Gemengde berichten. DE~RIDDER VAN VENETIê. 302c Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van Woensdag 28 Januarij. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen M ark tberich ten I Aan den ingang bleef tij een oogenbhk staan, hare leden sidderden en zij baalde met moeite adem- Alois zag baai vol bezorgdheid aan. ij zullen op een anderen tijd binnengaan. Gij zijt ziek; zeide bij, maar zij schudde slechts met het hoofd en trad met hem de schemerachtige van wierook doortiokkene ruimte, binnen. De hiddenden die rondom knielden sloegen onwillekeurig een kruis, toen zij de bleeke vrouw naar het hoogaltani zagen wankelen, terwijl hare gloeiende oogen onafgewend op bet beeld der moeder Gods staarden, wat om dezen tijd van den dag eerst in de nabijheid duidelijk zichtbaar werd Eerst was slechts de omtrek der gestalte kenbaar, dan schitterden de gouden lokken en trad het witte gelaal te voorschijn en wanneer de biddenden de trappen van het altaar bereikt hadden, zagen de oogen der Hemelsche Koningin vol genade op hen neder. Op de Ffiesche klei zijn vele boeren nog roim van aardappelen voorzien. Uit Protsen komen er echter nog gedurig binnen. De Friesche aard appelen zullen dientengevolge goedkoop moeten worden afgeleverd. Vroegere jaren werd de aard appelen tot het vooraar door den boeren gehou den; hij kon ze dan duur verkoopen. De waarde der landerijen neemt in Friesland weer toe. Dit is een verblijdend verschijnsel. De goede boterprijzen zullen zeker weldadig werken. Naar wij vernemen is de proef, op de Staatsspoorwegen genomen met de verbanning van de rijtuigen volgens het stelsel van den Bel- gischen ingenieur Helleroclie, geheel mislukt, zoodat pene goede rijiuigverwarming nog steeds tot de onopgeloste vraagstukkeu blijft bchooren. Intusschen hoop men, dat het gas bestemd voor ae verlichting ook voor de verwarming goede diensten zal kunnen bewijzen. Reeds worden dienaangaande proeven in het buitenland genomen. Twee personen hebben gisteren den weg van Urk naar Kampen over de Zuiderzee de een op schaatsen de ander te voet achter eene slede afgelegd. Op hun terugreis hebben zij een voorraad levensmiddelen naar het eiland meegeno men. Te Cregeld is een roelkverkooptser, wegens het vervalschen van melk, tot drie weken gevangenis straf veroordeeld. Zij. was vroeger reeds vijf malen voor hetzelfde feit gestraft. Een logementhouder te Dü«seldorf had onlanpg naar de Dii«s. Z. verhaalt, het ongeluk een flesch «net anilina in plaats van wijn voor te zetten. Naalniiriijk was de inan er zeer verwonderd over en kon maar niet begrijpen hoe die kleurstof in zijn keiier was gekomen. Te Erli-ch moet de beheerder der gemeentekas een som van f250,000 hebben zoek gemaakt, wat de toch reeds arme gemeente in groote verlegen heid brengt. Te Tarnowitz is onlangs een jonge dame op straat door twee welgekleeden aangevallen, waarvan de een haar mond dicht hield, zoodat zij niet kon scheenwenen de ander haar vlechten afknipte. VII. „Hoe zal ik gelooven, wat gij mij zegt, Babarello? Eene bedelares, wier echtgenoot met de vurdeuking van vorstenmoord bezwaard, gestorven is, en gij de machtige procurtor der republiek. Gij, gij spoi met mijne ellende!* „Bij den heiligen Marcus!* riep Barbarello neder- kcieh.-nde en de uitgeteerde hand der bedelares aan zijne lippen brengende. Binnen weinigen weken zult gij mijne vrouw rijn, als gij wilt!, „Ik zou wel wiilen!" fluisterde Margeritha en met deamonisclie kracht rustte haar blik op den procurator, wien 't hoofd schier begon te draaien. „Doch ik w* et maar al te goed, dat ik voor ©enen man als gij, die onder de dochteis van alle arme nobili en van alle rijke burgers slechts te kiezen heeft, niet meer be- geerend-jwaard kan schijnen, met mijn door verdriet ontsierd gelaat en bevlekten naam „Toch zijt gij het.', riepBarbarello, die onder de gloei- jende blikkeu der bedelares niet meer wist, of bet de verborgen schatte waren, of hunne bewaakster, waarnaar hij zoo vurig vei langde. „Gij zijt voor mjj de begeerendswaanligste aller vrouwen. Wat zal ik met een eenvoudig burgermuisje, dat naar den winkel van haar vader riekt? Ook heb ik geen lust misschien vijf dochters van eenen armen edelman te onderhouden, waarvan ééne mijne vrouw is. En gij schaamt u mijner niet?" Barbar elo stak trotsch de borst vooruit en sprak: Mijn naam is goed genoeg om dien van uwen eer sten echtgenoot te bedekken.