M ark tber ich t en De erfgenaam van Hornegg. Ad verten tioii. \bf. SS. publiek verkoopen station zal loopen. Dat rijtuig zal dienst doen koopman aangeklampt en eerstgenoemde, veil middagmaal aangrenzende in een sneltrein, die 's morgens ten 10 uur uit Leeds vertrekt en ten 2 ure te London aankomt. I De met dezen trein reizende kooplieden kunnen derhalve zeer geschikt hun tweede ontbijt in den trein gebruiken, terwijl hun hij de terugrit die om 54 uur namiddags geschiedt, een goed wacht. Na tafel, kan inen in de rookkamer de koffi gebruiken. Aan het eind van het rijtuig bevinden zich twee deuren, waarvan de eene naar de keuken leidt, terwijl de andere toegang tot de eetzaal geeft. Tusschen de keuken en de eetzaal is een luik, waardoor de kok de spijzen aangeeft. In de zaal bevinden zich 6 tafels, 3 aan iedere zijde, zoodat in het midden een doorgang open blijft. De zitplaatsen, 10 in getal, zijn bekleed. Aan het tegenovergestelde einde van het rijtuig dus tegenover de keuken bevindt zich een toiletkamer voor dames en een kachel, de rookkamer en toiletkamer voor heeren. Aan iederen tafel zijn electriscbe schellen aangebracht. De bediening in het r\jtuig geschiedt door een kok een conducteur, die tegelijk kellner is, en een jongen. De lengte van het rijtuig be draagt binnenwerks 5a Eng. voet, de breedte 8 voet. Zulk een rijtuig kost p. m. f 35.000. Aart De Tijd ontleenen wij het volgende verhaal, omtrent een «rul in de .aardappelen" In de vorige week werd te Amsterdam een scène afgespeeld, die als een bijdrage tot het tegenwoordige volksleven de moeite der beschrij ving wel waard is. Het feit stond in verband met de aardappelen beweging en viel voor in dat gedeelte der stad, hetwelk wij gewoon zijn te bestempelen met den naam van de Eilanden. De goede prijs die namelijk in deze dagen te maken valt voor dc Saksische aardappelen, bracht een paar speculatieve Duitschertjes op het denkbeeld 0111 eenige spoorwegwaggons met dat product te vullen, ze uit het hartje van Duitschland naar Amsterdam te brengen, en ze daar met een klein maar zoet winstje van de de bruid te dansen en dronken op haar gezond hand te zetten. Ze brachten hun koopwaar zelf heid. Zij hadden, zeiden zij, den stoet naar over, en reden met de wagens naar de Eilanden de kerk zien gaan, en wilden volstrekt »de Spoedig was er volk bij elkaar en maakte men feestvreugde niet storen. queue voor de wagens, waarop de Duitschers Nadat zij zich zoo een poosje vermaakt had mei liet meten en geld ontvangen handen vol den, namen zij afscheid en verzochten alleen werk hadden. Een stevige ittenhurgsche is dat een der gasten, een bloedverwant hij was, maakte toen voor de tweede maal dezelfde toer voor zijn nieuwen principaal, die zijn aardappelen liet annonceereu voor 4? stuivers per mud en 19 cents hij de maat »hoin te probecren.» Nieuwe sensatie onder de Eilanders. Maar ".vat is dat? Daar klinken de bekkens voor de derde maal. Zou er weer een «Hoort burgers, hoortbij.