De erfgenaam van Hornegg. Marktberichten. Dlngsdag den a5 dezer had in het locaal Tan den heer Knikker te Schagen de opvoering plaats van het ae nummer van den, door dien heer uitgeschreven tooneel wed strijd. De rederijkerskamer «Onderlinge Oefening" van St. Maarten, die ten vorigen jare met de tweede gouden medaille werd bekroond, voerde tentooneele: «manen vadermaar vrouw noch kind." De zaal was veel beter bezet dan zulks voor het ie nummer het geval was, en de herhaalde toejuichingen getuigden van bijval die het stuk van de zijde des publieks genoot. J1 Zaturdag had het vergelijkend examen plaats voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de school te Waarland in de gemeente Haringkarspel. Aan het examen, dat te Dirkshorn werd afgenomen, namen i4 sollicitanten deel. Naar we vernemen is door den schoolopziener, den heer mr. M. Büchner, het volgende zestal tot voordragt ingezonden: I. Plaatsman, hulp onderwijzer te Kolhorn; a Roukens, idem te Helder; 3. Kesteloo idem te Grotshuizen; 4 Loots, onderwijzer te Zaandam; 5. Asjes,'hulp onderwijzer te Amsterdam en 6. Soers, idem te Schagen' To Haarlem is gisteien avond naar het huis'van arrest overgebracht eene welgekleedejuf- vrouw, die bij een winkelierster in manufacturen inkoopen deed, welke zij niet kon betalen, doch zich in dien tijd van een aantal goederen had meester gemaakt. I>ater is gebleken dat zij ge naamd is A. M. J. W. W., van Amsterdam, die reeds vroeger wegens diefstal gevangenisstraf had ondergaan. Twee tramwagens, één komende van de Vondelstraat en een van de Prins Hendrikkade, kwamen op den dam te Amsterdam in botsing, de paarden werden in tijds op zij gehaald koetsiers en passagiers waren spoedig van de balkons, zoodat de nadeelen door den schok teweeggebracht, zich tot eenige schade aan het materieel bepaalden. Het korps schaatsenrijders van het Noor weeg sch leger is onlangs gereorganiseerd. Het bestaal uit 5 kompagniën, elk van ii oman en kan in tijd van oorlog nog versterkt worden met 'J.70 man, die tot de landweer behooren. De schaatsenrijders sijn met geweren gewapend en bewegen zich op ijs en bevrozen sneeuw met een vlugheid, welke niet behoeft onder te doen voor die van het beste korps ruiterij. De vermoedelijke dader van den moord op de dienstbode van den landbouwer Smookerk te Sleeuwijk gepleegd, een voormalig knecht van genoemden landbouwer, zou, naar de Dorische Ct. verneemt, in handen der justitie sijn. Het door hem gestolen bedrag aan bankpapier moet volgens opgave ongeveer f 3o,Oüo bedragen. Het gemeentebestuur te Lekkerket k vroeg per atvertentie in een blad een hulponderwijzer, en in eene andere ook een vroedvrouw. Onder de sollicitanten naar beide betrekkingen bevindt zich een echtpaarwaarvan de man het radikaal van hulponderwijzer en de vrouw dat van vroedvrouw bezit. In Munchen is op zeer geheimzinnige wijze een oud man opgelicht, een grijsaard van 75 jaar, die ziekelijk was, maar toch nog een jong, arm en ongelukkig meisje wilde huwen. Op den dag, waarop dit huwelijk sou doorgaan, drongen vier welqeLleede heeren in zijn huist I.XXXXHI. Max trok de sehouders op. „Gij zijt en blijft toch de oude idealist," antwoordde hij. „De kunstenaar die niet» ziet van hetgeen er rondom hem voorvalt! Vergeef mij de opmerking. Maar hebt gij er dan nooit om gedaeht, dat de vorst een zoer grooten tegenzin tegen xijue verwanten van den Randenbnrg moet