Gemengde berichten. DE RIDDER VAN VENËTIê. nog wachten. Deze herziening is er eene door de rechtsgeleerden begeerd, maar zullen zij het eens worden over de herziening Zal door dading en nieuwe dading de eene onverstaanbaarheid niet plaats maken voor de andere? Ons kwam het voor d.vt een beter weg was ingeslagen zoo de regeering eene prijsvraag uitgeschreven had ter bekeming van een ontwerp, waarvan de eiscben beknoptheid, duidelijkheid, sierlijkheid, regelmatigheid moesten zijn, waarschijnlijk zou elk dezer ontwerpen beter zijn, dan de uilslag. dien men verkrijgt, wanneer onze wet eens weer opnieuw op de leest is gezet. Bedankt voor het (beroep haar Kolhorn. de heer H. Bonman, predikant te Ammerstol Beroepen te Zuid Zijpe, ds. J. Schuttevaer predikant te Simonshaven. Te Alkmaar, de heer J. Wessels, predikant te Zierikzee. Een zestienjarig jongeling, die als slagers leerling in de grensplaats Viersen werkzaam is, ging naar Lobberich om zijne ouders te bezoeken en nam een nieuw pakje voor liet Paasclifeest mede en eenig geld. Men heeft in een bosch zijn bebloede kleederen teruggevonden, maar van hem zelf is nog niets ontdekt. Een Dominicaner monnik, pater Olivier beeft onlangs in de Trinité kerk te Parijs, van den preekstoel af zich bereid verklaard, om 50,000 fr. te wedden, tegen wie maar wilde, dat de Fransche lepubliek geen tien jaren meer zou bestaan, en toen de gemeente, die zulk een aanbod op de heilige plaats niet verwacht had, verbaasd bleef zwijgen, riep bij zegepralend uit: «Ziet ge wel niemand durft de weddenschap wagen Maar builen de kerk zijn er die liet wel durven In de XlXe siècle noodigt Franco Sarcey de republikeinen uit, de som door insein ij vingen bijeen te brengen en gezamenlijk de wedden schap met den royalen pater der Dominicanen (die nog al de gelofte van armoede moeten afleggen) aan te gaan. Als de republikeinen hem de som mochten afwinnen, zon die voor een liefdadig doel besteed kunnen worden. Alles te zamen blijft de geheele wedderij toch een voor beide zijden onwaardige daad. Het lot. van volken behoort niet een onderwerp voor weddenschappen te zijn. Als iets bijzonders in de schapen wereld meldt men ons, dat een schaap te Winsclidten 5 voldragen lammeren, 4 ooien en 1 ram, en een te Ekamp 4 rammen beeft geworpen. In de gemeente St. Pieter (Limburg) zijn de landbouwers druk bezig met poten van aard appelen. Het merkwaardige daarbij is, dat zij de aardappelen reeds vroegtijdig binnenshuis in manden met aarde en asch leggen, om ze, zoodra de ontkieming daar is, in den kouden grond over te brengen. Bij gunstige weersgesteldheid worden dan reeds vroegtijdig nieuwe aardappelen aan de markt gebracht. Vanwege bet Ministerie van Justitie (waartoe de zaken betreffende de eerediensten behooren) zijn de geestelijken der onderscheidei e gezindlie den uitgenoodigd in hunne gebeden indachtig te zijn aan den gezegenden staat van H.M. de Koningin. Van de drie ouderlingen te De Velp,een plaatsje in den Zuidwesthoek van Groningen XXL Daar voelde hij plotseling zijn handgewricht ge grepen, alsof het zelf iu die schroef lag, die zulk eene zeldzame overredingskracht bezat en zag hij verstijfd van vrees in het gelaat van den ridder, die bleek was van toorn. „Gij ïijt des doods, wanneer een h-iar op het schoone hoofd vau Savina gekrenkt wordt Met den schoenen toovenoar, die mij hare liefde ontstalheb ik alleen af te rekenen. Hoort gij?"' Barbarello hoorde. Zij had den ridder reeds