ST. mm CADEAU Scheurkalender MUZIEK VOOR DE» DANS, G. Theod. BOM'S I)e erfgenaam van Hornegg. M arktberich+en Advertentie». Donderdag 27 November 1879, bij O. van HAM. voor öroot ©n Klein. De Wed. tï. B KEk.VlAN, HUMORISTISCHE naar de kade gebracht. Ongelukken hebben niet plaats gehad en de boot is, naar hel schijnt niet beschadigd. De onderaardsche btand in de steenko lenmijn Butler, in Pennsylvaniê, woedt thans, volgens de Amerikaansche bladen, met ver- <111 bbéide hevigheid en strekt zich reeds over io"morgen glanskool nit. De arbeiders werken nog steeds in de mijnader onder het brandende gedeelte, en hoewel zij door een laag van 70 voet dikte er van gescheiden zijn, is de van dag tot dag toenemende hitte er bijna ondragelijk. Waarschijnlijk zal men er wed ra het werk moeten staken. De brand is ontstaan in het begin van 1877 Een vrouw, die uil Patston verdreven wits, bad een grot in de nabijheid dier stad tot woning uitgekozen en maakte daar vuur aan om eten te koken, 's Nachts werd zij wakker door een buiten gewonen gloed, ontdekte dat de helft der grot verbrand was, en nam de vlucht Eerst in Juni van dat jaar werd de onder aardsche brand ontdekt: er was toen geen blus- schen meer aan, en sedert heeft bij zich meer en meer uitgebreid. Thans vreest men dat het vuur ook de mijn Pennsvlvanië zal aantasten. Als dat gebeurt, zouden de inwoners van Patston de stad inoeten verlaten, want geen macht ter wereld zou kunnen beletten, dat zij door het onderaardsche vuur geheel verwoest werd. Nabij Putten is heden ochtend op den Centraal spoorweg een boerenwagen met paard onder een trein geraakt. De wagen werd ver brijzeld en het paard gedood, doch de boer kwam gelukkig met den schrik er af. De spoor trein reed ongemoeid door. Men meldt ons uit Tilburg; De Commissie, in de vergadering van Vrij dagavond benoemd, om met de slagers in overleg te treden over de prijzen van het vleesch, heeft verslag van hare bemoeiingen gedaan. Daaruit blijkt, dat de prijzen van bet vleesch bij de meeste slagers uiteenloopen van 3o tot 5o ct. per half kilo; dat die vleesch prijzen alhier ta melijk wel overeenkomen met die uit de ver schillende andere plaatsen van Noord Brabant, doch dat dit feit op zich zelf niets afdoet, aangezien alleen de qualiteit van bet slachtvee dient in aanmerking genomen te worden. De Commissie meent te kunnen volstaan met deze gegevens en beschouwt daarmede hare taak voorloopig als afgedaan. De vergadering heeft dus tot geen gewenscht resultaat geleid. Op reis naar Arnhem, om daar familie te bezoeken, moest, volgens de Zutph Courant een paar jonggehuwden te Zutfen de reis staken, daar tusschen Lochem en laatstgenoemde plaats de oudervreugd hun in den waggon werd be schoren. de jeugdige moeder had gelukkig een kerbies bij zich ofschoon niet voor dat doel medegebracht -waarin de kleine werd ingepakt Tijdelijk zullen moeder en kind te Zutfen ver toeven, waar haar de noodige hulp werd verleend Te Nieuw Schonebeek schijnen de stroopers zich volkomen thuis te gevoelen. Troepjes van twintig en meer gaan op verboden jachtdagen en veihuurd jachtveld op buit uit of er geen politie meer in de wereld bestond. Nog erger; naar huis nekkende verzuimen zij niet salvo's te lossen voor het huis van den politie agent. Deze