Gemengde berichten. DK RIDDER VAN VENETIë. xxn. Tot hoofdonderwijzer te Havelterberg, gem. Haveite, is benoemd de Heer J. Peiger, te \V' ieringerwaard. De rekening en verantwoording over het beheer gedurende 1879 van de spaarbank te Kolhornhad plaats in de vergadering van den 25 Maart j 1. van Het departement Kolhorn, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Daaruit bleek dat de spaarbank op I Januarij 1879 °P®n<le met f a531.33i, dat tijdens 5l zittingen [gedurende 1879 werd ingebragt in 75o posten t 2094-66. Aan rente werd te goedgemaakt f 142.07. Aan rente uitgekeerd f93.93. De administratiekosten bedroegen f 1210, waaronder f5 voor vuur en licht en f 5 voor spaarlijsten. In 48 posten werd teruggehaald f 792.03. De spaarbank zelve be haalde eene winst van 37-75, waardoor het reserve fonds klom tot f 103.29. Het nantal spaarbankboekjes bedroeg op 3i December 1.1 ito. De gelden aan de spaarbank toevertrouwd, werden belegd in de plattelandsche bankveree- niging te Barsingerhorn, tegen eene rente van 4 pCt.; aan de deelhebbers der spaarbank wordt uitgekeerd eene rente van 3 pCt. Op 1 Januarij t88o opende de spaarbank met een voordeelig saldo van f 3870.034. Met ingang van den i5 dezer wordt te Winkel een Rijkstelegraafkantoor met beperkte dagdienst geopend. Dit kantoor zal fopen zijn op werkdagen, van 9 tot 12 ure voor en van 2 tot 7 ure namiddags;op Zon- en feestdagen, van 8 tot 9 ure voor- en van 2 tot 5 ure namiddags. Uil Winkel wordt ons van 2 April geme'd Gisteren middag ten 4 ure brak een hevige brand uit in een graanschuur, staande met belendende woning in den polder Groet, bewoond door den beer G. De Leeuw0 een felle wind wakkerde den brand dermate aan dat in korten tijd de kapitale schuur met inboedel en de voorraad granen en zaden geheel verbrand was Het woonhuis dat boven den wind stond is gespaard gebleven, evenals bet vee dat men bijtijds had kunnen lossnijden. Huis en inboedel waren verzekerd, de granen echter niet. De brand is in het hooi aangekomen door een onbekende oorzaak, waarschijnlijk uiteen vonk uit een pijp of sigaar. De boerderij, onlangs van eigenaar veranderd, was juist den vorigen dag ten name van den nieuwen eigenaar oveige- schreven »H. M. de koning en koningin gaan over een paar weken naar het Loo, om er den geheelen zomer te vertoeven Men zegt, dat de vorst van Waldeck Pyrmont met twee zijner dochters HH. MM. daar zullen komen bezoeken. In Juli zal de heugelijke gebeurtenis, waarin de dynastie zoowel als ons volk zich mogen ver blijden, moeten plaats vinden. Het bekende Parijsche modemagazijn Au Bon marché heeft in de vorige week aanmer kelijke schade geleden door een gerucht, dat de „En zoo het n zeiven onverschillig is, of uw be sluit de republiek op nieuw op don rand dos verderfs kan brengen denk dan aan don broeder van uwen vader, aan mij. Ik heb u nooit verbeeld, dat het Tribunaal mij haat, dewijl ik niet gewillig van alle macht afstand deed. En al bereikte mij ook de partij baat niet van degenen, die Posaro willen wreken, dan zou mij toch de dolk treffen van de geheime rechtbank die nog geen Doge ongestraft trotseerde....