DE RIDDER VAN VENETIö. Latere Berichten. zoo goed het kon, maar geeft weinig hoop op het behond der vrouw. De moordenaar leefde nog, en is naar het, gasthuis vervoerd. De aanleiding tot deze misdaad is tot dusverre nog onbekend. De kleine rekenaar Jacques Y na ad i heeft onlangs op een soiree bij deu sterrekundige Flaminarion o.a. de volgende vraagstukken op gelost, waarvoor hij zich slechts twee minuten behoefde te bedenken. »De aarde voert ons door de oneindige ruimte mee met een snelheid van 29 kilometer per seconde. Hoeveel kilometer heeft een 8ojar«g grijsaard in zijn leven op die wijze afgelegd?* Antwoord: 77,120,000,000 kilometers. »Er sterft ten naaste bij «jen mensclielijk wezen per seconde Wahnrer al die zielen naar het vagevuur gingen, hoeveel zouden daar dan gekomen zijn sedert de geboorte van Christus? Antwoord: 59,328,288,000 zielen; de schrikkel jaren er on«ler begrepen. En dat alles rekent het wonderkind al spe lende, zonder eenige moeite, uit. Uit Breskens wotdt ons van 14 April gemeld Heden ochtend arriveerde hier de justitie uil Middelburg, ten einde zich te begeven naar eene woning tusschen het naburige Schoondijke en Waterlandkerkje, en aldaar onderzoek te doen naar een gisterenmiddag gepleegtlen moord op een meisje van circa 18 jaren, dat met afgesneden hals is gevonden. De dader is bekend doch voortvluchtig. Men is hein nog niet op het spoor. Van andere zijden vernemen wij, dat diefstal de beweegredenen tot den moord schijnt geweest te zijn. liet meisje, dochter van een landbouwer was alleen te hui®, en er wordt eene som van omstreeks f 60 uit het huis vermist. Omtrent den te IJzendijke gepleegden moord verneemt men de volgende bijzonder heden Dinsdag morgen vervoegde zich op de hofstede van Cornelis een tamelijk goed gekleed heer, die, onder voorgeven «lat hij voor eene Rotter- damsche vereeniging vee opkocht, met den bewoner naar de scliuur ging 0111 het daar aanwezige vee te bezichtigen. Aangezien dit niet naar zijne gading was, vertrok hij spoedig, na alvorens met de familie koffie gedronken te hebben. 's Middags tusschen 2 en half 5, tijdens de vader afwezig en de dochter alleen thuis was, is «Ie mooid gepleegd. Het slachtoffer is met een brood mes onthalsd. en de moordenaar beeft zich met •een vijffrankstuk met de beeltenis van Vietor Eminanuël en een vergulden ring met plaatje, waarop een bloempje verrijkt. De vermoedelijke moordenaar B uit Biervliet, die ongunstig bekend staat, ongeveer dertig jaren oud, van middelbare lengte, met blond baar en geschoren baard; zijne Meeding bestond uit twee zwarte jassen en een grijze geruilen broek, terwijl bij een kastoren hoed draagt. Hij is vroeger uit den militairen dienst ont slagen. Uit Maastricht wordt ons gemeldt: De ontmoeting tusschen de Ne«lerlandscbe maiéchaussées, te Beek gestationeerd, en een zigeuner, die een grooten bruinen beer met zich voerde (vóór een veertien dagen in dit blad vermeld) zal voor den beerenleiiler de ernstigste gevolgen hebben. Hij weigerde aan den last der maréchaussees te voldoen 0111 met zijn reisgezel in bet bootje te stappen, dut hem over de rivier de Maas naar Belgisch grondge- XXVL Hoe lang Savina ook wachtte, fra Celestino kwam niet, en allengskens verbleekten ook de sterren, die hij zou moeten verklaren. De morgen naderde, bijna met smachtend verlangen zag Savina hem tegemoet. Met droomendo nieuwsgierigheid sloeg zij het wisse lend gewoel gadq, dat allengekens op het Groote Kanaal ontstond. Het watervlak was lang gedaald en het begin daarvan werd gevormd door een chaos van allo mogelijke