Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. N A 6 Ao. 1879. 23stc Jaargang, No. 1224 Een romanheld uit onzen tijd, Bekendmaking. BEVOLKING- Bijdrage tot de geschiedenis der men- schelijke dwaasheden. Gemengde berichten. Dit blad verschijnt t wet maal per weckWoens dag en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags ia ure worden advertenticn in liet eer.sttiilkomeiid ^o. geplaatst, ingezonden stukken een dag \roeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.—. Franco per post f 3 6o. Afzonderlijke nummers J 0.07I. advertenticn van een tot vijf' regels J 078; ieder regel ineer O. lp. Groote lat leis naar plaatsru-mte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil tonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. ARIE VEER, wordt in zijn belang aangemaand, zich, zoo spoedig mogelijk, ter gemeente secretarie van Schagen te vervoegen. IV. Maar niet alleen zijne schatten, ook zijn persoon zocht Karei met alle voorzichtigheids- maatregelen die hij slechts kon bedenken, te beschutten. Een geheel tuighuis van wapenen omgaf hem bestendig. Zonder revolver in zijne digte nabijheid en een dolk onder zijn hoofd kussen, legde hij zich nooit te slapen, en zelfs hij het gebruik van spijs of drank nam hij voorzorgen, even als de sombere Tijrannen der oudheid. Hij waagde het niet een eigen kok te houden, wijl hij vreesde dat die liein zou ver giftigen. In zijn paleis gebruikte hij niets dan hij het opstaan een kop chocolade en deze be reidde hij zelf op een spiritus machine, de melk liet hij direct van het land komen in een zilveren vaatje, waarvan hij, en de hoer die ze hem leverde elk een sleutel hadden. Niettegen slaande dat, moest zijn kamerdienaar er telkens een lepel vol van voor zijne oogen gebruiken, eer ze in zijne chocolade wérd gegoten. Zijn middagmaal nam hij altijd buitenshuis, in een der groote restauraties op den Boulevard des Italiens, meest in den Maison d'or. Overigens was de Hertog buitengewoon matig. Hij at zeer weinig en dronk nog minder. Wijn gebruikte hij geheel niet, slechts een glas eenvoudig hier. Zijn voornaamste voedsel bestond uit zoetigheden vruchten, ijs en suikerwerk, vooral in ijs van melk en dikwijls zag men zijne chocolade kleu rige koets voor een banketbakkerswinkel of vruchtenhaudelaar stilhouden en de Hertog zich op de openbare wegen te goed doen aan vruchten of ijs. Ging hij naar Foitoni (een beroemde Parijsclie banketwinkel) zoo daalde hij meest in de kelders af en gebruikte daar het ijs zoo als het uit blikken bussen kwam Hij had altijd verscheidene zakken vol lekkernijen in huis; het liefst echter snoepte hij in de winkels, even als eene kapel ging hij dan van de eene schaal naar de andere, waarvoor hij dan, al naar den tijd die hij zich aan deze snoeperij gewijd had, een of twee Louis d'or op de toonbank legde. Tot vier ure in den namiddag bleef hij geregeld te bed liggen; in bed las en schreef hij. Dan maakte hij toilet, wat altijd een paar uur duurde De beschildering van zijn gelaat wat hij als een aquarelbeeld behandelde, de verpleging van zijn baard, die hij met onvermoeid geduld glad streek, verwde en parfumeerde, de kunstige in orde brenging van zijn pruik en van zijne kleederen, dit alles was een langwijlige arbeid. Zijn ka merdienaar moest een waar kunstenaar zijn en zijne kleedkamer was atelier en laboratorium te gelijk. De jaarlijksche rekening van zijn par fumeur bedroeg ruim zooveel als de bezoldiging van menig duilsch minister. De sleutel van eene kast van zijn kleedkamer had hij altijd zelf in bewaring, het geheimzinnige meubel was een kabinet van wasfiguren, liet hield een dertigtal borstbeelden van was 'in, allen met hetzelfde hoofd, alleen was elk hoofd iets anders gekleurd en alleen door nauwlijks merkbare lichtere of donkerder schildering van een der anderen onder scheiden. En al deze wasbeelden waren naauw keurig haar liet hoofd van den Hertog gevormd elk evenwel met een andere pruik die steeds met de kleur van liet gelaat moest overeenstem men. Eiken dag koos hij onder de dertig beelden datgene uit wat met zijne plannen voor den avond, den toestand van het weder of zijn luim het meest strookte; en nu werd liet hoold van den Hertog naauvvksurig naar liet model be schilderd en met de tot het gekozen nummer behoorende pruik bedekt. Zijne kleeding was altijd in hot oog li>opcnd, elegant en kostbaar. Zijne slaaprokken muntten vooral 'uit door de vreemdsoortigheid en den rijkdom der stoffen. Nog kort voor zijnen dood hield hem de samenstelling van zijne slaaprokken bezig, die hij naar de VVeener tentoonstelling wilde zenden. «lij had hiervoor in de eerste frausche fabrieken het doek laten weven, door de beroemsle teekenaars de patronen laten ont werpen en liet maken der kleedingstukkeu aan de voornaamste Parijsche kleederniukers aunbc steed, zijn