DE RIDDER VAN VENETIë. Marktberichten. Advertentien. 302c Staatsloterij. Eerste klasse. Trekking van Maandag 12 Januarij. Trekking van Dinsdag 13 Januari. Dooi e p ïlitie te Delft is de hand gelegd p eene jetlgJige dievenbende, bestaande uit drie jongens van 17, 12 en 11 jaren De scha vuiten handelden niet veel oveileg, zoodat het eenige inspanning heelt gekost om ze in handen le krijgen. De veel beloveude jongen van 12 jaar, die evefials de anderen reeds met de gevangenis heeft kennis gemaakt, ontvreemde o.' a gisteren voormiddag vat» eene arme vrouw die voor een oogenblik hare woning had verlaten, ruim f 4- Dij Vi'"g daarmede onmiddellijk per spoor naar Rotterdam, verteerde er f 2 73 en keerde met de boot terug. Om zeker te zijn, verborg hij daarna f 1 in de spleet van een boom en een 23 centstuk onder een couitnie- zenlitii-je. Door middel van een loopcr had het drietal zich den toegang verschaft tot eene onbewoonde behuizing, doch niets vindende, uit wraak de gasornamenten vernield. Omtrent het spoorwegongeluk in Schotland verneemt men nog het volgende: Zondagavond blies er bij Duntlee een orkaan en de passagiers trein, die ten 7.13 uit Ed in burg moest komen, werd vergeefs gewacht. Weldra verspreidde zich liet gerucht, dat de brug over de Tay ingestort en de trein verongelukt was. Men ging zien, en vond dat liet geheele middengedeelte van de brug* verdwenen was. De gaping had een breedte van niet minder dan 3ooo voet. Omtrent het lot van de zeven waggons, die den spoortrein gevormd hadden kon thans geen twijfel meer bestaan: zij lagen in het diepe water bedolven Geen der passagiers (wier aantal door den spoorweg directeur eerst op 3oo werd geschat) had het leven er afgebracht. Al wat men op kon visschen waren eenige zakken met brieven en een menigte drijvende kleedingstukken. liet water is op de plek ruim 4° voet diep, en de hoogte van de brug 'boven de rivier bedroeg in het midden i3o voet. Als oorzaak van het gebeurde neemt men aan, dat de trein midden op de brug door een geweldigen zijdelingschen windstoot uit de rails werd geworpen, en dat onder dien schok, gepaard aan de gewone trilling en de buitengewone druk van de wind, liet ijzeren gevaarte bezweken is. Wie weet in hoever ook de strenge vorst had hijgedragen om het metaal broos temaken? Personen, die den trein over de brug zagen gaan, hoorden eensklaps te midden van het stoomgehuil een donderend geraas, tevens zagen zij een vlam opschieten eit een regen van vonken. Daarna was alles duister. De brug over de Tay stond hekend als een triomfstuk van spoorwegbouwkunst; en voor ons Nederlanders had zij dit belangrijks, dat een Nederlandsch ingenieur, de lieer Grothe, haren houw (door Thomas Houcliontworpen) ondernam en voltooide. Zij is de langste spoorwegbrug over stroomend water metende van oever tot oever 10,612 voet. Deze lengte was verdeeld over 85 spanningen, waarvan de langste 245 voet mat. Zij was opmerkelijk rank en licht van bouw (al te licht, zou men thans meenen.) zoodat zij in de verte haast niet meer dan een kabel geleek van oever tot oever gespannen. Hare kosten he liepen f 830.000. Bij den goudsmid V. d. B. aan de Lagezijde te Alphen a B. vervoegde zich Zondag namiddag een knap gekleede jongen, die zilveren horloge kettingen verlangde te zien. Een der uil de kas gehaalde kettingen scheen hein bijzonder te IL „"Wonderlijk volk!