De erfgenaam van Horuegg. In Florida werd onlangs een schildpad gevangén, waarop in 1700 door zekeren Hernando Gomez dit jaartal en een inerk gegrift was. Het dier is van een nieuw merk voorzien en toen weder in vrijheid gesteld. Misschien wordt het beest over een of twee eeuwen opnieuw gevan gen, indien althans de overlevering waar is, dat de schildpad een tier langst levende dieren is, In elk geval heelt men nu een exemplaar, dat zeker wel 200 jaren oud is. Ook in Amerika is men liet niet eens omtrent de leer. In de neger gemeente te Brook- lyn hebben twee herders en leeraars, die daar «voorgaan,* beiden hnnne partij en beide partijen beweren regt te hebben op het kerkgebouw. Geruimen tijd ging dit goed, in dien zin, dat bij, die het eerst op de preekstoel was, preekte, waarbij natuurlijk ae aanhangers van den an deren voorganger zich verwijderden met dezen, die met gelatenheid zich in zijn lot schikte. Op den morgen eoliter van den 10 Augustus kwamen beiden te gelijk, en nu moest het wel tot eene uitbarsting komen. .Eene zuster nam liet initiatief; bij de negers even als bij blanke menscfcen is op kerkelijk terrein de vrouw steeds ijveriger dan de man. Deze dame ging een broeder te lijf, d ie met bebloed gezigt op den grond werd geworpen en nu werd de strijd algemeen ook de heeren voorgangers bleven niet lijdelijk toeschouwers. Eerst werd de eene partij de kerk uitgeworpen, maar zij keerde met versterking terug, tengevolge waarvan zij het verloren terrein hernam en de andere partij er uit dreef, waarna zonder Verdere stoornis, de godsdienstoefening rustig werd voortgezet, De kunstschilder Buit Parijs, bezocht dezer dagen een vriend te Sceaux. llij stond op liet balcon der tweede verdieping en boog zich, om een persoon te zien die voorbijging, te ver voorover, zoodat hij naar beneden viel. Men dacht dal hij door den val verpletterd zou zijn en was dus niet weinig verwonderd toen hij schijnbaar ongedeerd opstond en bet huis inging. Nu bemerkte llij echter dat de schok zijn her sens had aangedaan; hij wilde zijn vriend toe roepen maar kon zich diens naam niet meer herinneren, en hij bevond zich in dezelfde ver legenheid tegenover andere personen. Ook de namen van onderscheidene voorwerpen wist hij niet meer. De ontboden geneesheer kon alleen het feit eonstateeren, maar geen verbetering aanbrengen. Tol dus ver houdt de geheugen- loosheid aan. De heer P. R. 3e Boer, landeigenaar te Iiolwerd, heeft aan de huurders zijner landerijen de helft der huurpenningen geschonken. Vele nijvere gezinnen zijn inet deze inensciil ie veilde daad zeer gebaat. De Maatschappij tot redding van drenke lingen heeft hare gouden medaille geschonken aan den Heer A. van Tuyll te Amsterdam, die er na langdurige pogingen in slagen mocht hij een schijnbaar levenloos knaapje, die in den Voorburgwal a ldaar was gevallen de levensgeesten op te wekken. De inwoners van T&rifa, de hoofdstad van Yünan, hebben inkwartiering gekregen, niet van soldaten, maar van goden. In het .jaar 1874 werd dit Mahotnedaansche rijk, dat vroeger aan China behsorde door de Cbineezen heroverd 9 I.XXllI. „Dat was het öxamon dos, hetwoTk, ik moot het eerlijk bekennen, niet bijzonder bevrodigond is uit gevallen. Thans komen we aan een korio schots van nw levenwant die hoort daar ook bij. U moet mo nu eens 't een en ander van uw vroeger leven vertellen 1* Dat doe ik zeer gaarne hernam Anton, „maar als ik daarbij dan van mijn avonturen en van 't geen mij al zoo in Italië overgekomen is, ga vertellen, ben ik bang, dat u over uw uitnoodiging berouw zult gevoelen. Want met hart en hoofd tot berstens toe gevuld, ben ik van over do Alpen huiswaarts gekomen en ik heb nog niemand er moê kennis kun nen doen maken, want wat zouden de oudo vrouw en mijne Zuster thuis, of wel die domme bceren daarvan hebben begrepen! 