Gemengde berichten. UlfBIDDER VAN"VÈNETÏë. Mandelen Ik kon natuurlijk niet Yerwacliten een kunst werk van den eersten rang te zien opvoeren en vooral niet in deze dilettanten, geoefende kun stenaars te zren optreden. Toch vervulde ook hier, al was het dan wat minder schoon en wat minder treffend het tooneel zijn groote roeping van leeraar, die zoo alssommigen willen hereikt wordt in de kunstvoorstellingen elders. Wat het onderwerp was van het opgevoerde stuk is mij ontschoten, maar natuurlijk zag men ook hier, toen het scherm werd opgehaald de ondeugd, wellicht voor eene poos zegevierend, spoedig outmaskeid, eindelijk gestraft. Ook hier werd op eene kleine ruimte eene reeks van ervaringen, niet afgebeeld, maar naar het leven voorgesteld en mochten enkele blijken geven, dat zij noch voor moordenaars, of falsarissen, noch voor een armen maar trotschen graaf in de wieg waren gelegd; het ontbrak ook niet aan goed gesproken woorden en aan juist teruggegeven schoone momenten. Niet overdreven was dan ook naar mij voorkwam de warme dank, die door eeu der toeschouwers naar aloud gebruik als tolk der vergadering gebracht werd, zoo wel, zoo als hij zich uitdrukte, aan den wakkeren directeur als aan de leden die gespeeld hadden en hun die niet gespeeld hadden. Ik Len er zeker van dat de kunst wel eens een weinig mishandeld wordt op de planken.van «Ons Genoegen», maar zou dit ook wel niet eens het geval »ijn onder de schitterende voorstellingen van het Tliéatre Frao- 9ais?Er wordt ongetwijfeld beter komedie gespeeld in het leven dan op het tooneel, maar het laatste ziet men toch alleen voor zijn genoegen. Althans ik was voldaan, zeer voldaan. Zelfs was er onder de acteurs een, die door zijn buitengewoon goed spel mijne bizondere aandacht had getrokken» en dien ik, ijdel voorwerp, dat ik ben geroepen achtte om mijne ingenomenheid te kennen te geven, met de wijze, waarop hij zich van zijne taak had "gekweten. Ik vermoedde toen niet, dat ik door deze aanmatiging mij in betrekking had gesteld tot een der acteurs uit het treurspel dat voor mij is vastgeknoopt aan de reeks van voorstellingen dien winter door mij bijgewoond en dat zich ook voor uwe blikken ontvouwen zul. Wordt vervolgd. Naar men verzekert zal binnenkort door den'heer Pouwes Dekker (Multatuli) een voor dracht worden gebonden in het lokaal van don heer A. Knikker te Scha,«en. Volgens onze meening kun een talrijk publiek worden ver wacht VL Bar'arello bad de zaak terstond aan den Raad medegrdceld. Maar hij kreeg ten antwoord, dat, bij bet dwaze praten vqn het volk, 't ecdrag van Mar- geritha Celsi eerder bevordelijk dan nadc-clig was voor de belangen van den staat, want daaruit koo wen zien, dat de staat er geen belang lij kon hebben den geneesheer van den doge voor 't mislukken zijner kunst bijzonder te belconen. Die aanteekeniug welke Bertr-ccio in de boeken van den dokter gevon den had. werd voor het ijlen van eenen stervende verklaard. De Paad nam die in beslag ten ondersoek dewijl let belang van den staat zulks eissbte. Hij gaf tegelijk den nieuwen pioeurator streng bevel, zich verder niet om de zaak te bekommeren. Bleek van schrik had Barbarello geluisterd, maar daarom de verdwenen 20000 lire van dokter Celsi niet ver geten. Zij stoorden zijne spijsvertering en mengden zich in zijne dreorofcn. Voor de eerste maal veroor loofde hij zich over de bevelen van den Raad na te denken en kwam bij tot het besluit, dat dit Iood der zende aan den dokter «ithetaald, maar door Margeritha verborgen was, cm de verdenking vau den moord van