De erfgenaam Tan Hornegg. hooren, de 'ronre meerderheid der gemeentele den is echter daarvan niet gediend en is voor nemens pogingen in het werk te stellen, om dea kerkeraad van besluit te doen verauderen. Zaterdag avond heeft een slachter midden op de Nieuwmarkt te Amsterdam het vleesch van twee koebeesten onder hel publiek uitver kocht, tegen 27 i cent per pond. Hij had daartoe vergunning gekregen van tien marktmeester, en ofechoon liet vleesch, tot dien lager» prijs van de Mnd gedaan, toch den toefs der keurmeesters 'Ton doorstaan weet men met zekerheid dat de slachter nog zulke goede zaken uiaakte, dat hij niet een paar knechts er gerust een gelieele week op zou kunnen teren. Een voornaam {slachter, die van de hoogte van zijn fraaie vleeschkar nijdig op dat bedrijf neerzag, en zich naar liet schijnt eenige spijtige uitdrukkingen heeft laten uitvallen, werd dooi de omstanders uitgejouwd, en de goedkoope slachter beloofde a. s. Zaterdag inet vier koe- heesten terug te zullen komen. Men meldt ons uit Venloo: Het kruisheeren klooster alhier zal den toden dezer plechtig als kerk gewijd worden. Deze kerk is een regelmatig en *raai gebouw. Zij dagteckent reeds van het jaar 1399 als kapel, en op den qden Mei van het jaar 1400 werd «le eerste steen gelegd om het gebouw tot klooster in te richten, waarvan als stichter genoemd wordt, Ferricos, een Venloonaar, generaal der Orde van het H. Kruis, die daartoe toestemming verkregen had van hertog Willem van Gelderland, Joannes van Beieren, bisschop van Luik en van paus Bonifacius IX. I Het was spoedig gereed om er de kruisbroe ders in te kunnen ontvangen, en in het jaar a433 werd de daaraan verbonden kerk aan den H. Nicolaas toegewijd. De lengte van dit gebouw is 160 en de breedte 100 voet. Een aantal pilaren onder schragen het gewelf en verdeelden de kerk in 3 fonten. De Latijnsche scholen die vroeger in Venloo waren, werden in het jaar 1622 onder het toezicht en bestuur der kruisheeren geplaatst, lot het jaar 1797, toen deze scholen wegens de suppressie des kloosters ophielden te bestaan. Toen moesten deze kloosterlingen voor de Fransche overheersching wijkon, en op den 22 sten Februari 1797 werden zij uit hun klooster gezet; kerk en klooster werden door liet staats domein verkocht. Sedert dien tijd dienden kerk en klooster tot koopmansmagazijnen. Tlmns zijn beide liet eigendom der parochiale' kerk van St. Martinus, aan welke zij in Juni i83o hij schepking werden afgestaan onder voorwaarde, dat het oude kerkgebouw tot hulpkerk inge richt en onder toezicht van den tijdelijken pastoor der parochie, aan de stads-ingezetenen om niet afgestaan zou worden, zoodra dezen buiten bezwaar der hoofdkerk zouden voorzien in de kosten van herstelling alsmede in het onderhoud of de bezoldiging van den vicaris. Aan deze voorwaarde wordt reeds voldaan. In Amerika wordt nog steeds strijd ge voerd over de wijze van drukken. De revolu tionairen op dat gebied beweren: Het tegen woordige stelsel oin zwart op wit te drukken is geheel verkeerd. Wij zien de voorwerpen alleen, wannear zij verlicht worden of liever het licht in onze oogen weerkaatsen. Bij de boeken en binden, zoo als zij nu zijn, zien wij dus eigenlijk alles, behalve de letters; wij mee. nen ze wel te hespeuren, maar zien in werke lijkheid niets anders dan de ruimte om en tus- schen de letters. De conservatieven houden daar entegen vol, dat de lezers weldra groote schade aan de oogen zouden onder inden, wanneer men hun witte, dus zichtbare letters voorzette, en halen als bewijs aan, hoe pijnlijk het is op een lichtend voorwerp te