Wel stellig," hernam Max, terwijl hij Lodewijk don voor hem liggenden stapel toeschoof on de pa pieren van dezen daarentegen naar zich toe haalde. Doch ook dezo ruil had geen gunstig resultaat. Eeu uur later was tot zelfs hot laatste blad nagezien, en was Max niet wijzer dan te voren en had Lodo- wijk niets meer gevonden. Zij stapten op en aangezien zij dokter Spengler niet moer bi de voorkamer vonden, schoot hun niets anders over dan dezen door een bediende to doen bedanken. Eu wat nu te doen?" vroeg Max teleurgesteld en peinzend, toen beiden de deur uit waren. „tk vertrek weer naar huis en zal met mijn vader eens over de beantwoording van die vraag „wat nu? gaan praten. Want ik wil je wel zeggen, dat ik ten minste één vondst hebt gedaan. Je hob mij 't eigenlijke doel van je reis, het ophelderen vau eop

Schager Courant | 1879 | | pagina 6