haren echtgenoot af te wenden. Misschien liep er bij de weduwe, die altijd voor gierig gehouden was, ook eenige vrekkigheid tusscbeu. dacht Barbarello, die zelf gierig was. Hoe langer tijd er over verliep, des te zwakker werd zijne vrees en des te levendker de wei>6ch. de 20,000 lire te ontdekken en zich toe te eigenen. Want als Margeritha hem, den gevreeeden procurator, waagde aan te klagen, kon niemand aan hare woorden geloof slaan, nadat zij sedert lsng rich tot oen bedelares verklaard bad en aan de kerkdeuren cm voedsel voor haar liclaam smeekte Dit was de gedachte, die Bertuccïo Barbarello over alle Vicgren. door «I de ïauwe straatjes dnef die lusscben bet Maicosplein en Let tanaal St. Peter Zondag a5 Januari jl. waagden xich eenige schaatsenrijders op de haven te Kolhorn, de vreugde was echter van geen langen duur daar al zeer spoedig een jonkman door het zwakke ijs zakte. Met veel moeite werd het jonge mensch wederom gered, maar den overigen schaatsenrijders was ac lust tot rijden toch benomen, ieder spoedde zich om van 't ijs af te komen. Zondag 25 Januarij jl. moest er in de doopsgezinde kerk te\Wieringertuaard, bij stem ming worden uitgemaakt I. of men voortaan leden van andere kerk genootschappen, zonder toediening van den doop als leden der doopsgezinde gemeente zal aanne men, ja of neen a. Of tweede feestdagen langer kerkelijk zullen blijven gevierd, tevens moesten worden gekozen twee diakenen, in plaats der a/tredenden zijnde de heeren D. JKaan en J. Hoekstra benevens twee leden om de gemeente te verte genwoordigen, bij gewone jaarlijksche rekening en verantwoording van den kerkeraad. De gemeente verklaarde zich met bijna al- gemeene stemmen, voor het behoud der dooptoe- diening en met overgroote meerderheid voor het kerkelijk blijven vieren der tweede christelijke Jecstdagen, terwijl tot diakenen werden gekozen de heeren N. Loder en A. Blaaubocrtot vertegenwoordigers der gemeente, bij jaarlijksche rekening en verantwoording, de heeren L. Rog geveen en K Blaaubocr. Aangezien het meermalen gebeurt Hat ver zoeken van militairen rechtstreeks aan den Mi nister van Oorlog of aan andere Ministers worden toegezonden, is dezer dagen niet den meesten nadruk aan den troep' hekend gemaakt, dat alle verzoeken van militairen langs den militairen hiërarchische!) weg moeten worden ingediend. Tevens is hierbij in herinnering gebracht, «dat een militair zich alleen rechtstreeks tot Z* M. den Koning mag wenden, doch dat ook in bedoeld geval het indienen van zijn verzoek langs den militairen hiërarchisch en weg in zijn belang is en daarom aan bevel ;ng verdient.» Ter vervangig van den ri/tuigverhehting door olie of kaarsen, die altijd veel te wenschen moet overlaten, heeft de Hollandsche Spoor wegmaatschappij besloten om in 'al hare rij tuigen gasverlichting aan te brengen. Uit de Rijp meldt men ons: Als bewijs dat het land in deze streek niet zeer in prijs daalt, kan dienen, dat eenige per ceeltjes land. ter gezamelijko grootte van 2 I1A., 70 CA., (volgens 't kadaster) gelegen in den Eilandspolder, hij publieke veiling de som! van ruim f790 hebben opgericht, terwijl de kosten van het transporteeren nog daarbij komen. Een restaurateur te Dortmund had onlangs een brief ontvangen, waarin hij met den dood bedreigd werd, als hij niet binnen vier en twintig uren op een bepaalde plaats 2000 mark bezorgde. De man hield de zaak voor een grap, maar 's avonds, voor hij zich ter ruste begaf, doorzocht hij toch zijn huis en stond in een klein vertrekje plotseling voor eeu man met een zwart gemaakt