De erfgenaam van Hornegg. Marktberichten. worpen, zjjnde dezerzijds voorgesteld, de kosten! van een en ander gemeenschappelijk te dragen. Daarna werd besproken, het in de voorgaande vergadering door den heer Govers gedaan voorstel, om de gewone maandelijksche verga- deringen te honden, op eenen anderen dag dan Dingsdag. Waaromtrent na deliberatie werd beslist, zonder dadelijke wijziging van het reglement van orde, de vergaderingen gedurende een jaar, bij wijze van proef te houden op Woensdag. De beer de I'ater stemde tegen de voorgestelde wijziging. Vorvolgens deelde de voorzitter mede, dat met betrekking tot de vergrooting der gemeente school, de aankoop van het noodige terrein nog altijd niet in liet reine was, en hem de prijs van een gedeelte daarvan te hoog voor kwam. Hij brengt daarom een nieuw bouwplan ter tafel, strekkende-om de school door nitbouwing naar voren te vergrooten, ten einde den aankoop van terrein te vermijden. Na deliberatie werd besloten de beide plannen aan het oordeel van den heer schoolopziener en hoofdonderwijzer te onderwerpen, en later eene beslissing te nemen. Daarna werd de vergadering gesloten. Dingsdag den 4 dezer had in het lokaal van den heer A. Knikker te Scbagen, de opvoe ring plaats van het eerste nummer van den door dien heer, n i tgesch re ven» tooneel wedstrijd. De rederijkerskatner «Schimmel» van Dirks- horn, voerde ten tooneele "de Schoonvader, of de man van den blaauwen brief. Wij onthouden ons van beoordeeling, om de uitspraak van de daarvoor bestaande jury, met vooruit te loopon. Zondag jl. stortte te Kolhorn een nieuw gebouwde, bijna voltooide turfschuur, bjj de steenfabriek aldaar geheel in; de wind was niet sterk, zoodat de opbouw hoogst waarschijnijjk wat al te ligt was ondernomen. Een marskramer van Luik, bevond zich dezer dagen met zijn vrouw te Annes. Beiden hadden reeds zooveel jenever gedronken, dat zij op hun voeten niet meer konden staan. De man bleef echter voortdrinken, en eindigde met drie glaasjes jenever in eens te ledigen. Nauwelijks had hij het derde glaasje neergezet, of hij viel levenloos op den grond. Door den goeden uitslag van het verzenden van versch vleesch uit Amerika naar Engeland, is men op het denkbeeld gekomen het ook met verschen visch te beproeven. Men heeft onlangs uit Canada de proef genomen, door een partij verschen zalm, in ijs gepakt, per stoomboot naar Liverpool te verzenden. De proefneming is uitmuntend geslaagd; de visschen waren bij hun aankomst te Liverpool voortreffelijk bewaard en kunnen met den besten Noorweegsclicn zalm wedijveren. Er zijn reeds een aantal partijen van dien zalm op de Engelsche markten verkocht. Deze handelstak gaat onge twijfeld een groote toekomst te gemoet. want er bestaat plan ook het vasteland in Europa van dien srnakelijken visch te voorzien. De zalm is in de Canadasche rivieren zeer overvloedig- In 1878 werden uit Canade 3$ millioen p< nd verschen zalin naar de naburige markten gezonden en groote massa's geconser- veerden zalm naar Europa. Naar men verneemt zal weldra een nieuwe tunnel onder de Theems doorgegraven worden; deze zal de twee digt bij London gelegen plaat sen Greenwich en Millwall moeten verbinden. I .XXX VII. Leonhard had zich thans geheel en al opgericht; hij ondersteunde zijne kin met zijnen arm eu zag Albrecbt aan, onverschrokken en kalm. Omdat zijn hoofd nog duizelde en hij niet helder denken kon, had het geheelo tooneel iets van een droom voor hem, hij had moeite zich een juist denkbeeld Tan den toestand te vormen en woorden tot antwoord to vinden. „Gij zjjt in tegenspraak met u zclven, graaf Albrecht zeide hij: indien het waar is. wat