Gemengde berichten. De erfgenaam Tan Hornegg. het goed is als zij het geld maar geven, od. verschillig of 't op de rechte wijze wordt aan gewend of niet. Dat is eene onverstandige, eene verderfelijke weldadigheid. Weldadigheid bltjve eene deugd der Neder landers, maar ontaarde nimmer in eene zieke philantropie worde nimmer een geschikt middel voor bedriegers, om goede zaken te maken; sla nimmer over tot overdaad. Tot hoofdonderwijzer in de Moerbeek ge meente Nieowe Niedorp, is benoemd, de heer B. Sieswerda, hulponderwijzer te Uitgeest. De Nederlandsche commissie voor de ia- tern. tent. te Melborne 1880, benoemd bij kon. besluit van den aistenJuli 1879 No. 17, verzend deze week een cirrulaire aan heeren industrieelen, kunstbeoefenaars enz. ten einde hen tot deelne ming uit te noodigen. Aan die circulaire ohtleenen wij het volgende: Den tsten October van het jaar 1880 zal te hlelhome, hoofdstad der kolonie Victoria (Au stralië) eene internationale tentoonstelling van kunst, nijverheid en landbouw geopend worden. De kolonie V ictoria, waarvan de oppervlakte bijna even groot is als Oroot Brittannië, al beslaat zij ook maar een vier en dertigste deel van het geheele vasteland van Australië, heeft een be volking van ongeveer 900,000 zielen. Dit aantal wanneer men in aanmerking neemt, dat het slechts vijftig jaar geleden is, sedert de eerste volkplanting gevestigd werd, mag voorzeker belangrijk genoemd worden. De bevolking houdt zich voor een zeer groot gedeelte bezig met landbouw, vee en voornamelijk schapenteelt de Ontginning der goud-eu zilver mijnen enz. IIqt hoofdartikel van uitvoer is dan ook de wol, waarvan in 1876 reeds g8,5oo,ooo Ëngelsche ponden werden verzonden. Maïs, haver, aardappelen hooi enz. zijn de voornaamste artikelen, welke er verbouwd woor den. Het klimaat een der zachtste en aangenaamste van Australië is ongeveer gelijk aan dat van zuidelijk Europa (Marseille, Madrid, Bordeaux enz.). Wel komen van tijd tot tijd de heete winden voor die van uit het binnenland naar zee worden gedreven, maar deze zijn lang niet zoo veelvuldig als dikwijls beweerd wordt. Wanneer men dus rekening houdt met de 6poedige ontwikkeling dezer kolonie, met de vruchtbaarheid van den bodem en het gunstige klimaat, dan is het niet twijfelachtig, of deze kolonie zal een der belangrijkste deelen van Australië worden,, waarvan een natuurlijk gevolg de toename van den in- zoowel als uitvoerhandel zal zijn. Daarom meent de commissie een beroep te mogen doen op alle industrieelen, kunstbeoefe naren enz. Door Zjjne Masjesteit den Koning werd be noemd tot commissaris te Melbourne jhr. D. Ploos van Ainstel, consul der Nederlanden aldaar en tot leden der commissie hier te lande de heeren: F. A. T. Delprat, Amsterdam, Voorzitter; J. J. M. Blankenheijm, Rotterdam; A. C. Kruseinan, Haarlem; J. M. van der Made, Amsterdam en H. J. F. de Waal, Amsterdam. Door die com I.XX. „Mot duimschroeven?" viel Max hem lachend in de rede, want Anton's bijzonder grooten eigendunk vond hij wel eooigezins belachelijk. sNatuurlijk alleen in zedelijken zin!" hernam An- ton ,en daar u mij verklaard, dat u met die dingen niet weet om te gaan, moet ik die taak zelf ep mij nemen. U moet mij aan die mevrouw von Schels voorstellen." BIk jou voorstellen? Och, waarom ook niet! Maar geloof jij werkelijk, Anton, dat jij over zulk eene dame iets vermoogt?" Met een eigenaardigen blik keek Anton tot Max op. Bijna lag een zekere mate van trotschen spot in dien blik, er speelde om zijn dikke lippen ten minste een lachje, dat blijkbaar niet van medelijdende spot ternij vrij te pleiten