koesteren - en dat niet ten onrechte, naar het mij voorkomt omdat hij het niet over zich kan verkrijgen, ooit den naam dier menschen te noemen, met welke toch zijne gedachten tegenwoordig zich zooveel moeten bezig houden. Of spreekt hij onder vier oogen met u over hetgeen gij beleefd hebt op den Randen burg?' „Neen, gij hebt gelijk. Hij vraagt er mij niet naar, maar hij vraagt in het algemeen weinig naar mijn verleden en zal bet misschien vermijden, omdat het zijn vaderlijk gevoel onaangenaam zal aandoen, mij in zijn geest in mijne vroegere omstandigheden te zien. Zoo heb ik zijn stilzwijgen verklaard, noch uit gebrek aan deelneming voor mij, noch uit tegenzin, om den naam der Randenburgers te noemen en zelf heb ik ge zwegen, omdat ik ook juist geen haast heb, om over gravin Clotilde en hare omgeving te sprekenGij kent de eigenaardige stilzwijgendheid, die de heer schappij van zeker gelaat ons oplegt....* „En daarom zweegt ook gij." zeide Max met het hoofd knikkend „ik kan mij dat begrijpen; maar wanneer gij dat stilzwijgen verbreektzult gij waarschijnlijk verrast worden door de heftigheid waarmede de afkeer van den vorst tegen alles, wat Bernswald heet, zich zal openbaren." Leonhard kleurde licht. „Ik hoop toch," antwoordde hij, „dat die afkeer zich niet zal uitstrekken tot de volkomen onschuldige wikkelden hem in een beddelaken en voetilen den grijsaard in een rijtuig weg. Het is nog onbekend, wat er met hem gebeurd is. Door den minister van marine zijn eenige beperkende bepalingen gemaakt op het uitgaan der adelborsten ie klasse, die zich aan boord der in de haven liggende schepen bevinden. Deze bepalingen zijn vermoedelijk het gevolg van een treurig ongeval, dat onlangs te Nie- wediep met een deser jongelieden is voorge vallen De zoogenaamde tcajés chantants.' doen ook daar ter plaatse hunne 'heillooze werking gevoelen. Op verschillende plaatsen in den Prins- Alxanderpolder zoo meldt men ons staat de winterrogge reeds flink boven den grond. Valt er niet te veel regen, dan verwacht de landbouwer van dit gewas een voordeeliger oogst dan in bet afgeloopen jaar, toen deee zeer scliraal was. Ook de winter tarwe is reeds aan de aarde toevertrouwd. Het vee is goed gezond, in geen jaren is het rundvee zoo bevrijd gebleven van besmettelijke longziekte als dit jaar. De benijdenswaardige jeugd op verschillende plaatsen vau het platteland vermaakt zich sedert eenige dagen met schatsenrijden op de bevroren vlakten van ondergeloopen land De vorst is bijzonder vroeg ingevallen. Zeker iemand beeft eene zonderlinge wijze om voor 10 franken aan ieder, op welke plaats ook, vijf voorname punten van Brussel te laten zien. Zoodra bij de 10 franken outvangen beeft, zegt hjj, op bet geld wijzende: «voila la Monnaie.» Zijn gevulde beurs toonende, zegt hij: «voila la Bourse.» Hij steekt deze in de zak en zegt; «voila place de la Bourse.» En eindelijk zicli tot den goeden man wendend, die hein de IO franken gegeven beeft zegt bij: En gij, gij ver tegenwoordigt: «la Place des Martyrsl.» Vier ingezetenen der gemeente Tilburg (geen slagers van beroep) hebben voor geza menlijke rekening op de Oosterwijksche markt van jl. Maandag een best koebeest gekocht van 500 halve kilo^s. Na aftrek van transportkosten, belasting enz. komt hun de prijs netto op ai a aa ct. per halve kilo. De slagers zullen dus ook daar wel genoodzaakt zijn om verder den prijs van het vleesch