gij mij verwijt, dan moet gij wonschen, dat ik vertrek. Gij spreekt met eene benijdenswaardige gemoeds rust van uw vertrek, alsof daarmede alles in orde en ten einde ware. Neen, mijn waarde, zoo niet! Gij eult niet vertrekken voor gij Clotilde de rust van haar hart zult hebben teruggegeven. Gij zult haar na ook trouw belooven. En omdat ik niet van plan ben, aan uwe trouwbelofte veel waarde to hechten, zult gij in het gelief niet vertrekken, voor en aleer gij voor altijd verbonden zijt. Opdat gij knnt leven en tevens voor do toekomst van Clotilde gezorgd zij gtavin Clotilde Bernswald kan bare toekomst niet laten afhangen van uw genie als kunstenaar en uwe muziekboeken, dat begrijpt gij zal ik baar den Bandenburg overlaten. Daarentegen stel ik als voor waarde, dat gij mij al uwe aanspraken op eventueele erfenissen afstaat Leonhard had geworsteld tegen den indruk dien alles om hem heen op hem maakte, hjj had getracht helderder van geest en zin te worden, maar te ver geefs, het werd voortdurend slechts erger; hij verzonk geheel en al in oen wereld van droombeelden en visioenen. Hij antwoordde halfluide: Het blijkt wel. dat men van de noodzakelijkheid van dezen weg overtuigd is. want bet Parlement beeft daaraan reeds zijn goeJkcnring gehecht. De bevolking van die twee plaatsen hedroagt ongeveer twee honderd zestig duizend zielen, en tegenwoordig vvonlt in liet drukke verkeer over de rivier tusschen beide plaatsen door zoogenaamde ferrv-boats voorzien. Dit gaat nu zeer goed zoolang de dienst plaats heeft, doch zoodra deze bootjes genoodzaakt zijn den dienst ic staken, het geen onder anderen nog al eens plaats heeft inet dikken mist, zijn de bewoners van beide plaatsen genoodzaakt een zeer grooten omweg te maken, daar zij in dat geval slechts via de London Bridge van den eenen naar den anderen oever kunnen komen. De nieuwe tunnel zou dus van niet weinig dienst voor het publek zijn. Zij zal op een afstand van tien kilometer van London-üridge aangelegd worden en een lengte van vijf honderd dertig meters hebben, Aan heide oevers zal men door middel van trap pen in de tunnelopeningen komen. Men meldt uit Haarlemmermeer, dat de resultaten bij den landbouw zoo zijn als men kon verwachten; ligt koren, niet geheel droog en meest voor de bakkers nog ongeschikt; in hoeveelheid zeer veel minder dan verleden jaar. De tarwe leverde van 10 tot 3o hectoliters per hectare, wegende 6875 kilogtain per hec toliter Winter- en zomergerst leverde een goed beschot; de rogge oogst was geëvenredigd aan dien van tarwe. Nagenoeg twintig stoomdorsch- machines werken aldaar in den polder om den landbouwer spoedig marktwaar te leveren. Het vlas heeft veel door regen geleden en ook de bietenteelders kunnen [niet roemen. Denkelijk zal de fabrikant nog wel klagen over weinig suiker. Vele aardappelakkers bragten de onkosten van rooijen niet op. Boter en kaas zijn in den laatsten tijd aan merkelijk in prijs gestegen, maar 't helpt den landbouwer weinig, want de productie is schraal geworden. Door bet aanhoudend natte weder is het gras als weggemaaid; de koeijen verlangen hard naar den stal, en de karnton wordt niet dagelijks meer gebruikt. De tuinen gaven overvloed van salade en evenzoo is er veel en uitmuntende kool en an dijvie gewonnen. Bij het gemis van hooncn, krijgt menigeen nu nog gelegenheid, om groenten voor den winter in te maken, tegen billijken prijs. Te Eupen, onder Aken, werden laatstle den Donderdag hij eene familie aan tafel lijsters rondgediend. Daar er zes personen en slechts elf van die vogels waren, narnen de heide oudste dochters er samen één, waarvan zij ieder de helft gebruikten. Ongeveer