vronw Moniea LecJev^er, die in de Wapen» inaker=traat woonde en dezer dagen overleden is; eiken avond bedelde zij in de voorsteden en kwam telkens met eene goede ontvangst thuis. Zij woonde op een vuil kamertje en voedde zich met overschot van eten, dat men hier en daar gaf. Daar men bare familie niet kent, werd in hare woning eene 'huiszoeking gedaan: in een der weinige meubelen die zij bezat, heeft men eéne som gevonden van 14,280 frs 27 c. in obligatiën en muntspeciën. -- Op de Zuiderzee is tijdens den storm de schipper Hartman van boord geslagen. Zijne vrouw stak hem den zwaardlooper toe, welke hij ook in handen kreeg. Terwijl echter de vrouw bezig was haren man te redden, sloeg tjjtelve overboord, met het ongelukkig gevolg, dat zij verdronk en de schipper, na bijna een halt uur in het water gesparteld te hebben, weer aan boord kwam. Te San-Francisco is onlangs een wedloop van vrouwen gehouden, die zes dagen heeft ge duurd. De dames begonnen allen met veel moed eri vlugheid, maar de meesten waren niet be stand tegen de ontzettende vermoeienissen en de een na de ander moest den stryd opgeven. Een der moedigste werd den vierden dag, nadat zij 231 Eng. mijlen had afgelegd, gevaarlijk ziek, en in een rijtuig naar haai woning ver voerd. De prijs werd behaald dóór een klein, mager, levendig vrouwtje, Miss B. Shcrman. die 737 Eng. mijlen heeft afgelegd. Reeds sedert jaren richt de diphleritis in Rusland groote verwoestingen aan en steeds blijft die vreeselijke ziekte zich uit breiden. Volgens de Novoje Wremja heeft de regeering eene speciale commissie benoemd, onder voor zitterschap van 's Kiezers lijfarts, dr. Karei, welke niet slechts een wetenschappelijk'onderzoek moet instellen, maar aan welke tevens de bevoegdheid gegeven is om gezondheidsmaatregelen en middelen tot voorkoming dat de ziekte zich uitbreidt, aan de locale besturen als verpligt voor te schrijven. Eenige cijfers, eveneens aan het ge noemde b'ad ontleend, mogen een denkbeeld geven van de verwoestingen door deze ziekte aangericht. In het district Mirgorod, waar de ziekte sedert i8jS heerscht, Was het cijfer der daaraan overledenen in 1876 van 4'4 tot I 3o8 in 1877 gestegen. In üdessa heeft de ziekte 76 pet. der sedert I Mei van dit jaar geboren kinderen ten grave gesleept, terwijl in Stavropol in 4 maanden lijd* 5o pet. der kinderen beneden 12 jaren aan de ziekte bezweken zijn. In het dorpje Kaplonofka, in het gouvernement Khar- koff stierven in twee weken 5o kinderen aan diptheritus; in het district Mariopol was het dagelijksche sterftecijfer der kinderen 10 enz. enz. Dr. Speiauski heeft een zorgvuldig bewerkte statistiek opgemaakt, waaruit blijkt dat in Rus land de verhouding der sterftegevallen bij pokken bedraagt 25.2 pet. der aangetasten, bij roodvonk 25 pet., bij mazelen 12.8 pet., bij typhus 11.2 pet. en bij diphteritus 4° pet. Naar men uit Weenen bericht is Dr. Bloch, die onlangs als zakkenroller werd opge pakt en uit zijn betrekking aan het Rudolf hospitaal is ontslagen, thans opnieuw gevan gengenomen. Men beeft in zijn woning een aantal bank van leeningbriefjes gevonden van de meest verscheidene voorwerpen, als horloges kettingen, parapluies, tooneelkijkers enz. Waar schijnlijk heeft hij dat alles op dezelfde wijze Mi llfMM—BttTS. VfJT».1/1 »1 I TT.lt MnB—ill I llll III I m De erfgenaam van lloinegg. EXXXXI. Het was de eerste der groote gemoedsaandoeningen die Leonhard moest tegemoet gaan. Do tweede wachtto hem nog en dokter