* zeide de Venetiaan, voor wien goene andere wereld bestond, dan de zijne. Uw gehoolo r.ielestrijd zou verdwenen zijn, indien gij als Venetiaan waart geboren!* In zichtbare spanning verwachtte Mauro Bembo het antwoord. Meester Jacopo hief afwijzend de hand op en zeide koel: „Ik dank u, Mauro Bembo. Voor eene republiek als deze, zon ik geen burger, voor uwen Raad van Tien geen onderdaan zijn Ontsteld luisterde Don Alvarez; met een bliksem straal uit zijne vurige oogen zag Mauro Bembo den vreemdeling aan. „Gij houdt niet van onze staatsinstellingen zeide hij glurende. .Houdt gij er van? Ik geloof dat niemand er van hondt. Wij, Duitschers, zijn onderdanig aan dengene, die ons weet te leiden. Eene heerschappij, die alleen rast op vrees en geheimzinnigheid, zou ons op den duur niet bevallen De Spanjaard verbleekte, terwijl hij luisterde, bij had voorzichtig naar alle zijden rondgezien en fluis terde toen: „De wijzen van Salsmanca leeren, dat men in een vreemd land nooit over de regeering van dat land spreekt.* Maar Mauro Bembo viel hem in de rede cn zeide: „Laat den meester praten, Don Alvarez! Er bevindt zich geen verrader in de nabijheid En niets toeh is leerzamer dan geleerde vreemdelingen te hooren spreken over onzen staat. Gij bukt u niet gaarne vror het spooksel der blecke vrees: noemt gij het niV zoo, meester Jacopo? Fn toch zijt gij in Yenetie? En toch versmacht gij van verlangen raar de keningin der zee. wanneer gij in uwe kende vaderstad zijt? Dat is zeer bedenke1' k, meester want de grectste bevallen, althans hij wilde dien zijn vader wel eens laten zien, die, zooals hij zeide, buiten naet iemand «stond te praten." Dij riep een paar malen met hel hoofd door de deur aan „vader! Maar «rader" «cheen wat langzaam te zijn, want de jongen, die ontniddels den ketting nog eens hekeek, tiep weer door de geopende denr aan «vader» en zette het opeen loopen. zonder eerst den ketting neder te leggen.'V.d. B.die natuurlijk onmiddellijk buiten kwam zag, daar het zachtjes aan ging schemeren echter «vader zoon noch ketting meer. Een landbouwer in de nabijheid van 5 enloo heeft liet biljet voor de volkstelling ingevuld, in de kolom geslacht «een varken". Gedurende de eerste week van dit jaar is aan liet postkantoor te Essen en pakje aangeboden met bestemming naar Pudberg. Daar bet adres echter niet was uit te vinden, werd bet gere tourneerd, om liet den afzender terug te geven, doch ook deze was onbekend. Nu werd het geopend en het bevatte niets minder dun liet lijkje van een pas geboren kind, hetwelk verinoord scheen te zijn. De politie doel ijverig onderzoek oin den afzender op te sporen, die tot nog toe oubek end is. In de Katholieke St. Peterskerk, te London. heeft Zaterdag zekere Schosw op den priester, die daar de mis bediende, vijf schoten gelost zonder hem echter te rakeo. Dij werd terstond in hechtenis genomen en heeft reeds bekend, dat hij van plan was den geestelijke te dooden. Aan de postkantoren te Berlijn zijn op Oude en Nieuwjaarsdag I.050.000 stadsbrieven (uit Berlijn) in gekomen, dat is 102.000 meer dan in bet vorige jaar. In eene woning in de Betlianiestraat werden van morgen aan een vierjarig meisje, door het toeslaan van een deur, twee vingertjes van de linkerband afgekneld. Op den 18 Januari e. k, hoopt de Deer J. E. C Meijer, te Bladel, hij Eindhoven, den dag te berdeuken, waarop bij vóór zestig jaar zijn betrekking van notaris aanvaardde. Dij is thans de oudste der notarissen