ZANGUITVOERING WAARSCHUWING. ZONDAG 5 OCTOBER 1879, Na afloop BAL. Openbare terechtzitting gehoudon door het Kantongerecht te Schagen op 25 Sep tember 1879. M ark tber ich ten Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ad vertention. te geven door het MANNENKOOR SAFFO uit Hoorn, reeds bekroond met 2 gouden medaillesop in de Landbouw-Sociéteit Ceres. Aanvang s' avonds 7 uur. Entrée voor een Heer 75 ets. Dame 25 ets. D. BRAK. vriendschappelijk maal op de Nijenburg genoo- digd, waarbij aan de ontwerpers, de ingenieurs de Wit, van Amsterdam, en den heer B Brink man, uitvoerder der bouwwerken, dank werd gezegd voor hunne goede zorgen aan dit werk besteed, Onder de plaatsen in ons land, waar veel ooft geteeld wordt, behoort het dorp Vlijmen, ten Westen van 's Ilertogenbosch in Noord Brabant. Voor de verzending naar het buiten land kocht een inwoner dit jaar aldaar op voor pl. m. f 65oo aan kruisbessen, f 5ooo aan zwarte bessen, f i4oo aan roode bessen, f 600 aan doperwten en voor 14000 aan frambozen. Bovendien is door een viertal buitenlandsche kooplieden voor evenveel opgekocht, zoodat een kapitaal van pl. m. f 55ooo aan vruchten in deze gemeente is ontvangen. Groves en Goodnicht, twee predikanten der presbvteriaansche kerk de Texas, verkon digden, dat hun, in eene bijzondere goddelijke openbaring, het vergaan der wereld binnen tien jaren was aangezegd. Zij werden uil hun kerk gebannen, doch vinden daarom niet minder volgelingen. Zij hebben een secte gesticht, die den naam draagt van «tabernakel van den komenden Heer» en leeren dat Generaal G ra rit, die in 1880 weder gekozen zal worden, Europa overweldigen en het roinanismus omverwerpen zal. Maar eindelijk valt ook bij, en dan zal het duizend jarig rijk een aanvang neinen. In Engeland heeft men tegenwoordig een bijzondere soort van boter, die zeer gezocht is duur betaald wordt en «verniste boter» heet. Deze boter ziet er glanzig uit, bijna als ijs, en is, in een netten vorm geperst, een waar sieraad voor de tafel. Hoe men die boter bereid, is nog niet gehrel bekend, want inen maakt er een geheim van maar het voornaamste is nog niet uitgelekt. De boter wordt zeer zorgvuldig gewasschen en in vormen gedaan, waarin zij een dag blijft staan Dan neemt men ze er uit en bestrijkt ze, door middel van een daarvoor bestemd penseel met een oplossing van een eetlepel witte suiker en flesch warm water. Dit bestrijken of vernissen moet zeer snel geschieden. De opjtcrvlakte van de boter wordt in het eerste oogenblik zacht, maar verhardt spoedig en wordt dan zoo glanzig als hierboven beschreven is. Men kan ook de boter uit den vorm eenvoudig in de oplossing dompelen, maar hiertoe wordt veel grootere LJ.endigheid vereisclit, dan tot het bestrijken met het penseel. Een Californier, Denis Colnis genaamd, heeft in g3 dagen te voet den afstand afgelegd tusschen San Francisco en New York, d. w. z hij heeft het vasteland van Amerika in zijne volle breedte doorgewandeld, en daarbij de richting gevolgd van den spoorweg tusschen San Francisco en New York, waar langs die reis in vijf 2» zes dagen wordt volbracht, als de treinen nacht en dag doorstoomen. Hij had om 35oo dollars gewed dat hij dien tocht in 100 dagen zou doen. Den len Juni verliet hij San Francisco en kwam den 3en Sept. te New Y'ork aan. De vijftigjarige man heeft 35 mijlen per dag afgelegd, llij liep van het eene station naar liet andere, en rustte overal Max had van juffrouw Miller gehoord, dat Kom er over tobde dat er papieren van hem waren zoek ge raakt dat deze papieren, die dokter Spengler nu zoo plotseling bekende verduistord to hebben, in verband konden staan niet het voorwerp zijner on derzoekingen dat kwam thans als een bliksemstraal bij de woorden van Spengler in hem op; en diep ademhalend, vol innerlijke ontroering, doch zwijgend, om die ontroering niet terstond te verraden, nam hij bet couvert dat voor hem lag, vouwde de daarin liggende papieren open en las. Dokter Spengler was achterover gaan liggen in den hoek der canapé, als was hij vermoeid, en zwijgend keek bij met gerimpeld voorhoofd en sombere blikken naar de gelaatstrekken van don lezer. Dat deze trekken zulk eene ontroering verrieden en beurtelings bleek en rood werden, en de ademhaling van Max al lastiger werd, tot hij ten einde toe had gelezen, moest iets verrassouds voor hem hebben, omdat hij de eigenlijke drijfveer niet