Burgerlijke Stand der gemeente Schagen M a rk i berichten Aclvcrtention. minder dan het vorige jaar, terwijl de hoeda nigheid zeer veel te wenschen overlaat, zoodat de veehouders genoodzaakt zullen zijn dezen winter het vee veel lijnkoek te voederen. De weilanden staan thans goed en het vee is ge zond Er is echter veel minder melk opbrengst dan het vorige jaar. De rogge in den PrinsAlex- anderpolder is binnen gehaald en levert over 't algemeen een middelmatig beschot op. Men is thans druk bezig met het inoogsten van tar we en haver, die mede een middelmatig be schot opleveren; de tarwekorrel is klein en rim pelig. De hevige winden van de vorige week hebben aan dit gewas nog al schade toegebracht De nieuw aangelegde grintwegen (tweede aan besteding) in den Polder naderen huu voltooiing. De verschillende wegen, in de twee laatste ja ren aldaar aangelegd, zijn uitmuntend. Te Alteveer, onder Hoogeveen, heelt eene bende jongens op een avond de appelboomen van 11. K. geplunderd. De eigenaar trok met zijn zoon en knecht tegen de bende op, maar moest het onderspit delven Hij werd o. a. zoo danig in de hand gesneden, dat een duim is geamputeerd. Een der beschuldigden, zekere J. Magnê, is gevankelijk naar Assen gebracht. Bij gelegenheid van het jongste bezoek van Prins Erederik te Berlijn, werd o. a. aldaar Dinsdag-een groote parade gehouden. De Prins vergezelde den Keizer bij dit militaire schouw spel en beide 8ajarige vorsten zaten toen uur in den zadel. De Keizer erv de Keizerin van Duitscliland zijn te Koningsbergen aangekomen, waar ze in de bekende troonzaal door het bestuur der stad werden ontvangen en door 27 jonge meisjes met bloemen bestrooid. De Keizer betu'.gde in een korte toespraak zijn dank en herinnerde er nog aan welke zware tijden bij met zijne ouders in ditzelfde Koningsbergen doorleefd had. De geestelijkheid van Minister en Paderhorn heeft tot den-Minister van Eeredienst het verzoek gericht, dat den organen der Kerk het geven van onderwijs op de scholen gemakkelijker wor de gemaakt. Tegen 29 September is de Beiersche Landdag bijeengeroepen Een goede raad. Boerhave, wiens roem spreekwoordelijk is geworden, wiens naam het hoogste aanzien geniet onder de doktoren, of schoon hij eens gezegd heeft»als men het goede, wat een half dozijn ware zonen van Aeskulapius sints het ontstaan hunner kunst op de aarde gesticht hebben, vergelijkt met het kwade, dat de groote menigte doktoren hebben aangericht te midden van het menschen- geslacht, dan moet men zonder twijfel denken, dat het meer voordeel had opgeleverd, als er nooit doktoren in de wereld geweest waren Boerhave liet bij zijn dood een testament na. En wel een groot maar geheimzinnig recepten boek, dat verkocht werd voor f 10,000 En wat stond er in? Het was een boek met lege blaaren, alleen op het laatste blad stond deze raad vHet hoofd koel, de voeten warm, de achterdeur open, en laat dan den dokter gerust loopen. De ballon la ville de Cherbourg'"\ van den luchtreiziger Duruof, deze week aldaar opgestegen, is in zee verongelukt. De heer •was, o voor haar dood hooft verklaard, dat u en niemand anders don zoon van den vorst waart, dus eene vrouw heeft u op haar doodbed deze verkla ring gegeven. Is dat dan niet voldoende? Ga naar den vorst zeg hem openhartig al 't geen go weet en zal hij, kan hij dan nog langer twijfelen En twijfelt bij wel, lieve hemel, heeft die man dan niet honderdmaal meer middelen dan u, om door onderzoek die geheele zaak grondig te weten te komen