in geheel Neder land, maar zijn hooge leeftijd van 88 jaren belet niet, dat hij tot op heden zijn drukke praktijk nog met evenveel ijver en energie' waarneemt, als toen hij haar begon. In de eerste dertig jaren van genoemd tijdperk was bij tijdelijk burgemeester en notaris, en doorleefde gedurende de Belgische revolutie velemoeilijkeoogenblikken. Vandaar de gehechtheid van den notaris aan de gemeente en wedeikeering van de gemeente aan haar notaris. Det dijkbestuur van den Anna Paulowna Polder beeft voor -.verkveischaffiug aan bijna 100 arbeiders gezorgd, door bet doen afgraven van ten gedeelte der dijken. Te Blomberg is dezer dagen een schoen maker overleden, die 112 jaren oud was. - Te Eiankfort nam onlangs een dame, die pas twee jaren gehuwd was, haar 25e keuken meid in dienst. Daar echtgenoot, een grappen maker, wilde dat jubilé niet onopgemerkt laten voorbijgaan, en had, tot grooteu schrik van zijn vrouw, eenige vrienden uitgenoodigd oin dit huiselijke feest mede te vieren. toovorkraebt vau Vonetio is in zijne vrouwen gelogen Jacopo was blijven staan en ernstiger dan do spotternij verdiende, antwoordde hij: „Ik zeg u immers, ik heb vrouw en kind.' „Die* gij zoo ver mogelijk uit den weg gaat.* Jacopo was op het punt op te stuiven, maar hij bedwong zich en de schouders optrekkende, zeide hij: „Zoo ge niets anders hebt in te brengen, bedenk dan, dat uwe vrouwen voor vreemdelingen eer terug stootend dan voorkomend zijn. „Ook Savina Posaro?" vroeg Mauro Bembo, met een zonderlingen nadruk en de oogen scberp op den vreemdeling richtende. „Zij acht, eren als haar vader, kunstenaars en geleerden hoog! Nu? Verstaat gij mij niet Gij doet alsof ik van eene koningiu ïu de maan sprak!* Werkelijk had meester Jacopo bleek en met open mond den Venetiaan aangehoord. Ernstig, bijna drei gend, antwoordde hij: „Ik begrijp u en begrijp u niet!* „Niet?* glimlachte Mauro. „Was het Savina Pe- saro niet, die u heeft laten roepen, om haar nieuw paleis te bouwen, nadat zij nwe Florentijnsche ge bouwen had gezieu en bewonderd? Van bewondering tot liefde is echter maar ééne schrede leeren dat ook de wijzen van Salamanca niet, Don Alvarez?* „Zwijg, mijne gebiedster is te verheven voor uwe scherpe tong,* donderde de meester. „Zij is te verheven, gij zegt het begon Mauro weder, zonder zich te laten bang maken, met zwaar moedige kalmte en als tot 2ich zeiven; Ik beminde haat immers ook Wie deed het niet? Haar te be minnen is immers tegenwoordig de mode onder de Venetiaansche jongelieden, zoo als vroeger de punt schoenen en de hooge boed. Ik begrijp, dat gij, in uwe verhouding tot Savira, de algemeene dracht van het hart navo el jammer dat zij u zoo weinig kleedt Zonder er op te letten dat de Venetiaan hem eene bekenten s toeschoof, dio bij tot dusver niet had uit- De burgemeester der DinUche stad Buren heeft aan alle perjonen beneden de 16 jaren verboden: op straat of in openbare lokalen en tuinen tabak te rooken. Op liet overtreden van dat verbod staat een geldboete van 1 tot 9 mark, of, in geval van onvermogen, gevangenisstraf. Alkmaar 10 Jen. Aangevoerd Paarden a 4 Koeien f 70 a 120, 9 nucht Kalveren f 12 a 32 306 Schapen f 12 a 28, Lammeren a 40 vctle Varkens f 12 a 18 28 Biggen f 8.a 11 Bokken en Geiten f5 a 8Bokjes ets. Boter per kop 0.83 a 0.90 ets. Purmerende 13 Jan. Kaas: aangevoerd 108 stapels kleine f 36.25 stapels middelbare f a Boter f 1.40 a 1.50 per