9 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. i B' A I 1 -I Ao. 1879. 23ste Jaargang. No. I23S r A». Bekend niaki nge n. Acht ergebleven Gevonden Onze lieve vrouw van Parteiikirch. Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal por weekWoens dag en Zaturdag avond. Hij inzending tot 's mid dags 13 ure worden advertentiën in het eerstuitkomend Mo. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs por ja.ir 3. Franco per post f 3 6o. Afzonderlijke nummers J 0.07}. Advertentie 11 van oen tot vijf regels f 073; ieder regel meer /o.iÓ. Groote lette»k naar plaatsruimte. Naar volksheil tonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biéu. Postdirecteuren en BoekhaivLIami aangenomen. GZ op de markt te Schagen, den iöeOctober 1879 een WIT SCHAAP. Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter gemeente secretarie aldaar. «en WIT SCHAAP. Inlichtingen hieromtrent z.ijn te hekomen ter gemeente secretarie van Schagen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen; Gelet hebbende op art. 264 der Wet van 29 Junij 18i (Staatsblad no. 85); Brengen ter openbare kennis, dat bet door hen voorloopig vastgestelde suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag en dat voor de belasting op de bonden voor bet loopende dienst jaar, gedurende veertien dagen, en wel van IJingsdag den 4en tot en met Maandag deu 17 November a. s., ter secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter lezing zal nederliggen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Schagen, den 4 November 1879. Burgemeester en Wethouders voornd. G LANGEN BEUG. De Secretaris, DENIJS. 1. Op een schoonen avond van de maand Au gustus in bet jaar 1802, volgde een jeugdig voet ganger, wiens uiterlijk de vreemdsoortigste te genstrijdigheden vertoonde, deu eenzamen rijweg van Kriin naar Walgan. Het fijne bleeke gelaat met de donker dweepende oogen, kon tot arbeid van den geest doen besluiten, maar de handen droegen sporen van aanhoudend hatd werk.de slanke, fijn gebouwde gestalte bad bijna iets voornaams, maar zijne kleederen waren versleten veel versteld en bestonden, naar de gewoonte van het land, uit eene korte lederen broek, een katoenenjas;e, wat bij uitgetrokken en over den schouder had gehangen, een grof linnen hemd, kuilenkoussen en grove spij kerschoeneu aau de bloote voeteu. Het loopen scheen hem zwaar te vallen. Nu en dan stond hij stil, nam den ouden Tijrolerhoed af, streek bet donkere haar terug, haalde diep adem, en ging nog sneller voort. Hij had geene oogen voor zjjne omgeving; terwijl het- avondrood de rotsen van den Kar- wendel in purper en goud baadde, den wit schuimenden Isar met een rozengloed bestraalde en den lichten nevel, die langs den vloed over de weiden trok, met een tooverachtig licht door scheen, was het alsof zijne oogen iets dreigends in de verte zochten, en wanneer hem toen hij Walgan bereikt had nu en dan uit eene opene voordeur een «goeden dag werd toegeroepen dankte hij uit gewoonte, zonder zich naar de groetende om te keeren. Eindelijk werd hij aan zijne droonierijen ontrokken door eene heldere stem, die hein van de naastbijgelegene hoogte toeriep. Een jong meisje, kwam snel naar beneden loopen; de hlaauwe oogen lachten hem toe, liet gezichtje gloeide. «Alois!" riep zij hem reeds uit de verte toe, «hoe koint gij zoo hier, midden in de week!" «Moeder, Itesi, hoe is het met moeder?, vroeg hij op een toon die zijnen zielsangst ver ried. ■Zij is zeer erg geweest, antwoordde zij.« maar gij kunt nu gerust zijn. «Uet gevaar is voorhij, zegt vader.» Hij drukte de handen te. samen en draaide zich om;Hesi, die om alles lachte, mogt niet zien, dat hem hoe hij er zich ook tegen verzette, de tranen in de oogen kwamen. Zij had het toch wel gezien, maar ze moest van daag niet in hare plagerige luim zijn, zij liet hem tijd tot bedaren te komen. Terwijl zij deu zwarten hoofddoek, die ouder liet harde loopen was los gegaan, vaster uiu de hlomle lokken hond, dan eerst zeide zij: «Hoe hebt gij vernomen dat uwe moeder ziek is?" «Peter van den schoolineestei is van middag in Mittenwald gekomen, antwoordde hij; die heeft het aan neef Michele verteld, en neef, die altijd dood goed is, heeft mij terstond laten vertrekken «Goed dat gij er zijtMoeder zal recht blijde zijn, zeide Itesi. Ga inaaf vooruit Ik moet nocli naar de Hall boerin, 0111 naaiwerk voor mij te lialeii.. Zij wilde gaan, maar Alois hield haar terug. «lloe maakt vader het?» vroeg hij met zicht baren angst. Piesi's gelaat betrok. «Gij weet hoe het met hem staat als hij niets te doen heeft, «antwoordde zij.