Do erfgenaam van llornegg. Marktberichten. minuut in 5o cceorulcn te verdeden, en dan de uren te noemen van >i tot 20 uur.< Men zou dan niet meer behoeven te spreken vin dag of nacht, 's morgens of 's avonds, en de tijdrekening zou er veel eenvoudiger d->or worden. Men schijnt er echter nog niet veel van te willen weten: op liet laatste congres van telegrafisten, die er groot belang bij hebben, is het als »niet geschikt ter bespreking ter zijde gelegd. Maar anderen b. v. Dr. Yorsier, Direc teur van de sterrenwacht le Berlijn, zijn zeer met het plan ingenomen. Itoll laat dan ook den moed niet zinken. Hij heeft een aantal horloges en klokken naar zijn systeem laten inrichten, en die op verscheidene openbare plaatsen opgehangen, 0111 hel pub'ick een denkbeeld te geven van zijn nieuwe tijd- verdeeling. Hij is er van overtuigd, dat zijn stelsel eens algemeen zal worden toegepast Maar het zal zeker nog wel eenigcn tijd duren voor men daarioe komt. Het oude systeem is door eeuwen lang gebruik gewijd. Het tam maken van struisvogels heeft onlangs in Afrika en Australië een belangrijke beleekenis verkregen. De proeven, op groote schaal genomen aan de Kaap de Goede Hoop, zijn volkomen geslaagd. De kolonie bezit thans veertig duizend struis vogels, die tot de periodieke veeren productie worden gelokt. De oogst begint reeds als de dieren een jaar oud zijn en heelt tweemaal in -'t jaar plaats. De veeren worden met fijne mesje» afgesneden, of wel uitgetrokken; de laatste manier schijnt vooideeliger te wezen. De bekomen veeren worden in twee categorieën onderscheiden en de waarde is zeer verschillend. Die uit den staart en beneden de vleugels heb ben de meeste waarde; die uit den hals, weike minder lang zijn, worden naar de grootte ge sorteerd en bij het gewicht verkocht De meening dat de vederen van gevangen struisvogels minder waard zouden zijn dan die van de wilde, is door de ondervinding wederlcgd geworden. De heer A., die zich wel eens beklaagt dat hij geen namen kan onthouden, komt binnen in een muziekwinkel: »Hecft u ook voor mij die aria och, helpt u mij eens, die aria uit die opera.... weet u niet? die bekende opera van nc och, waarin toen zoo mooi zong die boe beet bij ook weer?.... herinnert u bet zieli niet? die tenor uit. och.... begrijpt u wat ik meen?» «Ik begrijp u volkomen, doch wij hebben die aria niet voorhandnn. U zult ze wellicht kunnen bekomen bij och, u weet wel." Omtrent «le tragische gebeurtenis te Groningen wordt nog bet volgende gemeld: «Nadat de heer Kortcweg nog in persoon jl. Maandag morgen een brie! aan liet postkantoor bad bezorgd, waar bij ineenzakte, doch spoedig weer bijkwam, begaf hij zich naar zijne woning in de Harderwijkerstraat boven den winkelier Aarts, waar bij en zijne vrouw gemeubeleerde kamers bewoonden. Om elf uur «les voormiddags deelde bij den huisbaas mede, dat hij en zijne vrouw zich ongesteld gevoelden en naar bed wensehten, zoodat zij voor niemand te spreken willen zijn. Toen de huishaas 0111 2 uur naar LXXXI. Gravin Clotildo wildo in de eerste plaats daarom trent zekerheid bobben; daarom ging zij ook thans, in plaats van naar bare eigeno kamer to gaan en van toilet to veranderen, na ir het haanlvuur in do woon kamer en ging in don leuningstoel zitten, dio gewoonlijk door haren vader werd gebruikt en terwijl zij hier haren boe 1 afdeed en haar doek terugschoot, zcido zij: „De festifiteiten van do bruiloft hebben mij zoker niet zeer geéchaufieerd, maar ik kom toch van mijne kor te reis meer voldaan terug, naar hot mij voorkomt, dan gij vau de uwe, want uw toon duidt niet aan, dat uw succes uwe opgeruimdheid beeft verhoogd.