staren, bijv. op eene LXXXVIIf. „De erfgenaam van Hornegg zijt gij, Leonliard Korn! Men heeft uwe afkomst, uwen waren naam voor u geheim gehouden, men heeft u willen bcroo- ven van uwe rechten dien heor, daar* Max zap met een van toorn gloeienden blik naar Albrecht dankt gij het, dat men uw recht heeft ODtdekt, uitgevorscht en helder als het zonnelicht aan den dag heeft gebracht bewijs hem daarvoor uwe dankbaarheid, door thans met ons het huis te verlaten, zander onderzoek te doen naar do redenen waarom men u hier heeft binnen gelokt!" sik eeu zoon van den vorst van Hornegg?" zeide Leonhard, diep ademhalend, „van wien ik niets weet, dien ik nooit heb gezien, die zich nooit om mij hoeft bekommerd?" Hij staarde de aanwezigen een veor een aan, alsof hij in hunne golaatstrekken de bevestiging lezen wilde. Graaf Albrecht, die tijd had gehad om bij zich zelvon tot besluit te komen, dat zijn spel verspeeld was, greep de gelegeuheid aaD, die zich aanbood, om zich te WTeken hij kon althans in de laatste woorden, die hij waarschijnlijk ooit weder met Leon hard zou wisselen, een angel leggen, die hem zijne plotselinge heerlijkheid moest vergiftigen. „Gij zijt toch wel zeer dom," riep hg uit, „als gij vlam en op de sterren. Niettegenstaande deze bezwareo schijnt de hervorming langzamerhand veld lu winnen; in de Amerikaansche sleden zijn de nauien der straten meestal in witte let ters gedrukt op een zwarten of blauwen grond, en in New-York komt een blaadje uit, dat op dezelfde manier is ingericht. De grootste uiocie lijkheid bestaat op het oogenblik in het ont breken van een geschikte witte inkt, die niet gemakkelijk door wrijving onduidelijk wordt. Door de vorige Directrice der nlgemeene bewaarschool aan den Burg op 'l excl, welke dame thans in ondertrouw is met den heer B. aldaar, werden 11. Woensdag de kinderen der bewaarschool zeer prettig onthaald. De kleinen in het beste pakje getooid en voorzien van vlaggetjes, vermaakten zich uitstekend. Als een blijk hunner erkentelijkheid vereerden zij bruid en bruidegom een fraai geschenk. Dat genoemde bewaarschool, eerst het vorige jaar geopend, werkelijk eene behoefte was, moge daaruit blijken, dat zij reeds door 94 kinderen bezocht wordt. Iemand die onlangs den omtrek van Tien- hoven bezocht, zag tot zijn genoegen, dat de Tienhoven Maarscheveensche plas nu voor goed droog is gemaakt Reeds was er dezen zomer koolzaad, rogge, haver, gerst, enz, verbouwd, en wel inet een buitengewoon goed beschot. Bijna 600 hectaren water zijn dus weer in vruchtbaar land herschapen, en dat de plas thans na zoovele jaren voor goed droog zal blijven, hiervan is gedurende dezen natten zonrer het voldoende bewijs geleverd ook nu nog, terwijl overal elders vele landen onder water staan, is de plas zoo droogdat hij een groot aantal rundvee en paarden tot voedsel strekt. Van Alkmaar werden dezer dagen te Texel 8 vaartuigen met ruim 3oo stuks rundvee aan gevoerd, welk vee door veehouders van dat eiland op de najaarsmarkl te Alkmaar was gekocht. NIj kerk. Door Baron van Pallandt »an Eerde tot den Beerenkamp is aan al zijne pachters zoowel van boerderijen als van bouw» en weiland, een derde der pacht kwijtgescholden. De Maasbode verneemt uit goede bron, dat een commissionair te Rotterdam, in Friesland 5<> prachtige kalveren heeft doen aankoopen voor Pincoffs te New York. Deze laatste moet het plan hebben een liollandsche veefokkerij op te richten. Hij wordt dus veehandelaar. Gaat het met de kalven goed, dan zou Pincoffs, volgens het blad, voornemens zijn eene partij gebiolo geerde ezels uit Rotterdam te ontbieden. De