DE RIDDER \AN VENETIë. Gemengde berichten. tegenstanders der wijziging van de kieswet uit gaan. maar toch zoo lang het volk zelf niet handelend optreedt, is liet nog niet waarlijk vrij. Wie de vrijheid lief heeft moet dus wen- schen dat er spoedig een einde kouie aan deze volksvertegenwoordiging. De uitslag van den te Scbagen gehouden tooneelwedstrijd waaraan was deelgenomen door de Kamers te Dirkshorn, Schagen, St. Maarten, Noordscharwoude, Scbagerbrug en Beemster, is als volgt: Noordscharwoude iste prijs (gouden medaille met f75), met 76 punten vau goedkeu ring; St. Maarten, ade prijs (verguld zilveren medaille met f 5o), met 61 punten; Schagerbrup,, 3de prijs (verguld zilveren medaille met f l5), met 55$ punten, met het lot tegen Dirkshorn. De landbouwer in den Waard- en Groet polder heeft tegenwoordig bijzonder veel aftrek van stroo hoofdzakelijk voor de stroopapier fabriek van den heer C. Kalff te Kampen; ge perst wordt het in groote hoeveelheid gemakkelijk ingescheept. Gepasseerde Zondag werd in de Doopsgo zinde kerk aan de Kreil (gemeeente Wieringer- waard) tot diaken verkozen de heer J. Kater, te Barsingerhorn, in plaats van den heer N. Loder, die als zoodanig bedankt bad. Men meldt ons uit Delft. Zekere M. A die bier tijdelijk met zijne bijzit in een der logementen verblijf hield, wachtte baar gisteren avond in de gang der woning op, toen zij zich om eene boodschap te doen voor eenige oogenblikkcn had verwijderd. Zoodra de vrouw de donkere gang der woning was binnengegaan, werd zij onverhoeds door hem aangevallen, geslagen, tegen den grond geworpen en met een mes aan den hals ver wond. Op het hulpgeschrei der vrouw werd zij door de liuisgenooten ontzet, terwijl de man kort daarna door de politie werd gearresteerd, Utrecht 21 Februari. In de vorige week werd hier door eeenige dames uit den aanzien lijken stand een bazar gehouden ten voordeele van de diaconiescholen der Ned, Herv. gemeente aldaar. De dames mochten zich in een druk bezoek en groot debiet verheugen; het geheel bracht op de aanzienlijke som van f 4564-4o Bij een te Noordwijk gehouden veiling werd voor een stuk bloembollenland, van bijna 2 hectaren, de prijs van f 15.546 besteed, on geacht de 12 pet. kosten. Het zelfde perceel werd voor ongeveer *5 jaren aangekocht voor f 4^00. Door den landbouwer A. Beek, te Venloo- is van Italiaanscb zaad een winterbloenikool getrokken; die de enorme zwaarte bad van 7$ kilo, waarvan de vrucht een oinvang bad van 1.09 meter, en die daaraan de eigenschap paarde, dat de bloem bijzonder wit en dicht was. Deze kool, die eenige dagen geleden ter bezichtiging lag, prijkte met bladeren, die een*; lengte hadden van 82 c.M., terwijl bet geheel een waar pracht exemplaar mag genoemd worden. Overigens zijn alle bloemkolen, dit jaar door hein van Italiaanscb zaad getrokken, veel giooter en scbooner, dan die van inlandscb zaad- X1IL „Zij is een kind," verontschuldigde Savina. „Een kind, dat koelbloedig ook n zou dooden, wan neer gij het boos maaktet, of wanneer een ander het daartoe wilde verleiden," besliste fra Celestiuo. „Neem n voor haar in acht. Eene ligto onrustigheid spiegelde zich op Savina's edel gelaat af, eene onrustigheid, die echter minder uit vrees voor haar eigen leven out.