behekst. Nu wist bij ook, waarom het lichaam van Patina de vergiften van dokter Ceki had weerstaan. „Mijn ambt gebiedt, den doorluchtig>-n Doge, uwen oom, rek» nschap te geven van mjji.e zendiDg, stotterde Barbarello. „Dat moogt gij, doch in mijne tegenwoordigheid,* verklaarde Yalerio. De gondrl legde aan bjj do riva der Piazetta, Yalerio en de procurator stapte er uit, teiwi 1 een verarmde nobile, die wegens een gemeene misdaad van zijnen adel vervallen verklaard was en nu het bedelaars- handwerk uitoefende, met eene ijzeren haak de gondel vasthield en tegelijk zijn muts vol gaten om eene gift nitstak. Valerio vergat zijne steeds milddadige hand te openen en tuurde lang en ernstig in bet vervallen gelaat van den grijsaard, dat het bewustzijn van zijn schande kunnen twee lezen noch schrijvende derde kan bet slechts zeer gebrekkig. Jl. Zaterdag werd te Broek in Waterland de eerste steen gelegd van bet derde stoomgemaal van Waterland door den Heer M. C. Merens, hoogheemraad van Waterland. Deze drie stoom gemalen, met een vermogen van 743 kub. ty.- water per minuut op te malen, zijn gesticht naar de ontwerpen en onder toezicht van -den Heer J. van Leeuwen, te Monnickendam, opzichter bij genoemd hoogheem raadschap. Ketels, machines schepraderen enz. werden geleverd door 'de Maatschappij ijzergieterij »de Prins van Oranje*, te 'sGravenbage Een der meest geachte ingezetenen van Texel, die niet zonder sncces natuur en werk tuigkunde uit liefhebberij beoefentbeeft naar men ons bericht een schrijfpen vervaardigd, welke bij eenige meerdere volmaking alle be staande soorten dreigt te doen vervallen. Deze modelpen zoo zegt men die met inkt gevuld wordt en dus betrekkelijk weinig behoeft te worden ingedoopt, heeft bij genomen proeven geheel aan de verwachting beantwoord. De aöjarige spoorwegconducteur D- J. K., die zien in een trein onbehoorlijke handelingen veroorloofde tegen een alleen reizende vrouw, is daarvoor door bet gerechtshof te 's Bosch gestraft met 8 maanden celstraf. Vergelijkingen. Een smid zeide eens: Het menschelijk lichaam beeft veel overeenkomst met een kachel. Beiden moeten goed schoon gehouden worden, anders zit er geen tier in Een visclikooper zeide: Ik zeg dat de men sclien gelijk zijn aan een slokvisch: als ze niet gebeukt worden, zijn ze onbruikbaar. En ik zeide een metselaar, ik bon staande dat zij gelijk zijn aan een gebouw: de fonda menten moeten goed zijn, daar hangt alles van af. 't I- even als de aarde, zeide een tuinman, als men niet mest krijgt men schrale groenten. Dat is al te maal zottepruat. zeide de kleer maker: de kleeren maken de man. Een woning op den Groenburgwal bij de Staalstraat te Amsterdam werd gisteren door nieuwe huurders betrokken. Op een opkamertje werd een slaapplaats ingericht voor twee dienst boden. en een kacheltje gezet, waarin gisteren avond werd vuur gelegd. Ten einde heden ochtend nog vuur te vinden, werden maatregelen genomen om de groote trekking te verhinderen liet gevolg daarvan was, dat de twee dienstboden die op het kamertje sliepen, heden ochtend door kolendamp half verstikt werden gevonden. Ze zijn in bewusteloozen toestand naar het Gasthuis overgebracht. Men schijnt aan haar herstel te wanhopen. Uit Vierlingsbeek wordt van 26 Maart gemeld Nadat :n de verleden week twee huizen in deze gemeente door brand vernield waren ontstond gisteren andermaal brand, waardoor niet alleen drie buizen in de asch zijn gelegd, maar ook twee