DE RIDDER AN VENETIë. Regen naar believen! De generaal Ruggles heelt onlangs aan een commissie uit den N. Atnertkaanschen Senaat een middel be kend gemaakt, waardoor bij beweert in staat te zijn, het.ad libituin te laten regenen. Hij beeft dan ook octrooi genomen op zijne uitvinding. Het procédé is zeer eenvoudig. Men brengt te midden van de wolken ontploffingen te weeg door middel van dynamiet of eenige andere explosie makende stof. Onder aan een luchtballon zou de stof opwaarts gevoerd en dan ontstoken worden door tniddel van een electrische draad of van een lont, die gedurende zekeren tijd kan branden. De generaal zal op zijn denkbeeld zijn gekomen door het feit, dat na sterke geschulsalvo's het niet zelden begint te regenen. De lieer Gualth. Kolff deelt in het Nieuws blad v. d. boekhandel mede. dat een Chinees te Batavia zich heelt gevestigd als boekdrukker. Jap Goan Ho heeft er uitgegeven een Chineesche almanak met het jaartal 1880. aan 't hoofd geflankeerd door de onmisbare Chineesche draken Het geheel is gesteendrukt inet Chineesche karak ters, uitgezonderd de maanden Januari. Februari, enz. met de dagcijfers, de eerste in het Hollandsch aan de onzen gelijk. De Chineesch-Indische al manak wordt van rechts naar links gelezen, aanvangende met den eersten dag van het 6de jaar van de regeering Kong Soe en eindigende met den 354*ten dag of van 10 Januari 1880 tot 39 Januari 1881. üp den rand prijken zeer kunstige figuren in roode inkt gedrukt, voorstelleude li dieren, een paaid, een geit, een aap, een veldmuis, enz, welke ieder een tijdvak van vijl jaren aanduiden, terwijl 0111 de zestig jaar niet het teeken van de veldmuis, gelijk nu, een nieuw tijdvak aanvangt. Tot zoover is alles Chineesch. Boven in het middenvak van den almanak echter staat een zeer leelijk geconterfeite lncomo tief met daaronder in Chineesche karakters en cijfers de vertrekuren van den spoortrein van Batavia naar Buitenzorg. Iets lager een alleraardigst plaatje, voorstellende een Chineesje met een palmtak (der overwinning?) aan de hand voorttrekkende een echt Indisch karbouw of bufleh Misschien moet deze de drukpers symboli- seeren. Daaronder staat wederom in Chineesche karakters »dat de drukker-uitgever Jap Goan Ho zich beleefdelijk aanbeveelt voor het leveren van allerlei soort van drukwerk In de Pruisische provincie Posen heerscht op zeer veel scholen thans de granuleuse oog ontsteking. lleeds vóór eenige weken waren op liet seminarie te Evin 69 kweekelingen er door aangetast. Men zond hen voor 4 weken naar liuis. Nadat nu weder het onderwijs aan de inrichting was aangevangen, kwam de ziekte met hernieuwde kracht te voorschijn, zoodat er nu weder ongeveer 5o leerlingen door aangetast zijn. Op andere scholen is nauwelijks een enkel leerling vrij gebleven. Voor eenigen tijd zond zekere L te Parijs, duizenden cirkulaires rond, waarin hij de aan staande oprichting van een Fransch- Amerikaan,sch kantoor berichtte. Hij vroeg korrespondentcn tegen een maandelijksch salaris van iooaaoofr. Ruim drie duizend personen meldden zich aan L. antwoordde allen, dat zij waren benoemd en dat de boekjes met de namen der klanten hun weldra toegezonden zouden worden; voor die boekjes moest ieder korrespondent fr. 10 per postwissel overzenden. Natuurlijk voldeden velen aan die voorwaarde XXIV. Do veerman wachtte met zijn gondol op do bepaalde plaatsBeatrice wisselde de afgesproken woorden mot hem en ging met don Alvarez aan boord. De nacht was donker, geen tochtje bewoog de lagune toen zij door den zwijgenden schipper, die door haar gond was gewon non, tusschen de booge paleizen door werden weggcroeid. Het carnaval, de tijd van dwaasheid en overmoed was begonnen; uit