kg. Eijeren Kip- f 6. a 6.50; Eenden f per 100 st. 98 Runderen, stug hoog. 23 paarden; 66 vette Kalveren f .60 a 0.80 per Kilo vlug; 21 nuchtere dito f 10 a 24 per stuk, stug; 58 vetto Varkeus 34 a 48 ct per pond, vlug: 10 magere f 10 a f 18, 94 Biggon f 4 a f 8, 1447 Schapen en lammeren, stug laag. HOORN, 10 Jan. 21 hectol. Tarwe f 11.hl. Roggo f 29 hl. Gerst f 6.50; 44 hl. Haver f 5.75; Mosterdzaad f 22.Karweizaad f 16.75; 63 hl. Booncn: bruine f 16 witte f Paarden f 7.50; hl., Erwten: valofhl. groene f hl graauwe f hl. witto f alles por hoctl. 1064 KG. Kophoter f 1.30 a 1.45 per K.G 1200 Kip Eijeren f 5.50 a 6.50; Eend-Eijeren f 0.a 0.beiden per 100 stuks 20 Paarden f 40 a 200; Koeijon f a 20 Kalveren f 11 a 20; 300 Schapen f 20 a 30; Lammeren 1 a 50 Varkens f 10 a 15; 4 Zeugen f 20 a 35; 200 Biggen f 4.a 7. Burgerlijke Sfand der gemeente Schagen Ingeschreven van 9 tot en met 12 Januarij 1880- Geboren: Dieuweitje dochter van Dirk Jon- gebloed en Antje Dekker. Antje, dochter van Pieter tan Bodegraven en Maria Catharina Prins. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: CorneÜs Dekker, jm. 22 jr, te Schagen en Maria Waag, jd, 20 jr te Daringcarspel. OverledenGeene. No. 2372 f 2000; No. i8o5 f i5oo;No. 5697 f 1000; Nos: 257, 5573, 9095 1 4oo; No. 333o f 200; Nos. 8243, 9562, 17110, 19791 f 100. No. 10937 f20.000. Nos. 3314, 8966' ieder f 1000. No. 483o f 400. Nos. 8325, io354, ieder f 200. Nos. 344, 5882, i382t, ieder f 100. Deden overleed, onze hartelijk geliefde moeder MAARTJE BOR$Tweduwe Klaas Kant, in den gezegenden ouderdom van 71 jaar en 9 maanden. Namens broeders en zusters M. KANT. Schagen i3 Januarij 1880. gesproken, zeide Jacopo kalmer, maar streng en ernstig „Gij weet slechts te spotten met heiligo gevoelens! Wanneer het waar is. wat gij zegt, dan spijt het mij om die zuivere goddelijke vonk, die in uwe verbleekte ziel verdwaald is en er zulk een schol licht op werpt. Wanneer gij zóó het beste eert, dat in u strekt, dan kunt gij niet verlangen, dat tuen achting voor u hebbe „Lompe Duitscher!* bromde Mauro Bembo en zijne hand taste naar den langen dolk, dien de Venetiaan van dien tijd, in plaats van den ougemakkelijken degen droeg. Jacopo verroerde zich niet. Hij kende zijn man. „Norm mij lomp, maar laat mijn land in eere." Reeds had Bembo's hand den dolk weder losgelaten toen Don Alvarez, die eerst op zijde was gesprongen, aich tusschen de twistenden indrong rede, heerenReeds de wijzea van Salamanca leeren het, dat men zulke dingen niet zoo met ronde woorden moet zeggen, maar die zeer voorzichtig omschrijft. Ook dit nog zeggen de wijzen van Sala manca: AAanneer er twist .is over eene vrouw, dan scheidt de twistenden en laat hen drie dagen niet bijeenkomen en wanneer zij elkander weder ontmoeten lachen zij om hunnen twist.* Dat „kan misschien waar zijn van die vrouwen, die u hare gunstbewijzen schenken, caballeio!* ant woordde Jacopo. „Maar Sabina Pesaro is meer dan eene vrouw en wee hem, die haren naam niet met eerbied noemt." „Fax cobiscumklonk het uit de kerk, in plechtig koraal. „Et cum spiritu tuo!* antwoordden de koren van het orgel. De schel van den misdienaar luidde en Don Alvarez knielde r.eder, terwijl Mauro eeo kruis sloeg. De kerkgangers begonnen zich te verwijderen. Jacopo ging naast het marmeren bekken met wijwater stasn. En zi) gingen hen allen voorbij, de adelijkc dames

Schager Courant | 1880 | | pagina 2