Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. QQLÖBSR. Ao. 1S79. 23stc Jaargang, No. J 227 Bekendmakingc 11, BEVOLKING. De GIFTDRANK, Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal per weekWoens dag en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advcrtentiën in het ecrsttiilkomcnd No. geplaatst, ingezonden stukken een dag \roeger. Abonnementen op dit blad worden door alle l'rijs per jaar3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers J 0.07 J. Advertentien van een tot vijf regels O 76; ieder regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar rolkshcil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bitn. NEELTJE GLIM. wordt in haar belang aangemaand zich zoo spoedig mogelijk ter gemeente secretarie van Schagen aantemelden. POLITIE. VERMIST: op de markt te Schagen, den 25 September 1871), een WIT SUHAAPj met een rood merk op hel schoft. Zij, die hieromtrent inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich te vervoegen ter gemeente secretarie aldaar Aangifte van verhuizing. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim betrekkelijk het doen van aangifte let secretarie, bij verhuizing binnen de gejj^jfH^ der ingezetenen in herinnering^.jfe" volgende artikelen var TitHT politie'reglement dezer ge- meent^ als: Art. 11. Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan, binnen acht dagen, behooren te worden kennis gegeven ter secretarie dezer ge meente, op den voet als hierna is bepaald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werkboden daaronder begrepen, door bet hoofd van dat gezin; Voor afzonderlijk levende |»ersonen door hen zeiven. Art. ia. Overtreding van het vorig artikel wordt ge straft met eene boete van één gulden. Schagen, 26 September 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBF.BG. De Secretaris, DENIJS. 11 Zoo verliep een half jaar in arbeid en te vredenheid voor den jongen Duitse her. Hij zag de toekomst vrolijk te gemoet, want zijne spaar- plannen bracht hij ten uitvoer. Daar werd Phineas Sarokus plotseling ziek. liet bleef lang een raadsel wat hem eigentlijk scheelde. Waarschijnlijk had hij, in zijn labo ratorium, de neus te diep in de eene of andere vergiftige zelfstandigheid gestoken. Dit althans gaf de doctor, die hem behandelde te kenuen. Ilij werd bedlegerig, doch was niet zoo hulpeloos of hij kon zijne zaak nog van zijn ziekbed af besturen. Af en toe bezochten hem ook thans personen die hem, in het geheim wenschten te spreken. In den loop van vier weken kwamen er twee zulke bezoekers, die echter, naar het scheen afgewezen werden en zich met teleurgestelde bezorgde gezichten verwijderden. Het was dui delijk dat de ziekte den ouden Yankee in zijn yoordeelig neveu bed rijf hinderde. Op zekereu avond kwam er een derde bezoeker, een nog jong heer inet schoone maar vreeselijk afgeleefde gelaatstrekken en zeer elegante kleediug, bij den apotheker en bleef langen tijd bij hem in de geslotene ziekenkamer. Waarschijnlijk liet hij zich niet zoo gemakkelijk als de anderen afwijzen. Eerst na een half uur verwijderde hij zich, juist toen Walter ook gereed was oin te vertrekken, Ilij zag nog hoe de onbekende heer in een omnibus steeg en daarmede spoedig in het gewoel van menschen en rijtuigen in Broadwaij ver dween. Den volgenden middag op den tijd dat er het minst te doen was werd de provisor bij Krokus ontboden. De oude man lag te bed en zag er hoewel lijdend, zoo valsch viiendelijk uit en zijn blik was katachtiger en onaangenamer dan ooit te voren. »lk wenschte wet, Mr. Walter dat gij zoo spoedig mogelijk dit mengsel gereed maaktet,» zeide lig I lem een reepje papier toereikende, waarop een recept geschreven stond »Het is een gevaarlijk mengsel, daarom moet 'gij zeer voorzichtig zijn, vooral bij het koken, en liever een glazen masker voorbinden opdat de dampen 11 niet schaden. De ingrediënten vindt gij in mijne private werkplaats. Daar is de sleutel." De jonge duitschei* las het recept met op merkzaamheid. Wel riep hij verschrikt uit »dat is een ware helledrank.Waarvoor moet dit gebrouwd wor den? Kwam zulk een gevaarlijk mengsel in handen van onkuadigen, zoo kon er ligt een vreeselijk ongeluk uit ontstaan. »!k weet het wel,» antwoordde do Yankee rustig. Er wordt gezorgd dnt het mengsel niet misbruikt wordt. De geheele questie is alleen een