gelaat. Hij verloor echter zijn tegenwoordigheid van geest niet. maar gaf den indringer zulk een schop, dat hij oinver viel, haalde uit de aangrenzende keuken een kolenschep, en gaf den kerel, die juist door het venster ontvluchtte, daarmee een de lagunen kruisen. Hoo langzaam Margeritha ook ging toeh had hij, daar hij 't loopen niet gewoon was, moeite om haar te volgen. Daar dook eene in lompen gehulde gestalte voor hen op, eene groenash- tige tint lag op het bleeke gelaat eu den witten baard, door de schemering van het daglicht, dal zich in do trage lagune spiegelde. De vooruitgestoken hoed en arm van den oaden man versperden bijna de brug waarbij hij stond. Eeno zeldzame vertooning, do bedelaar met uitgedoofde oogen, aalmoezen smekende van de bedelares. En Margeritha gaf en snelde haastig om den hook der straat, als vreesde zij dat debede laar het geschenk voor hare oogeu in de golven zou werpen. Maar hjj was bljnd en zng het niet eens, omdat Margeritha geen woord vau zegen bij hare gift had ge»oegd. Eindelijk maakte de r waai te van zijnen hoed hem opmerkzaam en met de acdere baod tastte hij er in. De hoed was ledig. Het was de procurator der Republiek, dio de gift zich haastig toegeëigend had om te zien, wat de bedelares aan den bedelaar Bcbouk. ,200 Lire aan goud!* bromde de proenrafor en hield zich waggelend aan de leuning der brugtrap, „het geschenk eener koningin in eene beurs van goudbrocaat Het was dezelfde som en dezelfde beurs, die Mar geritha zoo even Tan Savina ontvangen had. ,200 Lire!* Den procurator, van wien nog geen arme zich beroemen kon eene gazetta ontvangen te hebben, was de schrik over zulk eene verspilling tot in de knieën geslageD, zoodat hij, ziah zeiven niet meer meester, beurs en inhoud bij zich stak. „200 Lire!' zuchtte bij, bij de gedachte hoe weinig bg zulk een levenswandel, van de 20,000 lire zou over zij». Maar er kwam weer licht in zijne oogen. Wie 200 lire aan eenen arme op de straat schonk, bad er weer dan 20,000 in bezit! Wie kon weten hoeveel patriciërs Abire Celsi op bevel van den Raad had tmgebrtcht! Ecrtuecio telde op de vingers al de Hinken slag in het aangezicht. In het steegje naast zijn huis hoorde hij daarop verscheidene stemmen, ongetwijfeld de makkers van den in dringer, die buiten hadden staan wachten, maar vóór de komst der politie waren allen spoorloos verdwenen. Den volgenden dag ontving een lid van den gemeenteraad aldaar een dreigenden brief, waarin 5ooo mark werd geëisebt. Eenige aauzienlijke Zeeuwsche grondbe zitters hebben het voornemen opgevat een Maatschappij op te richten, om land en tuin bouwproducten van Zeeland aan de markt te I.ondon te brengen. De nabijheid van deze pro vincie tot Engeland, de rijkdom harer gewassen, de goede gelegenheid tot vervoer met de inail- booten maken het plan tot een veelbelovende onderneming. Zondag a. s. zal de Commissie, benoemd tot het ontwerpen van plannen voor een op te richten pensioenen weduwenfonds voor gemeente ambtenaren, hare eerste vergadering houden. Men meldt ons uit Utrecht: De heer C„ van Jutphaas, heden middag eene dame uit het Ziekenhuis alhier gehaald hebbende had bij het huiswaarts keeren het ongeluk, door het schrikken van zijn paard met het rijtuig le water te geraken, nabij de Jeremieburg. De koetsier brak heide beenen; de heer C, en de bij hein gezeten dame werden gered door een schippersknecht, die zich te water begaf. De echtelieden C., wonende te Parijs op den houlevard Diderot, zijn dood in hun bed gevondeD. Bij het geneeskundig onderzoek is gebleken dat