De erfgenaam van llornegg. Op de IrarfM roverij voor paard met chais te Zevenbergen is de prijs van t 3oo behaald door het paard »"I.a Yitesse,» van J. Smit-, te Dubbeldam, pikeur A. de Koning; de preiuie van f IOO door >Susauna,> van C. Paarlberg. te Zijpe, pikenr J. Koster; de premie van fSodoor Gusiaaf Adolf,» van G. Zevenhuizen, te War- menhuizcn, pikenr J. Koster. De herhaalde branden hebben in de beide Pekela's zooveel onrust verwekt, dat vele inge zetenen zich bereids verbonden hebben oin door particuliere nachtwachten voor de veiligheid hunner personen en goederen te doen waken. Ofschoon omtrent de oorzaken van die branden niets met bepaalde zekerheid valt te zeggen, doen allerlei onrustbarende geruchten van kwaadwillige brandstichting bij voortduring de ronte, vandaar dan ook, dat velen zich gekleed ter ruste begeven Te 's Hage is een Maandaghouder een tijdlang levend begraven geweest. Om wat uit te rusten, was hij in een huis in de Sophialaan, waarin hij werkzaam was, gekropen onder een vernieuwd wordende vloer eu had in zijn diepen slaap niet gemerkt, dat zijn kameraden het werk gedaan hadden en hem er onder hadden opgesloten. Toen hij wakker werd, hadden de werkliedeu zich gelukkig nog niet verwijderd en werd hij uit zijn rustplaats, die zijn laatste had kunnen worden, gelukkig gered. Weder heeft er een vreeselijke moord in Parijs plaats gehad. Een apotheker, Lagrange genapmd, is met zijn dienstbode Zelie Gaillot, vermoord in den kelder gevonden. Men verdenkt van dezen dubbelen moord een zekeren Arnold Walder, een leerling van den apotheker die bij hem in huis woonde, doch die op den loop is. Na voltrekking van de misdaad is er overal in huis gestolen. De vrouw van den apotheker was afwezig. Een zekere Louis Hyacintlie Marchal, een ambtenaar bij de posterijen te Parijs, op wiens gedrag vroeger niets was aan te merken, heeft zich schuldig gemaakt aan de ontvreemding van gelden. Hij heeft in 1878 twee brieven met waarde van 7.500 franks en in Januarij van dit jaar een brief bevattende 7.200 gestolen. Hij is tot 6 jaar opsluiting veroordeeld. Uit Wijhe meldt men dd. 6 Oct.In de afgeloopen week was de handel in Rundvee in deze streken iets levendiger dan de vorige week er werd echter betrekkelijk weinig verhandeld. De beste neurende en pas gekalfde koeijen vonden den meesten aftrek en stegen dientengevolge f 5 a f 10 per stuk in prijs. De handel in vette varkens was zeer levendig; tal van varkens werden hier aan de waag gewogen en door de opkoopers onmiddclijk naar 't buitenland ver zonden; de prijzen daalden echter 2 a 3 cents per KG. (ruim 4-*» a 48 c.). Op de botermaikten in dit gewest was de aanvoer minder dan ge woonlijk, doch de handel zeer vlug. De prijzen stegen f 2.5o a f 3.00 per achtste vat (20 KG,), zoodat men zelfs voor de eerste kwaliteit f 3o.5o a f 3t.betaalde. De prijzen der aardappelen zijn dalende; al naar de kwaliteit, verkoopt men ze voor f 3.i5 a f 4-5° per I1L. Te Brighton heeft de vrederechter te beslissen gehad tnsscben een man van reusach- tigen lichaamsbouw en een kleermaker, die geafficheerd had voor 25 gulden een pak kleêren te makpn. De dikke hercules was den kleêrma LXX1X. „Hoe schrikt gij daarvan zoo Ik dacht, dat het eene buitengewoon gelukkige schikking was „Alt ik daarvan schrik, heeft dat oene goede reden want nu hebben wij immers waarachtig twee zonen van Leopoldine te gelijk, twee erfgenamon van Hornrgg, twee pretcdonten!" „Twee?" „Twee hier een muziekdirecteur, dien dokter Ritter beeft uitgevonden, en dan nog een man uit het volk, eene „door en door gezonde, maar nog niet gevormde natuur," gelijk de ambtman in last scheen te hebben, hem te noemen, oen vroeger soldaat in vreemde dienst, die mij de dochter van doktor Hagen en zij kan hieromtrent op de hoogte zijn, naar het mij voorkomt voor een of twee uren door den ambtman laat bekend maken, dien zij mij wil voor stellen, zoodra....