* Sidderend, smeekend, met voorover gebogen boofd en opgeheven handen stond de Doge daar. Koud en met bevreemding deinsde Valerio terug. „Gij, de Doge, de hoogste uit het volk, siddert. En* voor wien, als gij u geen onrecht bewust zijt? En als men onrecht van u verlangt, daD is het lafheid zoo gij u schikt. Gebruik uwe overredingskracht, anders moet ik denken, dat een geheim, hetwelk gij niet kunt openbaren, u tot blinde gehoorzaamheid aan uwe Raadslieden dwingt. Houdt op, mij insgelijks tot hun werktuig, tot een werktuig zonder wil, to willen vernederen, anders zou ik moeten gelooven, wat het volk omtrent den dood van Antonio Pesaro mompelt on dan ware uw neef de onverzoenlykste van uwe vijanden. De kranke Doge slaakte een diepen zucht, hij snakte naar lucht en greep naar eenen stoel, om niet te vallen. Valerio spoedig verzoend en beronw hebbende, toen hij de werking zijner woorden bespeurde, wilde hem naderen. Maar de Doge week schuw achteruit en waggelde, hem aDgstig in 't oog houdende, naar de denr Met bevreemding zag Valerio hem na. Was het de ontroering der onschuld of het bewustzijn van de schuld eens moordenaars, dat den Doge zoo schokte... Valerio kon ook nu nog niet gelooven, dat zijn oom eene misdaad begaan bad, maar voor ae eerste maal kwam de Doge hem onrechtvaardig en nietig voor buurt van het magazijn wegens besmettelijke ziekte ontoegankelijk was en dat in het gebouw zelf de pokken beerschten. Weldra wist iedereen te vertellen dat het de zwarte pest was, die er met een zending Oostersche tapijten nit Indië was overgebracht. De ontvangsten van het magazijn, die door elkander gewoonlijk fr. 400,000 per dag bedragen, werden daardoor ruim fr. 100,000 minder, en namen voortdurend af, zoodat de directie eindelijk de hulp van het gemeentebestuur moest inroe pen De politie stelde een onderzoek in, en maakte daarna in de Parijsche bladen bekend, dat noch in de buurt van het magazijn, noch in het gebouw zelfs een besmettelijke ziekte heerscht, eu dat de gezondheidstoestand er beter is dan ooit. Het praatje is waarschijnlijk door een con current uitgestrooid ont de Bon Marché af breuk te doen. De afdeel ing Amsterdam der Hollandsche maatschappij van landbouw looft uit: 1. Eene gouden medaille en vijftig gulden voor de beste in Nederland gemaakte gnuboter (geen kunstboter) welke eene reize been en terug per stoomboot naar Nederlandsch Oost Itidië zal hebben gemaakt. De boter moet door de inzenders gepakt zijn in 'drie} vaatjes dubbel fust, elk inhoudende vijf kilo, voorzien van een ingebrand handelsmerk, in te zenden aan bet adres der afdeeling, franco, ten kantore der stoomvaartmaatschappij Neder land, in de Rietlanden te Amsterdam den isten Juni e. k. De boter zal per stoomboot van den 5den Juni geladen worden, op kosten der afdeeling, die zorgen zal voor de stempeling te Batavia. Daar rekent men zal de boter den i8den Juli aankomen en weder verzonden worden den 2ten, om vermoedelijk den 1 4den September weder te Amsterdam aan te komen. Aldaar zal een der vaatjes door eene commissie worden onderzocht, het tweede door de zorg der afdeeling ingezonden worden ter tentoonstelling der maatschappij te Leiden en het derde naar die te London in de maand Oclober. 2. Denzelfden prijs voor vijftien blikjes, ieder inhoudende een kilo of twee Engelscbe ponden, te zamen in een kistje door de inzenders ingepakt en verder met inachtneming van al hetgeen 1 nierboven voor no. 1 is bepaald. Te Leipzig is een brandspuithuisje met spuit en materiaal geheel afgebrand Ér was geen water bij de band en de brandweer kwam zeer laat, zoodat er niets gered kon worden. Een brandspuit die zelf een prooi der vlammen wordt! Een zwemmeester die verdrinkt is daar nog niets bij Te Wilsum is op Paaschmaandag een geschil ontstaan tusschen een boerenarbeider en een