« Gisteren is hij den gcheeleu dag hij moeder gebleven, heeft haar opgepast, zich zelve geen 'rust gegund en is zoo zacht geweest ais een lam, maar van daag nu zij beter is en er niets meer voor hem te doeu is, zit hij weder sedert van morgen vroeg in ]de herberg en dun weet gij welMaak nu echter spoedig dat gij hij moeder komt. Met deze woorden knikte zij hem 'toe, en sloeg het bergpad weder in, terwijl Alois den weg insloeg naar zijn vaders huis. verte haalden; aan de eerste vreeselijke aan vallen van de hartziekte, waaraan zijne moeder vroeger of later zou bezwijkenaan zijne vecht partijen met llesi, de wees en dochter van den broeder zijns vaders, die sedert den dood harer ouders, reeds langer dan tien jaren hij den oom inwoonde, en den ernstigen Alois dikwijls teu bloede toe gepijnigd had, met hare overmoedig heid en plaagzucht. Eerst sedert hij niet meer in zijn ouders huis woonde, zeide ze hem tus. sclicnbcidcn een goed en ernstig woord. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 5 November: «lieden is bij den gemeenteraad ingekomen eene aanvraag van de heeren mr. NV. van der Vliet te Amsterdam, C. J. van Spall te Helder en A. van Linden van den Heuvel te Amster dan, 0111 concessie voor liet inaken en exploi teren eener duinwaterleiding van Egmond aan den Hoef naar en in Alkmaar, wanneer deze ge meente zich verbindt om over het benoodigde kapitaal van f 300,000 5 percent 'sjaars te ver goed en. waarvoor zij zal ontvangen de helll der zuivere winst, die du exploitatie zal afwerpen, na betaling van 5 percent aan de exploitatie.» De Maasbode meldt, dat een leeraar aau een gyinnasiuii iu een der noordelijke provinciën, na vijfjarig onderzoek, uit het protestantschc kerkgenootshap in liet roomsch katholieke is ge treden, tegelijk met zijne 9 kinderen, waaronder drie volwassen zoons. Eerst waren zijne vrouw en schoonmoeder op haar sterfbed roonisoh- katholiek geworden. Voor eenige dagen liet de landbouwer B. te Vieihuis eenige Drentsche schapen in *t land. Reeds den volgenden morgen waren er drie verdwenen, terwijl alle nasporing vruchteloos was- Bij gelegenheid, dat de eigenaar door 't laiul komt, ziet hij een mctigbak, die omgevallen is. Hij wil dien over eind zetten en daar klinkt het blijde: bea! van zijn verloren gewaande schapen, hem tegen. Een der drie was echter bezweken en voor de heide overigen kwam do verlossing juist hij tijds. De schapen zullen ouder den hak eene schuil plaats gezocht, tegen de stokken, die hem steunden, gestooten hebben en daar door gevangen geraakt zijn. Een zeer treffend srerfgeval isjl. Maandag middag te Groningen voorgekomen. De oud- kantonregter van Onderdcndam, mr. C. W. P. van Naerssen, lid van de Provinciale Staten voor het kiesdistrict Onderdendam, wilde zich des namiddags per trein naar Apeldoorn begeven, I waar •>'j zich op nieuw in den echt zou ver Ofschoon Resi hem omtrent den toestand zijner J eenigen. toen hij, aan het station, door een be moeder gerust gesteld had, was zijn hart niet roerte werd getrotien en oogcnblikkelijk den lichter ceworden. Wat zij van zijn vader gezegd °a b J 0 De provincie en de plaats zynec inwoning had wekte de herinnering aan aller ellende verliezen veel in den bekwamen en humanen uit zijn jong leven, weder op: aan de vrees man. voor de aanvallen van woede van den vader |n maanden September en October die zijne eerste kindsheid hadden verbitterd; van dit jaar werden hier van huiten 's lands aan de tranen zijner innig geliefde moeder, die per spoor 6,813o25 kilogrammen en per schip i.5g4.QOO idem, te zameu 8,4o7,Q25 hij lang niet begrepen had, aan het langzaam idem of ruju; LoimW dujzend lWdeQ opdoemen van de waarheid en het pijnlijke appelen. gevoel van geringschatting van zijnen vader wal er het gevolg van was, aan het verminderen van den welvaart, daar het vertrouwen in den baardscheerder Berghuber niettegenstaande zijne vlugheid in het vak, hoe langer zoo meer ver- Men schrijft ons uit Purmerend Sedert jaren worden alhier steeds vrijzinnige predikanten beroepen. Daaraan schijnt thans, 1111 er door *t vertrek van ds. De Vries naar Beusichem eene vacature ontstaan is, een eind te zullen komeu. Althans de kerkeraad gaat loren giDg en de menscheu lievei hulp uit Je, geene andere dan heslist orthodoxe predikauten

Schager Courant | 1879 | | pagina 1