Ritter spooido hem dringend aan ock tot dezen over te gaan. Omdat Leonbard gevoelde hoezeer hij dit met recht deed volgde hij hem met zekere lijdende gehoorzaamlieid. Toen hij afscheid nam van Martin Korn een afscheid voor weinige dagen, zoo als hij hem verzekerde, omdat hij dezen, zoodra zijne krachten waren toegenomen, tot zich wilde laten overkomen, toen zeide Martin Korn met een droevig lackjo „Ik betwijfel, of men mij daarboven zal willen hebben. Maar hoor eens, Leonhard beloof mij één ding!" „En dat is?" „Wanneer zij daarboven al te veel kwaad van mij spreken en gij al te veel kwaads van mij moet hooren dan, wanneer gij eens weer alleen zijt, neem dan de sonate van Beethoven, die wij zoo dikwerf samen hebben gespeeld, wanneer gij mijne zwakke knnst op de viool met een accompagnement wildet ondersteunen wilt gij dat doen En vergeet ach vergeet uwe kunst niet 1* „Ik beloof het d, vader, 'antwoordde Leonhard,hem met tranen in de oogen de har d tot afscheid gevende. Toen Leonhard den volgeaden dag aan de zijde van Max Ritter met zware en langzame schreden door het traliehek voor het slotplein van Hornegg stapte hij had den wagen aan den voet van den berg, waarop het slot lag. verlaten, omdat hij onop gemerkt wilde aankomen was het hem, alsof die vriemde toestand van wakend droomen terugkeerde, waarin hij op den Randenburg gevoeld had te ver zinken. Bij zag met een oog, dat als 't ware door verkregen als de vijf geldbeurzen, die bij zijn eerste inhechtenisneming in zijn woning werden gevonden. Men tracht nu de eigenaars van die voorwerpen op te sporen, ten einde de diefstallen te kunnen bewijzen. Dr. Bloch legde bij zijn gevangenneming groote onrust aan den dag en verzocht dringend voorloopig op vrije voeten te mogen blijven, doch men heeft niet aan dit verzoek kunnen voldoen. -- Te Maximilianshiitte, bij Begensbnrg is onlangs een boosaardige moordaanslag gepleegd. De directeur van een fabriek aldaar zat met zijn gezin in zijn huiskamer, toen op eens een springbus van 12 14 pond, niet een brandende lont er aan, door liet venster werd geworpen. Hij had genoegzaam tegenwoordigheid van geest om bet gevaarlijke voorwerp terstond op te nemen en bet naar buiten te brengen; maar bij het uitgaan van de deur struikelde hij, de springbus viel uit zijne handen, en ontplofte met een knal, die op anderhalf uur afstands werd gehoord. Het buis schudde als bij een aardbeving, en verscheidene vensterruiten zijn gesprongen. Het is een wonder, dat de directeur en zijn gezin geen letsel bekomen hebben, want de sjiringbus was gevuld met brokken lood, kogels en puntige stukken ijzer De daders zijn tot nog toe onbekend. Te Driel, in de Bommelerwaard, traden par ticulieren in den jongsten tijd als slagers op. Tegen 2.5 cent het half kilo leveren zij bet rundvleesch aan hunne begunstigers. Een van de twee Duitschers, die onlangs den grooten diefstal bij de juwelier Van Loon, te Rotterdam, pleegden, is door bet «Landgericht» te Duisburg, in Pruisen, tot 5 jaren tuchthuisstraf Veroordeeld en daarna vijf jaren onder politie toezicht Bijna al de kostbaarheden zijn in on beschadigden staat aan den Heer Van Loon te ruggegeven. De medeplichtige is nog te Botterdam 111 hechtenis. Dezer dagen vermeldden verschillende dag bladen dat men slechte van goede aardappelen kan onderscheiden, door ze door te snijden en aan elkander te plakken, die welke alsdan vast aan elkander blijven, zijn goed, de andere slecht. Naar aanleiding van dit