't is een bedroefd ellendig mimscbonras, die Kaffers op klompen en die Fellahs in stalkielen!" „Och, vertel mij toch maar het een en ander; als u mij vermoeit zal ik het u zeggen," antwoordde mevrouw von Schels. „Wat was de reden dat u in den vroemde soldaat werd Uw aangeboren ridderlijke dorst naar avonturen?4 „Die moet het wel zijn geweest," antwoordde Anton, die nu met zijn levensschets begon. Hij bad een wijze van voordragen, die, rechtop het doel afgaande, tem deed zeggen wat hein voor den mond kwam; maar door de nalve, origineelo kleur, dio liij aan zijn verhaal wist te geven, boeide hij Ada niet alleen zeer, maar deed hij haar zelfs veel uitdrukkingen aardig vinden, dio zij in den mond van andero zeer beschaafde mannen toch zeer ongepast en onvoegzaam zou hebben genoemd. En aangezien Anton het spreken niet vermoeide en de bron zijner bij hem opkomende herinneringen onuitputtelijk scheen, verliepen de uren, zoodat mevrouw von Schels eindelijk opstaan on hem in de rede vallen meest. Weet u vel dat het half twee is en dat u moet vertrekken?" zei ze. rlk vindt uw verhalen zeer die den Sultan Solinian voor de poort der hoofd stad lieten onthoofden. Sedert dien tijd trachieu de Cbineezen de Mahomcdanen van Yiinan tot liet heidendom te bekecren. De Gliineesclie regeei ing heelt voor eigen rekening 5ooo stuks goden van verschil lende soort laten maken en die onder de in woners van Ta 11 fa laten verdeclen, bij wie zij nu voor de deur ot in den tuin staan. Alle dagen moet de bewoner van bet buis wierook offeren aan den God die bij bein is ingekwartierd, en hein van tijd tot tijd nieuwe kleederen ge ven. De politie is belast met de bewaking van deze goden, waarbij haar een aantal priesters behulpzaam zijn. Als een Maliomedaan zijn go- loof werkelijk afzweert, is zijn huis honderd jaar vrij van#belasting. Daarenboven krijgt hij nog een decoratie van do Begeering, b. v. een pauwenveer of een knoop, onderscheidingstee kenen, die eigenlijk niet belachelijker zijn, dan vele andere in Europeescbe landen. In een bij lvet departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur Generaal van Ned. (ndië, van 10 dezer, wordt bericht, dat de tijdingen uit Atjeli voortdurend gunstig luiden; dat de troepen van Lamtoha teruggekeerd en de expeditionaire kolonnes ontbonden zijn; dat de patrouilles geen spoor meer van den vijand vonden; dat verscheidene hoofden uit de XXVe en XXHIe Moekim zich onlangs onderwierpen en dat de bevolking langzamerhand in do XXVI en XXII terugkeert. Donderdag ochtend is een jas gestolen, belioorende aan een schildersknecht, uiteen der gangen vanhet hoofdhurccl van politie te Amsterdam. In de fabriek van den heer II. Dalhuisen te Kampen is onlangs een hooiberg met luchtkoker van ijzer constructie vervaardigd. De inrichting van dezen hooiberg wordt veel doelmatigergeacht dan die der gewone met bergrocden. Voor het Gerechtshof te 's Gravenliage stond heden terecht de landbouwer J. Z. uit 's Heer Arendskerke (Zeeland), beschuldigd van in den nacht van 16 op 17 Juni jl. de met zijne wo ning een geheel uitmakende of althans daar tegen aangebouwde schuur te hebben in brand gestoken, met dit gevolg dat in zeer korten tijd zoowel de schuur als de woning totaal waren uitgebrand. Zoodra de schuur in brand stond, bad de beschuldigde zijne vrouw en kinderen uit de woning gehaald en bij een buurman ge bracht. Zelf echter deed bij niets om den brand te blusschen. en terwijl bij dit aan anderen overliet, riep hij slechts dat zijn boeltje ver brandde. De beschuldigde erkende liet feit gepleegd te hebben, en evenzeer dat bij dit deed, ten einde zich de assurantie penningen te doen uitbetalen. Behalve zijn buis bad hij ook zijn