DE KIL'DIiR VAN VENKTIö. Gemengde berichten. vier missives van HH. Gedep. Staten dezer pro- v iucic, waarbij goedkeurd werden teruggezonden, i de suppletoire kohieren betrekkelijk den boofdelijken omslag en de belasting op de honden; a. de gemeente begrooting, dienst 1880; 3. het Tlaadshesluit tot kwijling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1879, tot een bedrag ad f 326,73: en 4- het besluit tot aankoop van bouwterrein ter vergrooting der gemeenteschool. Daarna werd gelezen eene missive van de afd Beemster dei Holl. Maatschappij van Land- bon w waarbij deze onder kennisgeving dat door haar gelijke nitnoodiging was gerigt aan de gemeentebesturen te Pnrmerende, Hoorn en Alkmaar, verzoekt, zoodanige maatregelen in overleg met genoemde gemeentebesturen te willen be ramen, ter verscherping van het toezigt in zake besmetting, voorde wekelijksche veemarkten, als bevorderlijk' kunnen worden geacht ter verkrijging der wederopenstelling van Engeland's havens voor den vrijen invoer van llollandsch vee, naar aanleiding van .welk schrijven door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat, volgens het ingewonnen advies van den heer districts veearts te Alkmaar, het toezigt op de markt hier voldoende kon worden geacht; wordende wijders besloten te antwoorden, dat het gemeentebestuur niet zal verzuimen datgene te bevorderen, wat in het belang van de gezondheid des veestapels zal blijken noodig te zijn. Volgens werd medegedeeld, dat bij de op 29 Dcc. II. gehouden verificatie Van de kas en hoeken des gemeenteontvangers, een en ander in orde is bevonden en op dat tijdstip in kas aanwezig was een bedrag van f 10617.30. In behandeling kwamen de volgende adressen; 1. Van den aannemer der gemeente straatwerken T Ootes te Wognum, waarbij deze, naar aan leiding van een door hem deswege tegen de gemeente aangevangen proces, -eene minnelijke beëindiging verzoekt; omtrent welk adres,^vóór het wordt behandeld, zal worden gehojrd de iaadsman der gemeente in dezeu, mr. A. P. de Lange te Alkmaar. 2. Van de firma Enter Comp. alhier, hou dende liet verzoek 0111 voor hun weekblad de kennisgevingen, enz. der gemeente te mogen ontvangen; omtrent welk verzoek, wegens on duidelijkheid van den inhoud, nadere inlichtingen zullen worden gevraagd. 3. Van den postbode en brievengaarder J. Visser, te Barsingerliorn, waarbij deze ver- gunnig vraagt, in het belang van de door hem te verrigten dienst, een gedeelte van den weg de Snevert in deze gemeente te mogen berijden inet zijn hondenwagen, zittende in dat voertuig: aan welk verzoek, wegens de op dit punt hier vigerende politie verordening, geen gevolg kan worden gegeven Daarna luidden plaats de volgende benoemingen A. Van een keurmeester voor het hier ter markt komende wol vee, waartoe werd herbenoemd de lieer C, J^aven, veearts alhier. 11. Van een lid der commissie voor het 1 letbosch, waartoe werd herkozen het altredend lid, de heer Jb. Stammes. Alsnu brengt de Voorzitter ter tafel het plan en de teekening voor de vergrooting der ge meenteschool, welke teekening, na eene uitvoerige toelichting door den Voorzitter en na het bespre ken van eenige detail-., werd goedgekeurd, gelijk die door den gemeente opzigter, den heer C. N. Vlaming, is ontworpen; terwijl naar aanleiding van een, door dezen deswege ingediend adres, HL ,Het is een eerlijke kunstenaarsvuist en niet in melk en zemelen blank gebaad, maar goed genoeg om een zwaard te hanteeren trek uw degen!" Trots richtte Valerio zich op en met het gobaar van een vorst hief hij de haud op „Ga en koel het heete bloed in de frische morgen lucht der piazetta! Ik zal nooit in dit heilig paleis van orde en gerechtigheid den