* „Vel dat is voorrzeker miraculeus, dat is on- geloofeljjk," riep gravin Leonore uit, terwijl hare kleur verschoot. „Maar bet is zoo!* Beiden zagen elkander eene poos sprakeloos aan. „Ik ben er van overtuigd," zeide toen Leonore, als met een diepe ademhaling haar tegenwoordigheid van geest terug krijgende, „ik ben er van overtuigd, dat wjj in den brief van dokter Ritter de volledige waarheid hebben." „Zijt gij dat? Ik nietAls deze Martin Korn zulk eene schurk was, dat hij mijn zoon verduisterde, dan kan hij ook de schurkenstreek zoo ver drijven, dat bij zijn eigen kind vopr een prins uitgeeft. Wie staat mij daarvoor borg?" Leonore wist niets in te brengen legen dit betoog en was sprakeloos. In de gedachte, dat Max Ritter 2ich zoozeer had laten misleiden, dat hij zoo al zijne verdienste in dit groote succes zou verliezen, lag kerswinkel binnengegaan en had zich voor 25 gulden een pak willen laten aanmeten. De kleermaker zeide, dat voor iemand van zijne lengte en dikte de prijs hooger inoest zijn. '1'e vergeefs zeide de reus licm, dat do kleine menschen den kleermaker schadeloos zonden stellen, daar hij deze toch niet minder zou laten betalen.""De kleermaker bleef meer ver langen. I)é reus ging daarop naar een ander, liet zicli voor f 3a een pak maken en eiscbie van den kleermaker f 7 schadevergoeding. De rechter heeft den eischer gelijk gegeven en den kleermaker veroordeeld, omdat bij nu eeumaal zijn prijs "geafficheerd had. Vrouw Severein, belast met het schoon maken van de spoorwegwagens te Zwolle, vond daarin een portefeuille met f 1 25 aan bankjiapier Zij gaf deze terstond aan de stationchef, die er de politie kennis van gaf Deze wist den eige naar, een timmerman uit Hasselt, uit te vinden en hem in 't bezit van liet verlorene te stellen. De oudste ingezetene van Sappemeer, een rustend zeeman, vierde 5 dezer, nog in hel volle bezit van al zijne vermogens, zijnen 99ste verjaardag. Het is een merkwaardig verschijnsel, en een sterk bewijs voor de deugdelijkheid van Hansen's kaaslcb en zijne andere preparaten, dat zij ook in Amerika zoo boog gewaardeerd worden, hoever men het daar toch zelf reeds in de zuivelbereiding gebragt beeft. En niet alleen dat men er overal Hansen's artikelen gebruikt, maar een der voornaamste tijdschriften the American Dairyinan: aan de zuivelbereiding gewijd, geeft een fraai groot portret van den heer Hausen, met eene levensbeschrijving en eene uitvoerige beoordeeling zijner preparaten, en de gunstige uitkomsten daardoor overal in Europa verkregen. Ook hier te lande is het gebruik, en bijgevolg het debiet, steeds toenemende. De agenten te Amsterdam, zijnde de heeren Orobio de Castro Go. hebben op 7 dezer juist de bonderddui zendste liter van Hansen's preparaten verkocht. In Maart 1877 begonnen zij den verkoop tot circa 39,000 liter, en van 1 Januarij dezes jaars tot genoemden datum ongeveer 54,000 liter. Zulke cijfers zijn sprekend. Sinds ruim eene maand verkeert de stad Liverpool in eene pijnlijke spanning omtrent het lot i'aii eene jonijè dame, die op klaarlichten dagin eene der drukst bezochte straten, spoorloos verdween. Miss Edwardsde achttienjarige dochter van gegoede en dejtigc ouders, was een schoon en ontwikkeld meisje. Zij stond op het punt van trouwen met een man, aan wien zij