kinderen, een meisje van 16 en en een jongen van 9 jaar, zijn omgekomen, terwijl een derde kind zulke brandwonden heeft gekregen, dat liet zich in zeer zorgelijken toestand bevindt. Twee gezinnen zijn door die ramp in armoede vervallen. Omtrent de diefstallen bij Van Cend Loos te Amsterdam meldt bet G. P. N dat de dader 33 jaren oud is. Aan zijne betrekking was slechts een salaris van f 600, benevens eenige emolumenten verbonden. Hij maakte aanzienlijke uilgaven, en leefde op grooier voet dan men van f 600 salaris kan doen, waarin de oorzaak moet gezocht worden van bet be- en den stempel zijner ondeugden jaar uit jaar in op dezelfde plaats vertoonde, oua zijn mot vloek beladen bestaan op jammerlijke wijze te rekken. Valerio vroeg zich zeiven af of deze grijsaarddie zoo zeer aan het leven hing, niet gelukkiger was dan hij zelfdie geen doel meer kende, waard om er voor te leven, en wien toch godsdienst en trotscbheid verbood dit leven weg te werpen Langzaam stegen zij de trappen op naar de vertrekk'-n van den Dogo Venier. Wachters on dienaren lieten hen onaangemeld door en eindelijk stonden zij voor den Doge zeiven die hen verwacht had en hen met vriendelijke opgewektheid t»> gerooet trad. Maar na eenen snellen blik in 't gelaat van zijnen neef bleef hij staan, toen, als wilde hij door een vor- stenwoord het noodlot dwingen eu toch met bevende stem sprak hij: „lk sluit u als bruidegom van Savina Pesaro in m;jne armen en zegen uwe keuze.* Terwijl Barbai ello hoeste on snoof, en ontelbare malen zich boog om de trotschbeid zijner pupil te verantwoorden, zeide Valerio treurig met bittere spot ternij van zich zeiven: „Geef uwen zegen aan iemand, die gelukkiger is oom Doge! Maar gun mij uw medelijden! Want zij, die mij de beste en schoonste aller vrouwen had toegeschenen heeft mij versmaad.* Ook Barbarello boog zeer zwaarmoedig het hoofd en alsof hij de mededeeling van Valerio krachtens zijn ambt moest bevestigen. De kranke vorst, wiena edelste levensdoelen aan drijven van bet feit, waarvoor hij thans in hechtenis is. Meermalen waren kleine oneerlijkheden door hem gepleegd, doch die waren alle met den mantel der liefde bedekt. In het laatst van het vorige jaar was er weder een oneerlijkheid van p.m. f i5o door hem begaan. Op aanhoudend verzoek, en dal die f a5o :door familieleden waren aangezuiverd, mocht hij op het kantoor blijven. In plaats dat hem dit tot eene zuiniger levenswijze aanspoorde, en hij zich toelegde om op een eerlijke manier zijn brood te verdienen, maakte bij zich aan het volgende feit schuldig. De firma Gend Loos schoot .meestal de accijnsgelden, door de bestellers verschuldigd, voor. Later werden die gelden met den vracht prijs met den besteller verrekend. Ds bediende G. was belast niet het noteeren dier accijns- gelden in een daartoe bestemd boekje. Mde beschuldigde, wist zich een oogenblik van dit boekje meester te maken, en veranderde daarin eenige posten, zoodat bet gezamenlijk cijfer circa f 79 te hoog was. De gelden werden hem ter hand gesteld. Hij betaalde de veiscluildigde accijnsen, en stak de meer in de rekening gebrachte gelden in zijn zak, die hij besteedde om kleine schulden, door hem gemaakt, te betalen. Het bedrog kwam korten tijd nadat het gepleegd was, uit. De politie werd geroepen en M. in verboor genomen, die dadelijk alles volledig bekende, waarop hij in hechtenis werd gesteld. Men zij er op voorbereid, dat eerstdaags te Rotterdam verwacht kan worden een