was. „Ja, dart geloof ik," zei hij daarop, terwijl hij langzaam de asch van zijn sigaar kuipte en zich met een zeker zelfvertrouwen achterover in zijn leuningstoel wierp. ,Want mij," liet hij daarop volgen, „mij gaat die zaak toch wel zeker in de eerste plaats aan," Max keek hem verbaasd aan. (Gaat die n aan ■Anton streek met de band over voorhoofd en oogen. ,U bent een geleerde dokter," gaf hij ten ant woord. (En derhalve heb ik er geen slag van met vrouwen era te gaan?" TDat heb ik daarmee niet willen zeggen ik heb daarmeê alleen willen te kennen geven, dat geleerden dikwijls over zaken heenkijken, die voor hun voeten liggea." ,Ha zoo bij voorbeeld?" „Mij dunkt, dat het voorbeeld voor nw voeten ligt, U doet de ontdekking, dat er een persoon be- missie* werd dfc heer II. J. F. de Waal tot haren secretaris benoemd. Bij do circulaire is eene aanvraag om plaats ruimte gevoegd, welke: men uitgenoodigd wordt, zoo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór den laden September 1879 ingevuld aan den secretaris terug te zenden. Verder vraagt ons nog de commissie, belang hebbenden, die nog geen circulaire ontvangen mogten hebben, te verzoeken zich aan te melden hetzij bij den secretaris der Kamer "Van Koop handel en Fabrieken in de naastbijgelegen plaats waar zulk eene Kamer bestaat, of bij den secre taris der commissie. WTij behoeven wel niet tot deelneming aan te sporen. Uit een handelsoogpunt zijn deze ten toonstellingen in Australië inderdaad belangrijker dan die in groole hoofdsteden van Europa. Z. K. H. de Prins van Oranje vereerde den heer G. Radenmaker stationchef der Holl. spoor, te 's Gravenhage vroeger te Alkmaar, met een gouden repetitie remontoir horloge In de cuvette staat geschreven»Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden aan den heer G Radenherg als herinnering aan den a3sten Juni 1879... In een pas verschenen werk van Lord William Lennox, dat tot titel voert: «Mode tegenwoordig en vroeger», wordt't een en ander medegedeeld over den hoogsten ouderdom, welke sommige dieren bereikeu. Een beer wordt zelden meer dan 20 jaar oud; ook een hond leeft hoogsten tot zijn 20stejaar; een wolf evenzeei ao jaar, een vos i4a 16 jaar. Leeuwen worden zeer oud; een zekere leeuw, die den naam Pompey droeg, bereikte den leeftijd van 70 jaar. De gemiddelde leeftijd der katten is l4 jaar, van de eekhoorntjes en hazen 738, van de konijnen 7 jaar. Het is bewezen, dat olifanten den hoogen ouderdom van 4°° jaar bereikten. Toen Alexander de groote den koning der Israëlieten Porus overwonnen had, nam hij hem ook een grooten olifant af, die den koning dapper verdedigd had, noemde hem »Ajax« en wijdde hem aan den zonnegod, waarbij de olifant de volgende mededeeling omgehangen werd«Alex ander, zoon van Jupiter, wijdde Ajax den zonne god." Zoo liet hij den olifant loopen; datzelfde dier is 351 jaar later levend weer gevangen geworden. Varkens hebben soms den ouderdom van 3o" jaar, de rhinoceros daarentegen wordt slechts 20 jaar oud. r Een paard heeft wel eens den ouderdom vart 62 jaai bereikt; gemiddeld leeft het paard slechts 20 a 25 jaar. Kameelen worden wel 100 jaar oud. Ook herten hebben soms een hoogen ouderdom, ter wijl schapen daarentegen zelden meer dan 10 jaar oud worden en koeien ongeveer i5 jaren ieven. De natuuronderzoeker Cuvier achtte het waar schijnlijk, dat de walvisschen meer dan duizend jaar oud worden; dolfijnen daarentegen slechts 3o jaar. Een adelaar stierf te VVeenen 104 jaar oud. Ook de raven brengen het dikwerf lot 100 jaar, en men heeft nagegaan dat zwanen somwijlen wel 200 jaar Oud kunnen worden. Een