inning gehecht was. Zorgen kende zij nietniemand verdacht haar ooit van ietsi onbetamelijks. In 'f kort, de toekomst lachte, haar tegen en geen zweem van het avontuurlijke had eene schaduw ge worpen op het leven van dit reine en gelukkige kind. Op zekere middag verliet zij de ouderlijke woning, om een geschenk te gaan koopen voor ha ren verloofde, die den volgenden dag jariq zou zijn. Zij reed in eene omnibus tot aan de Londen-road, eene drukke straat in het hartje van Liverpool. Daar stapte zij uit, en ging te voet .eene dwarsstraat in, insgelijks eene winkelstraat, waar het wemelde van menschen. ■Sedert dit oogenblik heeft men niets meer van voor haar iets vorplottoreuds. „Maar dat zou toch volstrekt niot mogelijk zjjn er is niots, volstrekt niets, dat tot zulk een gedachte aanleiding kan gevon 1" riep zij eindelijk uit. „Men moot aan allo dingen deuken, alles vooron derstellen tegenover mensehen, dio zóó gowetenloos ons hebben kunnen bedriegen, zóó mot ons spelen! Maar laat ons den brief van dokter Ritter uitlezen wat drijft dien man eigenlijk, om zich met zulk een vurigen ijver aau deze zaak to wijden?" Gravin Leonore kleurde weder vluchtig, maar zij zag haren vorstelijken oom oponhartig in bet gelaat toen zij antwoordde: „Mijn verzoek. Ik had niemand, die mij bijstond, om slechts zooveel licht en zekerheid in deze zaak te knnnen verkrijgen, om u daarover te spreken u, bij wien ik toch mot bloote vermoedens, met on gegronde gissingen niot durfde aankomoo, om u niot alle gemoedsrust te ontnemen. Daarom verzocht ik Ritter, die zich vrijwillig aan mij aanbood, er om; in mijn verzoek ligt zijne volmacht." De vorst knikte; hij had reeds den brief van Max weder opgenomen en las nu verderop het volgendo oogenblik riep hij uit: „Bij de neveu op den Randenburg? Maar, mijn God, Leonore, die man is bij de RandenburgersAls muziekonderwijzer van gravin Klotidel Als muziek onderwijzer 1 O, gij kunt or zeker van zijn, dat zij hem niet tot zich hebben getrokken, in hunne bescherming genomen, in hnnne macht hebben gebracht om zijne muzicale talenten!" Het beeft ook mij zeer doen schrikken," viel gravin Leonore in. De vorst stampvoette op den grond. „Welk een ingewikkelde zaak!" riep hij uit „Thans, thans goloof ik overigens aan de echtheid van dezen zoon." „En wat moeten wij nu doen? Dokter Ritter is hem terstond nagereisd naar den Randenburg." De vorst legde den brief neder en ging met de haar gezien of gehoord. De éénige verklaring, die de ouders zeiven van het spoorloos verdwijnen hunner dochter bedenken kunnen, is verschrikkelijker dan ont voering oj dood. Ziehier wat men onderstelt: In de straat, waar miss Edwards het laatst gezien werd, loopen verscheidene stegen uit, m welke zich tal van bordeelen bevinden: huizen, die grootendeels bevolkt zijn met Belgische en Duitsche meisjes, welke, vaak onder de bedrie- gelijkste voorwendsels, naar Engeland gelokt worden, en, eenmaal in die holen verstrikt, den weg er uit niet meer vinden kunnen- Miss Edwards, dit dient gezegd, leed soms aan ze nuw toevallen, waardoor zij een uur of langer bewusteloos lag. Nu neemt men aan, dat zij, na uit de omnibus gestapt te zijn, zulk een toeval voelde aankomen; dat zij, om opzien te vermijden, eene der bedoelde stegen ingeslagen is, en dat zij zóó beland is in een dier huizen, wier houders maar al te bereid zi/n om voor de onnoozelheid hun deur te openen. Men kan het overige gissen. Toen het meisje uit hare bezwijming ontwaakte, was zij verloren. Schaamte kan haar weérhouden hebbqnom in het daglicht wéér te treden. OJ eene poging om hare gevangenschap