F DOMELA KIEUWERHUIS, te'sGravenbage Mr.B. H PEKELHARING, te Delft. D- PEKELHARINGte Surhuisterveen Afgev- d. Prov. Friesche fFerklVereeniging. H. PIJTTERSEN Tzn.te Sneek. Th. DE ROT, te Rotterdam, Afgey. van de Ilott. Afd. y. h Alqcm. Hederl. fFerkl F'erb. J. Th. SCHEEPERSte Arnhem, Afgevaardigde van de Arbeiders Vereeniging Hoop op Geregtigheid. Gemengde berichten. DK RIL'DER V AN VENETIë. xvn. Gaarne voldeden wijaan bet verzoek om bovenstaand stuk in onze kolommen op te ne men; in een volgend nummer echter zullen wij onze bedenkingen daartegen ontvouwen. Wij vernemen dat Ds. J. H. L. Bouman predikant te Ammerstol, toezegging van beroep heeft voor Kolhorn. Ongeveer drie jaren geleden werd genoemde predikant van Kolhorn naar Ammerstol beroe pen. Beroepen te Oosterland, eiland Wieringen, ds. A. Hage, pred. te Baarland; te Purmerland ds. A. G. Pareau, pred. te Anna Paulowna. Door den raad der gemeente Barsingerhorn, is benoemd tot hulponderwijzer te Kolliorn.de heer L. W. van der Meer, thans in die be trekking te Noordwijk en zulks ter voorziening in de vacature ontstaan door het verttek van den heer D. Plaatsman. De leden der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder Kwartier, zijn dezer dagen uitgenoodigd tot de bijwoning eener vergadering welke zal worden gehouden op Woensdag 24 Maart e. k. des voormiddags te IO ure, in het lokaal van den Heer J. Wout, te Winkel, ter behandeling der navolgende punten van beschrijving I. Mededeelingen van verschillenden aard. Jaarverslag van de Vereeniging. (Art. 3 der statuten.) 3. Rapport omtrent het onderzoek der rekening over 1879. 4. Benoeming van een afvaardigde voor de vergaderingen van de Vereeniging «Het Neder- landsrhe Rundveestamboek. 5. Benoeming van drie leden van 't Bestuur in plaats van de Heeren: J. L. T. Groneman te Wieringërwaard, J. Kieftenburg te Wognum en J Man te Beemster, die op 3i December 1880 moeten aftreden en niet terstond herkiesbaar zijn. (Art. i5 Al. 3 der statuten.) Bepaling van de plaats voor de volgende Algemeene Vergadering. 7. Verslag omtrent den stand van zaken bc treffende de proefneming op liet gebied der zuivelberijding. 8. Vaststelling van de begrooting voor het dienstjaar 1880. Men vreest in Petersburg voor een nieuw schelmstuk der nihilisten, een aanval nl. op de Nationale Bank' Het aantal schildwachten is verdubbeld en ieder die in of uit gaat wordt aan een scherp onderzoek onderworpen. Zelfs de beambten zijn daarvan niet vrijgesteld. Sagredo schudde zacht het hoofd: „Gij zijt geen dwaas, die de halmen snijdt, waar hij niet kan oogsten. Wjj willen van iets ernstigers spreken.' voer de vice doge voort, toen Mauro Bembo zwijgend, vernietigd daar stond. .Gij had gelijk, toen gij polcofdet dat ongehoorzaamheid en verraai! ook straf verdienen waar ze niet schaden. Maar wij had den toegevendheid voor uwe jeugd en uwen hartstocht. Ook koesteren wij het vertrouwen, dat gij thans, nu de nietigheid uwer droomen u zeiven duidelijk moet gewotden zijn, tot ernstiger dingen bruikbaar zult wezen. Voorzeker mocht gij (weigeren do billijke wenschen te vervullen van de regiering, die met zoo groote zachtheid jegens u te werk ging. dan moest men aan uwe goide gezindheid twijfelen en met u doen wat het staatsbelang vereischt Bedenk dat!* ,lk versta het!* antwoordde de jonge edelman, roei bleeken lach. ,11 et leven, dat gi) mij schenkt, is nu aan u vervallen, met al zijue krachten.