hcrigt, nam een landman uit een der omliggende dorjien van Schagen, hiervan een proef, sneed ongeveer 5 kop beste aardappelen stuk en plakte ze aan elkander, allen bleven vastzitten. Zij waren dus best; hij sneed daarna eenige aardappelen eener andere partij i welke zeer slecht waren door ook deze bleven aan elkander plakken, hij hield de proef vol. tot hij ongeveer een kwart mud versneden had, en vond slechts 3 aardappelen welke niet bleven plakken Zij waren dus best, volgens 't oordeel der.,., varkens, waarvoor zij waren bestemd. Koopers van winteraardappelen steunen dus niet te veel op deze proef. De schippers waren wat in hun schik, toen 't bekend was, dat er te Kolhorn eene beter^ laad- en losplaats zou worden gemaakt, groot is hunne teleurstelling nu dezelve gereed is, en men er geep gebruik van kan maken, daar de trap zoo steil is aangelegd, dat 't on doenlijk is met eene volle graanzak er bij af of op te gaan het oude padje hebben ze er mede verloren, zoodat de nieuwe inrigting hun nadeel in plaats van voordeel aanbrengt. dion droom was omfloersd, op naar de fantastischo beelden, die bem omgaven naar die hooge met wapeus gekroonde poorten, die antieke slotgebouwen mot hooge spitse gevels en schoorsteenen. En naar die oude portretten van geharnaste ridders binnenshuis iu de weergalmende gangou en eindelijk Daar het ernstige gelaat van een fleren ouden man met indruk wekkende gestalte en met witte haren, die hem met gespannen verwachting en toch met aristokratisch kalme trekken aanzag, hem met afgemeten schreden te gemoet trad, hem de hand toereikte en lang voor hij sprak de zijne vasthield. Eindelijk zeide hij „Wij ontmoeten elkander laat. Ik hoop dat wij altjjd zoo zeer zullen betreuren als op dit oogenblik, dat dit betreuren slechts te smartelijker wordt, naarmate wij te ismen verkeeren!" Leonhard werd diep getroffen door die eenvoudige voorname en goedhartige handelwijze van den vorst, om al het pijnlijke aan die eerste ontmoeting te ont nemen hij bracht de baud van zijn vader aan zijne lippen en antwoordde: „En toch wordt reeds op dit oogenblik dit betreuren voor mij tot smart." De vorst knikte en glimlachte; een altijd blijder glimlach speelde om zijne lippen, altijd welsprekender straalden zijne oogen een gevoel van welgevallen, van innige vreugde uit, hoe meer hij in Leonhards fijne, aantrekkelijke trekken zag en den blik van zijne eerlijke oogen ontmoette. Het was dnidelijk dat ook in hem do angstige spanning week, waarmede hij zich had w eten te.beheerschen en zijn angstige ver wachting te beteugelen en,dat zijne innerlijke ontroering en bezorgdheid verdween bij de verschijning en het ge drag van dian zoon, die evenmin met ploerterige op- dringendheid zich terstond in zijn armen wilde komen werpen, als met eene vertooning makende onderda nigheid en onderworpenheid hem tegemoet trad, welke hem evenzeer tegen de borst zou hebben De walvischvangst in de noordelijke IJsze is voor dit jaar afgeloopen. De vermaard Noordsche walvischvanger Sven Föhn heeft nie minder dan 33 walvisschen gevangen, die hein een winst van i5o,ooo kronen zullen opleveren De Noorsche stoomboot Jardjord heeft 43 wal visschen buit gemaakt. Daarentegen ving de Schotsche vloot in de Davisstraat in dit jaar slechts 63 walvisschen. In het Oldenburgsche worden de aardap pelen per schip en per spoor aangebracht en tegen 3 Mark 60 Pfenn (gelijk f 2.16) per 100 pond verkocht. M ark tberich ten Alkmaar 15 Nov.. Aangev. 