-tond, dan uit het onbehagelijk gevoel, dat zij aan de onwaardigheid van een wezen zou moeten pelooven, dat in hare nabijheid verkeerde. Uaar zij schudde de lichte ontioeiing haars geestes van zich af en stend weêr kalm en verheven voor haren biechtvader. „Wat moet Savina in het huis van haren vader vreezon vrees voor hare eigene bedienden zou dat de eenige vrucht wezen vsn nwe lessen, fra Celestino? Vrees voor menschen, wien we niets kwaads hebben gedaan, het eenige doel van chaldeeuwscbe wijsheid f Vat alles trotseert, is eene ziel, die losge maakt van het eigen aardsch bestaan, zich boven ruimte en tijd weet te verheffen. Slechts hij die weet, zegepraalt over alle stormen in zijne borst bljjft vast in alle verschrikkingen dezer aarde en trotseert zelfs den dood. Zoo sprak mijn edele vader en daarom gaf hij mij u tot leermeester, fra Celestino! Ik heb veel aan u te danken. Gij hebt mij ingeleid in eene nienwe wereld, gij leerdet mij mijn eigen lot lezen in den loop der sterren, waarin alles, wat geschieden moet, geschreven staat van 't begiu der dingen af. Gij weest mjj deu weg in het bloeionde labyrinth der Gtieksche wijsheid. Gij luisterdet als een leergierig jongeling naar de woorden van vreemde meesters gjj leerdet vreemde talen cm ze mij te leeren. Te sidderen voor mijne bedienden hebt gij mij niet ge- Aan de Neus Hess. Volksblatter is mach tiging verleend ter openbaarmaking van bet volgende, uit een brief van prins Alexander van Hessen, nit St. Petersburg, aan zijne ge malin: »Üp het borders werd ik door den Keizer opgewacht. Wij gingen door een ruimen corridor naar zijn vertrekken, toen er eenklaps eene sterke oniplolting werd geboord. De vloer schokte op, alsof een aardbeving plaats had. Alle gas vlammen in den corridor werden uitgedoofd en wij stonden in volslagen duisternis. Wij bemerkten dat er ontzettend veel stof opvloog en konden een reuk als van kruit of dynamiet waarnemen. Men riep ons toe, dal de lichtkroon in de zaal, waar de tafel voor bet familiediner was gedekt, was neder gestort, Ik ijlden met den grootvorst troonopvolger en den grootvorst Wladimir daarheen, terwijl graaf Adlerberg, in de onzekerheid wat er kon gebeuren, den Keizer tegenhield, doordien men aan eene gasontploffing dacht. In de eetzaal gekomen, vonden wij alle ruiten verbrijzeld en de wanden zeer bescha digd. Er hing een verstikkende kruitdamp. Er viel niet meer aantetwijfelen dal er onder de zaal een mijn was gesprongen. Wegens mijne aankomst was het diner een half uur uitgesteld en vandaar dat de keizerlijke familie nog niet in de eetzaal bijeen was.« Een onzer correspondenten schrijft ons, dat ten zijnen huize dezelfde ervaring werd opgedaan als te llmenau. Een petroleumtoestel stond in brand. Hoog stegen de vlammen. De dienstbode grijpt eene melkkan en giet er melk op, vermoedelijk een half kopje vol. Terstond, binnen den tijd van één seconde, was de vlam gedoofd. Op een bovenachterkamertje in een buisje pp het Ledig Erf in Den Haag is heden door de politie een 70 jarige vrouw ontdekt, die letterlijk van honger en gebrek lag te sterven. De ongelukkige bad voedsel, dekking noch ligging en bevond zich in zulk een deerniswaardigen toestand, dat zij naar bet Gasthuis moest worden vervoerd. Te Elburg, welke gemeente den ien Januari 2654 zielen telde, zijn een dertigtal personen, die deu leeftijd hebben bereikt van 8p jaar en daarboven; die van-83 jaar hebben er nog zestien boven zich. De oudste, eene weduwe, is 94 jaar. Te Ternaard is een jongen van i5 jaar op noodlottige wijze om liet leven gekomen. Men heeft hem in de kamer, waar hij zijn werk voor de school zat te maken, verworgd gevonden met het gordijnkoord, "t Was een levendige, speelzieke knaap, en waarschijnlijk heeft hij al spelende zich hel koord om den hals gedraaid is toen met zijn stoel omgevallen en heeft zich niet kunnen losmaken uit bet touw. Zaterdag middag is in Den Iiaag een afschuwelijke misdaad aan het licht gebracht. In het Pinksterbloemenlaantje, aan den Z. O. Buitensingel, woont een