BOERENPLAATSEN. De erfgenaam van Hornegg. VOORLOOPIGE AANKONDIGING Air. A. J. Huarselhorst Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. Stand der gemeente Haringkarspel Openbare terechtzitting gehouden door het Kantongerecht te Schagen op 18 Sep. tember 1879. 1 Deze was voornemens geweest met eene dame tot wie hij sedert lang in betrekking stond en die hij naar Havre vooruitgezonden had, naar Amerika te vluchten. In afgeloopen werk werd men te Katwijk zeer i verblijd door een mime haringvangst. 29 schuiten kwamen aan, te zamen met 4059 kantjes pekel en 531,000 stnks stenrharing> Er werd besteed voor volle stenrharing f 15 a f 21, ijle f 12 f a 15 per 1000, volle pekelharing f 18,50 a f 21,50 per ton. Van 24 Augustus tot 13 Septemder werd met 47 schuiten aangebragt 5459 kantjes pekelharing. Tot hiertoe kan de visscherij zeer gunstig genoemd wor den Zijn de berichten uit andere peovinciën omtrent landverhuringen ongunstig, ook in Noord Holland ziet bet er niet zeer gunstig uit Bij oone op Maan dag plaats gehad hebbende openbare verhuring van stortgronden in do Zijpe, van ongeveer acht hectaren voor den tijd van vier jaar was hot hwgste bod f 589 per jaar, terwijl bij vorigo verhuringen de op brengst was per jaar f 983. Er word slechts voor f 63 toegewezen; en het overige is onverhuurd ge- bloven. Te Utrecht is weder eens een slachtoffer van hot schommolvermaak gevallen; ojd 12 jarig meisje stortte van zulk een gevaarlijken toestel eu bleef op de plaats dood. Omtrent den ongelukkig afgeloopen tocht mot don luchtballon, waarin mevr. Godard en de heer Kehrcr opstegen, wordt door den laatste o. a. het volgende gemold: Op 3500 meter hoogt: werd allo uitzicht door de wolkon vorhinderd en hoorschto schorpe kotido. De wind bleek zeer onvast, zoodat we niet juist konden nagaan, waarheen do weg richtte, te meer daar mevr. Godard de onbegrijpelijke onvor- zichtigheid heeft zonder kompas to reizen. Een kom pasje, dat ik had meogonomen, overtuigdo mij echter, dat wc zoowat de richting van Lemmer namen, en dus in Friesland zouden landon als do ballon lang gonoog zou drijven, maar dat was niet het geval. Do koude veroorzaakte samentrekking en de grooto hoeveelheid water, die de ballon uit de wolken op nam, zwaarte, zoodat wij begonnen te dalon. Marken vertoonde zich nu links benoden ons, maar bij do gowoldige snelheid was hot spoedig vordwonen en voeren we nu meer oostolijk op Urk aan. Hoewel we steeds ballast uitwierpen, bleef de ballon dalen, en oordeelde mevr. Godard verstandig, bij tweo kleine visscherschuitjoa to dalon en ons door hon te laten opnemen. Mot zakdoek en hood wuivende, trachtten we hunne aandacht te trekken, maar onze snelheid maakto hunne nadering onmogelijk. Intusschen daalde de ballon steeds, tot dat hij plotseling met pijlsnelle vaart voorover op do golven viel, do balionaad on der water doortrok en ons kletsnat weer jeenigo me ters naar boven voordo. Ik zag toen mevrouw G. op den bodem ,!er mand liggen, terwijl zc kermend uitriep, dat haar arm ge broken was. Zoo snel mogelijk wierp ik nu oen hal ven Zak zand uit, waardoor We een paar honderd meters stegen, en mevr G. had nog de tegenwoor digheid van geest het anker te laten zakken: daarna viel ze neder en was het bolioor van den ballon overgelaten aan mij, die in het vak een leek bon. Herhaaldelijk duikelde de ballon voorover op do gol ven, om dan weor telkens wat to stijgen als ik' bal last uitwierp, tot