m HAART Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1SS0. 24ste Jaargang. IVo. 1275 4nn liet Yederlati(Ische volk Dit blad verschijnt twee maal per week. Woens dagen Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertenti'èn in het eerstuitkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad woiden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3 6o. Afzonderlijke nummers 0.07'. Adverlentiën van een tot vijf regels J o 76ieder regel meer o.i5. Groote Ltte.s naar plaatsruimte. Naar volksheil ronder deugd tc dingen Is arbeid aan een rots te bicn. Postdirecteuren en Boek.hand-laren aangenomen. Bekendmakingen. POLITIE. VERMIST: ccn WIT SCHWI» (R»m). gemerkt met blaauwe verf over den bek en een bakje uit net rechteroor. Zij die hieromtrent inlichtingen kunnen geven worden verzocht zich te vervoegen ter gemeente secretarie van Schagen. Jacht ea Visscherij De Burgemeester der gemeente Schagen, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de aanvragen ter bekoming van jagt- en vischacten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij, voor hel saizoen i88o|8i ter Secretarie voor de belanghebbenden ter invulling ver krijgbaar zijn, dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Schagen, den 27 Februarjj 1880. De Burgemeester voornoemd, G. LANG EN BERG. Oproeping van lotelingen die bij de ZEEMILITIE verlangen te dienen. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen, naar aanleiding van art. l5o der militiewet, ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, dat zij, welke genegen zijn out hij de zeemilitie te dienen, zich daartoe moeten aanmelden ter Secretarie van Schagen vóór den l April a.s. Schagen 9 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders vooonoemd G. LANGEN BERG. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethoudors van Schagen, brengon bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dezer Gemeente en van alle daarbij belanghebbenden, dat de Lijsten bevattende de aangeslagenen in de Rijks Directe Belastingen, zoo in opco.iten als in hoofdsom tot een bedrag van f 16.en f 32en hooger, «11 die al zoo en overigens de bevoegdheid bezitten tot het kiezen van Leden voor den gemeenteraad, de Provinciale Staten de Tweede Kamsr der Staten Generaal. zijn opgemaakt, ingevolge art. 6 der "Wet van den 4de» Julij 1850, (Staatsblad No. 37); op boden don 13en Maart 1880, naar aanleiding van art. 10 dier Wet zijn vastgesteld, en te rekenen van af dien datum gedurende veertien dagen van dos voor middags negen tot des namiddags ten vier ure, op de Secretarie dezer Gemeente, voor een ieder ter inzage zullen worden nedcrgelegd, on daarenboven van elk een exemplaar derzelven aan het Gemeentehuis is aangeplakt, ten einde do desj bevoegden inj de gelegenheid te stellen hunne bezwaren tegen die Ljsteu in te brengen, ouder uituoodiging tevens om die bezwaren vóór of op den 23 Maart 1880 bij verzoekschrift op ongezegeld papier, door de noodigo bewijsstukken gestaafd, aan den Gemoenteraad in te dienen. 3 oorta wordt 1 bekend gemaakt,''dat de aan den voet dozor gestelde namen, ingevolge art. 35 der maergemelde Wet, zijn geschrapt van da in het gepasseerde jaar gesloten Kiezerslijsten. En opdat niemand biervan onwetenheid voorwende is deze afgekondigd en aangeplakt^ waar zulks te doen gebruikelijk is. Schagen,.den 13 ÏIaart'1880. De Burgemeester, G.^LANGENBERG. De St-crotaris, DENIJS. N|A MEN r der, van de in het gepasseerde jaar gesloten Kiezerslijsten, geschrapte Kiezers: van leden voor dej' Tweede Hamer dor Staten Generaal en de Provinciale Staten P. Bakker Jz. C. Bossert. J. Denijs Wz. J. Groot. D. Johannes. D. Keesman S. Keet Cz. D. Kruit. J. Kruijer. R. Mantel. G. Mours. J. Meurs. G. Muldor. B. Rank». J. Struopor. L. C. F. Teouwisse. P. Voorthuijzoit. P. Vries Jr. 11. Waiboer. van leden voor den Gemeenteraad C Ahbos. L. Andringa. C. Bossert' J. Denijs Wz. - A. Erix Sr. D Keesman. S. Koot Cz. P. Kneijusberg. D. Kruit. J Lakoman. R. Mantel. J. M. Meiten. G. Meuts. J. .Meurs. C. Mul. G. Mulder. J. v. d. Oord. B Rilnko N Schellings. H. Smit J. Stroopor. P. Vries Jr. II. Waiboer. Patenten. De Burgemeester vnn Schagen, mankt bekend, dat van at Dingsdag den i(> Maart 1880 tot en met Zaturdag 20 Maart d. a. v., ter Secretarie kunnen worden afjpdianldde PATENTEN aangevraagd in de maanden, NovemberDecem ber en Januarij 1.1.3e kwartaal 1879(80. Wordende de patentpligtigeu herinnerd, dat de afliuling persoonlijk inoet