* „Neem het zoo op. Misschien is deze meening voor u het best,* zeide de vice doge ,Gij spraakt straks van den pekkrans dos oproers, dien gij in alle straten van Venetië zoudt geslingerd hebben, wanneer Savina het gewild had. ifcudt gij het volk van Venetië voor zoo licht cntvlambaar en zoo ontevreden?* Mauro Bembo glimlachte. „Gij weet zoo goed als ik, dat alle handel stilstaat sed'ert de Turken weder onrustig worden. Sommigen veidriet het oorlogsgevaar, anderen mishaagt de vre delievende politiek, die gij volgt. Aan het bontge nootschap met Oostenrijk gelooft men, niet. of, als men daaraan gelooft, schat men bet gering. De keizer woont voor het oog van ons gemeen te ver af en de zeeslag bij Lepanto, waar wij naast Don Juan vochten, Dit liefdé voor de kunst beeft eene jeugdige dienstbode re Haratiurg hare meesteres bestolen. Verschillende kleine beuragen bad men reeds gemist, toen eindelijk de zaak aan het licht kwam. Zij beweerde, dal zij liet geld bad besteed om lossen in de tooneelspeelkunst te betalen: die haar door een voormalig tooneelist voor een matigen prijs werden gegeven. Bij onderzoek bleek dit werkelijk het geval te zijn. en daar baar leermeester verzekerde dat liet meisje talent had, besloot haar meesteres geene vervolging tegen haar in te stellen, ja liaar zelfs eene kleine jaarlijksche toelage te geven, opil.it voor lia.ir het pad dér kunst voortaan wat meer gelijk loopend met het pad der deugd zou kunnen zijn. Uit de tabefleu door h et departement van Financiën uitgegeten omtrent de hvpotheken blijkt, dat in de jaren 1876,'77 en'78 gemiddeld, voor rniin 100 millioen, hypotheken 's jaars zijn ingeschreven, en voor ruim 58 mi'lioeti afgeschreven, vetdeeld over 19.700 hypotheken. Dat liet onlangs vermelde middel, om brandende petroleum spoedig te blussclien met melk, zeer goed doel treft, bleek Zondag te Ilazerswoude, toen de lamp van den (tostbode v. d. H. omviel en bij de vlam dadelijk uitdoofde, door er een kan vol melk in te werpen. Volgens de Amsi. Ct. zon de uitlevering van Pincons door A nier ika geschieden op aanvrage van de Pruisische justitie en wel Op grond van valsclilieid in geschriften en andeie misdadige handelingen betredende de Nederlandsclie Ber lijnsche Bouwmaatschappij te Berlijn. Is die uitlevering eenmaal aan Pruisen toegestaan dan zou er alle hoop zijn om Pinroffs ook naar Nederland, liet eigenlijke teriein zijner operatiën, over te brengen. De zuivelbereiding in Limbnrg heeft in de laatste jaren een hoogte bereikt, die haar met die in andere provinciën kan doen wedijveren Dank zij den opgerichten landbouw cassino's, de voordrachten van den wandelleeraar den lieer Gorten, en de onder zijne redactie uitge geven wekelijksche Landbouw Kroniek, die aloin verspreid is, worden bier weinig landbouwers meer aangetroffen, die niet op de hoogte van bun bedrijf zijn. Emmers met inboudscliaal, roommeters, melkwegers en thermometets, be lmoren thans algemeen tot den inboedel eener Limburgsche boerderij, van welkegereedschappen de boerinnen zich reeds vaardig weten te bedienen Deze laatsten wonen ook geregeld de voordrachten ovar de behandeling der zuivelbereiding en de keuze Van 't melkvee met belangstelling bij en beijveren zich hen geboorde in toepassing te brengen. Ilarc kennis komt vooral thans den landbouwstand zéér te stade nu ook aan vreemde mededinging het hoofd moet geboden worden. Onlangs gebeurde bet, naar men uit Win terswijk aan de Arnb. Ct: meldt, dat een jongen werd aangehouden met eenige ponden koffie. Hij gaf voor niet'te weten, dat daarvoor belasting moest betaald worden. Hoeveel, zeide bij, zal mijn vader dan wel moeten betalen die daar ginds met een gansche karrevracht