voorwerpen, weggeworpen stroo, onbruikbare manden, lodigo flesscben, doode katien, dio in de bontste mengeling met de ebbe, Daar zee dreven. Daarna kwamen do groote, plompe lichters, die do vrachten nit de koopvaardijschepen, welke om hunnen diepgang niet aan wal konden komen, naar het vasteland brachten Slechts balf gekleede, op muiatleu gelijkende gestalten, schoven cle zware vaartuigen langzaam voorwaarts, de lange boomen met den schouder in het slijk der ondiepe lagune duwende cn langs bet dek op ee neergaande. Nevens deze logge gevaarten zag men kleine, platte booten voorbij glijden, de open barken der ambachtslieden. Hier stak een kunstig ingelegde kast van ebbenhout hare vergulde beenen in de luciit en de schipper had alle moeite om bet ranke vervoermiddel in even wicht te houden. Daar in die metselaarsbark werd de plaats van het gondelkamcrtje vervangen door een wandelenden kalkbak.... Dan kwamen de verkoopere an groente en hout met bun eentoonig geroep eene elegante, onoverdekte gondel, door twee roeiers pijlsnel voortgedreven, schiet tusschen de gemeene vaartuigen door een bleek maD, op wiens gelaat bied zou voeren, wijl zijne vrouw nog in een naburig dorp vertoefde en hij op haar wilde wachten. Toen nu de uitvoerders van de wet hem daartoe wilden dwingen, ontdeed hij (zooals wij in een vorig bericht ree«ls melden; den kolossalen heer van zijn muilkorf en kwain. met een stok gewapend, met zijn strijdgenoot op de man?cliaus««ies af. Een hunner loste zijn revolver op de aanvallers en trof man en beer met hetzelfde schot De beide gekwetsten namen thans de reis aan en werden te Recheim opge nomen Volgens de laatste berichten zal de zigeuner aan de bekomen vvnnd moeten sterven, terwijl zijn beer aan bet genezen is. De Italiaansclie senator Pepoli heeft aan alle vverkliedenvereenigingen in Italië een brief gezonden, om het volgende geval te verhalen, dat hem als president der werkliedenvereeniging te Castel San Pietro dall' Emilia ter oore kwam Op den 2de Paascbdag diende zekere Francesco Fabri, een vrachtrijder, zich hij hem aan, 0111 hein 700 liren, die hij opgespaard liarl. aan te bi«*len. Twee honderd moesten in de kas der Vereeniging gestort worden, en 5oo tegen 5 pet. uitgezet, om een kapitaal te vormen, waarvoor om de 2 jaar bij loting eene huwelijksgift van 5o liren aan eene dochter van een der leden kon worden uitgekeerd. Bij navraag bleek het den heer Pepoli, dat de man altijd hard gewerkt en zuinig geleefd had, zoodat hij zich met zijne familie in onbekommerde omstandigheden he vond. Het aangeboden* geld echter had hij alleen op Zon en feestdagen verdiend; dan greep hij zijne viool en speelde in de naburige dorpen; en het geld, dat hij op die wijze kreeg, heeft hij van der jeugd af aan lire per lire terzij gelegd, om eindelijk het ideaal zijns levens te kunnen bereiken en iets voor zijne medemenschen te kunnen doen, zötider zijne familie daardoor schade te berokkenen. Ik heb er mij geene rust voor gegund,zeide hijzelf, »maar nu ik ten laatste mijn plan veivuld zie, hen ik gelukkiger dan een keizer.» De senator Pepoli begreep terecht, dat dit opwekkelijk blijk van menschenliefde veeleer of tenminste even goed in alle couranten ver meld diende te worden, als wanneer een of andere rijke bij testament eene aanzienlijke som aan de armen of aan nuttige inrichtingen nalaat. Openbare teregtzitting1 gehouden door het Kantongeregt te Schagen op i5 April 1880. Veroordeeld D. H. te Oudcarspel. wegenshet laten loopen van een hond, niet voorzien van muilkorf, op tien openbaren weg te Oudkarspel, tot 2 geld boeten