— wonende.onder numero... in den kèlder zijn te koop puik beste aard appelen voor 38 stuivers per mud en 15 centen bij de maat, hom te probeeren.» Er was wer kelijk een derde zoo stout geweest oin den omroeper in zijn dienst te nemen en het publiek behalve dat liet er zijn voordeel mee deed, amuseerde zich best inet die omroepersgeschio- denis. Het schijnt evenwel, dat het geval nog niet geëindigd zal zijn; want een der twee overblufte concurrenten heelt beloofd een stuk te zullen vertonnen, waar de kalanders verbaasd van zullen staan. Wij zullen zien. Intusschen, die Duitschers inet hun aardappelen hebben heel wat teweeggebracht. Onlangs omsingelde een bende Thessa- lische roovers, in het dorp Katechora, bij Volo, een huis, waar een bruiloft werd gevierd. De vroolijkheid werd er plotseling op ruwe wijze verstoord, door het knallen van een geweerschot. De roovers, vijftien in getal, hadden een man, die aan de deur stond en hun de toegang wci- g rde, doodgeschoten. Zij waren, ondanks dit onaangename voorval bijzonder opgeruimd en vriendelijk. Vijf van hen traden dc kamer binnen, en verzochten het gezelschap beleefd, zich niet ongerust te maken, terwijl zij den bruigom verzekerden, dat zij hem, in de gegeven omstandigheden, niet zouden meenemen maar alleen verlangden dat hij hun 5o liere en zijn horloge zou geven. Daar zij goed gewapend waren, moest men wel aan hun bescheiden verzoek voldoen. Het geld en het horloge werden hun ter hand ge steld, en de roovers waren er op gesteld met Limburg voor 't lager onderwijs zijn geëxa mineerd, behooren de meesten tot of zijn bestemd voor't bizonder onderwijs Dit onderwijs, meestal door nonnen bestuurd, bloeit daar welig. Alleen in 'f eerste district ontvangen 1680 meisjes hunne opleiding op' bijzondere scholen, waartoe de hoofdstad Maastricht een contingent van 1355 leerlingen levert. In ettelijke gemeenten berust het onderwijs voor meisjes geheel in handen van geestelijke zusters en wordt op de openbare school geen enkele vrouwelijke leerling aange troffen. Een dienstbode te Reeuwijk verliet gisteren avond heimelijk haren dienst, eenige voorwerpen van waarde met zich nemende. Denzelfden avond reeds werd zij in het station van den Ri/nspoorweq te Gouda door de politie aan gehouden, terwijl de ontvreemde voorwerpen in haar bezit werden gevonden. Op het hulptelegraafkantoor aan de Rozengracht te Amsterdam zal den i5 den dezer de eerste vrouwelijke beambte als klerk telegrafiste in betrekking treden. Alkmaar 8 Nov.. Aangev. Paarden a va n een aan de beurt. »Wa' koste ze «Drei kwart koopman te Volo, hun een eindweegs zoa ver- jes ein halb mud. - «Goed gooi maar in mijn gezellen om hun den weg naar het gebergte te boezelaar." Dat kleedingstuk is echter voor] wijten. De man was wel gedwongen, met de zulk een zwarrn last niet gemaakt. Er springt een band en alle aardappelen rollen over den grond. Het duurde niet lang of de verkoopers wer den lastig gevallen door een politieagent. »Heb jelui een patent?" was de vraag. «Patent? was patent?" Daar wisten ze natuurlijk niets van, en na lange discussie, waarbij de kooplieden te vergeefs alle mogelijke toenadering aan den dag legden, waren zij genoodzaakt terstond een kelder te huren en hunne ladingen daarin te laten zakken, tot gtoot genoegen van den Ei- landschen, die als mieren in den kelder afdaal den, om met volle manden, zakken en voor schoten weer op te stijgen. De aardappeleHwinkeliers in de buurt wenscli- ten hun lastige concurrenten naar den drommel en een hunner besloot een ouderwetsch middel te baat te nemen om zijn klandisie terug te krijgen, namelijk.... een omroeper. Weldra klonk nu langs de straten het in geen jaren gehoorde geklingklang van de koperen bekkens: «Hoort! burgers, hoort"..., en dan volgde de mede- deeling, dat bij die en die, wonende daar en daar, numero zooveel en zooveel, puik beste aardappelen te krijgen waren voor 48 stuivers per mud en 20 cents de maat «hom te probeeren.» Het middel scheen probatum, want