Gemengde berichten. De erfgenaam van Hornegg. bad een zoodanig vermoeden en geene ergere gedachten rezen in zijne ziel op. Bij de jlWoensdag gehoudene aanbeste ding te Schagen, voor het bouwen eener boe renplaats niet aanhoorigheden op lloogebiere, is aannemer geworden de heer K. Blom ad ƒ6736. Eerlijk duurt het langst, ook iu handel en industrie. Als de betrokken personen '1 maar begrepen, dan zou er vrij wat minder vcrvalscbte waar inden handel worden gebracht Verscheidene onzer producten, vooral van landbouw staan in den vreemde vrij wat minder goed aangeschreven dan vroeger, de goede waar bedingt daardoor niet de piijzen die anders zouden gemaakt wor den. Een voorbeeld uil bet verre Klein Azië levert weder 't bewijs van bovenstaande stelling. Adana, in Klein Azië, leverde katoeu die voor eenige jaren met 20 a 3o pCt minder werd betaald dan de Smirnasche; thans wordt bij op de Engelscbe markt even duur betaald en stijgt de productie, ten gevolge van die meerdere winst. Deze gunstige verandering is ontstaan omdat de Begeering de verbouwers gedwongen beeft eerlijk te bandelen. De behandeling en persing der katoen wordt n.1 bewaakt door eene spe ciale commissie, die gemachtigd is alle natte vervalschte of bedorven katoen verbeurd te ver* klaren, terwijl daarenboven de eigenaar gestraft wordt met eene boete van 110 piasters per baal Sedert zijn de prijzen gestegen en staan de ver bouwers er beter bij dan toen zij nog inocli ten knoeien. Op de barddraverij te Wolvega is de prijs, f 100, gewonnen door het paard van den Heer Woudsma, van Jubbega Scliurega en de premie, f 20, door dat van den Heer R. II. v. d. Veen, te Wolvega. Een groote menigte woonde dit Friesche volksfeest bij. Uit Hazerswoude meldt men aan de N. B. Ct: Een meisje te A. was aan 't grassnij den in een boomgaard aan den weg, waartoe zij van den eigenaar verlof bad. Een kennisje passeerde daar en vroeg 0111 een paar peren voor haar te plukken, betgeen werd geweigerd. Hierop volgde een steenworp, die juist bet gras snijdend kind bovenop bet hoofd trof. Het kind zonk neer en weinige dagen daarna stierf het aan de gevolgen. Naar aanleiding van verschillende inbe slagnemingen van wild te Parijs, verhaalt de Bappel de volgende anekdote. Een vrouw, in de gewone dracht eener minne, ging dezer da gen de barriere van Neuilly door en werd dooi den kommies aangelioudeu. «Laat uw kleine eens zien!" zeide hij. liet arme ding slaapt antwoordde de vrouw. Doch de kommies bleet op zijn stuk staan en vond in de wind selen een haas, drie patrijzen en een konijn. De smokkelaarsler was verraden geworden door iemand, die haar een briefje op den rug had gespeld met de woorden: «liet kind is verbo den waar." Men schrijft ons uit Heiuenoord van 23 September: Twee oude luidjes uit den mingegoeden stand, I.XXVII. Dat was op stuk van zaken zeer logisch; al was er voor eene dergelijke logische gevolgtrekking ook geene plaats in het hoofd van Anton te vinden. Twee dagen later, des avonds, toen Max jnist was teruggekeerd van een zijner vergeefsche reizen, deze maal had zijn bezoek de dochter van een vroe- geren koetsier van graaf Richard Bernswald gegolden werd dokter Sprngler bij hem aangediend cn trad deze terstond achter juffrouw Miller bij hem binnen. Hij zag er vreemd en in het oog loopend uit, dio dokter Spenglcr. In de kamer van Max heerschto een schemerend halfduister, omdat de bewoner juist zijn chambercloak had aangetrokken en de op zijne schryttafel gereed staande lamp nog niet had aange stoken Toch had Max den indruk gekregen, dat de dokter er bleek en ontdaan uitzag. Zijn gelaat was eigenaardig lang gewordenhij moest niettegenstaande den