ambtenaar is echter dezer dagen niet thuis, hij en vele collega's uit andere plaatsen bevinden zich nog altijd te Nieuw Amsterdam vanwege de kerkelijke standjes aldaar. In de Amerikaansche stad Frederiktown (Ohio) is den 29 Oct door een troep van t3 vrouwen, die zeker bij haar echtgenooten deu nadeeligen invloed van sterken drank hadden T.XXXXII. Daardoor verlpor Leonhard in den loop der eerst volgende dagen Max Ritter meer uit het oog dan hem lief was. Hij had, voor hij in Hornegg was aangekomen, natuurlijk gerekend op zijn voormaligen huisgenoot en vriend, als op een voornamen steun en toevlucht in die vreemde wereld, die hij intrad. Thans echter, terwijl Leonhard den tijd in den kring der familie doorbracht, of in bet park rondwandelde met Emile, die gelukkig was hem daaromtrent hon- derde dingen te kunnen onderrichten, t»f in de stallen hem te kuDnen inwijden in do levensgeschiedenis van elk afzonderlijk paard, of hem over het begripsver mogen van eiken afzonderlijken hond mi-dedcelingen te kunnen doen of terwijl Leonhard bijeenkomsten had met deu hoofdadministrateur van het vorstelijk domeinbestuur, om zich door hem te laten inwijden in honderd dingen, wahrmede de vorst wilde dat hij bekend zou worden gedurende dien tijd scheen Max Ritter zich geheel en al te hebben teruggetrokken in zijn archief, alsot hij zoo spoedig mogelijk het werk weder wilde inhalen, dat hij gedurendo den tijd van zjjn verlof had moeten laten liggen Leon hard zag hem bijna nooit, behalve aan talel; Max was dan buitengewoon stil, en had, naar het Leonhard toescheen, iets gedwongens in zijn voorkomen; de vorst bewees hem eene in het oog loopend cerimo Ieeren keunen, een aanval gedaan op een tap perij. waar zij flesscben, glazen, tafels en stoelen kort en klein sloegen, en niet aftrokken voordat alles vernield was. Daarop hield bet vrouwen- bataljon evenzoo huis bij een anderen tappei. De dames hebben aan al de tappers en loge menthouders van de stad een aanschrijving ge zonden, om geen sterken drank meer te verkoopen. alszij niet willen d.it de plunderende vrouwenbende hun een bezoek zal brengen. De politie moet de dertien dappere vrouwen in hechtenis hebben genomen. Onlangs stond voor een kantongerecht van Graubunderland een man terecht, die be schuldigd werd een vrouw vermoord te hebben door haar in het water te werpen. Er waren echter geen voldoende bewijzen dat hij den moord had begaan, en dat de vrouw met, zooals hij voorgaj, zelf in de rivier gesprongen was. De man Werd dus vrijgesproken wegens gebrek aan bewijzenerf men kende hem, voor het nadeel dat zijn preventieve gevangenschap hem had berokkend, een schadevergoeding toe van fr. 3oo. In Zwitzerland denkt men dus geheel anders over preventieve gevangenschap dan b. v. in ons land, cn acht het daar rechtvaardig den vrijgesprokene, onder alle omstandigheden, zoo veel mogelijk de geleden schade te vergoeden. Wij gelooven dat van weinig nieuwigheden in betrekkelijk korten tijd. het gebruik meer algemeen is geworden dan van de sclieurkalen ders; men vindt ze bijna overal aan den wand. Het is dus geen wonder dat ze legio ver schijnen, jaarlijks vermeerdert bet aantal- Maar alle bout is geen timmerhout, zoo is het ook met de scheurkalenders. Na kennismaking rnet onderscheidene