spoedig werd de omroeper door een anderen aardappel LXXXIX. En zoo werd van lieverlede de gedachte aan haar hem den sleutel tot die nieuwe wereld, waarin hij zon intreden en die hem beangstigde en verschrikte; de gedachte aan Clotilde deed in in den geest moedige en vaste schreden doen in die Tcor hem liggende wereld. Zij deed hem voortdurend daarmede ifieer vertrouwd wordendeze wereld immers was het, die hem alles versterkte, wat hij noodig had om haar niet alleen to mogen beminnen, maar ook open en met vrijen oogopslag, haar tot zijne vrouw to mogen vragen. Dat deed hem langzamerhand vrijer ademen en dan ook blijder luisteren naar alle dingen, die Max Ritter hem verklaarde en vervalgens met levendige belang stelling vragen doen en ophelderingen begeeren. Zijne voornaamste belangstelling gold natuurlijk den vorst, den man, die hem «00 nauw verwant was van nature en van wien bet lot hem zoover had verwij derd; en terwijl Max hem dezen afschilderde, vloog zijn geheele gevoelvolle hart, dien vader tegemoet, die daarboven op zijn hoog kasteel zeo eenzaam woonde; de beste voornemens vervulden hem. En dan dacht hij weder aan Clotilde hoe zij in staat zou zijn om dat alles aan te vullen en te vergoeden, wat de vorst in hem zei ven zon missen, ten gevoke van zijne vroegere opvoeding en levens omstandigheden; hoe l ij met Clotilde een hem ver- onwelkome gasten meê te gaan. Hij is, volgens de laatste berichten, nog niet terug, maar de roovers hebben in zijn plaats een brief gezonden^ waarin f 54oo gulden als losprijs voor hem gevraagd wordt. Gisteren middag omstreeks half zes is tusschen den hoek van hel IJ en Marken de stoomboot »Pomoma«, beladen met koeijen van de Hoornscho veemarkt en i bestemd naar Be verwijk, aangevaren (naar men zegt) door een Broekenhavener jacht, niet het gevolg, dat de stoomboot een gat boven water in den boeg kreeg, terwijl door den schoot van het vaartuig dat voor den wind liep, twee koeijen van het dek werden gesleept Een werd opgevischt door de stoomboot «Burgemeester Heemstra» doch naar de andere is vergeefs gezocht. Te Amsterdam zijn geruchten van aan randingen op de publieke straat aan de orde van den dag. Van welken aard echter soms die «aanrandingen zijn, blijkt uit eene mededeeling van het Handelsblad. Aan een der politie bureaux vras namentlijk aangifte gedaan, dat in de Mar- nixstraat iemand eene dienstbode onder de kin gestreken had! Onder de vrouwelijke candidatendie in want, gelijksoortig wezen in huis zou brongen, en leven en vreugde zou overplanten, in dat stille sombere hnis. En teen, hoe ontroerde hij, toen Max begon te spreken van Martin Korn, van zijno ziekte, van zijne begeerte om Leonhard te zien. Geen zweem van wrok of bitterheid tegen dien man, die het hoofd- werktnig was geweest van de aan bem gepleegde misdaad, kwam er bij hem op. Hij dacht alleen aan de teedere zorg, waarmede deze over zijne kindsheid en zijne jeugd bad -gewaakt, hij dacht er alleen aan, wat bij hom verschuldigd was en niet in het minst oiu hera ter verantwoording te roepen. En dan nog wel thans, nn hij ziek, ernstig ziek was! En dat hij Leonhard, daarvan niet het minste had vermoed! Dus had graaf Albrecht zijne brieven onderschept. Dat moest het geval zijn. Maar nog meer had niet gravi* Clotilde hem er over gesproken, dat zij Martin Korn bad gezien? Bevestigde Max Ritter het thans niet, dat hij gravin Clotilde had aangetroffen aan het ziekbed van Korn? Wat had haar belet daarvan melding te maken? Dat