7 Paarden 70 a 110 4 Koeien f 60 a 120, 10 nucht Kalveren f 14 a 25 1G3 Schapen f 14 a 30, Lammeren a 52 magere Varkens f10 a 20, 170 Biggen f 5.a 7. 5 Bokken en Geiten f 4 a 8, Bokjes ct., Botor per kop 0.85, a 0.92 ets. Purmerende 18 Nov. Kaas: aangevoerd 219 stapels kleine f 36.8 stapels middelbare f 37.— a Boter f 1.40 a 1.60 per kg. Eijeren Kip- f 7.— a 0.Eenden f per 100 st. 336 Runderen, matig prijsheudeud. 3 paarden; 90 vette Kalveren f ,60 a 0.80 por Kilo stug; 123 nuchtere dito f 8 a 24 per stuk, vlug; 153 vette Varkens 42 a 52 ct per pond, vlug10 magero f 8 a f 16, 202 Biggon f 3 a f 5, 2004 Schapen votte vlug; andero prijshoudend. HOORN, 15 Nov. 4 hectol. Tarwo f 12.lil Rogge f 28 bl. Gerst f 7.50; 50 hl. Haver, j.5.50; Mosterdzaad f21.—; Karweizaad f 16 50; 89 jjj. Boonen: bruine f 17.witte f Paarden f 8.58 hl. Erwten: valoflO.hl. groene f 21. hl. graauwo f 22.hl. witto f 16.alles por hectl. 933 KG. Kopbotcr f 1.50 a 1.70 per K.G. 700 Kip Eijeren f 6.a 0.Eond-Eijoron f 7.a 8.boiden per 100 stuks 44 Paarden f 50 a 130; Kooijon f a 12 Kalveren f 12 a 24; 200 Schapen f 18 a 29; Lammeren f a 30 Varkens f9 a 15; 4 Zeugqn f 25 a 45; 230 Biggen f 3.50 a 7.50; 300 Kippen f 0.50 a 2.Eenden f aallos por stuk. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van t4 tot en met 17 Nov. 1879. Geboren: Wilhelmine Anna Elisabeth, dochter van Gerhard Rudolf August Meijer en van Elisabeth Bood. Ondertrouwd: geene. Getrouwdgeene. Overleden: Pieter Vries, oud 36 jaren. Burgerl. Stand der gemeente Haringkarspel. Ingeschreven van 1 i5 November 1879. Geboren: 1 Nov. Jantje, dochter van Arie Dommer en Antje Kooij. 7 dito. Calharina rTr--ir „-Ti.Tim ■■■■ui imii 9 gestuit. Hij vatte den arm van Leonhard en bracht hem naar oen fauteuil voor den schoorsteen en thans eerst denkende aan Max Ritter, die Leonhard had binnengeleid, wendde hij zich tot dezen, drukte hom de hand en zag hem aan niet een blik, welks stomme taal door Max niet verkeerd kon worden verstaan zij luidde: ik,dank u, maar laat mij alleen met mijn zoon Max was daartoe ook zeer genegeneen edel karakter is altijd een weinig beschaamd, wanneer hij niemand voor zich ziet staan, die hem groote dank baarheid schuldig is en verwijdert zich gaarne. Daarenboven klopte zijn hart stormachtig in de ver wachting van Leouore te ontmoeten, die hij met prins Emile te zameti in eene zijkamer had gezien, toon hij door de voorkamer in het woonvertrek was geleid waar de vorst hem en Leonhard had afgewacht. De vorst was tegenover Leonhard gaan zitten. Zijn blik rustte weder eene poos zwijgend op zijn zoon. Toen zeide hij: „Wij zullen nu veel hebben te bespreken, mijn zoon, en het beBte is, dat het niet alles in het eerste uur behoeft te geschieden. Ik zal u daarom terstond laten heengaan, opdat gij u eerst in de voor n be stemde kamers op uw gemak kunt inrichten en Tan uwe reis kunt nitrnsten. Wat ik alleen in dit eerste uur met u wenschte te bespreken, dat is uwe ver houding tot uwen broeder. Ik wilde u niet met hem te zamenbrengen. voor ik met u over hem zou hebben gesproken „Ik ben door dokter Bitter verwittigd, dat prins Emile...." „Dokter Ritter zal u in meerdere of mindere mate van ons allen op de hoogte hebben gebracht, viel de vorst in, met een toon in zijne stem, die vreemd klonk, alsof dokter Ritter, ondanks alles, wat hij gedaan bad, zich juist niet bijzonder over de goed gunstigheid van den vorst had to verblijden, „doch

Schager Courant | 1879 | | pagina 2