degen trekken, zelfs al gold het mijn leven! Wanneer de macht van den staat, dien ik dien, mij hier niet beschermen kan, dan heeft mijn leven geene waarde meer voor mij. Ik beb ernstiger plichten, vriend, en ben uws gelijke niet ga!"4 „Ellendige pochhans!" riep Jaeopo „trek, of bij Savina ik stoot u. neder!" Met de armen over elkander gekruist, bleek maar kalm den stoot afwachtend, bleef Valerio staan. De Duitscher hief het breede zwaard niet op. Zijn kuu- stenaarsoog hechtte zich bewonderend op dat edel, fier gelaat, met dat gewelfde voorhoofd, dien scherp gebogen, kleinen neus en een mond, als Cupido's boog gevormd. De evenredigheid in die prachtige gestalte, de onachtzame, edele houding overwonnen den kunstenaar geheel. „Wat is hij schoon!" mompelde hij onwillekeurig. Op dit oogenblik snelden Bombo en de Spanjaard, met den procurator, die het bevel over de wacht voerde en eene menigte soldaten toe. Men vermoordt den neef van onzen Doge, den gezant Venierriep Mauro Bembo en ging voor Valerio staan als om dezen te beschermen, ofschoon het zwaard van Jacopo onbewegelijk rustte tegen het marmeren voetstuk van den zeegod. Don Alvarez hie'd echter een ontbloot zwaard in eene menscbelijke haud ook al was die niet opgeheven, voor een ge vaarlijk sling en herhaalde slechts uit de verte; op voorstel van den heer de Pater werd besloten; voor het maken van teekening, bestek en be grooting en het te houden opzigt, eene belooning toe te kennen van f 3oo. De voorloopige raming der kosten bleek te zijn f 13391, buiten den aankoop van grond. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat de evengenoemde kosten eene geldleening nood zakelijk zullen maken, en stelt hij voor te dier zake in correspondentie te treden met de Maat schappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam; welk voorstel met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Daarna werd de zitting gesloten. Tegen Donderdag den 29 dezer des na middags ten half één ure, zijn de leden der centrale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, geconvoceerd tot bijwoning eener ver gadering te Schagen, in een jder lokalen van den heer A. Knikker. Het onderwerp ^Bespreking van de afschaf fing der regten op den verkoop en de verpandinq van vaste goederen''' zal door den Heer Th J. Waller worden ingeleid. Er schijnt grond te bestaan om te verwachten dat de beide afgevaardigden van het district de Ileeren De Bruijn Kops en van der Kaaij, deze bijeenkomst met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. Ook niet leden kunnen worden geïntroduceerd. Wij verwachten een talrijk publiek, om de belangrijkheid van het onderwerp. ff oensdag den i4 dezer had te Schagen in de Sociëteit Céres, eene bijeenkomst plaats van aandeelhouders. In die vergadering werd in hoofdzaak be sloten1, het établissement door aanbouw van een koepel waarin toonecl-voorstelling, zullen kunnen worden gegeven, te vergroolen. Den ie Maart aanslaande zal het op meitu; worden verpachtwij vernemen dat er nu reeds 18 gegadigden voor zijn. ffij vernemen dat de hulppostkantoren binnen kort zullen worden voortien van een rond stempel datum en uur der verzending en aankomst aanwijzende; zooals tot nog toe alleen op de postkantoren in gebruik waren. Men schrijft ons uit Den Ham van i3 Januari Gisteren avond kwam zekere Brink, werkman op de I11 iketfabriek te Vroomshoop, gem. Deu Ham', met een som vau f 600 van Almelo, met bestemming naar Vroomshoop. Dicht bij V'riezeveen, op de hoogte van den molen aan het Alrnelosche kanaal, Werd hij door een met een stok gewapenden persoon aangerand, die hem het geld wilde ontnemen. Brink, die ook met een stok gewapend was, dien