en zich de bewjjzen te verschaffen, die hij nög noodig heeft, of die hij nog verlangt te bezit ten Getroffen staarde Anton haar aan. Zij sprak zoo overtuigend, zoo deelnemend, haar oog rustte zoowel sprekend op zijn gelaat, dat hij niets anders wist te antwoorden, dan met een verlegen lachje het hoofd schudden. Hij voelde thans tot zijn straf, dat hij gevangen was. „De wereld is vol bedriegers," zei hij en zeer gaarne had hij er bijgevoegd„Ik zelf heb u met verklaring mijner pleegmoeder bedrogon, om u voor mij aan 't werk te doen gaan, om u te dwingen werkelijk datgene voor mij te doen wat in uw ver mogen stond." Doch tot het doen van zulk een be kentenis was het thans te laat. Hij moest nu bij het eenmaal beweerde blijven en dus liet hij op dat „neen* knikken nog alleen volgen: „Dat gaat maar zoo gemakkelijk niet, mevrouw. Zoo licht gaat een vorstelijk heer er niet toe over, een verloopen zonaaf, een Teerknecht, als zjjn zoon te erkennen. U zoudt om die reden, moeten beginnen inet mij volgens uw belofte een beetje op school te nemen, om eerst een gentleman van mij te maken aangenomen, dat ik van het hout ben, waaruit men dat soort van mannen maakt!' Anton zei dit laatste met een bepaald eenigszins ijdel en behaagziek lachje, waarop mevrouw von Schels, op dezelfde w{jze lachend ten antwoord gaf: „Volgens mijn belofte? Ik heb niets beloofd. De mannen zijn altijd zoo vlug bij de hand met zich op beloften te beroepen, voordat men die nog gedaan Duruof zou op deze reis een toestel beproeven, dat volgens den uitvinder1 geschikt zou zijn om per luchtballon over zee te gaan, en bestond in een grooten kegel van ruw linnen, welke op een gegeven oogenblik in zee geworpen, juist zooveel gewicht water in zich opnam als noodig was om den ballon en het schuitje laag te houden en boven den waterspiegel te doen voort drijven. De opstijging werd door kalm weder, bij eene lichte koelte, begunstigd. In het schuitje was, behalve de heer Duruof, een journalist uit Cherbourg, de heer Salomon, gezeten. Duruof was voornemens boten de haven neder te dalen en dan de deugdelijkheid van den toestel te beproeven. De havenmeester had twee vaartuigen van den staat ter beschikking gesteld, de wllalcuren een sloep, om den ballon in zee te volgen, en de passagiers, als de proef volbracht was, aan boord te nemen. Bovendien volgde de loodskolter op zee de richting van den ballon in de lucht. Aan boord daarvan bevonden zich Duruof, verscheidene leden van een comité en eenige vrienden van den heer Salomon. Een groote volksmenigte bevond zich aan het hoofd om den ballon na te oogen, die in de richting van Touleville boven de haven zweefde. Eensklaps daalde hij, en wel zon snel dat men hem langs de oppervlakte der zee zag scheren. Toen stuitte hij weer op. verhief zich om nogmaals neer te storten, en stuitte weder op. Duruof besloot voor goed te dalen Hij meende naar zijne berekening boven de «Haleurte zijn, en riep den opvarenden toe, maar zijn geschreeuw werd niet gehoord. De Haleur« verwijderde zich integendeel. De ballon was reeds het grootste deel van zijn ballast en zijn gas kwijt, en er viel dus niet meer aan manoeuvreeren te denken. Gelukkig vischte de sloep, die de Haleur» volgde, de lijn op die Duruof had uitgeworpen, en sleepte nu den ballon, nog even boven water gehouden, naar den vasten wal. De luchtreizigers hadden zich in het netwerk vastgeklemd. Zij waren door en door nat. Middelerwijl kwam ook de loodskotter bij en wierp\hun een touw toe, dat