te verbreken kan haar het leven hebben gekost. Maar, vraagt de lezer,'indien men zoo iels vermoedt, waarom dan niet terstond al die holen tvm dak tot kelder doorzocht? Hoe kon dit verzuimd blijven? liet antwoord luidt omdat de wet het niet toelaat\!Indiende heer Edwards ondereede getuigen kan, dat hij een vermoeden koestert tegen een bepaald aangewezen bordeelhouder dan zou het geregt bij dien persoon eene huis zoeking kunnen doen plaats hebben. Doch op grond van eene loutere gissing, die verscheidene huizen en personen te gelijk omvat, mag de Engelsche justitie niet handelen. Hier staan wij dus voor eene treurige illus tratie van het gulden regtsbeginseldat het huis van den Britschen burger zijn kasteel is. Door den Raad der gemeente Zijpe is benoemd tot hoojdondcrwijzer aan de openbare lagere school te Schagerbrug de heer J, IVittc, thans hulponderwijzer te Haarlem. In eene vergadering van den bijzonderen kerkeraad der Hervormde gemeente en regenten van het weeshuis te Enkhuizen is besloten, dat weezen tot den leeftijd van 18 jaren in, het huis worjen opgenomen. Vroeger bepaalde het regiem 16 jarigen leeftijd.. De heer S. Chatwood, brandkasten fabri kant te Londen, heeft het bekende voorstel van den heer E. Vogel Jr. te Middelburg met aan genomen. Een vleeschhouwer te Arnhem, de beer, A. S. Salomons (de man heeft er recht op, dat zijn naam eervol worde vermeld!) beeft bij circulaire aan zijne begunstigers kennisgegeven dat hij zijrae vleescliprijzen met 20 cents per kilo heeft verminderd. Bij den tegenwoordigen stand der veeprijzen schrijft bijis io cents geen afslag, veel minder 5 cent, maar wel 20 cents per kilo. Nu wordt bet lijd dat heeren vleeschhouwers te Schagen, inet de advertentie van hun con- traten Heertjes voor oogen (zie hier achter) handen op don rug gevouwen, poinzond do kamor op on neor. „Bij de Randonburgors!" mompelde hij. „Dio monschon hebbon dus duidelijk kennis godragon van do zaak en haar voor mij geheim gohouden. olk eon schurkenstreek! Mijn God, in welke wereld leeft menMen kan zoo oud worden, als mon wil, inen zal nimmer volkomen doorgrondon, waartoe do uiouschen in staat zjjn." Hij zette zwijgend zijne wandeling voort. „Wat moeten wij nu doen, oom, herhaalde Leonoro vragend. „Laat de stormklok luidon laat de oorlogsvaan op den Bclfriod hoischen, laat du boden door het land rennen, totdat alles, wat bjj don toorn van Hor- negg ter leen gaat, gewapend in den zadel zit met deu strijdaks of do morgenster in de vuist. Waar achtig dat zou het eenige zijn, dat wij konden doen, optrokken tegen den Randenburg on dien stormender hand innemen; dat zon het eenige zijn, wat wij konden doen, als wjj het nog manr konden doen, evenals onze vaderen! Thans blijft ons niets anders over, dan ons te schikken in onzen tijd en de hulpmiddelen daarvan, die van zwakkeren aard zijn, aan te grijpen. Ik zal aan mijn agent in de hoofdstad telegrafeeren en hem gelasten, torstond dokter Ritter na te reizen, of hem een vertrouwd persoon achterna te zenden en zooveel geld, als hij zou kunnen noodig hebben, ter zjjner beschikking te stellen." „Dat zal in elk geval goed zijn," zeide gravin Leonoro, „eu" voegde zij er bij, „vindt gij het gepast dat Emile van al deze dingen wordt verwittigd?" De vorst zag op mot eon cigenaardigen blik naar Leonore. „Gij denkt toch ten minste nog aan den armen ongen," zeido hij toen met een droevig lachjo en wendde zich daarop naar het veneter, waaruit hij peinzend naar buiten koek. „Wat dunkt u er van, lieve oom? „Laat Emile nog ongestoord cn ongemoeid bij zijne

Schager Courant | 1879 | | pagina 2