gezin, bestaande uit man, vrouw en kinderen Sedert een paar dagen hadden de buren één knaap uit 's mans eerste huwelijk en waarover dus de vrouw stiefmoeder was, gemist, terwijl men van tijd tot tijd kermen meende te hebben geboord. Van de afwezigheid der vrouw gebruik maken de, hebben eenige buren een ondeizoek in bedoelde woning ingesteld en toen in de kelder bet knaapje gevonden, vastgebonden aan een leerd en al mochten vergif en dolk aan allo kanten mij bedreigen, mijn lot staat immers in de sterren..." „Niet sidderen zult gij, Savina! Gij moet slechts niet nutteloos de wolken te voorschijn roepen, die voor mjj uw sterrebeeld dikwijls oversluieren," bad de monnik. „Hot weldadig of onheilspellend heerschen der stcireD heft de kracht van eigen wil, van eigen daad niet op. In krachtige trekken schreef de haud van den Eeuwige de doeleinden der menschheid aan het hemelruim, hjj teekendo in vurige stippen de banen dergenen, die Hij zich tot werking verkoos. Tusschen deze stippen wandelt de ziel vrij, zij kan haar doel bereiken door de misdaad of door de deugd. God weet, hoe het geschieden zal, dewijl Hij alwetend is, maar Hij Teroordeelt niet tot zonde, daar Hij algoed is. En zonde is het, moedwillig de gevaren te Toepen, die u tot dusverre hebben verschoond- Elisa- betta Barbo, do vrouw van eenen Zeno en de zuster van eenen paus, werd naar het woeste Istrië ver bannen, dewijl baar geleerde, krachtige geebt, de mccht die hij verworven had, tot schade der Republiek Aangewend, dewijl zij staatsgeheimen naar Rome overgebriefd had. De Raad der Tien stelde eenen prijs op haar hoofd, wanneer zij zich van de plaats harer verbanning mocht verwijderen, en opdat voortaan niet eene vrouw zich zou mengen in zaken, die het staatsgezag alleen beslist, werd aan alle Venfetiaac8ehe vrouwen verboden, zich met de weten schappen bezig te honden, op straffe van verbanning De dood treft haren leermet ster. Ik vrees den dood niet meer, ja het zou voor mij zoet zijn bom te ondergaan, dewijl ik aan het bevel van Antonio Pt faro gehoorzaam was na zijnen dood. De doge Pesaro was de weldoener van ons klooster en in zuik een geval ontslaat de regel onzer orde ons van gehoorzaamheid aan de wetten van den staat. Yalt ook miin hoofd de Paus zal mij vergiffenis schen ken. Maar gij dat wilde Antonio Pesaro niet, dab ijzeren kram met de voetea in een tob water en schreiende van honger. Het kind werd natuurlijk onmiddelijk uit zijn ongelukkigen toestand, waarin liet reeds 2 a 3 dagen gezeten had, verlost; de zaak is ter kennis van de politie gebracht, die de vrouw in arrest beeft genomen. »Ik heb eens," vertelde iemand in gezelsccbap, „een troepje menschen bijeen gezien, die elkander geheel ongemoeid lieten en waarvan de een er niet aan dacht, zich met de zaken van zijn buurman te bemoeien." «Ongelooflijk!" riep men uit, totdat een der toehoorders meende dat die personen wellicht allen een verschillende taal spraken. «Neen, neen, het waren landgenooten en men trof er zelfs familie en bekenden onder aan; daarbij hadden ze allen hetzelfde doel-" Niemand die hei begreep; doch spoedig werd bet raadsel opgelost. liet bleek dat bet passagiers waren van een mailboot, die allen leden aan zeeziekte. «Dat is dan ook zeker wel bet eenige wat er den mensch toe brengen kan om zijn buren 'met rust te laten," meende eender aanwezigen, die zicb al meer dan eens sterk had uilgelaten over den last en al de onaangenaamheid, welke voortvloeit uit bemoeizucht van vrienden. Zeker schuilde er overdrijving in zijn klacht en toch wie kon bem geheel ongelijk geven in zijn bewering, dat de wereld er beter aan toe zou zijn als