aankomt! Den weg op te loepen naar liet aangeduide punt was voor de beambten een oogenblik; zulk een vogel te laten vliegen, was te erg; van daar dat de jongen met zijn kleine hoeveel heid koffie in den steek werd gelaten. Steeds wachten de beambten nog op de karrevracht met koffie die passeeren moet terwijl de jongen is reeds tientallen van jaren voorbij od wordt reeds onder de legenden gerekend. Hot gestadig op den voet van oorlog zijn houdt eeno menigte krijgsvolk in Venetië bijeen, dat half zonder moester is, don vrede haat en muiterij en opstand slechts als eene grap beschouwt. Zeg zelf, heb ik te veel gesproken?* „Neon," zeide Nicolo Sagredo met eene ernstige diepe stem. „Het volk is onrustig, slechts weet ik niet of zulks voortkomt uit de oorzaken die gij noemt Genoeg Venetië is krank en wij zjjn zijne genees- lieeren. Maar om ze te genezen moet de ziekte niet verborgen zjjn. Gij zult ons helpen, om haar volko men te ontdekken, Mauro Bembo. Binnen weinige dagen is het Witte Donderdag. Gij zijt verstandig on ieder uwer woorden is een ophitsende prikkel, wanneer gij wilt. Gij moet tot bet volk spreken, alsof Saviua u bevolen had, het tegen ons aan te voeren. Het overige bat' gij aan ons over." Besluiteloos, met wijd geopende, verbaasde oogen stond Mauro Bembo: „Heb ik u goed verstaan? Ik moet oproer prediken op Witten Donderdag?* „Gij bibt goed verstaan,* antwoordde de vicedoge. „Denk niet na, maar handel als iemand die men dooden kon, doch wien men het leven schenkt. Ga!" Mauro Bembo ging, door eene bijgeloovige huive ring aangegrepen, tot aan de deur en kwam door alle zalen ongehinderd in de vrije lucht. Nog op het Marcusplein had hij een gevoel als moest de grond zich onder hem openen en voor ieder, die hem toevallig nabij kwam week hij op zij, als voor eenen moordenaar. Toen de drie presidenten van den B»ad alleen waren verhief Balbi zijn gladgeschoren, vet aangezicht en zeide „Wij eeren uwe wijsheid, vice doge maar wij begrijpen uwe zachtheid jegens dezen Bembo niet Hij haat den Raad der Tien in het diepst zijner besloot zijn weg te vervolgen, daar hij het waarschijnlijk wat koud vond, om de terugkomst der bewakers af te wachten. Uit Berlijn wordt het volgend tragisch voorval medegedeeld. Een jong beambte bij het ministeiie van oorlog had liefdesbetrekkingen aangeknoopt met een jong meisje en in Mei zou het huwelijk worden voltrokken. Uit valsche schaamte bad bel meisje voor haren bruidegom echter verzwegen dat hare bejaarde moeder geheel door baar werd onderhouden, en zij in nood verkeerende een betrokking als buffetjuf frouw bad aangenomen. Zoodra eéhter betere tijden aanbraken, bedankte zij echter weder. Toen zij nu Zaterdag j.1. met haren bruidegom op een bal verscheen, herkenden diens vrienden in baar de vroegere buffetjuffrouw en kwam hem dit ter oore, hetwelk een afbreken van engagement tengevolge had, zonder dat elke poging, 0111 den teleurgestelden bruidegom tot andere gedachten te brengen konde baten. Het meisje ging Zondag avond schijnbaar kalm naar haar slaapkamer. Haar moeder meende baar des nachts te hooren weenen, doch opgestaan zijnde oin naar haar te zien. vond zij Itaar gerust slapende. Den volgenden morgen vond zij haar kind dood; liet meisje had een groote hoeveelheid morphiumpoeders ingenomen, welke bij de laat ste ziekte harer moeder lol geneesmiddel hadden gediend. Eene vrouw, die reeds geruimen tijd met haarman in onmin leefde, liep eindelijk wanhopig naar den president van de Rechtbank met ver zoek om scheiding. Deze waardige ambtenaar hield een lang