te verminderen, willen zij voorkomen dat dit voorbeeld door anderen en misschien wel op grootere schaal nagevolgd worde. Op Texel heeft zich eene commissie gevormd om gelden in te zamelen voor de weduwen en weexen der verongelukte mosselvisschers. Een der weduwen met zeven onverzorgde kinderen, verliest, behalve haar man, ook diens schuit, hare eenige bezitting, zoodat zij dooi de ramp eensklaps broodeloos is geworden. Zaterdagavond beeft, na het verlaten van een danshuis te Haarlem, eene hevige vecht partij plaats gehad tusscben huzaren en burgers. Een huzaar beeft daarbij met een mes twee burgers verwond en een vau ben een slagader aan het hoofd doorsneden, hetgeen een wond van 6 centimeter veroorzaakte. De dader is in hechtenis. Door den trein naar Cleve werd gisteren op het station Zevenaar een arbeider, die door bet mistige weder belast was knalsignalen op de rails te plaatsen, de rechterhand afgereden. Door geneeskundigen is de band dadelijk afgezet. gravin Clotilde." „Het was een Bernswald, Richard Bernswald," zeide Max, zonder rechtstreeks op het gezegde van Loouhatd te antwoorden „die in bet leven van deo vorst eene rol speelt, welke de eene man nooit dea andere vergeeft „Eu daarom zou de vorst zich verzetten tegen mijne besliste genegenheid, tegen mijn hartstocht, als „Dat is jnist do vloek van eene slechte daad!" viel Max hem in de rede. Leonhard was droevig en angstig opgesprongen en de armen kruisende, was hij naar bet raam gegaan. Max ging achterover in zijn stoel liggen en ging na eene poos voort: „En zijt gij nog nooit op de gedachte gekomen, dat de vorst in stilte zich andere voorstellingen van nwe toekomst heeft gemaakt, wellicht een ander plan reeds geheel in orde heeft." „Een ander plan?" riep Leonhard uit en keerde zich levendig om. Ondar.k» zijn gebrek aan opmerkingsgave, dat Max hem had verweten, viel hem toch thans de uitdrukking in het oog van eene smartelijke gedrukte stemming, waarmede Max sprak: „Ziet gij niet met hoeveel welgevallen hij nw omgang met gravin Leonore Stemberg beschouwt En hebt gij er neoit aan gedacht, dat met uwe komst hier natuurlijk alle ver houdingen veranderd zijn, dat het offer hetwelk gravin Leonore met hare geheele toekomst f wilde brengen aan een overdreven gevoel van dankbaarheid, thans niet meer noodig is en daarvan in 't geheel geeue sprake meer is maar dat de wenseh van den vorst, om in Leonore nog even als te voren de toekomstige vorstin van Hornegg te zien, volkomen dezelfde is gebleven en wellicht slechts tienvoudig versterkt is?" Leonhard zag lang en zwijgend Max in het gelaat t De dierentemmer William Rice is te Berlijn overleden aan de gevolgen eener wond, die een tijgerin hem bij eene voorstelling beeft toege bracht, toen hij haar met geweld wilde nood zaken een sprong te doen. Uit Houthem meldt men, dat in Julij j.1 een Raadslid gekozen werd, die echter sedert meer dan twee jaren van daar vertrokken was en dan ook nu nog niet zijne geloofsbrieven beeft ingediend. Indien geen bericht van den man komt. zal de Raad tot het tijdstip van zijne aftreding, 1885, onvoltalig moeten blijven. In de beetwortel-suikerfabriek van 'den lieer Grandpré Molière, te Oudenbosch, is een t3jarig jongeling al spelende in aanraking ge komen met de in werking zijnde machine, waar door zijn Imker voorarm geheel verbrijzeld werd. Alkmaar 22 Nov.. Aangev. 