Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1S79. 23stc Jaargang. No. 1217 Bekendmakingen. Pat on ten. Weldadigheid. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ore worden advertentiën in het eerstnitkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jgar 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers J O.O7x Advertentien van een tot vijf regels o 76; ieder regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruónte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. POLITIE. Ter gemeente Secretarie van Schagen zijn inlichtingen te bekomen betrekkelijk een WIT SOII A Al', (overhouder) gemerkt met eene zwarte leerslip op bet kruis en een bakkel uit het regter oor. De Burgemeester der gemeente Schagen, brengt ter algemeene kennis, dat, van af heden tot en met Zaturdag 3o dezer, ter gemeentesecretarie alhier, door belanghebbenden in persoon, kunnen worden afgehaald, de patenten, aangevraagd in de maanden Mei, Junij en Julij, dienstjaar '879/80. Schagen. 26 Augustus 1879 De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. 't Aantal dag- en weekbladen neemt gestadig toe, en met die massa couranten vermeerderen ook de advertentiën. Onder die onafzienbare menigte annonces treft men er altijd eenigen aan met het opschrift: Bede om hulp, of va riatien op dit thema. Och ja. van oudsher is de weldadigheid dei- Nederlanders bekend! Hoe zuinig, hoe vasthou dend ook de aard der Hollanders moge wezen^ waar iets gevraagd wordt als een liefdegift, daar, neen gewis, «laar komt men zelden 0111 niet, daar wordt men niet met koude onverschilligheid aangehoord en met ledige handen weggezonden, llem, die de kunst verstaat in flinke woorden in 't zwak van den Nederlander te tasten, wordt iels gegeven. Hoe zelfstandig de kustbewoner moge zijn, hoe fier de zeeman moge wezen, hoe geld zuchtig de koopman zij, tranen, tranen van ellende kan hij niet zien. Steeds is hij geneigd die te «Irogen, de sinarte te leenigen, bijstand te bieden. Spreek hem over een ongelukkig natuurgenoot, en gewis, hij volgt uwe redeneering; schilder hem de armoede en hij schreit, toover hem een beeld van kommer en gebrek, de ijzeren geldkist springt open, hoe goed ook verzekerd. Heeft de weldadige Nederlander niet grooter ofïers gebracht op het altaar der barmhartigheid Ja, de vroegere tijden verzekeren het ons, en de hëdendaagsche samenleving getuigt het. Het jaar i8ö5 roept luide dat de hulpvaar- digheid gereed is, waar men haar bijstand noodig heeft. Nu mogen er ontevredenen, nooit vergenoegden zijn, die beweeren, dat de aloude dengil in ons land afneemt, dat met den vooruitgang, melde meerdere ontwikkeling, de liefdadigheid plaats maakt voor koude onverschilligheid maar <1 ie zijn er altijd eu overal geweest. Aan hunne klaagtoonen kan men zich niet storen. Waar bewijzen zijn houden tegenwerpingen op. Wil men bewijzeu? Neem de groote dag bladen ter hand, en lees de advertentien die aan den kop staan, en tien tegen één of gij vindt: »Bede om hulp*. Welnu, werd er niet gegeven, dan zou men gewis niet telkens op nieuw ad verteeren! Ontvangt ge niet gedurig circulaire's om uw hulp te hetoonen? Zouden al die kosten en moeiten aangewend worden als men niet wist, dat er veel ontvangen werd? Komt er niet nu en dan eens een deftig ge kleed heer bij u 0111 mijnbeer te spreken, en als gij toevallig thuis zijl, vraagt die mijnheer van na een aandoenlijk verhaal, u niet oin een klenigheiil? Moet er dan niet veel op- gebaald worden 0111 na aftrek van onvermijdelijke reis-en verblijfkosten iets over te houden voor't groote doel Neemt ge nooit een lot in de loterij ten be hoeve van eene of andere goede zaak, of schoon gij wel weet, «lat de prijzen op verre na niet de waarde der loten vertegenwoordigen? En zijn die prijzen niet allen giften van dezen of dien? Zouden die loterijen gehouden worden als men niet wist, «lat het goed gelukte? Leest ge nooit, dat een of ander schrijver een boekje fabriceerde, en de uitgever belangeloos liet drukte, 0111 met de opbrengst een edel doel te bevorderen? Zou de schrijver, zon de drukker werken als zij niet volkomen zeker waren van bet welslagen Gewis onze landgenooten zijn even goedhartig als weleer! Maar hoe meer gegeven wordt, hoe lastiger, hoe dringender, hoe veeivuldiger «le aanvragen worden. E11 ziedaar de oorzaak, die zoo menigeen reden tot klagen geeft. De mildheid in 't geven en zij alleen is schuld, dal enkelen ongevoelig worden voor de «Bede om hulp."' 