geschieden. Schagen 16 Maart 1880. De Burgemeester voornoemd G. LANGENBEHG. Sedert jaren doen zich van vele zijden klachten hooren over den werking van den constitutioneelen regeerinsvorm in Nederland. Trots de vrije instellingen, waaronder wij leven, blijft een gewichtig deel der taak van den wetgever jaar oji jaar onvervuld. Een verouderd belastingstelsel drukt de min gegoede klassen buiten verhouding tot hun draagvermogen 'belemmert in menig opzicht eigendomsverkrijging. voortbrenging en verkeer, begunstigt beursspel boven eerlijken arbeid. Een jaarlijksclie oorlogsbegrooting van meer dan twintigmillioen gulden vermag 's lands weerbaarheid niet te verzekeren, terwijl het den jongelieden uit de gegoede klassen wordt vrijgelaten, zich aan de oefening in bet lian- leeren der wapenen te onttrekken. Volksontwikkeling en volksgezondheid lijden onder gestadig uitstel van maatregelen, die de ondervinding heeft doen kennen als geschikt om verwaarloozing van kindereu, misbruik van macht van sterken tegenover zwakken, volkzon den en volksziekten te keer te gaan Weerzin legen de hervormingen, die de ont wikkeling der tijdeu eischt, beh.eerscht onze Vertegenwoordiging. Geen bewindsman, die de handen aan den ploeg wil slaan, kan genade vinden in Hare oogetr Mag dat zoo blijven? Is het raadzaam toestanden te bestendigen, die onze ordelievende bevolking maar al te ge. makkelijk te eeniger tijd in buitenslands outstane woelingen zouden inedesleepen Zeer zeker niet. Het is bekend, waar het .kwaad zijn oorspong vindt. Niet incer dan omstreeks honderd vijftien duizend kiezers wijzen de Vertegenwoordigers van 'een volk van bijna vier millioeo zielen aan. Onze Grondwet gaat van bet onhoudbaar bcgiuse' uit, dat de geschiktheid om te''iezeu afhankelijk is van een aanslag iu de directe belastingen. Menig lid van de Sinten-Generaal dankt zijn zetel aan een klein getal tcruiogenden en in vloedrijke kiezers, die eischeu dat bun afge vaardigde hun eigen, eng opgevatte belangen iu plaats van de algeuieene volksbelangen, zal verdedigen. Herziening der Grondwet met betrekking tot het kiesrecht is een dringende eisch des tijds. De Grondwet behoort niet langer te verhinderen dat alle meerderjarige Nederlanders, die in bet bezit zijn van lumne burgerlijke rechten, lot liet kiesrecht worden geroejren. Dit km geschie den zonder gevaar, neen, moet geschieden om het gevaar van revolutionaire bewegingen te voorkomen, 0111 onze Vertegenwoordiging lot een waarheid te verheffen en het geschokt geloof aan de deugdelijkheid van onzen regeeriugsvorm te herstellen. Wij ondergeleekeriden, deels tot kiezen ge rechtigd, deels van (kiesbevoegdheid verstoken, hebben ons vercenigd tot een Comité, dat wenscht te beproeven om aan de verschillende uitingen der volksovertuiging omtrent de noodzakelijkheid van algemeen stemrecht in den eersten lijd eeuige eenheid, eeuige leiding te geven. Wij ontveinzen ons de moeilijkheden der taak die wij aanvaardden, in goenen deele. Slechts door dun krachtigcn steun van het Nederland- sclie volk kunnen onze pogingen eenig gevolg hebben. Daarom doen wij een beroep op de zedelijke en stoffelijke ondersteuning van alle Nederlanders. Bewijzen van instemming cn geldelijke bijdragen tot het beoogde doel worden ingewacht bij den tweeden undergeteekeude. Onzerzijds zijn wij volgaarne bereid, hetgeen bier en ginds tot liet doen veld winnen der overtuiging van de noodzakelijkheid van Grond, wetsherziening in onzen geest mocht worden verricht, naar de mate onzer krachten te on dersteunen. ook deswege wende men zich tot den tweeden ondergeteekende. Eendracht maakt macht. Zoo eigens, dan m ig deza spreuk onzer vaderen bier worden ingeroepen, waar het er op aankomt ons aan de overheerschiug van het geld te ont worstelen Het Comité voor Algemeen Stemrecht: Mr. J. D. VEEGENS, ie 's Graveuhage, Presid. Mr. W. HEINEKES, te Amsterdam, Secretaris-Penningmeester. R. J. BLAAUW te KleinsmeerAlgevaardigde v. li Prov. Groninger Werklieden Kerbond. H-GERHAIll), te Amsterdam, Afgevaardigde van de Sociaal Democratische Vereeniging. Mr. J. A. VAN GILSE, te Rotterdam. Mr. C. W. A. Baron vt.s 11AERSOLTE te Zwolle Mi. M. JACQUES DE WITT HAMER, te Middelburg. B. H. HELDT, te Amsterdam, Afgev. van bet Centraal Bestuur v. b. Algem. ,Y, Werkl. Verb Mr. A. HINLóPEN, te 's Graveuhage. Dr. J. MEN NO HUIZINGA, te Harlingen. J A. KOESS1NGH van ITERSON te Tilburg. Mr S. RATZ te Amsterdam.

Schager Courant | 1880 | | pagina 1