7 Paarden 60 a 220 Koeien f a12 nacht Kalveren f 12 a 20 51 Schapon f 10 a 30, Lammeren a 22 magere Varkens f 12 a 18 78 Biggen f 5.a j7 0 Bokken en Geiten fOaO, Bokjes ct., Boter por kop 0.85 a 0.92 ets. Purmerende 25 Nov. Kaas: aangevoerd 193 stapels kleine f 36.2 stapels middelbare f 36 a Boter f 1.45 a 1.55 per kg. Eijeren Kip- f 7. a 0.Eenden f per 100 st. 354 Runderen, matig prijshoudend. 30 paarden; 67 yette Kalveren f ,60 a 0.80 por Kilo stug; 95 nuchtere dito f 8 a 24 per stuk, vlug; 128 vette Varkens 40 a 50 ct per pond, vlug10 magere f 10 a f 20, 186 Biggen f 3 a f 6, 2309 Schapen vette vlug; andere prijshoudend. HOORN, 22 Nov. 3 hectol. Tarwe f 12. hl. Rogge f 7.—; 5 hl. Gerst f 7.50; 33 hl. Haver, f5.—; Mosterdzaad f21.—; Karweizaad f 17.44 hl. Boonen: bruine f 17.witte f 15.Paarden f 8.58 hl. Erwten: yaloflö.hl. groene f 19. hl. graauwe f 22.hl. witto f 16.alles per hectl. 857 KG. Kopboter f 1.60 a 1.70 per K.G. 700 Kip-Eijeren f 6.a 7.Eend Eijeren f 0.a 0.beiden per 100 stuks. 26 Paarden f 50 a 150; Koeijen f a 20 Kalveren f 12 a 24; 150 Schapen f 16 a 28; Lammeren f a 30 Varkens f 9 a 15; 4 Zeugen f 25 a 40; 200 Biggen f 3.50 a 7.70 Kippen f 0.70 a 2.Eenden f aalles por stuk. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Ingeschreven van 21 tot en met x4 Nov. 1879. Geboren Catharina Johanna Maria, dochter van Eranciscus Raap en Francisca van der Meer. OndertrouwdGeene. GetrouwdGeene. OverledenGeene. De Directeur van bet postkantoor te Schagen brengt ter kennis dat de aanwgzing van W F. QUAX alhier, als Rijksdepothouder van post zegels enz., is ingetrokken. De Directeur HEIJLIGERS. „Mijn God, welk eene menigte ongedachte dingen geelt gij mij daar op eens te hooren en te verstaan. Want nu begrijp ik ook u, uw gedrag in de dagen, dat wij hier zijn dokter, wees eens oprecht, tot in het diepste van nw hart dit alles smart u persoonlijk, omdat gij gravin Leonore Steinburg bemint!' „En indien dit zoo ware antwoordde Max, het gelaat afkeerend, na eepè poos. „Dan* riep Leonhaid uit, „zondt gij hier op het slot te Hornegg geheel in denzelfden toestand zijn, waarin ik op den Randenburg was „Ongeveer dezelfde bet onderscheid is niet groot het bestaat alleen daarin dat ik mij niet ontpoppen kan tot een prins, zoodra ik hier eerst deze oude paperassen in orde heb gebracht!" „Werkelijk, het onderscheid is gering," gaf Leon hard levendig ten antwoord. „Zooals ik niet geloofde de wederliefde van Clotilde onwaardig te zijn, mag een man als gij xich de wederliefde van Leonore Steinburg waardig achten. Daarop alleen komt het toch aan en het prinsschap heeft daarmede weinig uit te staan. Derhalve: „Geef mij de hand, mijn Dioscurus gij zult mij toestemmen, dat vrij natuurlijk bond- genooten sijn „Bondgenooten riep Max nit. „Maar gij zult u toch in de eerste plaats den bondgenoot gevoelen van uwen vader en ik moet helaas van dezen verklaren, dat ik geloof, dat hij mij reeds lang naar huis had ge zonden, wanneer hij zich niet tegenover mij in een zeer pijnlijken toestand gevoelde, wegens den dank, dien hij mij meent schuldig te zijn hij ziet in mij dengene, aan wien hij alleen de wederopsporing, de redding van zijn zoon dankt. Ik heb geene schuld aan die opvatting en zou die zeker wijzigeD, ingeval hij zich vernederde, om met mij er over te spreken. Nn echter heeft hij zich alleen door gravin Leonore laten onderrichten, en gravin Leonore

Schager Courant | 1879 | | pagina 2