vorige week moest een veroordeelde, een zeer sterke knaapnaar het Huis van Correctie te Hoorn worden overgebrachtalwaar hij zijn straf moest ondergaan. C oor dat hij in den cellitlairen wagen werd gebrachtboeide men hem, deed hem daarna in den wagen plaats nemen en reed men met den gevangene naai den IVcsterdoksdijk om hem naar de boot, die op Hoorn vaart, over te brengen. Men kwam bij de aanlegplaats der boot, deed den wagen open en eer dat de rijksveldwachters, drie in getal, het konden verhinderenwas de veroor- deelde de wagen uitgesprongen. Het vreemdste was echter, dat hij, behoorlijk geboeid in den wagen gebracht, er vrij en los weder uitsprong. Onder den rit had hij zijn boeien weten te ver breken. Er had een worsteling tusschen hem en zijn geleiders plaats, die eindigde met het op nieuw in de boeien brengen van den veroordeelde. Deze had onder het uiten van allerlei ver- wenschingen en beleediginqen jegens zijne rechters het plan zich in het IJ te verdrinken. Slechts een halven meter was hij nog van den wal af, en waren de rijksveldwachters niet drie in getal geweest en hadden niet een paar matrozen van nuar het mij voorkomt, moeite hebt, om dit to geloo- ven. Gij liadt toch reeds lang kannen denken, dat men niet alleen om uwe mooie oogen zich do moeite zon geven, om u herwaarts to halen, u hier to boeion en uit alle kracht met een muzikant te coquettecron. Hebt gij werkelijk u verbeeld, dat eene gravin Berns- wald zich in do armon vau een muzikant zou hebben geworpen, als zij niet in hem don voor eene niet zoo bijzonder jonge, maar zooveel te verstandiger damo, bogeerenswaardigen man bad bevonden?" Leonhard zag verschrikt naar Clotilde; hij werd do^delijk bleek. Clotilde beautwoordde zijn blik open en waardig. Een woord van wederlegging kon zij hier, tegenover al die mannen, niet geven. Maar inwendig glooiende van toorn, sprak zij „Zoudt gij moenen, dat graaf Albrecht Bernswald den brand zou steken in zijn eigen huis, wannoer hem die brand niet meer voordeel aanbracht, dan het huis waard is?" „Dos op mijn dood was het aangelegd?" zeide Leonhard halfluid. Clotilde dacht, genoeg gezegd te hebben, tot be st raflBng van haren broeder. Zij zweeg, stond op en ging heen. Leonhard zag haar zwijgend na. Hij sprak geen woord. Had de boosaardigheid van graaf Albrecht hare werking niet gemist? Gevoelde hij op hetzelfdo oogenblik, waarop het lot hem eer en rijkdommen in den schoot wierti, alles te hebben verloren wat hem aan die eer en aio rijkdommen waarde moest bjjzet- de boot mede geholpenhij zou zeker zijn plan volvoerd hebben. Onder het transport naar Hoorn verzekerde hij zijn geleiders, dat men hem toch niet in het Huis van Correctie zou houden. In Japan woedt op dit oogenblik eene verschrikkelijke cholera opidemie. In April jl werden de graven der soldatendie in 1877 aan de cholera bezweken, geopend ter wille van eenige kerkelijke pleqtighedcnzegt de Küln. Ztg. Terstond daarop werd de gehecle streek aangetast. Tol half Augustus jl. waren cr 4°000 gevallen met doodelijkcn afloop voorgekomen, en tegen het begin van October moeten cr omstreeks 100000 personen aan de vreesclijke ziekte zijn bezweken. In Schotland en het noorden van Enge land is het weêr plotseling zeer winterachtig geworden- Zaturdag viel in geheel Schotland een digte sneeuw. Ook verscheidene districten in het noorden van Engeland en in Noord Staffordshire werden op dien dag door een sneeuwstorm bezocht. Te London was het jl. Dingsdag vinnig koud. Te Pesth is onlangs een proces over aan- tienlijke goederen beslist, dat niet minder dan 1 11 jaren