* „Besluit «ij dat uit den toon mijner woorden? Gij zijt ceer scherpzinnig. Toch vergist gij u ditmaal. Ik heb volstrekt geene reden, om met mijn succes ontevreden te zijn, noch om n mijn succes ge heim te hoeden. Mijn bekwame vriend, de inspecteur van politic, heeft mij bewijzen kunnen leveren „AVie is uw vriend de inspecteur?* „Ik meende, dat ik u reeds over hem had gespro ken „Neen doch ga voori, ik begeer niet, dat mij vrienden v.;ü u uit den kring worden voorgesteld „Nu dan mijn vriend do inspecteur heeft mij uit Holland, waar Loonhard Korn geboren werd, bewijsmiddelen geleverd, die mij slechts weinig te wenschen overlaten. En nu dunkt mij, dat let tijd wordt, dat gij er thans aan dacht, om het rechte oogenblife bij Leonhard te gebruiken.* „Ik?* „Wel zeker, gij het zou het eenvoudigste en waarschijnlijk ook het gemakkelijkste zijn, wat uwo meisjes coquettcrie kan boreiken, nl. heiuconoverkla ring te óntlokken en ia uw antwoord dan het ijs te breken....* en hem over te halen „Tot hetgeen gij laaghartig tucht i* viel Clotilde hem ironisch iu cc rede, terwijl haar blik, die tot boven ging om eten te brengen vond hij dc deur gesloten, later herhaalde hij zijn bezoek om 8 uur 's avonds en vond toen de deur open, «le «xditgenooten in nachtgewaad te bed en dood. De doctoren Sorinani en Folkersma en dc officier van justitie waren spoedig aanwezig, «loch konden sl<H-*hts «len dood constateeren. Op tafel stonden twee wijnglazen, waarin eenige druppels cyancalicum; tevens werd een brief gevon«len aan dr. heringa, door beiden onder tekend, waarin zij meiledeelcn. dat levenszatbeid oorzaak van bun dood was. Ook twee telegrain- nien werden gereed gevonden aan wederzijdsche familie. Geld was ruimschoots voorbanden.» Korteweg was 29, Elize Baert 24 jaren oud. liet rooien der aardappelen in den prins- Ale.tanderpoldcr is thans geëindigd. De opbrengst is zeer gering en daarbij zijn de aardappelen zeer klein van stuk. Voor de vele arbeiders die elk jaar een stuk land in dien polder huren f o,a5 aj 0.3o per roede), en er gewoonlijk zoo veel delfden, dat zij behalve hun winterprovisie nog eenige hectoliters konden verkoopen, is zulks een groote teleurstelling; voor de meesten is de guantiteit niet toereikende om er den winter mee door te komen. Dc nieuw aangelegde grintwegen in den polder {tweede aanbesteding) naderen hun voltooiing. Naar men verneemt, zal binnenkort een derde aanbesteding voor grintwegen plaats hebben, De gezondheidstoestand van het vee laat weinig te wenschen over; sinds gcruimen tijd hebben zich geen gevallen van besmettelijke longziekte onder het rundvee voor gedaan. Opmerkelijk is het, dat na het in werking treden der wet op de verplichte vaccine van het vee, zich nagenoeg geen lonziekte meer heeft voorgedaan. Dezer dagen heeft te Nieuw-Amsterdam weer erne heele geschiedenis plaats gehad. De onderliggende partij der Chr. Gcr. Gom. deed een aanval op dc kerk, die door den voorganger der tegenpartij bewaakt ivordt. De deur werd vernield en de voorganger uit de kerk verdreven. De laatste vluchtte naar de pastorie, die ook bezet was. en vandaar naar zijn buurman. Op weg werd hij opnieuw aangerand Het tumuli duurde een uur, waarna de aanvallers ajxakten. Nu te JVagemngen de slagers hun vleesch zoo lang tegen hooge prijzen bleven verkoopen, zijn particulieren begonnen voor eigen rekening te slachten en hun vleesch verkrijgbaar le stel len voor 5o a 70 Cts. per K.G. Door den Minister van fPatcrslaat enz 18 concessie verleend aan de hh. E- J. kuinders