zij door het inademen van kolendamp een einde aan hun leven gemaakt hadden, zonder dat er eenig vermoeden bestaat wat hen tot die treurige daad gedreven heeft. Wel is er een brief bij hen gevon den, maar deze bevat niets anders dan de meede- deeling dat zij aan den maire van het arrondissement Seine et Marne een voldoende som hadden doen toekomen voor de overbrenging en ter aardebestelling van hunne lijken binnen diens rechtsgebied. Te Hensbroek zijn vijf kinderen door het ijs gezakt waarvan 1 verdronken is. Benoemd tot pastoor te Wognum de heer W. Zeegers te Oude Schild op Texel. In 1879 werden te Gotha 15 lijken ver- brand: gemiddeld duurde elke operatie 2 uren. Gisteren avond zijn te Kampen, tijdeus de* voorstelling in het paardenspel van den Heer H. Blanus, de bankeu van den 2en en 3en rang, die allen goed bezet waren, plotseling ineengevallen, hetgeen een groote ontsteltenis onder de menigte tengevolge had. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij gelukkig niet plaats. Zaterdag nacht werd aan de politiewacht aan de Bovenbeek te Arnhem eene vrouw gebracht, die in bijna naakten toestand, liggende op een der trottoirs iu de Rijnstraat, werd gevonden. Bij onderzoek bleek het, dat deze persoon, die zich in de hoogste mate aan dronkenschap schuldig maakt, gedurende 6 dagen zonder voedsel en in ziekelijken toestand onder de pannen van een zolderkamertje had door gebracht. De medelijden de huisjesmelker, die zelf het vette der aarde gen et, vond het feit, dat die vrouw daar eene ligplaats zonder betaling v Venetiaansche edelen, die binnen don laatsten men- schenleeftijd gestorven waren en zag hunne gezichten blauw van vergift en Celsi's zakkon tot boveu toe vol van dukaten Maar welke reden kon Margeritha hebben om zulke groote sommen weg te schenken? Alle mogelijkheden die Barbarello's vruchtbare verbeeldingskracht doorijlde worden door zijne gierigheid weêr weggecijferd. Slechts zijn eigon laaghartigheid gaf hem een aan- knoopingspunt. Margeritha koestorde vrees voor gene zijde des grafs, voor de hel; niet de Raad, zij zelf had haren echtgenoot omgebracht, en deed nu boete. Barbarello, die reeds zoo ver gekomen was, dat hij 't vermogen der weduwe voor zijn eigen hield, werd in zijn geest toornig op den priester, die haar eene zoo onredelijke boete had opgelegd. Barbarello, anders zoo vroom, als de Raad en diens nu en dan veran derde verhouding tot den heiligen stoel veroorloofde, en stipt bij communie en biecht, besloot, de weduwe deze dwaasheid uit het hoofd te praten. Want hij zag nu in, dat hij den schat niet zonder hare hulp mach tig zou kunnen worden. Eu daar hij geen priester was en zij hem wellicht niet gelooven zou, wanneer hij haar de vergiffenis des hemels boloofde, moest hij haar met eenen anderen prijs lokken. Doch waarmede P Margeritha was den peinzenden sedert lang uit het gezigt verdwenen en hij zag over de leuning der brug gebogen, in de groen-grauwe golven neder. Daar bemerkte hij plotseling zijn eigen beeld diep onder in den zwijgenden vloed. En wat bij het bleeke gezicht van den bedelaar eene doodskleur gaf, het groene licht, stond bij zijne roede tronie goed. Hij had zich dikwijls genoeg geërgerd over zijne geheel plebejische gezondheid, daar beneden zag hij er uit als een fijne nobile, met smal bleek aangezicht Bertuccio kwam tot het besluit, dat een zoo natuurlijke spiegel, niet zoo ver mis kon zijn, dat zijne trekken in den grond toch voornaam en edel warenDe overgang tot verdere gedachten kwam vau zelf. Wat

Schager Courant | 1880 | | pagina 2