geduurd heeft. Het hoogste gerechtshof heejt daarbij het in eerste instantie uitgesproken vonnis bekrachtigd. Dinsdag namiddag omstreeks half vier uur is de. stoomboot Willem. III. varende tus schen Heugden en 's Bosch, te Zoden gezonken. Met inspanning van alle krachten is het gelukt de passagiers, ruim dertig in getal, te redden. Men doet thans een eenvoudig middel aan de hand, om hij het inkoopen van aardappelen die voor winterprovisie moeten dienen, te onderzoeken ot zij goed, d. i. of zij melig zijn of niet. Men strijde namelijk een aardappel door en drukke de heide stukken tegen elkander. Blijven zij dan aaneenkleven, dan is de aard- appel goed. Het grootste bewijs, welk een geringe waarde het vee tegenwoordig bezit, is wel dat op de veemarkt te Woerden een boer het de moeite niet waard heeft geacht om eene koe weder meê naar huis te nemen. Het beest is er blijven staan. In Maarsen zijn zeven personen, die te zamen 622 jaren tellen en dus door elkander ieder ongeveer 90 jaar oud zyn. In Parijs heeft een persoon, die in zeer benarde omstandigheden, liefelijk door zijn broeder was opgenomen, zijne dankbaarheid betoond door de vrouw zijns broeders met en henevens een waarde van 200,000 fr. mede te tiemen op reis naar Algerie.'Tijdig zijn de lieve- vlugtelingcn eehter nog achterhaald. Kort maar krachtig is voorzeker de vol gende advertentie, die dezer dagen in een llongaarsch blad te vinden was: Den 21 dezer heeft een straatslijper mijn deur uitgehaakt ei» medegevoerd. Indien de mij bekende dader de deur niet binnen 24 uren terugbrengt, zal ik haar op zijn kop stnk slaan." Te Parijs is overleden Louis Dejean, die van slachteisleerling zich had weten op te werken tot iemand, die een inkomen genoot van 40,000 fraucs; alles op eerlijke wijs en door noesten arbeid. Hij was een echt athlcet eu bezat een krachtig uiterlijk, dat niet weinig bijdroeg ter beklanting van zyn winkel. Toen hij op 5ojarigen leeftijd zijn zaak overdeed en rust wilde zoeken in het buitenleven, beviel dit liein volstrekt niet en kwam hij op de gedachte een circus op te richten. Hij werd aldus de stichter van het cirque Olvinpique en van liet cirque in de Champs Elysées. Met het eerste verhond ten Ook de anderen zwegen. De vier mannon stonden rondom hem, alsof zij van hem besluiten en bevelen verwachtten. Leonhard gevoelde iets van dio juist overwonnen bezwijming terugkeererj en zich van hem meester maken. Het was het vreemdste oogenblik, waarin het van zonderlinge toevallen afhankelijke leven iemand kan aanbrengen. En wat ook do gewaar wordingen van anderen in dergelijke omstandighedou mochten zijn, of zij uitbundig juichten over de plotseling zich voor ben uitsluitende heerlijke rijke toekomst, dan of zij verschrikt stonden bij een zoo onverwacht gclnk hij gevoelde auepn als het ware een taak, die hem was opgelegd, een last, die hem op de schouders was gelegd, en waartoe bem de kracht, oih dien te dragen, ontbrak, die hem dreigde neer te drukken, maar die hem toch het bewustzijn liet, dat hij al zijne mannelijke kracht moest bijeen rapen, om dien waardig te dragen. En zoo, diep ademhalend en fier zich oprichtende, reikte hij aan Max Ritter de hand, zeggende: „Gij zijt eeu te oprecht vriend, om mij te willen bedriegen. Ik kan u vertrouwen. Niet waar, dat kan ik?" „Gij kunt het, prins Leonhard." „Laat dien prins, die mij nog als oen spotnaam in de ooren klinkt, achterwege op hot oogenblikdat gij als een vriend mCt mij spreekt. Ga mede, om te zien of er uit den brand genoeg is gered, dat ik mij kan kleedeu,"

Schager Courant | 1879 | | pagina 2