menig verlicht schip, dat hen met muziek en maskers tegenkwam, werd de zwarte, zwjjgende gondel aangeroepen en schertsend riep men hun die er in zaten, toe, «lat zo zich eens moesten Tertoonen. Don Alvarez verschrikte bij elko plagerij van dien aard, zoodat door het onstuimig kloppen van zijn hart, Beatrice's hoofd, dat daartegen rustte, telkens op on uecr ging. En bevend verborgen zich beiden' in den achtersten hoek van het gondelkamertje. Daar kwam het Beatrice plotseling voor, alsof ze niet in de richting naar het vasteland voeren. Maar eer zij nog de zwarte jalousiën kon openen, lag de gondel stil. De Spanjaard kroop angstig in de kussens en Beatrice ging opstaan. „Het vasteland is nog uren ver af. Ik wil zien, waarom hg stil houdt. Zij boog zich ver uit het gondel venster, toen deinsde zij met een zachten kreet achteruit. „Wij zijn verraden! Laat ons met elkander sterven.. Zinneloos van angst drong don Alvarez zijne vriendin op zijde en stiet de deor van het gondelkamertje open, om le ontvluchten. Zij waren in het beruchte kanaal Orfano, aan den achter gang van het Doge paleis en hoog boven hunne hoofden teekende zich de Brng der Zuchten tegen den sterrenhemel af. Zwijgend en onbewegelijk stond de voerman, die hem hier gebracht had, achter ia de gondel en aan de en toen hij 30,000 fr. bijeen had verdweeu hij er mee. De nasporingen der politie waren tol nog toe vruchteloos. Een aanzienlijke familie te Riga begaf zich den 39 Maart 11. van een trouwpartij huis waarts, om de balkleederen aan te trekken, voor de nu vólgende danspartij. Toen men dit gedaan had, reden man, vrouw en twee dochters in een gesloten rijtuig, over het ijs van de nog bevroren Duna, naar de feestzaal. (Het ijs wordt in Rusland algemeen als weg gebruikt.) Doch zeer dicht bij den oever brak het ijs. De koeisier en een zoon sprongen nog van den bok, maar paarden en rijtuig verdwenen in de diepte, waar inenschen en beesten jammerlijk omkwamen. In balgewaad kwamen de lijken den volgenden dag te voorschijn De zoon is bijna krankzinnig van droefheid en de koetsier verloor bijna geheel de spraak. Men schrijft ons uit Venloo: De 16 jarige slachtersjongen H. Hendriks, die op raadselachtige wijze verdwenen was en dien men daarom vermoord waaudu, is teruggekeerd. De knaap had een kijkje in de wereld willen nemen en zijne reis tot in Frankrijk voortgezet, doch door honger gedreven keerde li ij van daar weder huiswaarts, en kwam Vrijdag avond in de ouderlijke woning terug. Zijn verdwijnen had heel wat opschudding teweeggebracht Iti het Suchteler boscb, waar de moord zou zijn voorgevallen, werd voor zijn zieleheid'gebeden en de goede naam van de slachterij zijns meesters had heel wat geleden, daar een bijgeloovige menigte elkander in het oor fluisterde, dat deze zijn leerjongen geslacht en worst van hem gemaakt had! Heden is te Amsterdam een nagemaakte rijksdaalder in beslag genomen. Een uitstekend product voor scheepsgehruik enz. werd onlangs uitgedacht, n. I. de zooge naamde vleeschbeschuiteii.» Volgens de vervaardiger wordt het in Engeland op de volgende wijze gemaakt: Men neemt 3oo gram versch, fijn gehakt vleesch zonder vet 55o a 575 gr. gist en maakt van het geheel, door toevoeging van een weinig water, een deeg. Nadat een en ander ongeveer drie uur aan een gistingsproces onderworpen is geweest, worden er beschuiten van gebakken. l)e vleeschvezel wordt gedurende de gisting in een volkomen opgesloten toestand gebracht en verliest de neiging 0111 in bederf over te gaan. Slechts zeer weinig keukenzout behoort hij het mengsel gevoegd te worden, terwijl een kleine hoeveelheid dubbel koolzure soda wordt aauhevolen om den zwak zuurachtigen smaak van het gebak te