li SICTEIBIE, Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. IS79. 23stc Jaargang. No. 1225 zi Bekendmaking. Een romanheld uit onzen tijd. Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal per weekWoens dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 13 ure worden advcrtentiën in het eerstuilkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag rocger. Abonnementen op dit blad worden door allo Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers J 0.07 J. Advcrtenti'èn van een tot vijf regels o 73; ieder regel meer f'o. i5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil tonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. onderzoek var gesteld Inj Koninklijk Besluit van 13 Septet, 1874 (Staatsblad na. ia8), is onder andcret Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagenvestigen bij deze de aandacht van belanghebbendenop cene bekendmaking van den Heer Minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid geplaatst in de Staats Courant van 33 Augustus II., no. lf)4» van den volgenden inhoud Jn de instructie, gegrond op art. 9 van het reglement betreffende de samenstellinghet in den ijk der GASGETERS, vast- embcr leren be» pan ld Bij de aangifte van eiken geijkten natten gasmeter, wordt eene aanwijzing met schets ■afgegeven, waaruit blijkt, op welke wijze de gebruiker den waterstand in den meter kan houden op het peil, waarbij de meter juist aanwijst. Deze aanwijzing is bestemd voorden gebruiker van den meter, terwijl door den ijker eene dergelijke aanwijzing op het deurtje van de wijzerinrichting geplakt, en de aandacht der gebruikers steeds, zooveel mogelijkdaarop gevestigd wordt Aangezien het gebleken is, dat deze aanwijzing en schetsteekening niet altijd in handen komen var, de gebruikers der gasmeters, en niet zelden door overplakking of op andere wijze, onkenbaar worden gemaaktworden belanghebbenden op het vorenstaande opmerkzaam gemaakt, en worc hunne aandacht er op gevestigd, dat, ingeval van verlies van bedoelde aanwijzingen, exem plaren daarvan, aan de voor den ijk van gasmeters opengestelde ijkkantorenkosteloos verkrijgbaar zijn Schagen 33 September 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGEN BERGBurgemeester. DENIJSSccrcta ris. Bijdrage tot de geschiedenis der men* schelijke dwaasheden. V. Van de proceswoede van den Brunswijkcr zou men deelen vol kunnen schrijven. De Hertog kon inderdaad niet leren, wanneer hij niet in een geregtelijken strijd was gewikkeld. Zijn lust tot procederen was eene even groote manie hij hem geworden als die voor diamanten- Op geld kwuiu het hem daarbij niet aaneene daadzaak is het toch dat hij om eene rekening van zeven franken voor het gerecht, tegen eene wasc li vrouw gepleit heeft! zijn paleis hielp hein alleen aan een dozijn processen. Van den bouwmeester Santi af tot aan den tuinman toe; heeft hij met allen geprocedeerd, die hij liet bouwen en de inrichting van het huis werkzaam waren geweest. Een enkel uurwerk, waarvan de cuvette?uit een robijn, bestond, was het onderwerp van twaalf gerechtelijke uitspraken. »Ik heb millioenen vror mijne processen uitgegeven,, zeide hij zelve eenige dagen voor zijn dood. .God in den hemel!» was in de justicie een kostbaar gezelschap! Bij de diamanten kwam nog iets anders in het spel, ze waren niet alleen zijne hartstocht, ze maakten ook zijne ijverige studie uit, zijn grootste trots waren zijne épauletten van geele diamanten die honderd duizend franken per stuk ^vnard waren. Het is hekend dat ze in het jaar t855 op de eerste Parijsche tentoonstelling pronkten en dag en nacht, onder hun kristallen klok, door vier wachten werden bewaakt. Het waren van die topaaskleitrige Braziliaanschc diamanten, die destijds waarschijnlijk, nm hunne zeldzaamheid door geen ander inensch ter wereld bezeten werden dan door den gelukkigen hertog van Brunswijk. De laatste duitsch fransche corlog, dreef ook den hertog uit Parijs en Frankrijk. Eetst ging hij naar Holland en toen naar Gencve. Met zijnen kofier vol diamanten en zijne goudkisten trok hij onder geleide van zijnen eersten kamer heer, ccn poolsche (.raaf W'iels Geowski, en van een talrijk gevolg bedienden en wagens in de straat van Calvijn, aan het meer Leinan binnen en nam zijnen intrek in het hotel do la Me- tropole, aan de haven. Later verhuisde hij naar het hotel Beaurivage aan de andere zijde van het meer, en hier overviel hem de dood. Een aanval van beroerte, maakte «invet wacht ecu einde aan zijn bizar leven. Tot zijn laatste uur toe maakte zijn opschik en zijne diamanten het lievelings thema van zijn onderhond uit* Het was aan den avond van den 18 Augustus 1873. Met den kleinen schildpadden kam inde hand, waarmede hij zich onophoudelijk den haard glad streek zat de Hertog met zijn