c. s. voor den aanleg en de cxjdoitatie van een spoorweg van llaarlcm naar Zandvoort. Onlangs heeft op een spoortrein tusschen Puerto Cortes en San Pedro (Spaansch Hondu ras) een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De trein bestond uit een passagierswaggon en ver scheidene goederenwagenswaaronder een die 5ooO kg. kruit bevatte. Dicht bij Remolino ontplofte het kruit, en de personenwagen werd met al de passagiers in dc lucht geslingerd, v.oodat allen om het leven kwamen. Men mist nog verscheidene lij ken, en vermoede dat die in de rivier Cha- melecon zijn neergekomen. Het ongeluk werd veroorzaakt door dc na. «lusver op Albrechts gelaat had gerust, van hom afgletnl en zich op de heldere vlam voor haar ves- tigdo. Zij was gerustgesteld. Zij had uit do woorden van haren broeder begrepen, dat datgene, wat zij vreesde, niet was gebeurd, dat dio verklaring, wolko van zoo hoog gewicht voor L«xmhard was, niet door Spcugler aan Albrocht was uitgoloverd. Mocht dezo werkelijk door den inspecteur van politie aan dezo of gene bewijsgrond beholpen zijn, dat hinderdo Leonhard niet, indien slechts dat bowijs, dat door geen ander to vervangen was, niet in de macht van Albrecht, niet in zijne handen was. En dat was kennelijk het geval niet, er lag thans in zijne trekken iets, dat van spanning getuigde, in zijne oogen, die op haar rustten, was iets onzekers dokter Spengler moest andere plannen hebben gehad, toen hij de papieren stal misschien het doel om zo aan den vorst te Horncgg le overhandigen en dat mocht hij immers deen Clotilde ging op haar gemak achterover in den stoel zitten en stak hare klcino voetjes van ouder het grijs lakeusche kleed dichter naar het vuur. Toen zeide zij kalm: „Mijnheer Leonhard Korn zal waarschijnlijk aan gchel andero diDgen denken, dan om mij eene vor- klaring te doen. Zijn vader heeft een aanval van beroerte gekregen....* „Zjjn pleegvader, de muzikant?* „Ja, die ik breng de boodschap yoor hem mede en hij zal zonder twijfel, bij hot eerste woord, dat hij cr van hoert, op reis tfian en zich naar den zieke spoeden „Wal," riep A.breekt opbruisende uit, „en gij, gij denkt er aan, om hom dat te zeggen?' Zij zag verrast op naar haren broeder, die met den rug tegen den schoorsteenroanlel stond en haar thans plotseling zijn volle gebaarde gelaat toekeerde. „Zou ik dat voor hem willen geheim houden? Zou ik het veor hem verzwijgen, wanneer zijn vader op zijn sterfbed naar hem veilangt?' latigheid van de hoogere ambtenaren, die in boorlingen zijn. P. M. Tichelaar, te Westkerke, gemeente Scberpenisse, heeft zich onlangs in de Zierikzee- sche Nieuwsbode beklaagd, dat men hem verdenkt van zich opgehangen le hebben en dat niette genstaande li ij zich in levenden lijve overal vertoont, dit praatje niet alleen de wereld niet uitgaat, maar hoe langer hoe meer verspreid wordt. Hij voelt zicli daarom, «als persoon in quaestie» verpligt om aan het publiek, dat iu deze zooveel blijken van belangstelling (sic) gegeven beeft mede te deelen wat er gebeurd is. Weet dan, schrijft bij, dat zich bij mijne woning een vrij grooten kersenboomgaard bevindt. Eenigen tijd geleden, toen de kersen begonnen te rijpen, besloot ik een stroopop te maken, die als schrik der spieeuwen dienst zou doen. «Ik toog aan het werk, trok de pop een oud pak kleeren van mij aan, gaf hem zooveel mogelijk een menscbelijk gelaat, en toen het kunststuk klaar was. stond ik er over verbaasd dat ik als leek hetjzoover in de beeldhouwkunst gebragt bad, want waarlijk, indien men den verschrikker van verre beschouwde, geleek hij wel wat op