was raadselachtig en ondanks 1 al zijn peinzen vond Leonhard den sleutel niet tot dat raadsel! Des te meer wecschte hij thans dat de paarden, die hem naar het naaste station van den spoorweg brachten, vleugels hadden en toen dat station bereikt was en hij in den eerst vertrekkenden trein had plaats genomen, dat het stoomros dubbele kracht mocht bezitten, dat hem met zijne gezellen ratelend voortsleepte door het in winteisdbsch gehulde land- Koeion f a ICnucht Kalveren f 12 a24 45 Schapen fa 12 20, Lammeren a g magere Varkens f 10 a 10, 142 Biggen f 4.a 7. 11 Bokken en Geiten f4 a 8, Bokjes et., Boter per kop 0.85 a0.90 ets. Furmeiende 11 Nov. Kaas: aangevoerd 240 stapels kloino f 36.(8 stapels middolbaro f 38 50 a Boter f 1.40 a 1.50 por kg. Eijoren Kip- f 7.— a 0.Eenden f per 100 st. 336 Rundoren, vlug, vast paardon; 124 votto Kalveren f ,60 a0.80 por Kilo stug; 104 nuchtoro dito f(8a 24 por stuk, stug; 154 vette Varkens 38 a 48 ct por pond, vlug10 magoro f 8 a f 20, 198 Biggen f 3 a f 5, 2868 Schapen votto vlug; andere prijshoudend. IIOORN, 8 Nov. 3 hoctol. Tarwo f 12.—; hl, Roggo f 28 hl. Gorst f 6.50; 50 hl. Haver, f5.50; Mosterdzaad f21.—; Karweizaad f 17.89 hl. Boonen: bruine f 17.witte f Paarden f 8.—; 58 hl. Erwton: YaloflG.hl. groene f hl. graauwo f 22.hl. witto f 16.alles por hoctl. 1452 KG. Kopbotor f 1.40 a 1.60 per K.G 800 Kip Eijoren f 5.50 a 6.Eond-Eijorcn f 5.50 a 7.boiden per 100 stuks. 40 Paardon f 45 a 180; Koeijon f a 12 Kalveren f 6 a 13; 90 Schapon f 18 a 28; Lammeren f a 60 Varkens f9 a 17; 5 Zeugen f 20 a 40; 215 Biggen f 3 a 7.50; 300 Kippon f 0.50 a 2.Eondon f aalles por stuk. notaris te Winkel, zal op Dinsdag 18 November 1879, ('es avonds ten 6 ure, in de herberg van S. GBOOT, te Oude Niedorp, na bekomen rep- terlijk verlof 7267 Een perceel uitmuntend WEILAND, gelegen te Oude Niedorp, kadaster sectie G, No, 180, groot 3 Hectaren, 46 Aren, 10 Gentiaren. Toebehoorende aan de erven A. STRIJBIS. schap, door van blad beroofde wouden en over groot» woeste vlakten do hoofdstad tegemoet. In de hoofdstad werd intusschen een eigenaardig toonoel afgespeeld in oen der huizen, hetwelk wij reeds bij een vroeger bezoek aan die hoofdstad hebben betreden. Het was het pensionaat vpor alleen staande dames, dat onder leiding van mevrouw Harris stond. Op den voormiddag van dien dag had het kamermeisje van mevrouw Harris haar de boodschap gebracht, dat er beneden in den salon een jonge man en eene jonge dame wachtten, welke haar be geerden te spreken. Toen mevrouw Harris naar beneden ging en in den salon kwam, deinsde zij als verschrikt terug en werd zeer bleek. Toen echter deed zij, blijkbaar met groote wilskracht zich zelve beheerschende, een paar schreden vooruit en wees zwijgend óp een paar stoelen, terwijl zij zelve, met een vragend gezicht naar de vreemdelingen gericht, bij de tafel ging staan en de hand daarop legde, als om een steun te hebben. „Mevrouw," begon het jonge meisje, „gij moet het mijn neet, die mij vergezelt, wijten, dat ik mij tot u wend met een verzoek. Voor eenigen tijd kwam hij toevallig bij u in huis en hij bracht van daar een indruk mede, die mij aanleiding gaf, mij bij voorkeur tot u te wonden, met het verzoek mij eene plaats in uw huis te willen toestaan. „Het zal voor geruimen tijd zijn," viel hier de jonge man in met eene bewogeno stem en den m het oogloopend schuwen blik afwendende, „mijne nicht wenscht zich hier in de stad te bekwamen, t

Schager Courant | 1879 | | pagina 2