Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1879. 23stc Jaargang. No. 1229 Bekend maki ne:c n. Het nieuwe Ministerie. Gemengde berichten. SCHAKER Dit blad verschijnt twee maal per weckWoens dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tol 's mid dags 11 ure worden advrrtentiën in liet eerstuilkoineiul No. geplaatst, ingezonden stukken een dag \roeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs por jaar f 3.Franco per post f 3.fio. Afzonder lijkc nummers f o.og\. s/dvertentiën van een tot vijf regels f o 73; ieder regel meer /'o.i5. Groote letters naar plaatsrunnte. 4SI Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bitn. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. BEVOLKHTNTGL NEELTJE GLIM in de gemeente Schagen woonachtig, wordt 111 haar belang, aangemaand, zich zoo spoedig mogelijk ter gemeente secretarie aldaar aanle melden. POLITIK. V E B M I S T op de markt te Scha gen, den 23 September 1873, een WIT SCHAAP met een rood merk op hel schoft. ZÜ. ie hieromtrent inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich te vervoegen ter gemeen te secretarie aldaar Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagcn; Brengen naar aanleiding van art. 2o3 alinea 3 der wet van 29 Junij 18a 1 (Staatsblad No 8.'i) ter openbare kennis, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1880, zoo als zij den Baad der gemeente is aangeboden, van af heden tot en met den 20 October e k. op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelcgd en dat een ieder daarvan, tegen betaling 'Ier kosten, een afschrift zal kunnen bekomen. Schagen, 7 October 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBEllG. De Secretaris, DENIJS. Na de verdwijning van het vorig ministerie heeft ons land eene moeijelijke crisis doorstaan. Zoo langzamerhand werd de vrees gaande, dal wij een regeer ingloos land waren. Nu de aftredende eerste Minister, botweg eene grondwetsherziening vorderde en de staalkaart van de mogelijke niioisteriën geheel was verbruikt, was het niet zonder aanleiding dat met groote spanning het einde der onzekerheid werd afgewacht. De om standigheden waren van dien aard dat niet enkel dignitarissen, maar uitstekende bekwame men schen noodig waren ter aanvaarding van de vacante portefeuilles en was het waarschijnlijk na al het gelieurde dat deze zich zouden laten vinden. Te vergeefs had de liberale partij de poging beproefd tot opneming der regeeringstaak- tegen een inioisterie Heemskerk bestonden groote bezwaren en de reactionaire partij kon met eene meerderheid in de Kamers tegen zich. onmogelijk bel bestuur aanvaarden. Eere de lieden, die onder die omstandigheden zich het Ministerschap hebben laten welgevallen en thans reeds is de overtuiging vrij algemeen dat de samenstelling van bet Ministerie een waar kunst stuk is van Staatslieden. Ontegenzeggelijk ont breekt aan hetzelve de eenheid van politieke kleur. Naast Vissering en Modderman, van Lijn den aan te treffen is een ongewoon verschijnsel. Maar toch ïneenen wij dat er een sterke band van homogeniteit Hisschen deze ministers be staat, dan tusschcn de meeste zijner voorgangors. Vau een eigenlijk premierschap, gelijk dat tot nu meestal het geval was, is hij dit ministerie geen sprake. Welke liekwa.nn heden de heer van Lijnden hok liezitle, bij is niet een politiek man, in dien zin dat om hem, om zijn persoon, de andere ministers als afhankelijke leden, als planeten om de Zon zijn geschaard. Dit maakt vooreerst het Ministerie reeds sterker; wij hebben in eiken waardigheidshekleeder het werkelijke hoofd van zijn departement voor ons. De ho mogeniteit moet dus hier niet gezocht werden, waar zij tot groote schade der regecringshelangen dikwijls vroeger gezocht moest worden. In het minst niet, gelijk wij reeds .aantoonden in een bij allen gelijke overhelling voor liberale of antiliberale denkbeelden dat wat dit ministerie homogeen maakt is liet credo, dat niet zonder godsdienstige ernst een volk als liet onze geregeerd kan worden. Hoe onderscheiden de richtingen op godsdienstig gebied, die der ministers ook zijn mogen, het zijn allen mannen, die een open oog hebben voor de godsdiensten die in de Staatkunde iets hoogers zien dan de bevordering van materiele lielangen door inaterieele middelen. Wij achten dien hand sterk genoeg om aan het mi nisterie een lang leven te voorsjiellen en vinden er een groote waarborg in voor de toekomst. inzonderheid voor de twee uiterste partijen op politiek gebied zal de samenwerking met dit ministerie hoogst weldadig zijn. Zij die geene andere politiek kennen dan godsdienst, evenzeer als zij wier eenige