verdrijven. Met water gedurende ao minuten gekookt, ver krijgt men vau de beschuiten een zeer wel smakende soep. Woensdagmorgen ging Jan Groot Pz. van Andijk met paard en kar n.air Kokhuizen, met een 9 |arig jongetje en een volwassen passagier D. Hooiveld. Gelijk meer, kreeg het paard weer een aanval van kolderigheid. Zij waren toen op den Zeedijk bewesten den kathoek, Groot gaf het paard een tik met de zweep, wat vroeger altijd hielp, maar nu ten gevolge had, dal alles den dijk afging, behalve de twee mannen, die uit den wagen sprongen. Het paard kwam met zijn kop door den wand van een huis in een pottekas terecht en was terstond dood. De 9 jarige jongen, die was blijven zitten, kwam inut den schrik Vlij. trap wacktteu twee mannen. Een trok de gondel dicht aan den wal, de andere hield eene lantaren omhoog, wier schijnsel de donkere vloed bloedrood eti trillend weerkaatste. Geschiedde het door het wiegelen van het schip of door zijne vrees, don Alvarez viel op zijne knieën en onder zijn masker hoorde men zijne tanden klap peren. Beatrice plaatste zich met opgeheven handen voor don geliefde en declameerde: „Dood mij! Ik heb hem tot de vlucht verleid!* „Zwijgt en volgt,* antwoordde de man met het licht on ging vooruit. Door een gestrengen wenk van den tweede tot spoed aangedreven, stapten de vluch telingen aan wal. Don Alvarez kon zich ternauwer nood op de been houden, terwjjl Beatrice steeds declameerende met de handen in de lucht zwaaide. Eindelijk stonden ze in de kamer, waar het tribunaal heden zijn verhoor wilde houden. Gedurig geschiedde dit op cene andere plaats, om eiken verraderlijken aanslag te verijdelenook konden de medeleden in enkele bijzonder gewichtige gevallen al hunne macht en bevoegdheid om te straffen aan één hunner op dragen. Zoo vereenigde in de aangelegenheid van Savina thans Nicolo Sagredo alle macht in zijn eigen persoon. Hij stond, achter eene gordijn verborgennevens den Doge, die het niet gewaagd bad, tegen het bevel van zijnen Raad, zich verwijderd te honden bij de behandeling dezer zaak..„ Met eene liciite beving zag Donato Venier naar de ▼ermomden, alsof hij vreesde de toon der em lieve welbekende stem te hooren.._ Daar rukten de gerechts dienaars den gevangenen de maskers af en in komi- schen wanhoop staarden de twee meest allodaagsche gezichten van Venetië naar hen heen. Toen voelde Nicolo Sagrodo eene hand op zijnen arm en hoorde hij het stille maar hartelijke lachen van den Doge. Een gevangene in het huis van arrest te Beauvais is op een bijzondere manier 'uit zijn gevangenis Ontsnapt. Hij klom uit het venster van zijn cel en klauterde langs het dak naar den klokketoren van het gebouw. Daar maakte hij het touw van de (klok los, verlengde dat met zijn aan reepen gescheurde kleederen, liet zich daarlangs naar beneden glijden en ontkwam, zonder dat de schildwachten "iets van zijn vlucht bemerkten. Men heeft nog geen spoor van hem knnnen ontdekken. Dezer dagen heeft men te Guines (Fransch Belgische grenzen) een snoek gevangen, die 17 kilo woog en verscheidene eeuwen oud moet zijn, naar men zon opmaken uit een ring dien hü aan den staart droeg en waarop in het Spaanscb gegraveerd stond »Ik ben het eigendom van mijn heer, den Koning van Spanje Die snoek zou dus reeds te Guines hebben geleefd ten tijde van de Spaansche heerschappij Twee inwoners van Rotterdam, A. Koster en echtgenoote, herdachten Woensdag 1.1. hunne 65jarige huwelijksvereeniging. Beiden hebben den slag van Waterloo bijgewoond, de vrouw als mat ketentster. De Belgische bladen bevatten nog tal van bijzonderheden omtrent de verschrikkelijke ont ploffing in de kolenmijn du Bois de la llaie. Het aantal lijken dat terug is gevonden, bedraagt 