inboedel verzekerd, doch ten einde des te meer voordeel te behalen, had hij voor den brand bijna dien gebeelen inboedel onder den grond verstopt. Ook dit bekende bij, docli gaf als reden op, dat bij met liet ontvangen geld zijne schulden had willen betalen. Tegen hem is 6 jaren tuchthuisstrafgeeischt. Te Paulbacli bij Hadamar beeft eenige dagen geleden een dolle bond een aantal onge lukken aangericht. Eerst werden twee kinderen interessant, maar toch niet in die mate, dat ik cr mijn klein diner om vergoten zou. Laat mij dan, als u dit goedvindt, het vervolg morgen hoorenf* „O stellig zeker!" riep Anton, dio ocnigszins beschaamd opsprong uit. „Ilobt u werkelijk lust om morgeu hot vervolg to huoren?" „Daar reken ik stellig op, anders zou ik u vandaag niet verzcekon heen te gaan. Geef mjj dus uw woord en hand daarop?" Met een verlogen gelaat drukte Anton do bom toe gestoken hand. In het gevoel van zijn onbeholpenheid durfde hij er, zooals thans zeer voegzaam had kunnen geschieden, geen kus opdrukken. IJij ging in oen eigenaardig opgewekte stemming heen en 't zou niet te veel gezegd wezen, als we die stomming mot een kleine roes vergeleken. Daar was dan ook werkelijk wel ceoigc reden voor. Eeno zoo beminnenswaardige dame was hem, dio in zijn ganscbo loven nog nimmer tegenover zulk een beschaafde, aanzienlijke en vcrleidelijko vrouw had gestaan, zoo deelnemend, zoo hartolijk te gemoet getreden dat het hoofd hem er van duizelde! En dan het vertellen dat hij had gedaan! Nog nimmer had Anton op één enkelen morgen zooveel gepraat als dien voormiddag en dan nog wel praten over zijn avonturen, die hem allen weder zoo levendig voor den geest waren getreden! 't Was waarlijk geen wonder, dat hem als 't ware een roes had be vangen on dat hij in dien toestand in mevrouw von Schels het beminnelijkste vrouwelijke wezen, dat er op de wereld te vinden was, meende te zien. E11 evenmin was 't een wonder, dat mevrouw von Schels zich in de vroolijkstc, meest tevreden stemming aan haar klein diner zette. Dit vrooljjke gevoel van bevrediging, dezo innerlijke vreugde vonden echter grootendeels hun grond in hun opmerking, dio zij voor waar hield en die geen andere was danik heb hem ingepakt, reeds is hij bet hoofd zoo geheel eu al kwijt, dat zijn aangelegenheden, zijn prinsdom en zijn aanspraken geheel op den achtergrond zijn ge treden! Zijn gedachten zijn nog slechts gedeeltelijk daarmee vervuld eu het liefst zou hij er in 't gehcol eloor hem gebeten; vervolgens viel hij een pachter van een nabij gelegen hoeve aan, en kwetste hem deerlijk aan den arin. De knechts die toe schoten 0111 hun meester te helpen, poogden den hond te dooden, maar hij vhichtte naar Offen* hein, waar hij nog verscheidene menschen beet. Te Elz heeft dezelfde hond drie kinderen en tien bonden gebeten, en een 12 jarig meisje liet aangezicht opengehaald. De honden werden alle doodgeschoten, en de verwonde personen zochten terstond geneeskundige hulp. De hond ontkwam ook hier aan zijne ver volgers en holde voort in de richting van Hadamar. Men waarschuwde daarom per te legraaf de bewoners van die stad. Tegen den avond kwam bij weer te Faulbacli en werd toen terstond doodgeschoten. Dat bonden somtijds op wonderbaarlijke wijze een langen weg welen te vinden om naar een vrocgeren meester terug te kecren, is bekend Thans incldt men echter, dat ook een koe, die van eigenaar was veranderd, 's nachts daarna een moeielijk te vinden weg van dnc uren naar haar ouden stal beeft afgelegd. Te Oosterhout werden dezer dagen 4 kippen uit een hok vermist; van twee waren de koppen achtergelaten. In de nabijheid vond men de politiemuts van een huzaar, zoodat men niet lang behoefde te gissen wie de dader was teininder, daar men den volgenden dag nog op zijn