politiek ongodsdienst is, zullen met het ministerie moeten medewerken, waar zij gehoor geven aan het goede van hun stelsel. Want reeds genoeg is het gebleken, dat van dit ministerie niets te wachten is, dan dat wat van godsdienstige mannen gewacht kan worden en ontdaan van de kleur der kerkelijkheid zal juist het verlangde blijken der tot nu elkander be strijdende richtingen Zeker zal in dit opzicht de Minister van Lijnden niet tegenvallen en vindt zich de orthodoxe partij voor het oogenblik in zijn persoon te leur gesteld, zij onder hen die de zaken het helderst inzien en wien het niet te doen is 0111 een rcgcringsforiniilier inaar om de waarheid, vooral om de mogelijkheid der waarheid, zullen spoedig gedwongen zijn om hein te steunen. Van de andere ministers is tot nu enkel de minister Vissering meer op den voorgrond getreden. Doch ook zijn debuut heeft de beste verwachtingen gebillijkt. Hier was geen phraseologie, hier kalme en waardige uiteenzetting van beproefde begin sels op financieel handelsgebied en zelden hebben wij met zooveel kennis en zoo veel overtuiging da vrijheid van handel uit een financieel oogpunt hooren verdedigen in een lilieraalmet ophef, liberaal ministerie. Het is inzonderheid de mi nister van financiën, wicn moeijelijke dagen wachten. Het laat zich voorspellen dat de tijd der batige saldo's voor goed voorhij is en dat bij de klimmende behoefte aan uitgaven, ver meerdering van inkomsten dringend noxlig is. Beeds zijn herhaaldelijk voorstellen in dezen geest gedaan door verschillende ministers. Moest ook deze falen wat wij niet onderstellen dan zal in elk geval daarmede niet het geheel® ministerie gemoeid zijn, juist om het zelfstandige dal in dit ministerie als ministerschap siert. Maar wij onderstellen niet dat deze minister schipbreuk zal lijden Wij bezitten in hem een on zer eerste Staathuishoudkundigen, een onzer beste wetenschappelijke mannen, die levenslang van de studie der volkswelvaart zijn hoofdwerk heeft gemaakt. Het zijn geen onbekookte plannen, die inen te wachten heeft en ze zullen worden voorgedragen met al het gezag dat geleerdheid en ernst bijzet. In het minst verwachten wij niet dat als door een wonder onze deficitten zullen verdwijnen en dat alle onbillijkheden en ongelijkheden uit onze belastingwetten zullen worden weggenomen, maar wij zijn wel van meening dat de voor drachten van den min ister aannemelijk zullen zijn en wat meer is aangenomen zullen worden. Juist de omstandigheid dat deze man niet de man is eener partij, maar hij uitnemendheid is minister van financiën, zal de heftigste strijd, de partijstrijd tegen hem doen rusten en schoon wij van meenig lid der Kamer de financiëele bekwaamheden niet willen betwisten en dadelijk willen toegeven dat in onderdeelen vaak de bestrijder volksvertegenwoordiger gelijk en de minister ongelijk zal hebben, zijn wij toch genegen om aan te nemen dat geen der leden in de Kamer bekwaamheid genoeg bezit op dit speciaal gebied, wij zonderen zelfs de oud minister van financiën niet uit om de ver antwoordelijkheid op zich te mogen neinen van een afstemming van 's ministers plannen. Omtrent de andere ministers wellicht in een later artikel onze opmerkingen. Schagen 7 October 1879. In de op heden gehouden vergadering van den raad dezer gemeente, werd in de eerste plaats mededeeling gedaan van: A. Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, waarhij Z.H.E.G kennis geeft, van zijn aftreding als zoodanig op 1 Oct' jl., na voorlezing waarvan door den voorzitter werd medegedeeld, dat de betrekking tijdelijk wordt waargenomen door liet lid der Gedepu teerde Staten den heer van Tets. Missive van het bestuur der banne en des B. polders Schagen, waarbij dit kennis geeft dat de bebardiug van den Tolkerdijk, voor gemeen schappelijke rekening van polder, gemeente en Gereformeerde Kerk, zal geschieden onder het beheer van het polder bestuur. Aangenomen voor kennisgeving. c. Procesverbaal van opneming der kas en boeken des gemeenteontvangers, dd. 26 September II. waaruit in hoofdzaak blijkt, dat in kas moest zijn en is bevonden de som van f9188,40. Aangenomen als boven. i>. Gorrespondentie gevoerd tusschen den beer schoolopziener in dit district, en het dage- lijksch bestuur, betrekkelijk de noodzakelijk geworden vergrootiug der gemeenteschool, na mededeeling van welke correspondentie eene gedachten wisseling plaats heeft, over de meerdere of mindere wenschelijkheid' om, te gelijk met die vergrooting, welke zoo mogelijk zal dienen geschieden door aanbouw, op het midden der school, aan de noordzijde daarvan, een

Schager Courant | 1879 | | pagina 1