soorten verineenen wij dat de beer G. Th. Bom te Am sterdam met zijne uitgaven, voor 1880, niet ongelukkig is geslaagd voor hem die van iets luimigs houdt, laat zijn «humoristische» en voor den meer ernstige, zijn «dichterlijke," niets te wenschen over, ook de prijs is zeer aannemelijk, vooral niet bet oog op de moeite die 'er aan besteed is. Men zie omtrent deze beide scheurkalenders, de achterstaande annonces. Openbare terechtzitting gehouden door het Kantongerecht te Schagen op 20 November 1879. V eroordeeld: P. O. en P. H. beiden te Zijpe wegens: bet laten loopen van vee op eens anders in den oogst staande grond, tot eene geldboete van f 3. subsidiair één dag gevangenisstraf. H. M. te Baisingerhorn, wegens: het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staande grond, tot eene geldboete van f 3.- 'subsidiair één dag gevangenisstraf. C. S. Kz. te Nieuwe Niedorp, wegens; het laten loopen van een varken op bet erf van een ander, tot eene geldboete van dertig cents subsidiair één dag gevangenisstraf. J. K. te Callantsoog, wegens openbare dron kenschap tot eene geldboete van f 3.subsidiair één dag gevangenisstraf A. S. aan de Oude Slms te Zijpe wegens: openbare dronkenschap na veroordeeling binnen het laatste jaar voor dergelijke overtreding tot eene geldboete van f 20 subsidiair vijf dagen gevangenisstraf. J. O. aan 't Buurtje te Zijpe, wegens: open bare dronkenschap en het maken van nachtelijk burengerucht tot 2 geldboeten elk van f6. subsidiair 2 dagen gevangenisstraf voor elke boete. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. nieele beleefdheid, die te groot was, om niet gedwongen te schijnen. Tot een vertrouwelijk onderhond met hem was Leonhard, sedert zijne komst op Hornegg, nog niot gekomen en dit begon hem te hinderen, en wel te meer, omdat reeds het gevoel van dankbaarheid hem naar Max Ritter dreef die een zoo voorname rol had gespeeld in hetgeen de wending in zijnf lot had veroorzaakt. Daarom ging hij op zekeren morgen rechtstreeks naar Max om hem in zijne werkkamer op te zoeken en vrijuit met-hem te spreken. Hij vond hem ver- schansd achter hoopen perkamenten oorkonden, die voor hem lagen opeengestapeld. „Als ik u hier sioor, dokier,* zcide hij, „dan ig dat uwe eigene schuldergens anders kan men n niet te pakken krijgen, uwe onde leenbrieven en hypotheken schijnen u zoozeer te boeien, dat men u daarbij betrappen moet als een vogel op zijn nest, wanneer men met u wil praten.* .Ik ben hier, uwe doorluchtigheid,* antwoordde Max Ritter, „om zoo veel mogelijk orde in deze dingen te brengen in zoo kort mogelijken tijd.* Leonhard lachte hartop. „Uwe doorluchtigheid!-* zeide Leonhard. „Gij zijt toch anders geen mensch, die er van houdt, om ongepaste scherts te verkoopen en dit woord uit den mond van mijn ouden vriend behoort daartoe. "Wat hebt gij tegen mij, dokter, dat gij mij doorluchtig noemt en mij ontwijkt?' „Zou ik wat tegen u hebben Maar ik bid u. prins Burgerlijke Stand dor gemeente Schagen Ingeschreven van 18 tot en met 20 Nov. 1879 Geboren: Pieter, zoon van Cornelis Langerijs en van Grietje Bosman. OndertrouwdGeene. GetrouwdGeene. Overleden: Jan Swart, oud fij jaren. SCHAGEN, 20 Nov. aangevoerd vee ter markt wa9 heden als volgt: 8 paarden f 30 a 80; veulens a ossen a stieren a 55 gelde koeijen magere 90 a 120, 80 vette di.o 190 a 270; 40 kalfkoeijen 180 a 230; 30 vaarsen 70 a 90 graskalveren 30a 40; 12 nuchtere kalveren f 8 a 18; rammen a 300 schapen magere 18 a 22 100d idem vette 24 a 33; 212 overhouders 12 al7 lammeren a bokken en geiten a 14 varkens 12 a 16; idem vette a 25 biggen 5a 8.30 konijnen .10 a 0.60; 40 kippen 0.40 a 1.50; 20 eendon 50 a 75; duiven a ganzen a zwanen; f - a 200 kilo boter 1.40 a 1.46. 