hij als oudmilitair goed wist te gebruiken, bad het geluk den stok van zijn aanvaller stuk te staan en hem met een slag tegen de Wenen op den grond te doen tuimelen. De aanrander stond echter spoedig op, trok een mes en wilde inet dit wapen Brink te lijf. Deze trok daarop ook zijn mes en bracht den aanvaller eene wonde in de borst toe, waarvan het gevolg was dat hij dood neder- storte. Brink, ofschoon ongedeerd, was in zoo- danigen gemoedstoestand, dat hij per wagen naar huis moest vervoerd worden. Het onderzoek „Men vermoordt den gezant!" De kleine dikke procurator, die zich zorgvuldig achter zijno soldaten verborg riep met schorre stem „Een blank zwaard in het paleis van den Doge is een staatsmisdaad, die alleen met den dood of met verbanning kan worden gezoend!" Nog altijd zag Jacopo, zonder voor iets anders oogen te hebben, op den schoonen man, dien hij daar even nog op leven en dood had willen bestrijden. Toen begreep Valerio dat het tijd was om te spre ken. „Gij vergist u, edele heerenbegon hij glimlachend „Deze man is een meester in de kunst van het zwaard on hij toonde mij een zeldzamen houw van geheel bijzondere kracht. Hebben wij in het vuur onzer rede eene plaats gekozen, dio zoo weinig past voor dergelijke dingen, vergeeft ons 'de steornis Bembo stond getroffen. Verschrikt en ontroerd zag Jacopo op zijn redder en Don Alvarez dacht onge twijfeld na, wat de wijzen van Salamanca er wel van zonden zestien. De procurator scheen slechts ten halve tevreden gesteld „Scherts of ernst, er is een blank zwaard in den hof van den Dogo en dat is eene staatsmisdaad!" „Neem mij dan gevangen, Bertuecio Barbarello!" zeide Valerio, de trap afgaande, want ik heb dien man gelast het zwaard te trekken. Geef mij alleen zoo veel tijd dat ik aan den Raad mijne zending mededeel en het grijze hoofd van mijnen oom zie.' Bertuecio Barbarello verschrikte voor de verant woordelijkheid die hij op zich nemen zou en sidderde tevens voor het spooksel van het geheime gerecht, dat boven aller leven zweefde en ook boven het zyue wanneer bij zijn plicht niet streng vervulde. En wat de Raad van Tien, in dit bijzonder geval, voor den plicht van den procurator bonden zon wie vermocht dat te zeggen? Hier stond de neef van den Doge, een gezant en grcotwaardigheidsbekleeder der repu bliek, die zich zelf aanklaagde, dat op zijn bevel het der justitie zal nog wel nadere bijzonderheden aan het licht brengen. Nader meldt men ons uit Den Ham: De held Brink schijnt zijn aanvaller zoodanig verslagen te hebben, dat er van den verslagene niets meer te vinden is. Ten minste, de alhier gestationneerde rijksveldwachter, die onraiddelijk een onderzoek in loco heeft gedaan, vond er noch lijk, noch mes of stok, die Brink er had achtergelaten. Ook waren er op het terrein geen sporen eener worsteling zichtbaar. Men kan zich hier de zaak moeilijk verklaren daar Brink de 600 gulden goed en wel aan zijn patroon heeft overgebracht, en er dus bij hem geen reden bestond out een aanranding voor te wenden. Te Haarlem is tot proef op de groote Markt geplaatst een gaslantaarn met eene licht sterkte van 100 kaarsen uit de fabriek van YVilIiam Sugg, te London. De lantaarn, welke eergisteren avond voor 't eerst ontstoken, gaf een bjjzonder helder licht, gelijkstaande ongeveer met dat van zes gewone lantaarns. De proef kan alzoo als welgeslaagd worden beschouwd. In de vorige week ontdekten 2 dijkwachters te Vreeswijk iets dat bijna aan het ongeloof lijke grensde, namelijk een man staande op een ijs schots, met een vlaggetje in de hand. gekleed met regenjas en kastoren hoed Men kon hem niet reddennen bekwam op geroep geen antwoord^ Eindelijk dreef hij naar de