lijfknecht was een koolzwarte Nuhiër van reusachtige gestalte, wiens bont cosluutn van edelgesteente fonkelde, llij kampeerde dag en nacht in de voorkamer van zijn getiieder en stond naast een kleinen groom op de trede van het rijtuig, als de Hertog naar het een of ander feest reed. Behalve de paarden, maakten een groo» aantal bonte papegaaien en groote Westuulische honden die steeds achter de poorten der vesting wacht hielden, de tot de dierenwereld helioureude bewoners van het hertogelijke paleis uit. 3 Te Watmenhuizen woedde jl. Maandag avond een hevige brand. Eene woning, waarin winkel, vleescblial, stalling voor vee en schuur, werd in twee uren tijds in de asch gelegd, niets dan de puiuhoopen resten. l)e op het terrein aanwezige spuit was, voor zooverre zij werkzaam was, dienstig tot bescherming van het meest nabijzijnd perceel. Het prachtige weder, de he vigheid van den brand en het zeldzaam voorkomen van dat onheil aldaar, lokten eeDe groote inen- schenmassa, zoo van daar als elders, op het teirein. Ongelukken hebben bij den brand niet plaats gehad. Naar wij vernemen waren huis en inboedel slechts matig tegen biaudschade verzekerd. Bedankt voor het beroep naar Driehuizen en Zuidschermer door ds. B. H. Hahhema, pre dikant te Eijerland op Texel. Men schrijft uit Bemmel van 17 Sept. Gisteren zijn in de weide van den heer v. D. twee runderen door messneden baldadig gewond. De Iieruchte zoutsmokkclaar J. Oostvogels ruim een jaar geleden uit de Ommerschans gevlucht, werd eergisteren te Wernhout op lleeterdaad betrapt, terwijl hij zijn oud bedrijf w e r uitoefende, llij werd te Zundert in den gevangentoren opgesloten, doch wist 's nachts de ij/er -n raambouteii lo.» te werken en door zijn beddegoed aan elkaar te binden zich naar beneden te laten zakken. Gisteren nacht is er door den schildwacht van de marine kantine te Nieuwediep ingebro ken iu liet gebouw dat hij te bewaken had. Door liet uitdijden van een ruit verschafte hij zich toegang tot het lokaal, bedronk zich, liet zijne wapens achter en ging er van door. Koiten tijd daarna is de man opgepakt en in verzekerde bewaring gebracht. Men veron derstelt dat lij langs dezen weg poogde van den dienst ontslagen te worden. Dezer dagen vervoegde zich een goed gekleed persoon hij een goud en zilversmid iu de Prinsenstraat te llage, om een ring te koopen. Hij koos een zilver vergulden ring uit en verzocht dien iets te verwijden, waarna hij hem zelf zou komen halen. Na zijn vertrek werden 1 ringen waarvan eene ter waarde van f60, vermist. Bij onderzoek door de politie is reedsgebleken.dat deze kostbare ring zich in de bank van lecning bevindt. De verwijde ring moet nog altijd gehaald worden. Ternauwernood hadden de ambtenaren van het Ministerie van Justitie hun tijdelijke verblijf op den Korten Vijverberg heirokken, ten gevolge van du verzakking van het oude departement, of een nieuw gevaar bedreigt hen. Ten 11 uur toch had in het pis tot tijdelijk departement ingerichte gebouw eene hevige gasontploffing plaats, waardoor aan de achterzijde een venstenraam geheel werd losgerukt en van de andere ramen alle ruiten werden verbrijzeld, terwijl het plafond van de benedenkamer, waarin de ontploffing plaats had, geheel werd vernield en de vloer van eeu bovenkamer. Men kan zich de ontsteltenis van de ambtenaren hegrijpen, die op die wijze in het gebruik van hun «twaalf uurtje» werden gestoord. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De hechtheid van het gebouw heeft grootere onheilen verhoed. Uit den trein van Bremen naar Ulm sprong eenige dagen geleden een soldaat die in arrest genomen was en onder geleide van een sergeant naar Ulm werd overgebracht. Hij kwam ongedeerd op den grond, maar werd weldra getroffen door een kogel uit het geweer van den sergeant. Deze dacht echter misgeschoten te hebben en deed eveneens den gevaarlijken sprong uit den trein, waarbij ook hij geen letsel bekwam. "ij loste toen nog een schot op den vluchteling, die ditmaal zoo getroffen werd dat hij nederviel en weidra overleed. Een Berlijnsch koopman toog onlangs voor zaken naar Bordeaux. Kort daarna ontving zijn boekhouder te Berlijn de volgende depeche «Zend mij terstond 18,000 mark. Hotel Julius Het kwam den boekhouder echter eenigszins vreemd voor, dat het telegram uit een ander hotel gedagteakend was dan da:, waarin de heer \V. vroeger zijn intrek placht te nemen. Voorzichtigheidshalve seinde bij dus teru-» en wel naar het laatstbedoelde, niet naar het op gegeven hotel. Het wederwoord liet zich niet wachten: «Zend niet. Bedrejerij. Zal hier onderzoek doen.» De heer \V. door een somber vermoeden gewaarschuwd, mengde echter de politie niet in de zaak, maar begaf zich per soonlijk naar het eerstgenoemde hotel, waar hij zijnen oudsten zoon en naamgenoot aantrof

Schager Courant | 1879 | | pagina 1