zeer subtiel vergif te bereiden, wat bij kleine hoeveelheden ingenomen, langzamerhand het levsnd organismes verstoort, zonder dat men de oorzaak met zo kerheid kan nagaan. «Dat zie ik uit bet recept.» Maar is het niet zeer gevaarlijk zulk een vergif zameu te stellen voor het gebruik van wie ook. liet komt natuurlijk in zekeie en kundige handen. Een hoogst eerbied waardig privaat geleerde die zich sedert jaren moeite geeft oin de geheimen der natuur te doorgronden heeft het noodig voor zijne phijsiologische proeven. Dit mag echter niet ruchtbaar worden, want in den nieuweren tijd waarin men zooveel over humaniteit zwetst en ieder domoor lid is van eene vereeniging tot bescherming der dieren, veroordeelt men dergelijke proefnemingen. De dokter gaat zoo geheimzinnig te werk om te vermijden dat zijn geleerde arbeid vóór den tijd bekend worde. Onze onbeschaamde pers was in staat het gepeupel tegen hem op te hitsen als ze er lucht van kreeg. »IIet vergif zal dus in het belang der weten schap dienen, oin een dier te verdooven, te verlammen, te dooden. «Konijnen, duiven, honden en katten zullen de offers zijn, dat spreekt van zelfMijns inziens is dat even zoo wreed als onnut. De wetenschap heeft voorzeker geen bizonder voordeel van zulk kwellen der dieren.» 1 Mogelijk hebt gij gelijk, Mijuheer. Misschieu is het onzin, dieren te vergiftigen, maar als misdaad worden zulke wetenschappelijke proeven toch niet beschouwd. En wat geef ik om het leven en welzijn van allerlei beesten Er worden toch dagelijks genoeg beesten geslagt en gegeten. Ik heb reden om den geleerden beer te vriend te houden, want hij heeft mij verpligt door de beste aanbevelingen, (ia dus terstond aan het werk als ik u verzoeken mag. Van avond wordt hel vergif afgehaald. Walter wist er niets meer tegen in te brengen. Hij was in dienst van den heer Krokus en moest diens bevelen ten uitvoer brengen. Ilij zelve was niet verantwoordelijk. Ilij ging eerst inde apotheek, 0111 een wachtenden klant te bedienen en bereidde toen hij niet langer gestoord werd, het giftige mengsel, daarbij de noodige voorzich- heidsmaatregeleu in acht nemende. Toen hij hiermede gereed was vulde hij een der gewone vierhoekige medicijn flesschen met de vloeistof die er zoo onschuldig uitzag als melk en een naauw merkbaren reuk van bittere amandelen had Toen ging hij naar den principaal om to vernemen wat er verder mede gebeuren moest. De oude Phineas nam de kurk van de flesch en berook aandachtig den inhoud. Nadat bij zich door eeltige vragen overtuigd had dut Walter naauwkeurig naar het recept had gehandeld, verklaarde hij te vreden te zijn. Zou het niet doelmatig zijn indien de belce- kenis van den gevaarlijken inhoud zeer duidelijk en opvallend op du flesch weid geschreven, vroeg de provisor: Hoe moet dat gebeuren? «Ik zal dat zelf in orde brengen," antwoordde Phineas. Het kost mij weinig moeite een paar woorden in bed te schrijven. Maar het is nood zakelijk dat gij op de gewone wijze een etiquette in blanco op het glas plakt. Den 29 dezer werd te Haarlem de 37e algemeene vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw te llaaileut, in de «Kioon» ge houden. Van de 83 waren 74 afdeelingen vertegen woordigd. Dit het jaarverslag blijkt dat bet ledental thans bedraagt bijna ijooo, en dat hel nadeel ig saldo der rekening is geklommen tot ruim f 6200. Met het oog op de vele ingediende amende menten op het, te behandelen ontwerp van wetsherziening, deed dealdeeling Dordrecht het voorstel, de behandeling dezer herzieniug te verdagen lot de volgende of lot een buitengewone algemeene vergadering. Een nauwgezette behan deling van hel voorstel eischt 11.1 men lijk meer tijd dan waarover deze vergadering beschikt. Na bestrijding dezer motie, door het Hoofd bestuur en de commissie van wetsherziening, werd zij verworpen met 2ij tegen 79 stemmen. Daarna ving de behuudehug urtikelsgewijze aan. Art. I en 2 werden aangenomen. Op art. 3 stelde Gouda een amendement voor van de strekking f 2 5o als contributie te behouden cri te doen vervallen de bepaling, dat voor f 10 leden der algemeene vergadering kunnen benoemd worden. Dit amendement, de hoofdbedoeling der herziening rakend, werd breedvoerig overwogen. Het hoofdargument van Gouda was, dat het voordeel der verhooging niet meer dan 2000

Schager Courant | 1879 | | pagina 1