een kwartier later klaagde een dezer meisjes over een zonder ling gevoel in het hoofd, terwijl hare zuster eensklaps zoo ongesteld werd dat zij niet van haar stoel kon opstaan. Men bemerkte toen kenteekenen van zware vergiftiging. In allerijl werd er geneeskundige hulp ingeroepen. Een half uur later echter stierf het eene meisje. Het andere was eerst 11a verloop van zes uren buitèn gevaar. Bij onderzoek bleek, dat de lijster die zij hadden gegeten, met strychnine vergiftigd was. In het najaar en den winter worden in die omstreken namelijk vogels zwaar met strychnine vergiftigd en dan als lokaas laag bij den grond opgehangen als een middel ter uitroeiing der vossen. Men vermoedt nu dat een wilddief, hetzij dan al of niet wetens, zulk een vergiftigden vogel heeft weggekaapt en dien onder andere vogels heeft verkocht aan .den „Ik begrijp n niet. Ik geloof dat gij mij voor don gek houdt! Dat is gemakkelijk! Mijn hoofd is nog zwak, laat mij met rast, tot ik n antwoorden kan, als eon man, die meoster over zijne gedachten is." „Uwe gedachten zijt gij genoeg meester, om mij op dit punt to knnncn antwoorden. Het is hot besf, scène's, als deze, op eens ten einde te brengen. Ook is er, dunkt mij, niet zooveel nadenken on overleg noodig, tot het antwoord dat ik vraag, tot hot doen cener keuze tnsschen deze twee voorstellen Gij neemt het contract, dat ik u aanbied, aan en belooft mij op uw woord van eer, het te znllen houden, ondanks alle rechtsgeleerde kunstmiddelen, die u in staat zouden stollen, het te een of anderer tijd weder te breken; of gij gaat met mij, zoodra het geheel licht zal geworden zijn, naar het park en wij duelleeren met de pistool of vijf pas. Mijn vader en uw jager zijD getuigen!" Omdat Leonhard hem werkeljjk aanstaarde als een man, die zijn verstand niet moester kon wordon, ging Albrecht voort „Moet ik u nog eens de voorwaarden van ons contract herhalen? Gij moet...." „Ik bid n, Albrecht," viel Clotilde hem hior in de rede, „spaar dio moeite. Uw contract, gelijk gij hot noemt, is onzin. Gij neemt daarbij den schijn aan, alsof gij over mij kondt beschikken, als over een voorwerp zonder wil!" „Wanneer tk niets anders wil dan nw gelok, wan neer ik, ter wille van uw geluk, afstand wil doen van alles wat mij toebehoort, dan zult gjj daartegen toch geene bezwaren inbrengen," ging Albrecht voort en zag haar daarbij aan met een gelaat, waaruit een gloeiende duivelsehe blik op haar nederzag, die haar met vernietiging bedreigde. Maar Clotilde was aan do grens gekomen van hare toegeeflijkheid, van hare schuchtere bezorgdheid poelier, die ze aan de bedoelde familie had geleverd. Maandag werd te Ymuiden de eerste school geopend. Er is plaats voor 168 leerlingen maar reeds telt de school er 180, wel een bewijs dat er behoefte aan eene school was. De zeshonderd zeemiliciens der jongste lichting zijn, na verstrijking van den daarvoor gestelde» diensttijd, naar hunne haardsteden teruggekeerd. Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft niet één dezer den lust te kennen gegeven om zich voor den zeedienst te verbinden. Allen erkennen volmondig dat voeding, ligging, kleeding en behandeling aan boord niets te wenschen overlaten, en toch verkozen zij liever naar huis terug te keeren. Op den spoorweg van Kroonstadt in Zeven bergen naar Hermannstadt, lag eenige dagen geleden een man uit het raampje van den waggon te kijken, toen zijn brieventasch uit zijn zak gleed en op den weg viel. Zonder zich te be denken spiong de man zijn tasch na, en ieder dacht dat de waaghals wel nooit meer op zou staan. Maar dat wa's zoo niet; hij raapte de tasch op, en liep den