* Zooals blijkt nit een briefje, dat zij der dame in den zak hebben gestoken, is de daad uit wraakzucht gepleegd. Haar vader, een hoogephatst ambtenaar, heeft een belooning uitgeloofd aan hem, die de daders kan aanwijzen. Dezer dagen liep in de Noorweegsche haven Haugesond een Engelsche passagiersboot binneD, die geregeld van Dundee naar Newcastle vaart. De reden van dat uitstapje over de Noordzee was, dat de kapitein bij bet vertrek van de toot uit Leith in een toestand van dronkenschap verkeerde en koers zette nsar het noordoosten zoodat het schip weidra in volle zee was. Daar er slechts weinig kolen aan boord waren, moest men het schip door den wind laten drijven, die langzamerhand tot een storm aanwakkerde. De kapitijn dronk nog steeds voort, en verviel eindelijk tot een toestand van razernij. Toen de betnanniug weigerde laDger zijn bevelen op te volgen, nam hij woedend een pistool en dreigde ieder dood te schieten, die he.it ongehoorzaam wsa. Men slaagde er eindelijk inden kapitein in boeien te slaan, en de stuurman nam de leiding van het schip op zich. Men gebruikte een gedeelte der verschansing om onder de ketel te stoken, en zette koers naar Utsire, waar het schip een loods kreeg naar Haugesund. Er waren behalve de bemanning, verscheidene dames aan boord, die te Leith aan land hadden willen gaan, maar die, toen de dronken kapitein bevel gaf terstond van Leith te vertrekken, ge dwongen waren de reis mede te maken. De reederij, aan wie men het gebeurde geseind had, ontzette per telegraaf den gevaarlijken kapitein van zijn post, en den volgenden dag keerde de boot naar Engeland terug. Een te Ziirich uitkomend blad verhaalt, hoe lang de oevers van de Li inmat dagelijks het publiek behageudat er genoegen in schijnt te scheppen den meeuwen die daar rondvliegen voeder toe te werpen. De vogels zijn zoowelnig schuw, dat ze zich met de hand laten grijpen. Een hunner weldoeners voederde hen dezer da gen met afval van vleescb, toen plotseling een der begeerige gasten tegen zijn hoed vloog, tenge volge waarvan deze in het water stortte. Men wilde thans een boot uitzetten otn den hoed te redden maar het was niet noodig. Een der meeuwen had het ongeval bemerktze streek neer, haalde den hoed uit het water, vloog er met in spanning met alle krachten mede omhoog en liet Item op den vasten; grond vallen, zoodat de man hem weder kon oprap°n. Het blad doet in vollen ernst de vraag, of hier aan meeuwen dankbaarheid dan wel -aan toeval moet worden gedach t In de Schotsche stad Grangemouth zal na 5 Mei a. s. geen enkele herberg meer zijn, en volstrekt geen sterken drank verkocht worden. Onder de heerlijkheidsrechten van Grangemauth nl. is er een waarbij de verkoop van sterke dranken verboden wordt. Tot dnsverre is dat verbod een doode letter geweest, maar Lom Zetland, de landheer, heeft thans bepaald, dat het den 15en Mei in werking zal treden. Dat zal eerst eeu modelstad wezen! No. 6374 f 500. Nos. 6034, 13951 iedor f 200 Nos. 1212, 12380 ieder f 100. Margeritha zag hem als met bewondering aan. „Uw aard bevalt mij. Ik houdt van gloeiende harts tocht en verachting van 't oordeel des publieks. Toch verlang ik andere hewjjzen van uwe liefde, dan woorden. Gjj zijt de voogd der weezen. „In der daad „Ook die van Savina Pesaro Zeker, door den hoogen Raad, als met de omstan digheden van het buis Pesaro op 't nauwkeurigst vertrouwd, bijzonder verkozen en in behoorlijken vorm daartoe aangesteld .Dat is mij aangenaam, dan kunt gij mij eenen dien«t doen en toon en dat gij mij liefhebt.' „Gebied over mij!* zei Barbarello op vastberaden toon. Hij behoefde immers niet te houden wat hij beloofde, als 't gevaarlijk was. Margaritha boog zich naar hem to© en haar heetc adem streek langs zijn gezicht! „Gjj houdt niet van Savina?