uniform sporen van bloed en kippen- veêren ontdekte. De huzaar polier is in verze kerde bewaring genomen. I11 liet begin der vorige maand vond een wegwerker in het Scbeveningsche park eene dames broche. Hij meende, dat het voorwerp weinig waarde bad en verkocht bet voor één gulden aan anderen, die het voor t 60 aan een goudsmid overdeden. De politie beeft zich in de zaak gemengd en de vinder is thans tot acht dagen, zij, die liet voorwerp van hem verkochten tot eene maand celstraf veroordeeld. Dit vonnis deelen we vooral mede, oindat zoovelen in den zonderlingen waan verkeereu, dat men eigenaar is van hetgeen men vindt. Wcensdag zijn te Niemvediep, nabij den havenmond, de werkzaamheden begonnen voor den bouw van het fort op de Ilarsens bestemd tot verdediging van de haven en tot bestrijking der reede. De uitvoer van dit werk, waarvan de kosten volgens de vesting begrooting op t t ton zijn geraamd, is aan den kapitein-ingenieur Van Schermbeek opgedragen. Een diefstal van een verzameling wilde dieren behoort zeker niet tot de alledaagsche voorvallen. De bekende dierentemmer Amédée Doinbrombe beeft echter dezer dagen aangifte gedaan, dat hem in den nacht van 1 op 2 dezer tusschen Orleans en Choisy-la-lloi, een prachtige Atlasleeuw, een Bepgaalsche tijger en twee zwarte Sahara-panthers ontstolen zijn. Daar tegelijkertijd de hokken dezer dieren, zijn vrouw en zijn eerste equilebrist, Jozeph Larget, verdwenen zijn, is de zaak verklaarbaarder dan zij anders zou wezen. Dombromhe heeft aan de politie het signalement der dieren en van Joseph Lar get opgegeven; wat zijn vrouw betreft, daarover bekommert bij zieli niet, daar deze, zegt bij, in zijn menagerie toch slechts een onnut meubel was. niet meer over sproken, om mij voortdurend compli mentjes te kunnon maken Eu na haar diner vlug lo bobben laten nfloopon verzonk mevrouw von Schels in diep gopcius on namen baar aanvankelijk zoo zeer van vreugde stra lende gelaatstrekken langzamerhand ten veel som berder uitdrukking aau. Zij dacht aan doktor Spong'or, die haar aanstaando heette, aan den ellcndigen egoisl, dio niet tevreden was geweest, met haar tot aan het eind vaa zijn of haar levon to aanbidden, maar dio met do brutaliteit dier zelfzuchtige mannen Leonhard was vroeger toch ook geen haar beter gewenst zijn vrouw van haar maken wilde en dio er bij haar nu even tyrau- niek op aandrong hot huwelijk zoo spoedig mogelijk op het ongagement te d->en volgen! Dat zij over dat punt vroeger wol eens anders had gedacht had zij vergeten. Thans had Speuglcr zich nog slechts aau haar opgodrongen. Had zij nu op de een of andere eenvoudige manier, door eon peuncstrock, don onge- lukkigen Spengler uk de rij der schepselen voor altijd kunnen verwijdoreu en verdelgcu, dan had cr waarlijk niemand voor kunnen instaan, dat de anno dokter op dat oogenhtik niet do verpletterend ervaring had opgedaau van zich plotseling in rook en damp te zien oplossen. Aan zulk een algchcelo vornietiging van ecu man die lastig geworden is, viel ochtur niet tu denken ze moest tevreden zijn als ze hem wanneer hot werkelijk tot ecu bicuk kwam, in moreelou ziu maar een beetje vernietigdo en als zc hem de zegeptaal niet liet, van zich als het beklagenswaardig slacht offer eener ontrouwe te kunnen doen beklagen. Het ongelijk mcost van zijn kant zijn en even zoo groot eu engelrein zij van haar engagement mot Leonhard was afgekomen, moest zjj zich nu ook vau dien Spengler weten to ontslaan. Hcc ze dat zou aanleg- gen, was nog zoo heel gemakkelijk niet te vinden was zelfs eeuigszins moeielijk: maar bereikbaar moost dat toch wezen do wereld zou haar niot mogen kunucn nazeggen, dat zij oenc lichtzinnige vrouw was, on voor dokter Spengler wilde zij steeds liet

Schager Courant | 1879 | | pagina 2