buiten zachtjes nederdruppelenden regen, waar schijnlijk zonder parapluie gekomen zijn, want van zijn overjas en hoed dropen dunne droppels op den grond en juffrouw Miller, die bang werd voor haar vloerkleed, nam hem met haastige gedienstigheid den hoed en don overjas af, om die op don gang tc bren gen, terwijl Max zich haastte om de lamp aan to steken. Op uitnoodiging van Max, om plaats te nemen, ging dokter Spengler in een donkeren hoek der canapé, zitten en sprak op een eigenaardig gedempten toon, als ware zijne stem een instrument, dat door een of anderen stoot, of ander onheil, ontstemd was. „Ik kom bij u," zeide hij, „om met u eene zaak te bespreken, dio mij niet langer met rust laat en waarvan ik de verantwoordelijkheid niet langer wil dragen, nadat ik er reeds verscheidene dagen over getobd heb. Ik kom bij u, omdat het juist over die zaak is, waarom ge bij mjj zijt geweest en omdat ik weet, dat gij een vriend zijt van Leonhard Korn, tot wien ik mij het eerst zon hebben gewend, indien Arie Dekker en Kniertje Verschoor, vierden hier beden, omringd door kinderen en klein kinderen, bun gouden bruiloft. Een paar inge zetenen hadden eenige dagen te voren eene in zameling ten behoeve dezer brave oudjes gedaan, die t 128 bad opgebracht, waarvan hun nu 's wekelijks eene toelage bij hunne bedeeling zal worden uitgereikt. Bovendieu was door tal van gemeentenaren gezA-gd voor brood, vleesch, boter, koffie, tbee.melk, wijn en andere versna peringen, ten einde hel de jubilarissen zoo aan- S;enaam mogelijk te maheu. Eigenaardig was iet te zien, boe bijna ieder bier zich beijverde om iets tot de vreugde van den dag bij te dra- gen. lleeds vroeg in den morgen had de oudste ingezetene onzer gemeente de driekleur voor de nederige woning van het grijze echtpaar doen planten. Onderscheidene bezoekers brachten één of meer flesschen wijn mede. 's Avonds te 7 ure gingen Burgemeester en Wethouders en andere leden van den Baad, eenige kerkeraadsleden, enkele kerkvoogden en anderen hunne geluk- wenschen aanbieden. Door den Burgemeester werd met een warm en hartelijk woord hulde gebracht aan de vele goede eigenschappen van liet paar. Vooral ook deel bij uitkomen de trouwe, zelfverloochenende plichtsbetrachting der bruid en de liefde, waarmede zij nu op 76-jarigeu leeftijd nog steeds ieder oogenblik vaak belangeloos, ter hulp van anderen gereed stond, waardoor zij zich dan ook getuige deze dag onwillekeurig de achting en sym pathie der burgerij had verworven. De lieer J. II- Krelage, hoofd der firma E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, is, naar een buitenlandsch blad meldt, in het bezit gekomen van den lierinnerings-gevelsteen der ten vorige jare geamoveerde twee huizeu te Hoorn, die in 1635 voor eeu drietal tulpenbollen verkocht werden. De minister van oorlog in Frankrijk beeft aan de soldaten toegestaan in dienst een bril te dragen, wanneer zulks door een geneeskundige noodig wordt geacht. Jl. Maandag heeft te Marseille een zoo lievig onnveder gewoed, dat de oudste lieden zich niet konden herinneren een dergelijk te hebben beleefd, en welligt is nimmer het feit geconstateerd, thans waargenomen, dat, in ééne bui de bliksem twintig malen is ingeslagen. Nooit gedacht en toch gekregen, mag het berlijnsch paar wel zeggen, dat voor 8 jaar in het huwelijk trad en zich nu in een vijftal kinderen verheugt, nadat hun echt zeven jaren kinderloos bleef. Verleden jaar in het begin van October beviel het vrouwtje van twee meisjes en de vorige week weder van drie. Er is niets liefelijker, zegt de bescheiden berigtgever, dan die vijf aardige meisjes, waarvan het oudste nog geen jaar oud is. De ouders zullen