trein na, maar kon hem na tuurlijk niet inhalen. Men zette zijn goed af aan het volgend station, waar hij het weldra in ontvangst kwam nemen. Maar nu zal hij zich moeten verantwoorden wegens overtreding van het spoorwegreglement. De tasch, waarvoor hij zijn leven waagde, bevatte de waarde van... een gulden. Een aardige trek uit het leven der dieren wordt uit Bolkenhain, "in Sizilië, medegedeeld Een houtvester in den omtrek van die stad had een tam hert, dat los door zijn huis en tuin rondliep, en vooral met de houden zeer goede vrienden was. In Mei 11. werd het door kinde ren gejaagd; het vluchtte in het bosch en kwam tot grooten spijt van den eigenaar, niet meer terug. Eenige dagen geleden zag de -houtvester tot zijn verwondering een hert zijn tuin bin nenkomen; hij histe er terstond zijn honden op aan. Deze schoten blaffend toe, maar hieven plotseling stilstaan, en gaven allerlei teekenen van blijdschap. Zij hadden hun- ouden vriend, het ontvluchte hert, herkend. Het tamme dier leeft nu weer evenals vroeger, in het huis van zijn meester. In de laatste maand zijn in Engeland uit Amerika ingevoerd 5 millioen hectoliters graan en 276,000 vaten meel. Reeds in Augustus is de invoer begonnen, en thans zijn nog onderweg 3 millioen hectoliters. Toch is dit enorme cijfer nog onvoldoende om Engeland voor een jaar van graan te voorzien. De oogst daar te lande bracht op 7! millioen hectoliter en er zijn in twaalf maanden 24 millioen hectoliter voor de consumptie noodig. Kwam dus Amerika met zijn bijna onuit- puttelijken voorraad niet te hulp, dan zouden de graanprijzen dit jaar tot een ongekende hoogte zijn gestegen. Er bestaat nu geen vrees voor buitengewone duurte, ofschoon Amerika niet alleen Engeland, maar ook andere landen van Europa moet voorzien. Alkmaar 1 Nov.. Aangov. 2 Paardon f 60 a '80, Koeion f a 16 nacht Kalveren f 12 a 21, r 1 hl'—lil 11 Mn I 1Umum van haro égards voor haren broeder. Zij gcvooldo zich hard en onbuigbaar als staal tegenover dien broeder, dio zij als eon moordenaar verachtto, on daarom zoide zij vastberadon op doflbn toon: „Ik heb voorzekor daartegen groot bezwaar. Ik zal, het moge dan waar zijn of onwaar, wat gij vooraf hebt gezegd, nooit do trouwbelofte van Leon hard aanhooren of aannemen." „Zoo, gravin Clotilde," riep Albrecht spottend uit, „achten wij ons misschien te voornaam voor zulk eene partij?" .Misschien te voornaam dat is het juiste woord!" Die arme Leonhard! Hij vorzonk dieper on dieper in dien toestand van droomerij, die hem zijn vor stand benevelde. Want dit dit trotsche woord van Clotilde kon toch alleen iets zijn, dat hij in den droom hoorde, in werkelijkheid kon het niet van hare lippen zijn govloeid. Zij, zij zag in haren adel ij ken trots een hinderpaal tu«schen hom en haar? Neon, dat kon slechts een droom zijn Hij zag haar aan met opengespalkte oogen. En toen lag er iets smoekends, iets dat om hulp riep in zijn blik; het was alsof hij wilde zeggen: Verdrijf toch dien naren, verwarden droom van mij, dien droom die mij zoo beangstigt, gij, dio mijn leven hebt gered red mij ook daaruit! Maar zij deed het niet. Met een sombere, toornigo vastberadenheid zag zij haren broeder aan, als ware zij volkomen toegerust om alles af te wachten, wat hij ook zou kunnen beginnen. Ilij legde do hand op haren schouder. „Nuchteren, dom schepsel," riep hij uit en deed haar ineenkrimpen, toen hij met zijne volle mannelij ke kracht haar nedordrukte, „ik wil thans on nog op dit oogenblik eon eind aan de zaak. Ik wil er een einde aan, verstaat gij het? Onderwerp n daar aan of het ia zijn dood. Let er op, het ia zijn

Schager Courant | 1879 | | pagina 2