't Is jammer maar niettemin volkomen waar, dat men «le weldadigheid der Nederlanders kunsl- minder. Er zijn evenwel andere voorbeelden. Een huisvader wordt door eenig toeval on geschikt voor'zijne betrekking. Een «Bede om hulp* redt hem. De ongelukkige is gelukkiger dan weleer. Waarom hielp men hem niet in zijne omgeving? Daar kende men den man en zijne behoeften, daar ook de maat van hulp. Eldcis weet men van niets. Er is een huisgezin met talrijk kroost, te talrijk 0111 van 't noodige voorzien te worden, in den stand waarin men leeft. Wat te doen? Hulp vragen aan vrienden en kennissen om beter bestaan te krijgen? Neen die zeggen een voudig, laat de man wat minder groot leven. Eene «Bede om hulp* geeft uitkomst. De goedgeloovige ziel zendt onderstand, omdat hij vao niets afweet. Een oude versletene woning brandt af. De menschen verloren «alles"; want 't was niet geassureerd. Eene advertentie, en eene nieuwe woning verrijst. Waarom brachten de ingezete nen van 't dorp niet bijeen, wat noodig was? Bleef hel hier maar hijDan, eenmaal op weg gaat men gewoonlijk verder als 't bevalt. Hier roept men liefdegaven in voor een zoon, die met buitengewonen aanleg bezield, iets meer moet worden dan vader hem kan laten leeren- Zijn er onder zijne kennissen geene menschen met eenig gevoel? Dat is onzeker, maar de dagbladen roepen hulp in en vader en zoon zijn beide misschien geholpen. Daar kan eene moeder alle dagen bevallen van haar zooveelste kind en de courant vraagt bijstand, omdat geluk vollediger te maken door uiatig exploiteert. Met telkens meer opgeschroefde met den nisuwen wereldbtfrger ook aardsche taal roept men de hulp in voor personen of zaken, die alleen door de aandoenlijke wijze van voorstelling eenig belang bij ons kunnen op wekken. Eene vrouw, op een onbekend dorp, is door T overlijden van haar man een behoeftige weduwe geworden. Zij leefde vroeger nog al groot en hadden de behoorlijke verdiensten bitter noodig 0111 hun staat op te houden. Nu is zij ongelukkig'. Zij moet zich behelpen en dat is haar onmoge lijk; zij moet iets beginnen, maar de behoeften zijn te groot, 0111 van weinig te kunnen leven. Er is raad voor. De Burgemeester, de predikant, de onderwijzer zijn haar genegen en wel haast prijkt er een advertentie voor een lief dadig doel tegen verminderden prijs geplaatst in bijna alle voorname plaatsen onder 't opschrift: «Bede 0111 hulp*, geteekend door genoemde drie heeren. 't Is toch zoo schoon anderen te helpen en maar neen, wij willen niet beweeren, dat ijdelheid mee in 't spel is! De weinige regels schatten te verkrijgen. Hier is het eene Gode welgevallige school waar 't heerlijk licht van den Zaligmaker de oogen zal openen aan menige heilbegeerige ziel; daar moet aan eene in diepe duisternis levende bevolking het evangelie worden verkondigd, en is eene kerk broodnoodig; ginds wetler moet eene bewaar- en naaischool opgericht worden, opdat de kleinen zich vroegtijdig ontwikkelen en de grooteren geschikt worden voor den toe- komstigen werkkring; elders, maar waartoe dat tal van aanvragen verder onderzocht? Laat ous voorzichtig, zeer voorzichtig zijn hij dergelijke aanvragen. Deze handelwijze opent de deur voor bedriegerijen en men vraagt lief degiften, waar die volstrekt onuoodig zijn. Nu is 't waar, dat velen niet geven aan die alledaagsche bedelaars; maar 't is even waar, dat zoo menigeen wel geeft, vooral wanneer- die oproepingen met eenige bijbelteksen zijn gekruid. Onlangs nog lazen wij dat «Onze lieve geschikt om 't stalen hart te verteederen, doen Heer* de gouden tien guldenstukken had laten hunne uitwerking. Van alle kanten stroomt het slaan om de menschen in de gel«^;enheid te stellen het eerste stuk af te zonderen voor 't begeerde doel. Hier vooral dient, voor men geld toe, tot «1e vrouw ineer dan genot^j heeft. Hoevele eenvoudige, maar goedhartige zielen brachten hunne penningen. In hunne omgeving geeft onderzocht te worden. Een schoonklinkende wonen misschien een dozijn vrouwen, die het naam is niet genoeg. Men moet zekerheid heb- noodiger hadden en mwr verdienden, maar voor ben, dat men door t beoefenen der weltiadigheid haar werd geene roerende jeremiade geschreven, en zij kuunen zich genoeg behelpen met iets wel doet en dat ouze gaven noodig zijn. Laat ons niet denken als zoovelen die meeuen, dat

Schager Courant | 1879 | | pagina 1