Ao. 1880 24stc Jaargang. No. 1279 Alg-emeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. A PP Bekendmakingen. Verloren STAATSLOTERIJ. Nieuwe wijn in oude zakken. SCIAGER ANT. Dit blad verschijnt twee maal per weekWoens dag- en Zaturdag avond. Hij inzending tot 's mid dags ia ure worden advertentiën in het eerstuitkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag roeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per po»t f 36o. Afzonderlijke nummers J 0.07'. Advertentiën van een tot vijf regels n^.i; ieder regel meer o.in. Groote Lticis naar plaatsruimte. Naar volksheil ronder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bicn. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. n op Vrijdag afi Maart 1880, eene PORTEMON NA1E met gouden sluiting, bevattende eenig geld. /.ij die hieromtrent inlichtingen kunnen geven worden verzocht zich te vervoegen ter Gemeente Secretarie te Scliugen. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Schagen brengt bij deze ter kennis der belang hebbenden, dat de lijsten der kiezers van leden voor den gemeente raad, de provinciale Staten, de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den i3 Maart jl. vastgesteld, op heden, krachtens bet bepaalde bij art. 286 der Gemeentewet, zijn gesloten en ter Secretarie dezer Gemeente van nu aan voor een ieder ter inzage liggen, alsmede dat exemplaren derzelve zijn aangeplakt aan het Gemeentehuis. Aldus afgekondigd en aangeplakt te Schagen, den 27en Maart 1880. De Voorzitter voornoemd. G. LANGEN BEUG. Tweede zitting van den Militieraad. Burgomeester on Wothoudors van Schagen, brougen ter kennis van do lotelingen dier gemeente, behoo- rende tot de ligting van het jaar 1880, die door den miliiieraad voor do dienst der militie zijn aangewezen of omtrent welke nog geene uitspraak is gedaan, dat die raad op Dingsdag den 13en April e.k. des voor middags te 10 uur, in het Raadhuis te Alkmaar oeno tweede zitting zal houden, om uitspraak te doen omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, alsmede omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangon op te treden, en dat, bijaldien omtrent hunne redeneu van vrijstelling nog geen uitspraak is gedaan of zij zich in de dienst der militie wenschen te doen vervangen, zij op den gemelden tijd voor den militieraad mooton verschijnen vergezeld van de plaatsvervangers of nummerverwisse- laars en voorzien van de navolgende stukkon: 1. wat den plaatsvervanger betreft: a. van een getuigschrift, dat hij is ingozeton,ongehuwd of kinderloos weduwnaar en een goed gedrag heeft geleid. (Dit getuigschrift wordt afgegeven door den Burgemeester.) b. van het bewijs, dat hij zijne pligten ten aanzien van do militie heeft volbragt, of dat hij er geene te volbrengen had. c. indien hij hoeft gediend, van een bewijs van ontslag en een getuigschrift vnu goed gedrag, afgegeven dojr den kommandant van het corps waarbij hij laatstelijk heeft geiiend. (Dit getuig* schrift kau bij dicu kommandant worden aange vraagd.) d. zoo hij minderjarig is, van een bewijs van toestemming van zijn vader of voogd, om als plaatsvervanger op te treden. 2 wat den noutmerverwisselaar betreft: a. van een bewijs, afgegvon door den Burgemeester der gemeente, waar hij voor de militie is inge schreven en o. a. inhoudende, dat hij tot dusverre tot geene dieDSt bij de militie is verpligt geweest; b. van de hierboven ouder lett c en d vermelde stukken; c. zoo bij voor de militie is ingeschreven, binnen tei.e gemeente van een ander militiedistrict, dan waartoe de loteling behoort, wien6 dienst hij verlangt waar te nemen, van een door den voorzitter van den militieraad van dat district afgegeven uittreksel uit hel lotingsiegister, waarop hij voorkomt, bevattende de daarin te zijnen aanzien vermelde opgaven. Nadat de persoon, die als plaatsvervanger of nom mervervvis8elaar zal optreden, als zoodanig is toegelaten, zal door of van wege den loteling, die zich doet vervangen, aan den militieraad moeten worden overgelegd een alschrift van de notariële akte van overeenkomst tusschcu dien loteling eu dengeue, die hem in de dienst zal vervangen* Tot aigifte van de stukken, hierboven -onder la en 2a, zal op Woensdag, den Ten April e.k., des voormiddags van 9 tot 12 our, in een dor lokalen van het gemeentehuis zitting worden gehouden. Dio als plaatsvervanger vorlangt op In treden, zal alsdan vergezeld moeten zijn van twee bij den Burgemeester bekende en ter gnelor naam en faam staande meorderjarigo ingezotenen, die de voroischto verklaring omtrent het gedrag enz. van den plaatsvervanger kunnen afloggen en onderteckenen Schagen, den 30on Maart 1880. Burgemeester on Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. LANGEN BEUG. Do Socrctaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat, bij resolutie van den Minister van Financiën, dd. 1 Maart jl afd. Registratie, no. 12, krachtens de daartoe door den Koning verleende magtiging, is vast gesteld de 3o3e Staatsloterij, bestaande uit 21,000 loten, lo5oo prijzen