m SEPTEMBER Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. IS79. 23stc Jaargang. No. 1223 Bekendmaking. BEVOLKING- De maatschappelijke over eenkomst. (jcmengde berichten Dit blad verschijnt twee rnnnl per week. fFoens- dorj en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags (2 ure worden advcrtéhti'èn in bet eersteitkomeml No. geplaatst, ingezonden stukken eep dag vroeger. A bonneiiicntcn op <1 it blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummersJ 0.07J. Adverlenlièu van een tot vijf' regels ƒ073; ieder regel meer ƒ0.13. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil tonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. ZOO ARIE VEER, wordt in zijn belang aangemaand, zicb, spoedig mogelijk, ter gemeente secretarie van Schagen te vervoegen. Geen boekdat ik meer gelezen en telkens weder doorbladerd heb dan bet contract social van Rousseau, en zie telkens dacht ik bij dat lezen en doorbladeren welk een vervelend on- zamen hangend werk. Ik kan begrijpen dat het. nieuwe inzigt en de opvoedkunde, 't welk de Eiuile opende en vooral de hartverheffende geloofsbelijdenis van den Savoijeeschen vicaris, die bet behelst, aan dat boek eene ongelooflijke populariteit gaven, maar bet contract social inet zijn vreemde redenaarstrant, met zijn vaak onzinnige beweringen, zijn grepen in bet honderd en de geschiedenis, waarbij de schrijver zonder eenige entiek. voor waar aannam wat 111 bel een of ander handboek was geschreven, boe kan dat bet evangelie van honderd duizende dweepers zijn geworden? Hoe is bet mogelijk dat dit boek de hoeksteen van de moderne de mocratie is geworden? De reden hiervan is dat Rousseau in den gebrekkigen vorm van zijn tijd een heerlijk denkbeeld beeft uitgesproken, een denkbeeld dat behoorlijk toegelicht en behoorlijk toegepast ieder volk gelukkig kan maken, 't Is waar Rousseau ging uit van eene groote dwaling bij beweerde dat elke Staat was gevestigd op bene overeenkomst, inden beginne zouden eenige :ndividuen gezegd hebben tot eeu ander, wees is gevestigd op regt en geregtigheid. De magt van Jehova is dus reeds volgens de oude He- breesche zangers niet eene willekeurige, maar louter gegrond op regt. Zoo Jehova de onbeperkte magt in banden beeft, dan beeft bij dat omdat Hij alleen aan zwakke en magtige beiden regt kan doen, daarom rigt de zwakke verdrukte zijn oog naar boven, bij weet dat omboog de be schermer van zijn vertreden regten woont. Alle magt is gegrond op regt en op bet welzijn van allen, en bij een goede overeenkomst beeft men ook bet belang van allen op bet oog-Geen be lang. geen actie, is een regtspreuk, al hebt gij eene oveiecnkomst, in alle mogelijke formele vormen gesloten, en uw tegenpartij kan bewijzen dat gij hoegenaamd geen redelijk belang bij de nakoming hebt, zoo baat de Overeenkomst U torische grondslag sloot volgens hein volstrekt niet de reglsgeldigheid van bet gezag in: Dit gezag mogt alleen gegrond zijn op bet algemeen bewustzijn, dat bet was in aller belang en met aller vrije toestemming was gegrondvest, waar die vrije toestemming werd ingetrokken, daar moest iedere troon instorten. Deze leer is vol komen waar, mits men de vrije wil niet ver- warre met willekeur, en de vrije wil altijd beschouwt als gebouwd op aller welbegrepen belang Zoodra liet bewustzijn bij een volk ont_ waart dat bet gezag, waaraan het gehoorzaamt niet meer in liet belang van bet algemeen is, «laar is dringend verandering van gezag noodig. Een 011 regt vaardig verkregen macht is zelden van langen duur, maar toch is een onrecht bij de verkrijging veel minder nadeelig voor dat dat Sbijlock aan den rijken koopman van Venetie afperste hem niets gebaat hebben Ja! onze wet gever ging verder, iu een enkel geval gaat bij uit van bet denkbeeld dat er een geldige over eenkomst kan bestaan zonder vrije toestemming van den gene. die verbonden Jwordt zoo dikwerf numcutlijk zijn belang in bet oog is gehouden en er noodzakelijkheid bestond oin voor hem te bandelen, ik heb bier namentlijk het oog op art. t3()3, B. \V'. Volgens dat artikel moet bij wiens belangen behoorlijk zijn waargenomen de Verbindtenissen nakomen in zijn naam aangegaan. Een welbegrepen belang treedt dus hier in de plaats van den vrijen wil. Bij het maatschappelijk contract gaat bet op de zelfde wijze. Een kind is zijn ouders gehoorzaamheid verschuldigd, omdat bet zoo lang bet zelf bet noodige ver stand mist, zijn eigene belangen niet kan begrij pen. Bij zijn meerderjarigheid zal bij de wet moeten danken, dat bet de verzorging zijner belangen niet aan hem zeiven, maar aan zijn niets, ook naar ons regt, zoude bet contract, (gezag dan bet bewustzijn dat bet niet in bet voordeel van