kleerenmaker. De vrouw van dezen, die haren man wilde bijstaan, werd door de tegenpar tij de halve duim van de linkerhand afgebeten. De politie heeft zich de zaak aangetrokken Uit N. Diep meldt men ons van gisteren: Er zijn heden nog al garnalen gekord, die bier voor rekening van een Engelsche onderneming, gekookt en in kisten naar Engeland worden gezonden. Die onderneming heeft hier in het afgeloopen jaar een huis nabij den Zeedijk gehuurd, beeft dat geheel naar de eiscben voor zulk eene kokerij ingericht en geeft aan ver- daar hij zich zoo lieht door de woorden van zijnen neef gekrenkt gevoelde, dien hij zijn zoon placht te noemen en die met de felste smart van zijn leven worstelde. Nadat de Doge hem zoo plotseling had weggezonden, was Barbarello met zich zeiven te rade gegaan, hoo hij het verlangun naar Margeritha's schatten, de vrees voor den Raad en het ontzag voor Valerio, 't bo*t zou kunnen vcreenigen. Als hij den angst voor beiden tegen elkander woog, dan sloeg de evenaar door naar den kant van Nicolo Sagredo hij besloot dus aanstonds de weigering van Sarina en het gesprek van den Doge met zijnen neef, voor zoo verre hij 't beluisterd had, aan het Tribunaal medetedeelen. Daarna wilde hij rijn verslag, hoezeer eenigzins besnoeid, doen aan Margeritha CelsL Savina had den Ridder afgewezen, al zoo was de voorwaarde van Margeritha, die voor de procurator den kelder vol dukaten opende, vervuld. Het hing van zijne slimheid af, of hij van Margeritha de vervulling harer beloften zou verkrijgen. Eenmaal in 't bezit van de schatten, dan kon 't hem tamelijk onverschillig zijn wat er van brnid en brui degom werd. Hij haatte Savina, geljjk de padde de kapel, en bad indertijd aan de vergiften van dokter Olsi het beste gevolg toegewepscht. Hij haatte ook Valerio, want deze had hem gedreigd en lage zielen hebben maar weinig noodig om te haten maar bovenal had hij de verborgen dukaten van Margeritha lief als zijn rechtmatig, zuur verdiend en hem lang onthouden eigendom, on zijn begeerlijk oog zag reeds de poort van den kelder open. Wat Nicolo Sagredo nog nooit wedervaren was sedert de hertogskroon het hoofd van Donato Venier dekte, geschiedde hem heden hg werd door den Doge naar de scharlakenkamer geroepen. Nicolo Sagredo kwam, rustig en koud als altoos. De Doge hief het bleeke hoofd op: „Is uwe wijsheid nu ten einde, Nicolo?* ,Ik beken dat de slag onverwachts kwam," ant- scheidene menschen brood. De korders leveren heel gaarne aan die Engelscbe kokerij hun vangst, omdat die Engelsclien volstrekt niet kleingeestig zijn ten aanzien van de prijzen; ook werklieden betalen zij ruim, en de behoeftige lieden, die oin en bij hunne kokerij wonen, mogen altijd oin een goeden schep gekookte garnalen komen vragen, 't Is zeker een ander soort van En gelsclien dan die onze visschers van bun want en visch berooven. Men schrijft ons uit de Veenkoloniën der prov. Groningen. Is het wéér gewenscht voor den kleiboerminder is de landbouwer hier tevreden met deze, zoo ongewoon gunstige Maartmaand. Duizende hectoliters aardappelen worden aan den bodem toevertrouwd in de hoop op rijkere oogst dan in 't verloopen najaarDe veengrond is uitne mend geschikt voor den aardappelfabrieksbouw Die aardappelen zijn over 't algemeen slecht en behebt met een «reukje*, zoodat de naam van Turken zeker niet alleen voorkomt, omdat ze door de schippers hier uit Constantinopcl ingevoerd zijn. De boer is meer gesteld op flinke qualiteit dan hoedanigheid-, hij