* zeide zij. .Ik haat haar,* zwoer Barbarello, die nu eerst deze ontdekking deed. Maar de haat was voor hem even licht als voor eene vsn gift op gezwollen pad. .Dat doet mij genoegen!, sprak Margeritha pein z,end Gij weet dat mijn levensgeluk door de Pesaro's verwoest is. En toch waagde deza Savina het heden mij aan te spreken, mij deelneming te huichelen! slechts om mij te besponen en zich in mijne sehando te verlustigen. Daarvoor moet zij boeten „Zjj zal daarvoor boeten!' besliste Barbarello, die des te stouter werd toen hij bemerkte, dat het or tuaar op aan kw am eene vrouw in 't verderf te storten die voor de helft reeds in zijne macht was. Hoor Margeritha! Ik heb reeds {sedert lang in last, bij- zondsr op SaTina te ietten en den Raad van tijd tot Uit Londen meldt men, dat Prof. Piaz Srr.yth, in verband met de zonnevlekken, voo Noord Europa een warmen zomer en een droog naj'aar voorspelt, die door een zeer zachten winter gevolgd zal worden. Als eene bijzonderheid wordt nit Stompwiik gemeld, dat, niettegenstaande de strenge koude van de vorige maand, in de S'ompwijksche Meer het gras even groen staat als in den zomer en door den landbouwer C. Ontshoorn aldaar voor een paar dagen gras is gemaaid, dat door de koeijen met graagte werd gegeten De heer J. Boes Gz hoofdonderwijzer te Pur- merond heeft een werktuigje uitgevonden, dat een zeer doelmatig hulpmiddel is bij het redden Tan drenkelingen. Het kan binnen zeer weinige seconden over den drenkeling worden heengeworpen om dezen te grijpen en naar den wal to trekkon. 't Geheel is zdó compact van vorm en zoo licht, dat het, zonder ecnigen overlast of zonder te kunnen worden gezien, onder de jas kan worden gedragen. Het bestuur der Maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam verklaart in een zeer vcroorend schrijven aan den ontwerpen, dat het boven «11e in Nederland bekonde ïmodellen van dien aard uitmunt. Ook de burgemeesters van Oosthuizen. Purmercnd, Ilpendam en Landsmeer, wien 't reddingsmiddel ter bezichtiging werd aangeboden, hebbon er de gun stigste verklaringen van afgolegd en voor ioder der beambten van politie in hunne gemeenten een oxem- plaar er van besteld. Ingeschreven van 27 tot en met 29 Jannarij 1880. GEBOREN: .Tacob, zoon van Gerrit do Vries en Sophia Meerlo. ONDERTROUWD: Geono. GETROUWD: Geono. OVERLEDEN: Geono. SCHAGEN, 29 Jan. aangevoerd vee ter markt waa heden als volgt: paarden f a venlens a ossen a stieren a gcldu koeijen magero a 12 vetto dito 220 a 280; 5 kalfkoeijen 200 a 260; vaars en a graskalverona 12 nuchtere kalveren-f 12^a 26 rammen a schapen magere a idem vette a 650 overhouders 14 a 24 lammeren a bokken en geiten a 12 varkens 15 a 19; idem vette a 7 biggen 8.a 11.konijnen a 20 kippen 0.60 a 1.50; 25 eenden 80 a 1 30; duiven a ganzen a zwanen; f a 200 kilo boter 1.33 a 1.40. 50 kilo kaas .35 a .45; 3000 stuks kipeijeren 3.a 4.00; eendeijeren AMSTERDAM, 30 Jan. Do prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Jammen f4a 4.30; Friesche Engelscho f 2 50 a 2.75; Pruisischo gele f 3.a 5.—dito witte f dito roode f 2.40 a 4.90; dito blauwe f a Saksische f 4.— a 4 25; Hamburgers f 7.a 7.25; Zeeuwsche Jammen f 5.a Groningers f a Bovenm. Roode f a Russische f a Stettiners blanke f a roode dito f a tijd verslag te doen. Wat zal ik melden? Dat zij opstand in den zin heeft? Dat zij u heden op het St. Marcusplein door tooverkunsteu kwaad heelt gedaan? Dat zij den tegenwoordige© Doge wilde laten ver. moorden door den dollen Duitscher, die haar bouw meester is en van daag reeds het zwaard heeft ge trokken op het Dogeplein? De Raad wantrouwt haar eu de aanklaaht is gemakkelijk!* Margaritha schudde het hoold „Ik wil haar niet alleen in het verderf storten, ik wil mij wreken!" „W ilt gij des nachts in hare slaapkamer haar dooden? Niets gemakkelijker dan dat, want eene harer vrouwen is in onzen dienst en doet te allen tijde open. Gij hebt immers nog bijzondore vergiften van uwen man, wier sporen men aan een lijk niet kan merken vroeg Barbarello loerend en rillend vau eigen vrees voor den dood. Margeritha ontkende ook dat. „Ik zou mij op mijne wijze willen wreken!' zei ze veelbeleekenend, „haar op mi)ne wijze treffen, wanneer ze zich 't gelukkigst waant en in alle geneuebten der liefde zwelgt, of ook, wanneer zij boven den afgrond hangt, de hand, die zij hulpzoekende om haar laatste houvast klemt, met honenden lach losrukken en haar doen neerstorten. Gij moet mij vergunnen dit oogen- blik van wraak zelf te kiezen. Wat ik van u wil, is slechts, dat gij miileven trocw als den Raad !'er"y geeft van alles wat haar betreft, van elke Treu?*J?' die haar verrukt, van elk onheil, dat haar be rel?' Zijt gij mij hierin te wille,* voedde 8 met veelbeloovenden blik bij, „dan wil Iv liefde gelooven en ben de uwo en de^dag e op Savina is de dag onzer verloving.

Schager Courant | 1880 | | pagina 2