kamerheer aan schaakspel, toen hij zich plot seling verhief om in de aangrenzende kamer te gaan. «Bedrieg mij niet!" zeide hij tot zijn tegen partij in het spel, die aan het schaakbord bleef zitten, en ging de deur uit. Dat waren zijne laatste woorden; zijne laatste woorden een uitdrukking van wantrouwen, wat hij iu alle menschen had. Toen hij na eeuigen lijd niet terug kwam, ging de kamerheer naar hem zien en vond den hertog dood in zijn leu ningstoel neer gezonken. Als een loopvttur verbreidde zich de mare van het afsterven des diamanten Hertogs door de stad. Deze wist reeds sedert langen tijd wat voor haar de dood van den onttroonden te l»e- duiden had. In de groote zaal van het hotel de la Metrophole hadden de ^verhandelingen over de door Karei voorgenomene laatste beschikkingen plaats gehad, welke de stad Geneve tot univer- seele erfgename van zijne ontzettende nalatenschap hadden willen ontnemen. Door Burgemeester en Wethouders van Schagen, is benoemd tot klerk ter secretarie de heer F. G. Götlie, thans in dezelfde betrek king te Monster. Naar het gerucht'loopt zullen de landerijen en het Oost Paviljoen, bchoorende aan de erven der Heerlijkheid Schagen, publiek worden ver kocht. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat een vruchtboom van Pieler Otsen te Sint Maarten, welke onlangs zijn gewone vruchten heeft opgeleverd thans weder in vollen bloei staat. Benoemd tot rijksontvanger te Worineiveer de heer De Salengre, thans te Zijpe. Bij den wedstrijd van ploegen en eggen, uitgeschrcvenjdoor de afdeelinj Haarlemmermeer der llollandsche Maatschappij van Landbouw, zijn o. a bekroond de heerenW Wisse kerke te Anna Paulowna, G van der Hoek te Winkel en W. Wissekerke te Koegras, met een bestutirs- prijs vooreen éénscharige ploeglaatstgenoemde met den eersten prijs (f 25) voor twee diepploegen. Men schrijft uit Nunspeet: Men verneemt nader, dat er zeer sterke ver denking bestaat dat de brand bij G. B. op 8ta- verden door diens iGjarige koeherder F. V. moedwillig zou zijn gesticht, uit haat tegen zijn meester, die hem over diefstal van eenig geld had onderhouden. Eenige oogenhlikken vóór den brand is V. werkzaam geweest op de bilde hoven de paarden en juist op deze plaats schijnt de brand uitgebroken te zijn; de knaap heeft zich ook dienzeltden morgen met den knecht over mogelijke gevolgen van brand uitgelaten. V. is reeds door de justitie in verzekerde bewaring genomen. Omtrent het bekende spoorwegongeval op den Rijnspoorweg bij Breukelen verneemt het Utrechtsclie Dagblad vau «bevoegde zijde» het volgende Aan het station Breukelen bestaat de zeer juiste order, dat de wissel voor den trein van Utrecht, als er tevens een van Rotterdam wordt gewacht, naar een tweede spoor jnoet worden gelegd, zoodat beide treinen nooit op hetzelfde spoor met elkaar in botsing kunnen koinen, als een trein al eens voorbij het sein van onveilig mocht doorschieten. Dit is dus zeer zeker een uitstekende veiligheidsmaatregel. Wat is nu gebeurd De trein vau Utrecht is op het zijspoor gereden, maar dooidien de machinist doorreed r maai uwiuiwi ..v.« .n vaart, maakte, onder de wel is waar eenigzints lastige j„ plaats van tijdig te stoppen, is de trein met de ledige wagens over het zijspoor heen voorhij het station weder op het hoofdspoor gekomen. Toen dit gebeurde, heeft de aansluitingswachter voorwaarden, dat ze hein daarvoor een standbeeld oprichtte. Als een loopvutir verspreidde zich ook de mare van dit, de wereld verrassend testament van liet eene e*nde van Europa naar liet andere den naain van den half vergetene plotseling weder in den mond der menscheu brengend en een tijdlang lot het onderwerp der dagelijksche ge sprekken en van de pers in en builen Diiitschland verheffend. Het was zijne laatste hartstochtelijk heid geweest, dit vreemdsoortige testament, de laatste daad van haat en wraak, jegens den destijds regeerenden broeder den Hertog Wilhelm van het sein van den Rotterdamschen trein op onveilig gezet, terwijl ook de stationspaal hij de brug daar was om den Rotterdamschen trein te keeren. Redelijkerwijze was er dus geen mogelijkheid, dat de Rotterdamsche trein met den Uirechtschen in aanraking kwam, want twee seinen behalve nog de afstandspaal op de lijn Harmelen keerden den Rotterdamschen trein. Tegen het rijden door onveilig vertoonende seinen heen door machinis ten, is bezwaarlijk een afdoend middel te viuden. De Utrechtscbe trein is bij bet perron van Breukelen op het zijspoor gekomen en het ge beurde heeft plaats gegrepen voor het perron. circa 3o meter van het gebouw midden op het Brunswijk en tegen de Agnaten die hem de vrije j s,atlonsenlp|ac«meur. De ledige wagens stonden beschikking over zijne millioenen en diamanten op het zijspoor.

Schager Courant | 1879 | | pagina 1