intusscben wel niet wenschen, dat de kinderzegen hun in zoo toenemende mate blijft te beurt vallen. Dat iemand bestraft wordt als bij buren gerucht maakt is billijk, maar dat een veefokker beboet kan worden, omdat bet geloei zijner koeijen zijn buurman hindert, is toch wel wat erg. Een boer in Sinzig, bij Coblenz, had een jong rund, dat élken middag door luid geloei hij in de stad was. Maar eerst eene vraag: hoe gaat hot met Martin Korn?" „Niet zeer gunstig," antwoordde Max; „hij zou vrol spoediger bijkomen on oer hot gebruik zijner lichaaras- en gcostonkrachton terug erlangen, indien hij niet verteerd word door ongorustheid omtrent Leonhard. Ilij wcnscht en verlangt met smart diens terugkomst, ik zelf hob in dien geest dringend aan Leonhard geschreven maar Leonhard komt niet, hij schrijft niet eens!" „Dat hob ik gehoord van dokter Lohberg, die don ouden heer behandelt zeide Spengler; „ik wachtte daarom van dag tot dag..'." „Gij wachttot waarop?" vroeg Max verrast. „Op het oogenblik, dat Leonhard zou zijn terugge komen. of dat men met mijnbeer Korn weder behoor lijk zou kunnen spreken." „Oat is reeds nu het geval." „Niet in voldoende mato voor een gesprek, als ik thans reeds zoo langen tijd met hem wensch te kun nen voereneen gesprek van zoo gewichtigen inhoud en daarom voor een zieke van zoo aangrijpenden aardMaar omdat ik dat gesprek niet meer kan en wil uitstellen en bedank voor een langer durende verantwoordelijkheid in deze zaak, die mij volstrekt niet aangaat, die echter voor u van het hoogste belang is te oordeelan naar de door n in het werk gestelde onderzoekingen, heb ik besloten mij tot u te wenden en de verantwoordelijkheid van mijne schouders op de uwe te wentelen. Toen gij onlangs bij mij waart en de papieren van dokter Hagen on derzocht, werd ik ongelukkig juist bij een patiënt ge roepen bad ik n toen voor uw vertrek nog gezien, ik zon n reeds toen aanwijzingen hebben gedaan, die maar laat ons overgaan tot de zaak zelve „Ik moet u inderdaad bekennen, dat gij mij ten hcogsle nieuwsgierig maakt!" viel Max hem in de rede. „Gij zult terstond weten, waarover het loopt. Ik weet niet, of men u gezegd heeft, dat ik in dien nacht, teen Martin Korn die beroerte kreeg, de eerste dokter was, die bij hem was geroepen en die hem de zijn blijdschap te kennen gal over bet naderen van bet etensklokje. Een buurman verdroot dit, en bij verzocht den boer dus bet dier te ver- koopen, wat deze gaarne wilde, mits men hem er 75 Marken voor gaf. Die koopsom was den buurman te hoog, bij weigerde, maar diende tevens een klagt in tegen den boer wegens het veroorzaken van burengerucht. Dezer dagen kwam die zaak voor de regtbank en de boer werd inderdaad veroordeeld tot eene boete van 9 Marken. De man is tegen deze zonderlinge veroordeeling in appèl gekomen. Jl Dingsdag morgen, omstreeks half zes ure, is afgebrand een der grootste boerderijen in de Haarlemmermeer, gelegen aan den IJweg bij den Spaarnwouderweg, toebehoorende aan den beer J. W. Viehoff te Amsterdam, en bewoond door Jan Commandeur. Van verzekering is tot nog toe alleen bekend, dat de granen en inboedel verzekerd zijn. Tevens zijn verbrand 2 vette varkens, eenige kippen en eene hoeveelheid graan en hooi. Het grootste gedeelte van den inboedel en van het goud en zilver is gered. Men ver moedt, dat de brand was ontstaan door het broeijen van hooi. De verbrande woning met inventatis, granen enz wordt op eene waarde van f 40,000 geschat. Er worden te Gorinchem door eenige ondernemende burgers pogingen in 't werk ge steld om een coöperatieve slachterij op te richten. Even als elders, eiscbcn ook daar de slachters hooge vleescliprijzen, niettegenstaande