elk van f 3.subsidiair één dag gevangenisstraf J. P. te St Maartcnsvlotbrng, gemeente Zijpe, en G. de W. te Zijpe, wegens: het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staande gronden, ieder tot eene geldboete van f 3. subsidiair één dag gevangenisstraf. J..S. te Warinenbuizen, wegens: openbare dronkenschap in de gemeente Schagen, tot eene geldboete van f t.subsidiair één dag gevan genisstraf. A. S. Jzn. te Oude Sluis, gemeente Zijpe, wegens: openbare dronkenschap in de gemeente Zijpe, na veroordeeling binnen het laatste jaar voor gelijke overtreding tot eene geldboete van f 12.subsidiair dagen gevangenisstraf. G. S. en G. H- beiden te Petten, wegens diefstal van helm uit 's Rijks duinen te Petten «le ie. tot eene gevangenisstraf van één dag afmatting te lezcu staat, ligt daarin 't is llauro Bembo, de Avogador. II ij komt van eeoe uitspannings plaats, waar hij don ganschon nacht hoott gebrast en de matie blik, die hij verwijtend naar Savina's vensters worpt, schijnt haar voor zijne zelfverlaging verantwoordelijk te willen maken, vervolgens kwamen de huargondels met hunne bonte schaar van gapende vreomdelingen en hunne sluw lachende, leeghoofdige gondeliers. Met de eerste vrecmdciing'-n was ook een zonderling klein vaartuig onder Savina's venster verschenen. Do man, die het zittende voortrooide, stak een houten been voor zich uit en bodelde om aalmoezen. Loerend keek dio matr met één been rond dan schoot hij als een zeeroover naar eene gondel vol fraai geklec«le menschen; zijn gelaat legde zich in Ix^lelaarsplèoien„Een arme, oude man!" Ondanks de portière had hij ook Savina ontdekt. Het geldstuk, dat zij hem toewierp, viel in bet water. Toen vertrok het ootmoedige gezicht van den bede laar zich tot eene vloek, hij wachtte een poosje of de gift niet herhaald werd, maar Savina had zich afgewend. Dreigend schudde do bedelaar de vuist en reedde met een giftigen blik weg - ook hij behoorde immers tot de agenten van den Raad dor Tien cn twijfelde niet of hij zou misschien gelegenheid hebben zeffs die hartvochtige schoonheid te bespuwen.... En gondels vol soldaten varen voorbij, bont gekleede, overmoedige manschappen, die, door de rijke soldij van de republiek aangelokt, uit alle landen bijeen- stroomeD, om haar tegen do Turken te dienen. Zij knikte zelfs de trotsche dochters der Venetiaansche patriciërs vertrouwelijk toe, gereed elke dwaasheid met den degen te verdedigen, terwijl verachting slechts hunnen spotlust opwekt. Ook de leerlingen van de door den Doge Antonio Pcsaro zoo mild en de 2e tot eene geldboete vau f 0.5o subsidiair één dag gevangenisstraf. Allen zijn tevens veioordeeld in de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. P. de B. te Callantsoog, beschuldigd van diefstal van helm uit de duinen onder Caïlantoog is vrijgesproken met veroordeeling van den Staat 111 de kosten. Gaarne vestigen wij de aandacht van liet publiek op de goedkoope gelegenheid, die blijkens achterstaande advertentie op Woensdag 21 «lezer door de Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij wordt gegeven, om de Tentoonstelling van de prijzen der verloting ten behoeve van den watersnood, in den Haag, te bezoeken. Wij twijfelen niet of van deze galegenheid zal een zeer druk gebruik, worden gemaakt. Omtrent den moord in de IPiegelstraat in de gemeente Hieuweramstel vernemen wij nog dat de dader genaamd is Adriaan Dekker en zijn slachtoffer Petronella Groen huizen, huisvrouw van Cornelis Paap, en dat beiden vermoedelijk aan de gevolgen der verwondingen niet zullen bezwijken. Dekker is in het Binnengasthuis