en 2 pretniën, overeenkomstig l bet plan aan gezegde resolutie gehecht. Schagen, 3o Maart 1880. Burgemeester en wethouders voornoemd, G. LANGEN HEUG. De Secretaris, DENIJS. De Minister van Justitie beeft aan den Koning voorgesteld een paar commissien te benoemen met de opdracht een voorstel te doen tot lier ziening onzer wetgeving. Aan de eene dier commissien is niet meer of minder opgedragen dan een nieuw burgerlijk wetboek, dan eene herziening van het burgerlijk recht, waaronder de Minister als wij wel verstaan hebben bet wetboek van koophandel niet begrijpt. De onder werpen door den Minister vooropgezet als drin gend regeling of verandering behoevend, betreften toch allen gewoon privaatrecht en bet wetboek van koophandel schijnt dus eene herziening niet zoo noodig te hebben als het Burgerlijk wetboek. We willen dat gaarne aannemen. Voor zoo ver wij over de redactie van bet wetboek kunnen oordeelen dat de rechten regelt der burgers is deze uitermate slecht en zijn bepaaldelijk de meeste artikelen die niet uit het frausche wetboek zijn overgenomen, onverstaanbaar. Die redactie is zoo ellendig dat de overneming uit déu Code Civil, soms met eene slordigheid is bewerkt, waarover een schooljongen zicli zou te schamen hebben en waarin soms bet tegenovergestelde gezegd wordt, van het geen de Fransche schrijver zeide. terwijl men bet zeilde bedoelde. Doclr bet is niet hoofdzakelijk de redactie, die zoo hoog noodig verbetering vereischt. Het burgerlijk wetboek waarop, en hoe kon het tot nu anders, de juristen altijd een over wegenden invloed hebben uitgeoefend, is een alles behalve frisch boek getuigt op geen enkele plaats van eenige nationaliteit en is in zijne verduurzaamde scholasticiteit niet meer dan ellendig lapwerk op een oud gebouw vangrootsche stichting. De oorzaak daarvan ligt in de eenzijdige wijze waarop de studie van bet recht wordt opgevat. Terwijl men daarbij blijft uitgaan van de Romeinse he, eeisi eeuwen na hem ontstaan, soms te samen gevoegde regelen stelt men zich met bet nemen van dat uitganspunt niet te vreden, maar copieerl alleen of dwingt nieuwe toestanden in de oude vormen. Wat recht is wordt steeds bepaald naar wat recht was en kart geen eclio, een paar duizend jaren oud tot ons komen, il.in blijlt de vraag onbeslist en op en kele uitzonderingen na meent do wetgever te mogen zwijgen. Do meeste dier uitzonderingen zullen bevestigingen blijken van den regel, dat zij veroverd zijn op de rechtsgeleerden, die ii tort et h travers beschimmelde begrippen wilden toepassen op geheel nieuwe toestanden, inaur afgewezen zijn op hun gebied door de dringende stem der volksbehoeften of de aanwijzing van staathuishoudkundigen. Zoo lang bet Hoineisclie recht niet vergeten is, is geen Hollandsche wet geving mogelijk. Daaraan schrijven wij den be- lachelijken toestand van ons geschreven privaat recht toe. De meeste bepalingen zijn in slecht Hnllandsclt opgewarmde catheder stellingen. Geen tekst of zij beeft twee uitleggingen eu de goede gemeente moet per slot van rekening kiezen tusschen twee "Latijnsclie citaten. He{ zou vermakelijk zijn indien het niet zoo bedroe, vend was, boe uitstekende tnenscheii als professor tlpzoomer tijd en arbeid besteeden aan tekst verklaringen, die alleen de strekking hebben 0111 aan een andere tekstverklaring een fout op een halve fout toeterekencn. liet zijn steeds de oude zakken voor den nieuwen wijn. Wij stellen ons van de uit aangekondigde herziening niet veel beter voor. De commissie zooals zij is samengesteld, bestaat voor helgrootste gedeelte uit bekwame personen, inaar tocli ligt haar zwaartepunt weder in geleerden alsOpzoomer Diepliuis en Fauredie 0111 de waarheid te zoggen een paar duizend jaar ten achteren zijn in bun rechtsbegrippen. Het zijn geleerden, 'met meer of mindere algemeene kennis, maar toch hoofd zakelijk geleerden in bet Bomeinscbe recht, doorkneed in de kennis der literateur, op de hoogte van elke subtiliteit, die vroeger of later tijd beeft weten op te werpen tegen de eene of andere meestal uit zijn verbuud gerukte stelling van een schrijver vóór Christus geboorte Het zijn geen lieden uit de praktijk, die de behoeften van bet hedendaagsche vei keer kennen zij zijn ineer llomeinsch dan llollandsch. Het eigenaardige bezwaar, dat elke commissie oplevert, zal zicli natuurlijk ook bier doen gevoelen. Tegenover de meerderheid zal eene minderheid staan; praktische oplossingsn zullen begraven wordeu onder dikke stapels papier over afgezaagde stellingen en zoo iets van den arbeid terecht komt, zal bet nieuwe kind in zijn karakter vertoonen de oneenigbeid van zijn ouders. Maar, wat dan? zal men vragen. Indien de regeering voorlichting behoeft, aan wie die beter te vragen dan aan de mannen, wier namen op het gebied vau praktijk en recht met roem bekend zijn.Oogenscbijnlijk kan men geene andere oplossing geven. Wellicht echter is de voorzie ning nog voorbarig. Zoo niet uit bel volk de drang tot verbetering komt, kan de regeering

Schager Courant | 1880 | | pagina 1