liet vee veel goedkooper is dan voor eenige maanden. De klachten voor de bovenmatige winsten die de slagers tegenwoordig maken, zijn algemeen. Zoo wordt ons uit Groningen geschreven, dat aldaar de slagers bet vleesch inkoopen tegen 3o ct. bet halve kilo en het verkoopen voor 46 ct. Te Scbageu voor 5o cents. Ook in bet Noorden des lands worden tegenwoordig veel aardappelen uit Duitschland ingevoerd, waardoor natuurlijk bij den ongun- stigen oogst van dit product hier te lande, buitensporige stijging van prijzen wordt tegen gegaan. Dit is niet naar den zin van hen, die bij hooge prijzen hunne rekening hoopten te maken, en nu wordt alles beproefd om den invoer van aardappelen uit bet buitenland zoo, mogelijk, tegen te gaan. Zoo wordt ons uit Dokkum medegedeeld, dat daar het praatje uitgestrooid wordt, dat de ingevoerde 1'ruische aardappelen verbouwd zijn op de slagvelden van den FranschDuitscben oorlog"," waar duizenden soldaten zijn begraven, zoodat die landen nu bemest zijn met de overblijfselen der gesneuvelden. Natuurlijk wordt nu de gevolg trekking gemaakt, dat inen met die aardappelen overblijfselen van menschen lijken eet. en dit is voldoende om de gemoederen der Iiehtgeloovige menigte tegen de Duitscbe aardappelen op te zetten. Den 20sten dezer had met gunstig gevolg de proefmaling en oplevering plaats van een nieuw stoomwatergemaal, hetwelk in de Boeke- lermeer (N. Holland) is opgericht ter vervanging van en gebouwd op de fundeeringen van den geslechtcn windwatermolen Na afloop werden alle belanghebbende landbouwers uit dien polder door den heer Jhr. Mr. P. van Foreest aan een eerste hulp verstrekte „Ik herinner mij dat mijne hospita, juffrouw Miller daarover gesproken heeft „Nu good ik had spoedig gezien, wat hot geval was en wat in hot eerste oogenblik het noodzakelijkst was voor don patiënt en ging toen in de woonkamer van mijnheer Kom, om aan zijne schrijftafel een recept voor hem te schrijven. Juist toen ik van plan hen dat to doen, valt mijn oog op een vei sch geschre ven langen brief en een daarbij gelegd stuk papier van eene vreemde hand ik las een paar regels van den eersten toen van het andere - daarna beide brieven, wier geweldig verrnssondo inhoud mij overtuigt dat het zaken zijn van buitengewoon be lang, dio onmogelijk open op do schrijftafel mochten blijven liggen. Kom, dia tengevolge van zijne beroerte buiten bewustzijn lag, kon ze niet wegnemen en bewaren; om ze toe te vertrouwen aan eene gewone vrouw als de hospita, zou in den hoogs ten graad onvoorzichtig zijn geweest; ik wist dat er menschen waren, die groote schatten zouden hebben gegeven voor deze papieren, die vermoedelijk do omgeving van Korn, reeds langen tijd in hnnne dienst hadden ge nomen daarom scheen hot mij de beste, veiligste en meest eerlijke weg, dat ik deze stukken medenam en ze zorgvuldig verborg voor ieders oog, tot ik ze den heer Korn, wanneer hij voldoende genezen was, weder kon ter hand stellen. Maar die genezing laat mij te lang wachten ik wil de verantwoordelijkheid niet Janger dragen En daarom kom ik bij u. Wilt gij de papieren tot u nemen, den heer Leonhard Korn ran hun bestaan kennis geven en zoodra bij komt, ze aan hem. voor wien zo toch bestemd zijn, ter hand stellen Ik zal u dan zeer verplicht zijn, aangezien gij mij ontheft van den last, om de bewaarder te zijn van zulke geheimen in eene zaak, die mij niet aangaat* Nadat Spengler deze voorstelling van de zaak had gegeven, die zjjne handelwijze, gelijk hij meende te moeten geloovenj volkomen rechtvaardigde, haalde hij een groot couvert uit zijnen borstzak en legde het voor Max op de tafeL

Schager Courant | 1879 | | pagina 2