we eindelijk wc or een hoogte van ongeveer 200 meters bereikten. Van hier trachtte ik een schip te beroepen en wuifde mot ojn zakdoek. Aan boord dacht men, dat we uit aardigheid telkens de zee raakten om dan weor omhoog te gaan. Over tuigd dat we moesten verdrinken, alvorens de over zijde van de zee te halen, besloot ik nabij het schip gekomen: er op of er onder, en trok raet beide han den do veiligheidsklep opon, waardoor we onmiddel lijk als een baksteen in zee vielen. Gelukkig begreep men nu aan boord, dat we in levensgevaar verkeer den en hot schip trachtte voor den wind mot volle zeilen ons te achterhalen. Na eonkwartier gelukte dit. Tk liet do touwen, waaraan ik mij tot dusver had vastgehouden, los en bereikte na woinig slagen zwem I.XXVI. Mevrouw Harris zweeg on zag, in somber gepeins verzonken, voor zich neer. „En keerde u naar uw vader terug vroeg mevrouw von Schels na eeno pauze, terwijl zij in de grootste spanuiqg hare bedroefde oogeu op do vronw vestigde. „Ja," gaf mevrouw Harris ten antwoord, „te ellen dig, innerlijk te zeer vernietigd, om wat dan ook te verzwijgen of te verbloemen, keerde ik tot hem terug." en uw vader? „Mijn vader!" antwoordde mevrouw Harris, onder het slaken van eonon diepen zucht „Ach, mijn God, voor hem was hot ergste, dat hij zijn gold had ver loren 1 Ovor dit feit geraakte hij buiten zichzelven van woede. Hij had op dat geld zoo vast gerekend, speculaties gedaanhet was hem als 't ware een waarborg voor de vervulling van al wat hij in dit leven nog to hopen of tc wenschcn had. En zoo doende ging hij nu mot al de hartstochtelijkheid van een waanzinnige aan 't overleggen en aan 't peinzen hoe hij dat geld terug zou krijgen. Ik koesterde en mij vervolgde slechts die ééne gedachte, hoe ik vrij blijven en mij zelve van een terugkeeren tot mijn man oDtslaan kon. Liever wilde ik sterven, dan als eene misdadigster in zijn huis terugkeeren. Voor dien man wilde ik gestorven heeten en ik eischte dat mijn vader en die jonge bloedverwant, van wien ik sprak, aan mijn man zouden schrijven, dat ik in Engeland was overleden dpch daar wilde mijn vader niets van hooren; hij wilde den baron door de wet tot in Australië laten vervolgen; hij wilde diens bloedver wanten, een welgestelden, hier in Dnitsehland wonon- den broeder, dwingen tot vergoeding, of als dat niet mens do inmiddels uitgezette sloep; mevr. Godard, die zich Tan pijn niet kon bewegen, bleef in de mand liggen, die door de matrozen aan het achterschip han gende werd gehouden. Na eenige minuten roeiens tegen de moeielijk zee, konden we de mand grijpen en trokken nu ook mevr. G. in de sloep, waarna we aan boord overgingen. We waren juist op het uiter ste oogenblik gered; het was halfees 's avonds en we bevonden ons op 1 mjjl z. w. van Urk. Als door een wonder bleef gistermorgen een heer, die met den door hem bestuurd wordenden tentwa gen in de Utreebtshe straat bij de Kerkstraat te Amstendam omviel, in het leven gespaard. Eerst vloog het paard, dat schikte, met den wageu op de trottoirzijde Amstelvold, toen spong 't mot geweld al slaande en schoppende met den wagen naar den overkant. Haast alles brak toon, maar toch kwam de heer niet alleen bij het omvallen op straat vrij te staan, maar wist hij nog het paard vóór te be dwingen, dat toen het dier zich gehoel had losge rukt en aan het hollen ging, hij het in weinige oo- genblikken tot staan bracht. Ingeschreven van 16 tot en met 18 Sept. 1879. GEBORENJan, zoon van Hillehrand Smit en Neeltje Asjes. Simon, zoon van Arie Bossen en Trijntje Prins. ONDERTROUWD! geene. GETROUWD: geene. OVERLEDEN: geene. Ingeschreven van 1 tot 16 Sept. 1879. GEBOREN4 Sept. Trijntje, dochter van Jan Koomen en Maartje Koomen. 