zij grepen en waarlangs zij, niet zonder gevaar, het boord bereikten. De sloep bleef' de ballon sleepen. die op f> a 7 kilometer van de haven en zonder dat de nieuwe toestel beproefd had kunnen worden, in kracht te kort geschoten was. Nog voor de vaartuigen in In-houden haven waren, stak de wind op, vergezeld van zware regens. De ballon werd na beel slingeringen vaneengescheurd, en de proeftocht liep ongeluk kig voor uitvinder en ondernemer, maar althans zonder menschenlevens gekost te hebben, af. De circus Orozkey, die thans te Budapest voorstellingen geeft, bezit een talrijken troep olifanten, waarvan er een bijzonder slim is, zóó slim, dat hij zelfs reeds als politie-agcnt heeft dienst gedaa) 1. Een dezer nachten werd de kornak wakker door een geraas dat hem verdacht voorkwam, wijl het gehoord werd in de richting der kas, die 2 a 3ooo gulden in hield. Vertrouwende op de kracht van den slimmen viervoeter, liet hij dezen los en kort daarop hoorde hij eer. vreeselijk geschreeuw, dat bij nader onderzoek bleek te worden aan geheven door een kerel, dien de olifant met zijn tromp zoo stevig omarmd hield, dat de gevangene tevergeefs poogde tos te raken. De gegrepen misdadiger truchtte nu de tromp te heeft. Derhalve zou ik moeten beginnen met een volmaakt gentleman van u to maken, om dan moge lijk zelis nog wel in cigon porsoon met u naar Hor- negg op reis te gaan, u aan den vor6t voor te stellen on dezen, om alle tegenwerpingon in eens den pas af te snijden, te zeggen: „Uwe Doorluchtigheid, ik ben de dochter van dokter Hagenmijn vader heeft mij op zijn sterfbed de verklaring nagelaten, dat dezo jonge man, Anton Steiner, die in het veerhuis te - hoe heet dat plaatsje ook weer? werd groot ge bracht, uw zoon is. Hij zelf zal u zeggen wat zijn pleegmoeder hem in hare laatste oogeublikken daar omtrent geopenbaard heeft. Vindt u niet, dat de quaestie op die manier voor u heel wat gemakkelijker zou zijn gemaakt Opnieuw zag Anton verwonderd de dame in het gelaat, die zoo schelms tegen hem lachte en hem daurbij met een oog, dat o! zooveel beloofde, aan staarde. Was 't geen zij daar sprak, wc! kei ijk een aanbod, een grootsch, edelmoedig aanbod, om hom door een leugen de haan effen en glad te maken, tot hij zijn doel had bereikt en Terder niets meer behoefde Of was het in allen d< ele slechts dat, wat het scheen te wezen een aardigheid nam lijk Bijna hoopte bij het laatste, want zulk een hem in vollen ernst gedaan aanbod, kon hem slechts schrik aanjagen dat zou tegenover den vorst den c-enen leugen op don anderen stapelen, dat zou een onvergeeflijke, eeïi gewetenlooze bedriegerij geweest zijn terwijl hij zelf nog niets meer verlangde, dan alleen te weten te komen wat hier waarheid, wat hier logen was! „Waarom kijkt u mij met zulk een ontsteld gelaat aan?" vroeg mevrouw von Schels, die om zijn ver schrikt gelaat begon te lachen. „Heb ik mogelijk uw gedachten geraden en is het daarom?" „O neen; waarachtig niet. Mijn gedachten gaan zoo vlug niet. Op zulk een denkbeeld was ik dat kan ik u wel verzekeren niot voorbereid." Zij begon eens te lachen. „Dat is wel mogelijk. In elk geval zoudt u op dit oogenblik voor zulk een wenden, doch de olifant sloeg hem eenige malen zachtjes tegen den muur, en scheen voornemens, zoo die waarschuwing niet baatte, wat gevoeliger te zullen te werk gaan. Inmiddels verscheen de politie, die in den gevangene een gevaarlijke booswicht erkende, en hem van den viervoetigen hulpagent overnam. De olifant ging daarop