kende, dio Max aanspoorde, om zoo levendig belang te stellen in deze onthulling. Spengler richtte zich weder op en, over de tafel heen gebogen vroeg bij: „Qij zijt verrast on getroffen, naar ik zie En toch had hij een voorgevoel van het feit en naamt, naar ik meeD, het bestaan daarvan als zekerheid aan „Voorzeker deed ik dat,1 riep Max opspringende uit, terwijl hij, om zijne innerljjke ontroering meester te worden, in de kamer op en neder liep „maar, mijn God, de bevestiging mijner vermoedeus komt zoo onverwacht als een bliksemstraal uit een helderen hemel; deze ontdekking, dat geen auderdan Leen hard Kom de man is, dien ik zoek, is 100 verrassend, dat iemands verstand ar bij stil blijft staan; Leonhard Kom ik bid u, Leonhard! Maar waarachtig, indien ik iomaod ter wereld zulk eene lotsverandering gun, dan is hei Leonhard dien goeden, braven, eerlijken jongen dien idealist dien het noodlot, indien het rechtvaardig wilde zjjn, in elk geval oen meer idealen achtergrond voor zijn leven schuldig was, dan het hem tot dusver gegeven heeft.4 „liet noodlot herstelt thans volkomen, wat hot tot een korte poos. Aan ieder station werd zijn zakboekje door de beambten geteekend en gestempeld, zoodat er geen bedrog kon plaats hebben en een afge vaardigde van hen die tegen hem gewed hadden deed de reis per spoortrein en contro leerde hem om de 24 36 uren, of hij alle plaatsen langs den weg had aangedaan. Op zijn wandelingen heeft hij naar zijn zeggen niets bijzonders gezien. Het eenige avontuur hetwelk hij gehad heeft is, dat de Indianen hem zijn rood zijden gordel hebben ontstolen. Middel tegen hondsdolheid. In 1878 zijn in het departement der Seine niet minder dan 5o8 dolle honden en slechts 3 dolie katten af gemaakt. Van io3 personen, die gebeten werden, stierven 3o, de meesten badden hun behoud aan het onmiddellijk uitbranden te danken. Naar aanleiding van deze mededeeling schrijft een medicus uit Dusseldorf, dat bij onlangs bij een vrouw werd geroepen, die de eerste ver schijnsclen van doiheid vertoonde, na gebeten te zijn. Onmiddellijk werd door hem een on- derbuidsche inspuiting van curare aangewend (20 centigramj en de vrouw herstelde daarop spoedig. Curare is het bekende vergift, waarmede de pijlen bestreken worden, die dan alleen reeds door een kleine wond te veroorzaken doodelijk treffen. Volgens op honden genomen proefne mingen is kunstmatig ademhaling het beste mid del om de verlamming der spieren, door curare bewerkt, tegen te gaan. Veroordeeld I'. de M. te Barsingerhorn wegens het laten loopen van eenden op eens anders bouwland, tot 24 geldboeten elk van f 1.subsidiaii één dag gevangenisstraf voor elke boete. C. K. te Barsingei hom en D. V. te Winkel wegens het laten losloopen van een hond op de openbare straat te Barsingerhorn elk tot eene geldboete van f I.subsidiair één dag gevangenisstraf voor ieder. M. V. te Anna Paulowna wegens, het laten loopen van een op eens anders in den oogst staande grond tot eene geldboete van drie gulden subsidiair één dag gevangenisstraf. G. Z. te Schagen, wegens overtreding als voren, tot eene geldboete van drie gulden, subsidiair één dag gevangenisstraf. H. B. te Sint Maarten, wegens: liet barder rijden dan in matigen draf, binnen de kom der gemeente Schagen, tot eene geldboete van drie gulden, subsidiair één dag gevangenisstraf. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. V r ij ge sproken: J. M. te Anna Paulowna, van: het laten loopen van vee, op eens anders in den oogst staande grond; met veroordeeling van den Staat in de kosten. SCHAGEN, 25 Sept. aangevoerd vee tor markt was heden als volgt: 25 paarden f 30 a 200; 2 veulens 50 a 75; 6 ossen 160 a 210; stieren a 45 gelde koeijen magere 140 a 170, 30 vette dito 190 a dusver verzuimde, merkte Spengler op, met eon somber en onverschillig lachje. „Het is voor Leonhard Korn oeno verandering van decoratief, die hem als een droom zal voorkomen.4 „Dat is het zeker! Maar,4 zeide Max, thans plotseling blijvende stilstaan en zich tot Spengler keerende „dat gij dat zoolang hebt kunnen verzwijgon en onder u houden. Hoe is het mogeljjk, dat gij u niet gedrongen gevoeldet, om terstond ten minste l eonhard zeiven die tijding te meldeu, indien gij mcendot, daarover den zioko niet te mogen spreken?" „Ik heb mijne redenen genoemd," antwoordde Spongier „Aan Leonhard schrijven ja, dat had ik kunnen doen maar