opgenomende vrouw, die zwanger is, wordt te haren huize verpleegd: Geen van beiden heeft verklaringen kunnen afleggen die tot een juist begrip van de toe dracht der zaak leidenen op het oogenblik dat het feit omstreeks 10 uur in den morgen) plaats hadwas er slechts een knaapje van drie jaar in huis aanwezig. De steek aan de vrouw is toegebracht met een stokdegen zonder handvat geen bajonet), in de linkerzijde. Zij had nog kracht genoeg om aan eenige buren die toeschoten toe te roepen terwijl ze hun den degen toewierp «daar heeft hij mij mee gestokenen zeeg toen neer. Dekker, die na de mislukking der ontploffing van met kruit gevulde pijpendoppen zich meteen broodmes half den hals afsneedzeide bloedend op den grond liggend: »G. d verd..., zoo ver geloopen, haar gestoken, was ik maar dood.» Het gerucht wil dat Dekker wraak is komen nemen over weigeringen die hij vroeger, toen hij kostganger was, van de vrouw omtrent zekere voorstellen heeft omvangen. Hij is gepensionneerd militair, was zonder beroep, en had het plan zich aan te melden aan het Invalidenhuis te Leiden. - Omtrent den te Yzendijke gepleegden moord wordt nog bet volgende gemeld Het onderzoek der deskundigen heeft doen blijken dat de verwonding is toegebracht juist onder de onderkaakhet mes heeft het strot tenhoofd en het tongbeen doorsneden en is ge drongen tot in den derden halswervel. Het slachtoffer schijnt bezig geweest te zijn kousen te stoppen, en werd gedood met het broodmes, waarmede zij de draden afsneed, tij dens haar vader in den boomgaard werkte. De vermoedelijke dader, die indertijd naar de hand van zijn slachtoffer moet gedongen hebben, is nog niet opgespoord en waarschijnlijk naar Belg ie gevlucht. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van i3 tot en met 15 April 1880. GeborenGeene. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Geene. OverledenJacobus Kamp, oud 18 jaren. ondersteunde school voor vorbocldcnde kunsten varen voorbi|, zwaaien met hunne mutsen en h -ffen vol goostdrift eon jubelkreet aan. Zorgvuldig voor hunno blikken verborgen, zag Savina naar de opgewonden j«indelingen, wier gojubel haar hart zeer deed. Daar hield plotseling eeno zeldzame gondel bij het paleis stil. Het kleed was wit, hot gondelhuisje wit geverfd, de roeiers zelf droegen grof wit laken. Aan de riva gekomen steeg een witte monnik uit de gondel en kwam langzaam de trap van het huis op. Hjj was van do geleerde orde der Armoniërs, tot welke ook fra Celestino behoorde. Verschrikt ijlde Savina den pater tegemoet met do vraag, of haar biechtvader ziek was. „Do prior zendt mij naar u toe, om te vragen, mijne dochter, wat gij van hem weet," antwoordde de monnik. „Sedert verscheidene dageu ontbreekt bij bij het morgengebed, waarbij allen, die tot de orde behooren, zonder uitzondering moeten tegenwoordig wezen.* Verbleekend staarde Savina den bode aan, alsof ze zijne woorden ternauwernood verstond. Zij had haren leermeester nooit anders gekend dan oud en sedert lang vergeten, dat hij kon sterven. „Wij hebben hem overal gezocht," zoo besloot do monnik zijne rnededeeling, „wij smeekten zelfs den aardschen rechter om hnlp, maar kregen slechts hot zonderlinge bescheid, dat we ons om fra Celestino niet meer moesten bekommeren. Hoe zonderling dat ook klonk, nog hoopten wij, den verloren broeder bij u te vinden. Zeg ons om den wil der heraelsche barmhartigheid wat gij van hem weet." Met een zonderlingen strakken blik zag Savina den smeekende aan en zeide: „Zoekt in do kerkers der inquisitie of op den bodem

Schager Courant | 1880 | | pagina 2