Cagli- ostro op tuinbouwgebiedbij noemt zich Marégot bloemist en boomkweeker uit Cliatnbéry (in Suvoie). Thans bevindt hij zich reeds uitgepakt te Brussel; de wonderplanten welke hij te koop aanbiedt, overtroffen nog verre die, welke de Gebroeders Bert hier te lande in het vorige jaar aanboden. De landbouwer D. C. J. te Kooten, (Acht- karspelen.) ontdekte op een morgen van de vorige week, dat er 's nachts een vreemd persoon in zijne schuur gelogeerd hebben en dat er eenige timmergereedschappen verdwenen waren. Hij stelde onverwijld den veldwachter Scliuite met het voorgevallene in kennis, liitusscben was bij den veldwachtei te Dtogehain Kannerood. aangifte gedaan van eene oplichterij, die door een onbekende in eene tapperij aldaar gepleegd zou zijn. Na zoovee! mogelijk inlichtingen omtrent een en ander ingewonnen te hebben, begaven zich genoemde veldwachters inet de bun eigen voortvarendheid op weg, en mochten aldra bel genoegen smaken eerst te Eestrum eenige van de vermiste timmergereedschappen eii voorls te Veenwouden niet alleen den vermoedelijken dader van gemelden diefstal op te sporen, naar dezen ook tot bekentenis daarvan te brengen. De bewuste persoon M. P. gelieeten, moet van gegoede familie zijn, maar tengevolge van het verslaafd zijn aan sterken drank in armoedige omstandigheden verkeeren en zoo tot bet plegen van deze wanbedrijven vei vallen zijn. Een Amerikaanscb blad deelt het volgende mede: In New York werd onlangs een nieuwe schouwburg geopend, die op geheel eigenaardige wijze is ingericht. De zaal heeft een elleptischen vorm en bevat drie rijeu balkons van ongelijke afmetingen. De zuilen en pilasters zijn van beukenhout, met ivoor en goud ingelegd. Evenals reeds te Beyreuth door Richaid VVagner werd beproefd, is ook hier het orkest onzichtbaar gemaakt, niet door bet in de diepte te plaatsen maar door de musici eene plaats aan te vvijzeu in eene met fluweelen gordijnen afgesloten ruimte boven het frontespice van bet tooneel. getast waren, waggelde als door eenen vuistslag aan zijn gerimpeld voorhoofd getroffen, zoodat Barbarello toesprong om hem te ondersteunen. Bjjna vreesachtig w, erde Doaato Venier de aanraking van den procurator af. Valerio was blrjven staau, alsof in zijn hart het medegevoel voor de rampen van anderen was ver storven. Toen kwam als 't ware de kracht der koorts over deu Doge, bij stiet den nog altijd tot hulp gereeden procurator terug, deed eenige schieden voorwaarts, greep den arm van zijnen noef en terwijl zijne blikken gloeiend en doorborend op Valerio's gelaat gevestigd waren, beefde zijne stem: En waarom wil zij n niet tot echtgenoot, daar zij n toch liefhad?* Valerio baalde moedeloos do schouders op: „Het schijnt dat eene oudere lietde weer macht kreeg over haar hart, na den roes, die mij zalig had gemaakt. Uit hare strenge woorden kon ik ook afleide 1, dat zij het akelige praatje gelooft, dat gij, een Venier, schuld zoudt hebben aan den dood van haren vader. Gij weet,* voegde Valerio er verontschuldigend bij, „het dwaze volk heeft menigmaal onverzadelijken honger naar ongelooflijke, ijselijke geschiedenissen en de namen der edelsten zijn het meest begeerd, om dieu honger te bevredigen. Savina gelooft daarom, dat jzjj u moet bateu.* Valerio had deze woorden snel en biet gebogen hoofd uitgesproken; toen hij opkeek, verschrikte hij over de uitdrukking van wilde wanhoop, die het aan gezicht van den Doge bedekte.

Schager Courant | 1880 | | pagina 2