48. Men vreest echter dat dit aantal nog met 9 vermeerderd wordt, 57 mijnwerkers ontbraken bij het appél. De slachtoffers zijn om zoo te zeggen doodgebliksemd, Sommigen hebben ver schrikkelijke brandwonden in het aangezicht en het lichaam bekomen eenigen zijn door den slag der ontploffing op verscheidene meters ajstand geworpen en afgrijselijk verminktandere hebben noch wonde noch kneuzing gekregen en zijn door het koolgas gestikt Onder de dooden zijn slechts 3 meisjes en of 5 vaders van huisgezinnende anderen zijn bijna alten jongelingen De begrafenis der slachtoffers is Vrijdag morgen gedeeltelijk geschied. Een zeker aantal lijken waren door de ouders der slachtoffers, die in naburige gemeenten wonen, opgeóischt en meégevoerd. 3t slachtofferswaaronder een meisje van 18 jaarwerden Vrijdag begraven. De kisten waren vervaardigd van wit hout, in 'f geel geschilderd en met gekleurd papier bedekt en voorzien van een zwart kruis. Op elke kist stond de naam van hei slachtoffer. De begrafenisstoet was in drukwekkend. Bijna al de inwoners der gemeente woonde in rouwgewaad den lijkdienst 1 bij, die met de meest mogelijke plechtigheid gevierd werd. Op het kerkhof wachtte een gapende kuil van 10 meters lengte bij 4 breedte ae 3t doodkisten. Deze werden een voor een in het graf neergelaten. Hartverscheurende tooneelen hadden aldaar plaats: hier hielp een grijze vader het lijk van zijn zoon tot aan den gapenden kuil dragen, daar hielden twee meisjes de doodkist van hun vader omkneld, en wilden ze niet loslaten, zoodat men ze haar met geweld moest ontrukken. Een meisje volgde het lijk van haren verloojde, de hand op de doodkist houdende eene moeder drukte een vurigen kus op de kist van haren zoon, vooraleer men ze in het graf neérliet. De laatste kist, die op het kerkhof gebracht werd, was gevolgd door zeven kinderen, zeven weezen, waarvan de oudste, een meisje nauwelijks l4 jaren was... „Een armzalig verliefd paartje, dat het knorren van eene strenge moeder ontvlucht. Is dat do afgrond waarin ik moet zieu, Sagrcdo Bijna lichamelijk voelbaar was voor den Doge de vreesolijko blik, dien Sagredo op hem richtte. Hij wist van dit oogenblik af, dat ook deze stijve onver biddelijke vertegenwoordiger der staatsgedachto een mensch was en even ijdel als de geringste dergenen die hij bebeorechte en dat Sagredo heui eerder" alle andere dingen vergaf, dan dat lachen. „Gij spot te vroeg, doorluchtige Doge! zeide Sagredo veelbeteekenend. „Het is waar, deze beide verwachtte ik niet. Toch brengen ook zij ons nader aan de oplossing van ons vraagstuk. Dat is de Spanjaard dien Bembo in het palazzo Pesaro gewoud heeft en eene van Savina's vrouwen, welke de staat niet in dienst waagde te nemen, wegens hire dwaasheid en babbelzucht. Misschien bewijst hare tong ons thans betere diensten.* Hij boog zich voor den Doge en ongemerkt ging hij nevens Alvarez staan en zeide bedaard „Ieder buitenlander, die zonder door zgnon gezant of in persoon aan de regeering daarvan me- dedeeling te doen, Venetië verlaat, moet als staafs- misdadiger beschouwd, weer binnengebracht en genoodzaakt worden, zich over de redenen van zijne vlucht te verantwoorden. Als hg het antwoord weigert, moet de pijnbank het afdwingen en blijft bij ook dan nog verstokt, dan moet men aannemen dat hij iets ten nadcele van den staat heeft willen ondernemen en hem terechtstellen.... Zoo luidt de wet, waarom zjjt ge gevlucht, don Alvarez?* De stem bleef den Spanjaard in de keel steken. Tevergeefs arbeidde zijne tong, geen verstaanbare toon kwam uit zijn mond te voorschijn. Toen wierp Beatrice zich op de knieën voor den Vice doge en kermde: Hij vluchtte uit lielde....*

Schager Courant | 1880 | | pagina 2