40 kilo kaas 30 a 40.— 500 stuks kipeijereii 6.— a 0.eendeijeren a AMSTERDAM 21 Nov. De prijzon der aardappelen waren heden al6 volgt: Katwijker zand f 0.a 0 Ilillegoinmcr zand 0.a 0.Pruisische geolef3. a f 4.10, dilo witte f 0 a 0.— dito roodo f 2.50 a 4.50, Saksiseho f 2.50 a f 4 50 Hamburger f 5.75 a f6.-, Blaauwe Pruisische f 0.a f 0.Bovenm. roodo f a f Rovenm. Thomassen f 0 a f 0.Friesclio Engelsehe f 0.afO.Groninger blanke f 2.20 a f 2.30, Zeeuwsche Jammen f 6 40 a f 6.60 Gelder8cbo Cardonners f 0.a f0. na afloop der Paarden- en Veulenmarkt Café de Hoop, nabij het Spoor te Schagen. HOOGZI.TDE te SCHAGEN beeft voor Sint Nicolaas voorradig: NIEUWE PRENTENBOEKEN, de nieuwste VERHALEN met PLATEN en GRAVURES, alle soorten van SPELEN en fijne SPEELKAARTEN, TEEKEN BEHOEFTEN, PASSF.I1 DOOZEN, GALANTE- IlIéN, KRAMERIJëN etc. 7338 Alles tot matige prijzen. Aardig is bet schild f 1^9 Aardiger de wensch Het aardigst de 12 verrassingen; Doch het alleraardigst is de inhoud van met den POLICHINEL er op Achterop de blaadjes Raadsels, Recepten, Kern spreuken, Historische herinneringen, enz. Prijs 75 cents. Te bekomen bij alle boekhandelaren en bij den Uitgever G. THEOD. BOM Kalverslraat 17, Amsterdam. Franco per post tegen toezen ding van 76 Cent in postzegels of postwissel. Leonhard aangenomen, dat ik u zoo nocmeu u\oec antwoordde Max, „Gij kunt mij, als ge er pleizier in hebt, uwa majesteit noemen, onder voorwaarde namelijk, dat wij gezellig onder een fle-ch rijnwijn zitten en ik daarenboven door den. rook eener liehte havana in het oog van een vriend zie, dat met de uitdrukking van oude hartelijke deelneming zich op mij vestigt, terwijl ik met hem spreek over die honderde dingen, die mij, thans door het hoofd en het hart moeten gaan. Mijn hemel, gevoelt gij dan niet, hoeveel er thans in mij mbet omgaan en mij bezighouden, mij moet verbengen en kwellen en denkt gij er volstrekt niet om, dat ik daarbij het eerst moest denken om u, als den vriend, voor wien ik mijn geheele hart kan uitspreken, bij wien ik kan komen om raad te vragen?* „Gij hebt n zoo bewonderenswaardig gemakkelijk Ieeren voegen in de omstandigheden, in de wijze van doen en denken van den vorst, dat ik veronderstelde dat gij aan mij geen behoefte had, prins.' „Ik weet niet, of dat eeu verwijt moet heeten, dat gij mij e» over wilt doen, dat ik zoo spoedig on zoo gemakkelijk mijne burgerlijke manieren en mijne democratische denkwijze heb Ieeren verloochenen. Dan doet gij mij echter ongelijk. Ik huil volstrekt niet met de wolven in 't bosch, maar gij moet weten dat ik mijn gewoon deuntje zing. Gij moet ook niet vergeten dat ik niet uit het kleine bovenkamertje vau Martin Kom biet ben gekomen, maar uit de wel is waar wat ijzig voorname, maar zeer grafelijk er uitziende zaleu va»

Schager Courant | 1879 | | pagina 2