bet algemeen is. Frederik de Groote ■naakte zich op een schandelijk onregtvaardige oorlog meester van Silezie, maar bet ging dat land zoowel onder zijne regeering, dat bet niet weder van Pruisseu wilde afgescheurd worden. gij onze aanvoerder, onze wetgever, ons hoofd, j ouders beeft opgedragen; de gehoorzaamheid is Deze bewering is voorzeker zoo onhistorisch mogelijk, de oorsprong van alle maatschappijen en staten ligt wel is waar nog grootendeels in bet duister, maar wat wij er van weten doet zien, dat geen vrijwillige overeenkomst hun grondslag is. Het meest waarschijnlijk is, dat bet buisgezin de kern is, waai uit de maatschappij en de Staat zijn ontstaan. Gelijk de kinderen hun eigen vader niet vrijwillig kozen, kiezen de volwasseneu ook niet vrijwillig hun eigen opperhoofd. Veel waarheid ligt er ook in Voltaires gezegde: »le premier roi fut un guerrier beureux.» Maar zoo als reeds dikwerf is opgemerkt, Rousseau zag bet droombeeld zijner eeuw, een zuivere on bevlekte natuurstaat der menschen voor eene historische waarheid aan. Aan bet ideaal van een Staat alleeu gevestigd op redelijke beginsels en gemeenschappelijk overleg gaf hij een ge schiedkundigen grondslag. Het ideaal bleef in stand al verviel de grond slag Rousseau ging uit van bet waarachtige denkbeeld: elke magt moet gegrond zijn op regt en het welzijn van allen. In de psalmen vindt niet op overeenkomst, maar op zijn eigen belang gegrond, en bij elk redelijk mensch lost zich toch bier de vrije wil in op Men verlustige zicli eens voor een oogenblik in het Platonische denkbeeld van 's menschen voorbestaan. Een verstandig wijsgeer slaaft met het volle bewustzijn dat iu een volgend leven gedurende een twintig tal jaren, zijn verstand zoo zeer zal sluimeren, dat bij onbekwaam zal zijn om zijn persoon en zijne zaken zoo te besturen als met zijn waarachtige belangen strookt, zal bij nu in dien toestand niet gaarne met zijn toekomstige ouders een viije overeenkomst sluiten, waarin hij zijn gehoorzaamheid aanbiedt voor de zorg, die zij op zich nemen. Ook in onze burgerlijke wet grenzen dus wettelijke verpligtingen en die uit een overeen komst voortvloeijen aan elkander. Op dezelfde wijze steunt bet Staatsgezag v.el is waar niet op een overeenkomst, maar op den zelfden grond, waar deze op is gevestigd, op aller wel begre[>en belang. Het was dat denkbeeld, dat Rousseau, z ij het dan ook op eene gebrekkige wijze, in het licht stelde, zijn leer was gekant Zaturdag II. is door de brigadiers der rijks veld wacht P. Storm te Alkmaar en P. Kars te de Rijp, gearresteerd de persoon van J. K., verdacht van diefstal van een schaap uit de weide, toebehoorende aan den landman G. Ad miraal, ouder de gemeente Oudorp. Vier bekende inbrekers, van welke d« oudste slechts 28 jaren telt, zijn te Amsterdam achter slot gebracht. Zij hebben des nachts op den O, Z. kolk een wijupakhuis opengebroken en daaruit eenige fles^cheu wijn gestolen. Do wijn heeft hem beneveld en in beschonken toe stand hebben zij zichzelf bij de politie als de dieven aangegeven. De Bank van Leening te Amsterdam beeft in 1878. na aftrek van alle kosten, een zuivere winst aan de stad opgebracht van f ao,5oo,bo. men reeds uitgedrukt, dat de troon des Heeren tegen het goddelijk regt der koningen. De bis- In den nacht van den 14 Augustus is het postrijtuig tusschen Ka renet en Proskuroff, in Rusland, door roovers overvallen en daaruit 9000 roebels geroofd, De conducteur werd vermoord en de voerman gewond. Reeds dei» volgenden nacht werd de hoofddader, na een bloedig ge vecht, waarbij een politie agent en een soldaat omkwamen, gevat. De dader, slechts 20 jaren oud, was voor 3 jaren van een seminarium v/eg- gejaagd. Blijkens de bij hem gevonden papieren behoort bij tot de nihilisten en zal derhalve naar bet krijgsgereebt verwezen worden. Een brandkastwaarvoor men respect krijgt. De beer Adé te Stuitgart bad er een ingezonden voor den wedstrijd te Arnhem; de jury meende haar niet te mogen toelaten, omdat zij niet voldeed aan de vereischte afmeting, in het programma voorgeschreven- De inzender berustte daar niet in, maar sommeerde bij deur waarders exploit den heer Chatwood, lid der jurv en brandkasten fabrikant te Londen, om inet hem een nieuwen wedstrijd aan te 'gaan. Deze had plaats in tegenwoordigheid van vele inge zetenen uit Arnhem op het terrein van den beer C van Holst, steenfabrikant aan de overzijde van den liijn aldaar. De uitslag was schitterend. Nadat de brandkast vier en een half lang aan allerhevigst vuur was blootgesteld, liet men'haar van een hoogte van zes meter met een der punten naar bcnedcu vallen, op bazaltsteeueo. Donderdag

Schager Courant | 1879 | | pagina 1