verlangt slechts dat er goed geschudgerooid, wordt: hoe meer mudden, hoe meer keeren f 1.20 a i.3o of i.5o. Dat er duttende hectaren met dat gewas bebouwd worden blijkt wel uit het feit, dat alleen in Veendam, buiten de talrijke fabrieken op andere plaatseneen JOtal aardappelmeel fabrieken in werking zijn, waaronder enkelen die 1000 hectoliters per etmaal kunnen veror beren Is het in 't algemeen te hopen, dat 11 den boerenstand welga, in de Veenkoloniale dorpen zich, meerendeels zonder handel van buiten, zelve moeten behelpen IFe hopen dat het spreekwoord bewaarheid worde: Gaat het den boer goed, dan is alles bij den nerinqdoenden stand vol moed.* Als een zeldzaam voorkomend geval deelt men ons mede, dat eene koe, te Eesterqaf gemeente Lemsterland, drie springlevende kalve ren heeft ter wereld gebracht. In de Zuiderzee moet thans zoo enorm veel harinq worden gevangen, dat geheele vaartuigen met die visch beladen hier en daar worden heen gezonden, teneinde de haring als mest op de landerijen te bezigen, De vermaarde Amerikaansche biljartspeler Garnier heeft voor eenige dagen te Antwerpen al zijn vroegere heldenfeiten overtroffen, door achter elkander ioo3 caramboles te maken in 75 minuten. Men heeft oorkonde van dit feit opgesteld die door 35 personen is onderteekend. -- Een der nieuwste nieuwigheden uit het won derland, Amerikais het huizen bouwen van katoen en stroo. Tot dat doeleinde maakt men onbewerkt katoen van de minste soort, afval die op de velden is blijven liggen het aanveegsel van fabriekenin 'l kort alles wat anders zou worden weggeworpen, en door de papierfabrikanten niet gebruikt kan worden, tot een deeg, dat later zoo nart wordt als steen. Dit bouwkatoen wordt daarop mei eene zelf- woordde de Vice doge, wien 't niet scheen in 't oog te vallen, dat de vorst reeds na weinig uren bekendheid met al het voorgevallone bij hot Tribunaal vooron derstelde „Savina blijft ons nog steeds een raadsel. Uw neef zal zijn leven lang daar naar hebben te raden „Valerio heeft van Savina afgezien|'* zeido de Doge. „Elke dwang, dien men op hem of op Savina uitoefent, zal hem slechts des te sneller in de armea onzer vijanden voeren.* „Valerio zal wel anders beginnen te denken, wanneer Savina uit den kerker de armen smeeteend naar hem uitstrekt.* „En ik zeg u, maak nwe plannen, zonder op Valerio te rekenen,* zeide de Doge ernstig en op waarschu wenden toon. „Wij hebben hem noodig,* hernam Sagredo een voudig. „Eens was bet huwelijk wenscbelijk, nu is het uoodig. Wij moeten handelen. Het volk verveelt zich. De naam Pesaro is reeds de strijdleus der ontevredene nobile. Gij weet, wij hebben voorzorgs maatregelen genomen om de kiemen des oproers te ontdekken en binnen weinige dagen zal de schrik binnen Venetië zijne heilzame heerschappij voeren. Maar deze heerschappij kan niet altoos duren. Niets wordt zoo spoedig door de gewoonte verstompt, als de vrees. Na de schrik hebben wij de verzoening noodig tusschen de partijen, verstrooiing voor het folk.... En daarvoor moet de bruiloft van uwen neef zorgen....* Do Doge was bedaarder, maar niet gelooviger geworden. „Gij waagt het, de gevoelens en daden van een geheel volk vooruit te bepalen, Nicolo ma*T too, dat gij u niet in het hart van mjjnen neet vergist.* t „In het ergste geval zal zijn hart gehoorzamen, antwoordde Sagredo. de „En wanneer het niet gehoorzaam*. Doge, angstig en opmerkzaam, en sl<-CJ 0 liefde was in zijnen blik te leze»*

Schager Courant | 1880 | | pagina 2