11 dito. Gerard Petrus, zoon van Jan Lodder en Margarctha Maria van Loenen. 12 dito Aiida, dochter van Dirk van Duin en Pietertje Opmeer. ONDERTROUWD eu GEHUWD geene. OVERLEDEN16 September Antje Kramer, oud 17 jaren. Vrijgesproken J. M., W. M. en W. L. allen te Warmen- huizen, beschuldigd van het maken van nachtelijk burengerucht te Warmenhuizen, met veroordeeling van den Staat in de kosten. Veroordeeld: S. G. v. d. H. te Schagen wegens, het zich bevinden in kenuèlijken staat van dronkenschap op de openbare straat te Schagen tot eene geld boete van f 1.subsidiair één dag gevangenis straf. R. R., W. R., J. B., J. B., G. G., D. S. en A. S. allen te Schagen Megens, het maken van nachtelijk burengerucht ieder tot eene geldboete van f 6.subsidiair twee dagen gevangenisstraf. C. K., K. P., en P. B., allen te Winkel, wegens, openbare dronkenschap en het maken van nachtelijk bcrengerucht, elk tot eene geldboete van f 6.en eene van f 3.subsidiair 2 dagen gevangeniastraf voor de eerste boete, en één dag gevangenisstraf voor de tweede boete. P. L. te Winkel, A. G. te Zijpe, cn P. P. te Schagen, wegens openbare dronkenschap te Schagen ieder tot eene geldboete van f 1.subsidiair óén dag gevangenisstraf. ging, als do baron, zooals waarschijnlijk het geval was, zijn geheel vaderljjk erfdeel had doorgebracht, dan wilde hij dien broeder door de bedroigiug van alles wereldkundig te zullen maken, dwingen en bij dat alles had hij mij als slachtoffer, als getuige had hij ook mijn man noodig, van wieuB hartoehtelijko medewerking en zaakkennis hij zich de grootste hulp voorspiegelde! „Had mijn vader dat voornemen, waarvan hij niet was af te brengen, volvoerd dan was zulks mijn dood geweest mijne redding had ik aan den jongen bloedverwant to danken hij stond mij in die vree- selijke dagen als een broeder ter zijde en aan uw vader ook!" „Aan mijn vader!" riep mevrouw von Schels uit. „Ja, aan hem; aan zijn edelmoedigheid. Tot hem, mot wien hij zeer na verwant was,wenddezich de jongman en uw vader die een klein fortuin bezat, stond dit af ik vrees, dat het al was wat hij bezat hij stond het af, om mijn vader zijn verlies te vergoeden en dezen daardoor te bewegen aan mijn smeken gehoor te geven Zoodra mijn vader de verloren geachte som gelds maar in handen had, stemde bij in alles toe. Mijn man werd bericht gezonden, dat ik dood was. Eerst als onderwijzeres in 't Duitsch op een meisjes kostschool, vervolgens als gouverante en nog later als huishoudster van eene adelijke familie op het platte land bleef ik onder den naam van mevrouw Harris in Engeland en eindelijk, na verloop van jaren, nadat mijn vader gestorven was en nadat ik weer door de zich steeds gelijkblijvende welwillend heid van dien bloedverwant, uit de nalatenschap eene zekere som gelds bekomen had, die ik bij mijn spaarspeoningen had kunnen voegen eindelijk dan keerde ik door een onweerstaanbaar heimwee gedreven naar mijn vaderland, naar hier torug. om het leven te gaan leiden, dat ge kent en waarvan ge alles C. S. Jbz., aan de Oude Sluis, gemeente Zijpe wegens openbare dronkenschap aan de Oade Sluis gemeente Zijpe tot eene geldboete van f 3.— subsidiair één dag gevangenisstraf. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten in vorderbaar bij lijfsdwang. Marktberichten. SCHAGEN, 18 Sept. aangovoerd vee ter markt was heden als volgt: 15 paarden f 70 a 200; 4 veulens 60 a 90; ossen a 6 stieren 70 a 110 23 gelde koeijon magere 80 a 140,15 vette dito 190 a 240; 20 kalfkoeijon 220 a 270; 16 vaarsen 60 a 95; graskalveren a 24 nuchtere kalveren f 14 a 25. rammen a 250 schapen magere 9 a 20. 350 idem vette 22 a 30; overhouders a 200 lammoron 13 a 18.bokken en geiten a 12 varkens 14 a 27; idem votto a 40 biggen 5a 8.20 konijnen .10 a 0.50; 50 kippen 0.40 a 1.50; eenden a duiven a ganzen a zwanen f a; 200 kilo boter 1.20 a 1-33; 100 kilo kaas 30a 45.— 2000 stuks kipeijoren 3.50 a 3.75; oendoijorou a 0.— HOORN, 18 Sept. Kaas: Ter waag gewogen 325 stapolg, wegende 89195 kilo. Hoogste prijs; kleii o Hooi-f 34.00; id. Gras- f Commissie id. f 31.50 per 50 kilo. AMSTERDAM, 19 Sept. Do prijzen dor aardappelen waren heden als volgt: Katwijker Zand fa 8.Noordwijkor Zand f 4.a 5.50 Wostlandsch Zand f 1:60 a 2.Katwijker dito f 5.— a 7. We8tlandscho dito (iu mailden) f 0.dito dito (losse) f 0.a 0*—; Rijnsburgor8 f 0.a 0. Aanvoer 4000 HL., haudel stug Advcrtention. DER Openbare Verkooping VAN TWEE Notaris te Obdam zalomstreeks einde Oclober, op nader te bepalen tijd en plaats, in het open baar ten verkoop presenteeren: 1. Ten verzoeke van den Heer P. LAANKz. landman, wonende onder Jisp: Eene BOERENWONING inet onderschei dene LANDERIJEN gelegen te Benningbroek, gemeente Sijbecarspel. 2. Ten verzoeke van den Heer Jb. LAAN Kz., landman wonende onder Graft: Eene BOERENWONING met onderschei dene LANDERIIEN, gelegen in de Zatineer, gemeente Graft. weet. „Dat is mjjn geschiedenis en nu weet je ook, waarom ik niet anders dan u waarschuwen kan." Toeder en tr.iostcnd als 't ware, legde mevrouw von Schels hare hand op deu arm der thans zwijgend voor zich starende vrouw. Doch daarbij zag zij haar toch met meer verraste en vragend op haar rustende dan met ontroerde cn deelnemende blikkon aan. Eu inderdaad had mevrouw von Schels alle reden om door deze bekentenissen meer verrast dan diep go- troffen te zjju. Ondanks haar vervreemding van den ver van haar wonende bloedverwant, wist zij van de geschiedenis van haar oom Hendrik, don ambtman van Hornegg, toch te veel af, om niet te hebben begrepen, dat zij in mevrouw Harris niemand anders dan de schijnbaar sinds jaren overleden vrouw van dien oom voor zich bad. En waarom ging mevrouw Harris in haar goed vertrouwen op baar, in hare openhartigheid kortom, niet nog een kleine schrede verder, met haar ook dat te bekennen? Was zij bevreesd, dat Ada die bekeutonis op een onverschiUigo, trotscho, vernederende wijze zou opnemen Was zij te fier om zich als bloedverwante wat zij toch nauwelijks meer ge noemd kon worden op te dringen En verwachtte zij, dat mevrouw von Schels haar halverwege te gemoet komen zou Ada was bet daarover zoo weinig met zïchzelve eens dat zij er de voorkeur aan gaf geheel te zwij gen. En werkelijk bewees zij mevrouw Harris daarmee eone dienst. Was zij er mode begonnen, was zij van haar oom Hendrik en van zijn tegenwoordigen toe stand beginnen te spreken, dan had zij natuurlijk ook den naam van Lodewijk moeten noemen. En juist dat was, 't geen mevrouw Harris vreesde. Daar lag de eigenlijke pijnlijke plek in hare ziel. Al 't geen waarin zij gedwaald, gefaald, gezondigd had, zou zij

Schager Courant | 1879 | | pagina 2