betoog, om baar tot verzoenings gezindheid te bewegen, en besloot zijn rede met de woorden: «Geloof me, vrouw, bet beste wat ge kunt doen, is dat ge uw mail vergeeft." «Ja, dat heb ik al willen doen, maar de rakker neemt het niet in." In de eerste zes weken sedert de oprichting der stuivers spaarbank te Haarlem zijn uitge geven 58o boekjes, waarop is ingeschreven f 65u. F.en officieele beantwoording der vraag of Knuif, de moordenaat zijner zuster, dienstbode bij den heer Corver Hooft, al dan niet krankzinnig is, werd nog niet door de deskundigen gegeven. Maar zeker is het niet van belang ontbloot te weten, dan bij een onderzoek dezer dagen gedaan op de kamer waar Knuif woonde, gevonden zijn twee door Item geteekende platen, waarop balt ontkleede vrouwen, gebonden op den rug lig gende zijn voorgesteld, en Knuif zelf er naast, bezig haar den hals af te snijden. In de Vereenigde Staten werden in 1878 bijna zes en een half maal honderd duizend ton papiergefabriceerd, overeenkomende met ongeveer liet derde gedeelte van al wat op de geheele wereld vervaardigd wordt- Dat de Berlijners tot de «natte gemeente behooren, zou men uit de volgende cijfers wel mogen opmaken. Onlangs werden des Zondags in de Berlijnsche Bock-bierbrouwerij vertapt 260 tonnen bier, elk van 260 seidels (een seidcl is ongeveer kan), dus te zatnen 3i,200 seidels. Rekent men een seidel per uur, en neemt men aan, dat een dorstig student 6 uren daags drinkt, dan zou hij 6 jaar noodig hebben om die hoe veelheid op te drinken. Dan moest hij echter geen vakantie houden. Men liet liet er intusschen niet bij drinken. Er werden o. a. 35oo Weener worsten verbruikt. Daar iedere worst gemiddeld ziel.* „Ik weet bet, antwoordde Nicolo Sagredo. „Maar ik weet ook dat de vijandelijkste elementen dengene dienstbaar worden, die ze weet te lijden' Waarom ook niet de kleine haat van den knaap Bembo „Hij moet oproer prediken," riep Contarimi met knorrigen angst. „Uw spel is een waagstuk, Nicolo zijt gij vergeten wat onze spionnen ons berichten dat do nobilé, wanneer zij in het morgenuur zich in het Broglio onbeluisterd. achten, van huDne ontevre denheid over den Raad geen geheim maken en dat de scheuring onder hen zeiven zoo groot wordt, hunne aanmatiging zoo driest, dat zij den staat langzamerhand met ondergang bedreigt. Zij onderscheiden zich in oude en nieuwe, of bartstochtch)ke huizen en verlan gen, dat men bij de verkiezingen daarop acht sla. Zelfs onder de burgers is deze zucht naar onder scheiding doorgedrongen en zij verdeelen zich in de oude en nieuwe, ja genen ontzeggen zelfs aan dezen het burgorrecht. Hoe vijandig al deze partgen ook tegenover elkaAr staan, in hunne ontevredenheid over ons, vereenigen zich allen, daar wij aan hunne ijdelheid en heerschzocbt niet de zege bezorgen. Iets anders ware het als wij met sterke partijen te doen hadden. Wij begunstigden dan natuurlijk der machtigste om 0D8 zeiven te versterken en ontnamen haar, wanneer wij ze ontzenuwd en verdeeld hadden, lang zamerhand de rechten, die wij haar hadden toegestaan. Maar zoo is er gevaar, dat, als wij ons aan do mee ning eener fractie aansluiten en haar aan de zege helpen, wij de andere negen tienden nog meer togen ons in 't harnas jagen. Bedenkelijk schijnt het mij daarom, door de spitse tong van Mauro Bembo de verwarring nog grooter te maken...." Contariui zwoeg. Bedachtzaam had Nicolo Sagredo toegeluisterd. Toen sprak hg: „Lwe schildering van den toestand is juist Senator Contarini, maar de gevolgen, die gij daaruit trekt,

Schager Courant | 1880 | | pagina 2