Engelsch man, Mallerton genaamd, bezit nog het scelet van een zwaan, die 290 jaar oud geworden is. Mede de pelikanen hereiken een hoogen leeftijd staat, die, feitelijk erfgenaam van vorst Hornegg, echter door derdon \crduisterd is. U begint daarnaar onderzook te doen de eerste schrede voert u al da delijk op een klaar en duidelijk zichtbaar spoor. U vindt de vrouw uit, die het verloren kind een tijdlang als dienstmeisje heeft opgepast. Naast die oude vrouw staat haar zoon, die zich wel eenigszins mag vleien, er niet juist als een boerenkinkel uit to te zien en nu vraagt ge u zelve nog niet eens een enkele maal af, of de zoon, waar die oude vrouw steeds zooveel meê ophad mogelijk hot verloren kind niot is Max staarde hem met wijd opengespeorde oogen aan. ,Je gelooft dus Anton dat," en van verbazing sprong Max op. Anton begon eens met een sluwen trek op zjjn gezicht te glimlachen, streek zjjn zwaren baard met de hand glad, knikte met bet hoofd en antwoordde daarop: (Eerlijk gezegd, wil ik daar geen eed op doen, dokter. Maar mij dunkt, dat iemand, die in deze qoaestie iets wil uitrichten, in de eerste plaats mij in 'i vizier nemen moet!" Dat was waar. Toch kon Max niet zeggen, dat deze gedachte hem op eens als een bliksemstraal had getroffen. Integendeel het eerste oogenblik had hij moeite die in ernst op te nemen. Het idee van in den voormaligen zonaaf met zijn stevige knoken een prins te moeten zien, kwam hem toch wel wat grappig voor. Desniettemin knikte hij eens,* nadat hij Anton een tijdlang had aangestaard en zei daarop: „Mogelijk is het waarachtig Anton, mogelijk blijft het altijd. Wel allejduivels, verbeeld je dat ik u nog eens Uwe Doorluchtigheid zon moeten noe men!" (Daar zon mij nu zoo stomveel niet aan gelegen zijn, dokter," antwoordde Anton, ,en n moogt me gelooven of niet, zelfs aan 't geheele vorstendom niet. Beeds toen die gedachte, door het praten van en een schildpad heeft inen 107 jaar oud zien worden. Onlangs heeft de coroner in Peckham (Engeland) den dood geconstateerd van een klein kind, dat na een lijden van ongeveer één dag over leden was ten gevolge van het zuigen aan een stuk groen behangselpapier, dat de moeder het in handen had gegeven, toen zij eenige oogen- blikken de kamer moest verlaten. Toen zij weer binnenkwam, had zij het papier in het vuur geworpen en den mond dadelijk uitgewasschen, maar tevergeefs. Het vergif werd in de maag van het kind gevonden. Bekend is het, dat de groene papieren gemeenlijk keper-arsenik bevat ten. De laatste trein van den Oosterspoorweg van Amsrerdam naar Utrecht overreed tusschen Hilversum en Maartensdijk, den wegwerker van de Oosterspoorwegmaatschappij Van Es. Beide beenen zijn den ongelukkige afgereden. Toen zijn vrouw hem op den weg vond, was hij een lijk. De man had voor dien trein de dienst voor zijne vrouw, die wachteres is, waargenomen, Een echtpaar, woonachtig in den faubourg du Temple te Parijs, had een eenigen zoon van vijftien jaar, doch wiens slecht gedrag hun alle reden tot klagen gaf. Vandaar aanhoudende woor. dentwist tusschen moeder en zoon, want de va der was sinds lang bedlegerig ten gevolge van een slepende ziekte. Onlangs liep die oneenig- heid zoo hoog, dat de jeugdige booswicht de hand ophief tegen zijn moeder, die de vlucht nam naar de naaste bewoners. Dat afschuwelijk tooneel wekte in zoo hooge inate de verontwaar diging van den vader op, dat hij zijn kind met de ernstigste verwijtingen overlaadde; doch ten gevolge van dien aanval van toorn, waartegen zijn verzwakt lichaam niet bestand was, over leed hij, nog voor dat er een uur was