de menschen elkander meer inet rust lieten Het gaat er wel eens mee als met twee schaakspelers; soms hebben de omstanders wer kelijk beter gezigt op den zet, die gedaan moet worden dan bij die voor bet bord zit; in de meeste gevallen zal hij toch liever een partij verliezen, dan dat hij zijn tegenpartij schaakmat zet ten gevolge van den goeden raad, welke rnen hem gaf. Als iets bijzonders deelt de Ass. Ct. mede dat in 't dorp Ureterp bijna alle herbergiers 't volkspetitionneinent tegen 't misbruik van sterken drank hebben geteekend. Een landbouwer te Zweeloo, zijn vee wil lende gaan voeren, bad het ongeluk uit zijn hooiberg, ter hoogte van 24 voet, te vallen. Eenige oogenblikken later werd bij in b^wusteloozen toestand door zijne huisgenooten gevonden. Men vermoedt dat bij op hoofd en schouder is terecht gekomen. Een schouderbeen is gebroken. Men vreest voor bet behoud van zijn leven. Eens op een avond werd te Frorence de „Polyeucte" gegeven; de zanger die de rol van den proconsul vervulde, maakte met zijn ruwe, gebroken stem, leelijke neusgeluiden en herhaal delijk valsch zingen een luid en beleedigend gelach van het publiek gaande. Men lachte van den bak tot aan de bovenste plaatsen zich letterlijk tranen uit de oogen, zoodia bij zicb weer liet liooren, en de arme man werd onder zijn helm en in zijn krijgscostuum zoo bleek en strak als een doode. Het koude zweet liep hem langs bet hoofd, zijn banden beefden en boe ineer zijn angst toenam, hoe slechter bij zong, boe harder, ja grillender, liet honend gelach klonk. Aan bet einde van de tweede acte kou'bij bet niet langer uithouden; mei Bomeinsclie onstuimig heid trok bij liet zwaard uit de schede en wierp bet met alle kracht uildden tusschen de lachers in. Er volgde een oogenblik van doodeiijke stilte daarop vernieuwde zich bet lachen uw jong leven, door den nacht der zwaarmoedigheid omgeven, op een verwijderd eiland zou eindigen Daarom wees verstandig, zelfs jegens uwe bedienden; beteugel de trotschbeid van uwen peest en toon u zoo als andere meisjes zijn. Neem het weldadig duister niet weg, dat boven uwe liefste bezigheden zweeft Neem u in acht voor Silvia...* Nadenkend had Savina de met moeite uitgesproken woorden aangehoord toen ging zij langzaam door de hooge deur der zaal Fra Celestino zette zich neder in eenen stoel met kunstig gesneden leuning, voor een oud boek met groot schrift. Weldra was zijn vermoeide geest, die niet meer in staat was zich te verdeden tusschen datgene wat boven hem was, en dat, wat hem omgaf, aan d aarde ontrukt. Savina ging den trap af naar de balkonkimer, waar zij zich meest ophield. Gebrokeu door het kunstige stuka doorwerk, viel het rooskleurige licht der avondzon in ph&utastische figuren op den vloer van wit marmer, terwijl de avondwind de gele gordijnen van het bal kon opblies. Onder eene daarvan stond Silvia. Hnre gestalte was klein en rank en haar hoofd naar evenredigheid zeer groot. Dichte koolzwarte haren lagen glad tegen hare blanke slapen, maar in hare trekken lag niets terngstootznds. Sleciits haar blik had iets opmerkzaams en schuws tegelijk en in hare glijdende bewegingen lag. ondanks hare vlugheid, de gratie van eene slang. "Waar waart gij zoo lang?" vroeg zij Savina op haren beslisten toon, die gene tot dusverre altijd lachend geduld had en die haar na de woorden van fra Celestino voor de eerste maal onaangenaam voor kwam. „Ik sliep," zeide Savina, aan de vermaningen van den ouden vriend gedachtig en bloosde bij deu leugen. Bijna ongeduldig en honend wierp Silvia het hoofd achterover. ,Gjj Sliept? Gij komt immers van boven en uwe

Schager Courant | 1880 | | pagina 2