Bosschewaard, doch men moest geduldig wachten, want of men al riep, de man scheen doof. Nu dacht men den man te kunnen redden Hij naderde zoover, dat men de ijsschots naar zich toe kon halen, wilde hem er afhelpen, en zag toen een aangekleede pop. Boven aan het vlaggetje was als adres geplaatst: Aan den heer Pincooffs. «Met vriendelijk verzoek dat UE. hem niet zal vasthouden, ter bevordering van de reis." O p het vlaggetje stond met geschilderde letters: Pincoffs" Culenborg. Na hier eeige tijd vertoefd te hebben en door vele ingezetenen te zijn bezocht, heeft men hem de reis laten vervolgen, met verzoek hem niet op te houden, op dat hij spoedig Rotterdam moge bereiken. Deze aardigheid der Kuilenburgars heeft veler lachlust opgewekt. Op een séance van een der eerste spiritische genootschappen te London hebben onlangs eeu paar der toeschouwers een »geest" vastgehouden, die bij nader onderzoek niemand anders bleek te zijn dan het medium. Deze vrouw werd ten aanschouwe van hetpubliek gebonden, nam achter een gordiju plaats en daarna kwamen in schemer donker de geestverschijningen. De genoemde toe schouwers hadden hij een vorige séance achter docht gekregen, omdat zij eenige overeenkomst tusschen de stem van den geest en die van het medium opmerkten en ook meenden te hooren iemand zich achter het gordijn ontkleede. Zoodra dus de geest weer verscheen, greep de een hem vast, terwijl de andere het gordijn wegrukte waarachter het medium moest zitten. Daar was niets te zien dan een ledige stoel en het touw waarmee de dame vastgebonden was geweest. Al de aanwezige herkenden in den »geest« het zoogenaamde medium en dankten de beide man nen, die het bedrog ontmaskerd hadden, terwijl de •geest» en haar handlangers beschaamdj afdropen. De gebouwen der gasfabriek te Gothenburg zijn door een ontploffing gedeeltelijk vernield. zwaard getrokken was en aan den andereu kant lag de wet die zonder aanzien des persoona oordeelt. Vertwijfeld staarde Barbarello op het nog altijd ontbloote zwaard van den Duitschen meester en zucbtte: „Dat is zonder twijfol een blank zwaard in den hof van den Doge en de voror3ening zegt van zulk een zwaard, een zwaaid, zoo groot als ik er nog nooit een zag, zoo groot, dat het bijna geen zwaard meer is het is bijna zoo lang als een speer In Barbarello's kleine zwarte oogen blonk een straal van vreugde: „Ik heb het; het is geen zwaard het is eene speer." En dreigend keerde hij zich om tot do soldaten en riep hun toe: „Is dat niet eene speer?" „Ja, ja, het is eene speer!" haastten zij zich nit te roepen. „Het is een spoot en gten zwaard," be sliste de procurator en mut hoog opgerichtcn hoofde, uitgestrekten arm en neer gestoken wijsvinger stond hij triomferend wegens zijne wijsheid. „Het is eene speer geen zwaard; en van eene speer zegt de verordening niets." Toen groette hij deftig, zich tot op den grond buigende en maakte zich zoo spoedig als hy kon, uit de voeten. Do soldaten volgden hem. Don Alvarez zag den procurator vol bewondering na en zeide toen lot Mauro Bembo „Een groot wijze! Waardig om aan de zijde van de professoren van Salamanca te zitten." Bewogen en somber bleef Jacopo staan. Toen zijn lang zwaard met kracht in de scheede werpend, viel hij nit „Waarom loogt gij? Waarom vernietigt gij mij door uwe grootmoedigheid „Ik red mijn lijf en leven niet door mij achter do wet te verschuilen, wanneer iemand meent, dat hij reden tot haat tegen mij heeft," antwoordde Venier. „Op eene andere plaats derhalve en op andere wijze kunt gij over mij beschikken. Het is wel is waar dwaasheid om zijn leven want men heeft er slechts 'éa altijd op do punt van een degen voor zich

Schager Courant | 1880 | | pagina 2