verloopen. Begunstigd door heerlijk weder had j. I. Donderdag te Purmerende de gewone jaar/ijk- sche harddraverij met paard en sjees plaats, ivaaraan door 18 liejhebbers werd deelgenomen. De prijs f 25o, werd behaald door Suzanna bruine merrie, eigenaar C. Paarlberg te Zij pc, pikeur J. Kosterde eerste premie f 100, viel ten deel aan de Lietze, zwarte merrie, eigenaar N. van Eendenburg, te Wateringen, pikeur J. de Boer: terwijl de tweede premie J 5o, werd gewonnen door Sophia, vosmerrieeigenaar A. ASchouten, te Dubbeldam, pikeur Jde Boer Do Golos meldt, dat verleden Vrijdag nacht in een winkel te St. Petersburg een groote hoeveelheid buskruit on ontplofbare voorwerpen in beslag is gono- men. De politie had bericht ontvangen, dat buskruit heimelijk werd opgeslagen in een kelder, welke bij bedoelden winkel behoort. De aangowezen plaats werd zorgvuldig bewaakt, zonder dat do bewoners er iets van bemerkten, en het duurde niet lang, of vier kar ren naderden des nachts het huis, en werden onmiddellijk in beslag genomen. Bij onderzoek bleek het, dat zij kisten met kruit en ontplofbaro granaten bevatten Do winkel werd insgelijks onderzocht en ongeveer 100 pond kruit gevonden Do oigotiaar van hot huis is gevat en do winkel gesloten. Op een avondfeestje bij de barones Z.to St. Petersburg, zeide generaal Goerko, de bekende gouverneur dier stad, dat men bij de opvoeding van jonge meisjes wat minder met boeken on wat me.r met de roede moest te werk gaan. Doodsbleek en met vlammende oogen stond zokore gravin Galitzin op, en zeide langzaam: „Wanneer ooit een dergelijk bar- baarsch stelsel wordt ingevoerd, hoop ik, dat mijn de oude vrouw, vroeger bij mij opkwam, gaf ik er ui niet veel om. Maar ziet ge, sinds u mij met dia geschiedenis aan boord kwaamt, ben ik er eens over gaan denken. Van 't oogenblik af, dat u zoo stellig en zoo vol vertrouwen de stelling volhield, dat do afwezige prins ergens hier of daar in do wereld moest roudkuieron, is me] dat ding in den kop gaan malen. En toen heb ik bij mij zeiven gezegd, dat ik nu toch wel eens zou willen weten of die dokter, dan wel of ik gelijk had. Eerlijk opge biecht, was de zaak mij voorheen zoo duidelijk cn onbetwistbaar als mogelijk. En daar kon ik mij ook best bij neerleggen, dan vond alles zich van zelf. Maar teen u volstrekt niet aan mij dacht, toon ge u niet eens verwaardigdet mij eens wat nauwkeuriger op te nemen dreef me dat aan, u toch het bewijs te leveren, dat u daar ongelijk in had, of om zelf te weten te komen of ik mogelijk ongelijk bad! Kunt u dat goed begrijpen?" (Ik kan begrijpen, dat de twijfel je energie begon te prikkelen en dat de begeerte om duidelijk voor je uit te kunnen zien en de zaak grondig te onder zoeken, daaruit werd geboren!" .Juist en omdat de oude vrouw, die ik, zelfs voor dat heele vorstendom, niet had |willen verlaten, nn ook dood is, ben ik u achterna gereisd. Het veerhuis heb ik aan de aanstaande van mijn zuster overgegeven, die moet nn maar zien hoe hij het met dat „Qualmige" baantje, waarvan ik genoeg heb, klaar speelt. En de quaestie nu eens grondig, ja bepaald grondig onderzoeken, zullen we allereerst doen." en Anton nam zijn glas op en ledigde het in één teug. Max keek Anton wederom zwijgend aan. Wat hij van de hoogvliegende onderstelling van den voormali gen zouaaf moest denken, wist hij volstrekt niet; maar hij kon zich de groote waarschijnlijkheid niet verhelen die er voor de stelling van Anton bestond; er viel hem ook geen enkele bewijsgrond in, waardoor hij protesteeren kon, waardoor hij een reden tot twijfel f

Schager Courant | 1879 | | pagina 2