or was niets, dat mij drong om mij verder te mengen in de zaak, nadat ik gedaan had, wat ik als een christelijken plicht beschouwde namelijk do papieren in veiligheid te brengen?4 Max wierp een wantrouwenden blik op den dokter de man gaf hem eon eigenaardig»n indruk: hij had zeker nog iets anders op zijn gemoed en dat maakte hem zoo ter neer cedrukt en onverschillig. Maar wat het kon zijn Max had op het oogenblik geen tijd om daarover na te denken en stelde er ook geen belang in; zijne eerste gedachte was: hoe hij gravin Leonore terstond van zijn wedervaren in ken nis zou stellen. „Gij kunt mij deze papieren achterlaten met de meest volkomeno gerustheid, dat zjj veilig zijn,4 zeide hij. „Ik zal er terstond inst Martin Kern over spreken, omdat ik gelooi dat wij varplicht zijn, hem hierom trent gerust te stellen, zijn toestand mege dan zijn, zooals die wezen wil ik zal dan het beste handelen, door ze aan Leonhard zeiven te brengen. In elk geval is dat het veiligste en daarom zal ik roeds morgen vroeg naar hem op reis gaan. Wilt gij van mij eon ontvangbewijs, dat gij ze «wij hebt overgegeven?4 „d^at zou ik daarmee deen? antwoordde dokter Spengler, na een oogenblik te hebben nagedacht „Ik begeer in deze zaak geene rol to spelen en wensch niet, daarin veel to worden genoemd; ik verzook zelfs om uw woord, dat gij mijuen naam cr niet in betrekken 230; 25 kalfkoeijen 200 a 290; 20 vanrsen 70 ft 100 graskalveren a - 12 nuchtere kalveren f 16 a 2-5. rammen 25 a 40; 400 schapen magere 14 a 22.^- 700 idem vette 24 a 32; overhoudera a 300 lammeren 13 a 19.6 bokken en geiten 1 [a 6. 8 varkens 12 a 24; idem vette a 20 biggen 4a 8.60 konijnen .10 a 0.60; 50 kippen 0.80 a 1.50; eenden a duiven a ganzen a zwanen f a; 300 kil'» boter 1.20 a 1-33; 150 kilo kaas 35-a 45.2000 stuks kipeijcren 3.50 a 4.eeudcijeren a 0.— AMSTERDAM, 25 Sept. Do prijzen der aardappelen waren heden als volgtKatwijker Zand f 7. 7.50; Noordwijkcr Zand f 5.a 5.50Westlandsch Zand f 1.90 a 2 20; Katwijker dito f4.a 7. Westlandsche dito (in manden) f0.dito dito (losse, f 0.a O*—Rijnsburgors f 0.a 0. Aanvoer 3500 HL., handel stug. Ingeschreven van 23 tot en met 25 Sept. 1870. GEBOREN: geene. ONDERTROUWD: geene. G ETROUW' Dgeene. OVERLEDEN: Catharina Koomcn drie jaar. Deelheb!>ers in liet onderlinge VEEFONDS gevestigd te Sint Maarten, worden gewaarschuwd tegen betaling aan geledene schade bij J. FllAIJ, landman op Groenveld, van daar is een stuk RUND verwijderd zonder weten van onzen taxa teur, die dat stuk rund wegens voorgewende ongesteldheid volstrekt niet voor genoemd fonds kon aannemenzoo wordt ieder deelhebber verzocht om inet ons aan geledene schade bij J. FRA.'J, niet te betalen. De taxateur en eenige deelhebbers van Groenveld Namens allen, Taxateur. Groenveld, 27 September 1870. zult, indien dat niet noodig is. Ik heb de redenen niet, om mij daarmede te bemoeien, welko gij schijnt te hebben en die mij, ronduit gesproken niet duidelijk zijn.4 „Die zullen ook volstrekt geen belang voor u hebben," antwoordde Max haastig, op die zijdeling- sche vraag. „Geen ander, dan dat ik wenschte daarin te zjjn ingewijd tot mijne geruststelling, dat ik deze papieren juist in uwe handen overgaf." „Daaromtrent kunt gij buitendien gerust ziin, indien ik u verzeker..fc Dokter Spengler viel hem in de rede, terwijl hij opstond en eene afwerende beweging mot de hand maakte, die den indruk gaf vau grooto vermoeidheid en onverschilligheid. „Welnu, ik ben er gerust op, en daarom begeer ik evenmin verdere verzekeringen als ontvangbewijzen. Ik ga heen en laat u alleen met uwen schat. Ik vertrouw daarenboven van uwe bescheidenheid, dat ik zoo min mogelijk in de zaak zal worden genoemd. Wilt gij mij dat beloven? De menschen houden er van, om aan onze meest onschuldige handelwijzen, aan onze beste bedoelingen zelfzuchtige of zelfs wel laaghartige beweegredenen toe te schrijven, waaraan wij in de verte niet hebben gedacht daarom Max Ititter schudde de haud, die Spengler hem ten af-cheid aanbood en gaf hem stollige verzekering, dat hij dien wensch, zooveel als in zijn vermogen was, zou vervullen. En daarop ging dokter Spengler heen en toen de deur achter hem in het slot viel, had Max Ritter, overstelpt van vreugde, zich wel op de knieën willen ncderwerpon en den hemel danken voor die uitkomst. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1879 | | pagina 3