zijn gestoorden slaap kalmpjes voortzetten. Bedankt voor het beroep naar Wieringerwaard en naar Oudenhoorn door ds, W. van der Vesn, predikant ie Ransdorp. m De Rotterdamsche Bank beeft blijkens zijn ver slag oen kapitaal verlies van f 850,000, grootendeeU tengevolge van do Afrikaansche Uande'.sverecniging. Ingeschreven van 5 tot en inet 8 Sept. 1879I GeborenEuphenia, Maria dochter van Jacol) Brugemann en van Henriette Andriessa, Elisabetli Snel. Cornelis, zoon van Jan Bakkeren van Grietje Rood. Ondertrouwdgeene. Gehuwd: geene. Overledengeene. Alkmaar 6 Sept. Aangev. 3 Paarden f200 a 300, 20 Koeien f 130 a 220, 20 nuelit Kalveren f 12 a 25; 238 Schapen f 15 a 30, Lammeren a 109 magere Varkens f 10 a 24, 182 Biggeu f a.a 9 10 Bokken en .Geiten fC a 11, Bokjes ct., Boter por kop 0.75 a 0 85 ets. Purmei-ende 9 S pt. Kaas: aangevoerd 415 stapels kleine f33.2 stapels middelbare f 29a Boter f 1.10 a 1.20 per kg. Ejjeren Kip- f 2.60 a 3.40; Eenden f 3.por 100 st. 347 Runderen, handel matig cn prijshoudend; 33 paarden; 121 vetto Kalveren f ,60 a 0.80 per Kilo vlug; 71 nuchtero dito f 14 a 29 per stuk, vlug; 85 vetto Varkens 42 a 52 ct per kilo, stug: 70 mogero f 10 a f 18, 260 Biggen f 4 a f7, 2184 Schap3u vette duurder, vlug; magere lager stug. HOORN, 6 Sipt. Tarwo f II.aRoggo f 4.a Gerst f7.50 a Haver f 4 00 a 5 op monster verkocht: Mosterdz. f 19.50 a - Karwijzaad 19.75 a f Witte Erwton fa Groeno dito f a Grauwe f it Vale dito f 13.50 a Bruineboonen f a Paarden f a Koejjen f a20 Schapen f 23 a 30.Lammeren f a 10 Kalveren f 18. a 28.50 Varkons f 9.a 17.6 Zeugen f 20 a 35; 165 Biggen f 3.— a 6.Kippen van f tot 2. 7500 Kipeieren 3 50 a 4. dito Eieren 3 50 per 100 stuks. 1907 Kop boter per kg. f 70 a 80. 50 Hl. Aardappelen f 4.a 5' CORRESPONDENTIE. Het stuk van .den lieer T. N. v. d. S. voordit No te laat ontvangen. Voorspoedig bevallen van eene dochter, Mevrouw J. J. CAU van üeh Pant. Schageu 9 September 1879. tocht nog veel to weinig voorbereid zijn en zou ik mij vooraf nog heel wat moeite moeten geven om u een beetje meer voor het hof geschikt te doen worden!" „Dat staat als een paal boven water! En mot die taak zouden we ons voorloopig kunnen gaau bezighouden. Waarmee zoudt u, om deu beer ceu beetje van zijn ruwheid to ontneraeD, wel beginnen, mevrouw?" „Daar zou ik in 't geheel niet aan beginnen, want deu beer drijft men bij de mannen nimmer geheel uit. Maar 't is hier de quaestie om den beer wat minder ongelikt te maken. En om te beginnen zou ik u eon klein exameu afnemen, om eons te zien wat u tot nog toe hebt geleerd." „Heel goed dat is de gewone manier vó<5r dat men een scholier aanneemt. Begint u mij dus maar examen af te nemen. Ik kan lezen en schrijven en ik reken zeer goed, als ik or die heele eijferhistori» maar niet bij noodig heb, schrijf een vrijwel gestelden vloeienden brief, altijd als ik een „brievenboek" tot model voor mij heb liggen. Wat de lovende talen aangaat, spreek ik een beetje Franscb, tamelijk goed Italiaanseh en wat het Latijn betreft, kan ik met de jaartallen, die met latijnsche letters geschreven zjjn, wel een beetje uil de voeten." ,'t Is verbazend zoo wetenschappelijk als n bent ontwikkeld!* viel mevrouw von Schels in do rede: „men zou uw prinselijkheid daardoor bijna geheel ver geten. Dat u niet zoo best met do cijfers over weg kunt, is werkelijk eenigermato geruststellend!" Anton begon op zijn beurt te laphen cn mevrouw von Schels vervolgde: Wordt ctrcolgd.

Schager Courant | 1879 | | pagina 3