hein, die hem gewrocht had. «Tn den boomgaaid deed hij goede diensten, en toen zijne werkzaamheden afgeloopen waren, besloot ik 0111 hem, ter belooning, een rustigen winterdag in mijne schuur te geven, niet ver moedende dat mij «loor hem zoo'u leelijke part zou gespeeld worden. «Een paar dagen nadat bij door mij in de schuur gebragt was, komt mijn werkman M. F. aldaar, ziet de pop, denkt in het eerste oogen blik dat de ondergeteekende daar zelf hangt en zegt dan ook: «Ik dacht waarachtig dat de baas daar hing.» «Dit voorvalletje werd verder verteld: de een maakte er dit, de ander dat bij en spoedig was het een fait accompli dat Tichelaar zich op had willen hangen, doch gelukkig nog bijtijds door zijn werkman was losgesneden. «Het publiek weet nu hoe het praatje in de wereld gekomen is, terwijl ik ten overvloede hier nog bijvoeg: dat mij het leven nog veel te zoet is, om tot dergelijke daad over te gaan.» Te Altona moeten zestien Israëlieten veertig dagen vasten, omdat in de Syngoge aldaar een knaap de perkamenten rol met de vijf boeken van Mozes op den grond heeft laten vallen. Volgens een voorschrift van den Talmud n.l,. moeten al dc personen, die tegenwoordig zijn bij het vallen van een der heilige koeken veertig dagen vasten, f met onbepaalde tusschenpoozen. Maar het staat het hoofl der gemeente vrij, om die dagen tot drie te verminderen, en de zestien betrokken personen hopen natuurlijk, dat hij van dat recht gebruik zal maken. - SCH A GEN, 16 Octb. aangevoerd vee tor markt was koden als volgt: 12 paardon f 20 a 200; veulens j ossen a 10 stieren 90 a 110 93 goldu kooijen magere 90 a 140, 50 vette dito 210 a 270; 00 kalfkooijen 190 a 230; 49 vaarsen 60 a 90; 50 graskalveren 40 a55 10 nuchtere kalveren f 12 a 20 WWt'etmemZ',.) w JI. -_a „Het is zijn vader niet „Maar hij hcett hem lief als zjjnen vader.® „Hoo, voor den duivel weet gij het hoo liobt go vernomon, dat die oude muzikant ziek is?* „Ik heb in de stad den heer Kom bezocht ik vond het gepast hom zolvo berichten van zijn zoon to brengen.* „Verdoemd zoido Albrocht, terwijl hij do tan don op olkar.dor boot. „IL-b ik bet niet gedacht? Gij zijt volstrekt uiot naar de sfad geweost om eono bruiloft bij te wonen gij zijt er le «Ingegaan, om mot don ouden Ivorn te kunnen sprekon. Gij hadt mij gezworen bij Loonhard Korn mij niet te verraden maar uw yrouwengo weten heeft u veroorloofd, bij don onden Kom dien eed als niet gedaan te boschouwen cn mot hem samen te spannen „E11 indien dat nu eens het geval ware?" „Dan iuoogt gij ook aansprakelijk zijn voor do govolgenl* „Dat wil ik.® „Gij sproekt tamelijk luchthartig, 't Is vreemd! Ik dacht toch, dat ik u in miju leven reeds ecnigo proe ven mijner emrigo bad gegeven, althans genoeg, om u voorzichtig te doen zijn!* „Vau uwo energie? Wel zeker, uwe energie mag zoor groot wezen en zich zeer sterk kunnen uiten maar zij zal mijn wil niet kannen buigen.® „En wat is uw wil? Het zou mij aangenaam zijn, dien juist te lecren kennen.* „Het is omtrent uwe eigene schuld, wanneer gij daaromtrent in het onzekere zijt. Gij kont mij genoeg om te woten, dat ik mij niet laat gebruiken tot het werktuig van ecu plan, als het uwe is -Gij zult u daarover toch nog wel eens beradon,® viel Albrecht in en trok do schouders op. Gij zult evenmin van Leonhard willen afzien als ik wil afzien van Hornegg !tt „Het is toch niet zoo iets zeldzaams, dat vrouwen aan mannen het voorbeeld van onthouding geven. Zoo zal het ook hier het geval zijn - ik zal u het voorbeeld geven en gij zult ten slotte genoodzaakt

Schager Courant | 1879 | | pagina 2