Gemengde berichten. DE IvII'DER VAN VKNËTIe. en hebben we weinig gelijkenis meer met de oude Hollanders, die er een eer in stelden groot te zijn, omdat bet hun land groot maakte. Dit is nog zoo in Engeland. Nu tracht men wel dit beginsel belachelijk te maken door het begrip van vaderland tot eene kleingeestigheid te ver lagen. Is dan, vraagt men, de verdeeling in Staten niet bekrompen en is onze hoogste titel niet meiisch te zijn0 Voorzeker is dit zoo. Het is onze hoogste titel. Maar die den hoogsten rang wil hebbenmoet de lageren verdiend hebben. Men kan geen Wereldburger zijn, zonder dat men burger is. Di t vergeet men en di^ is de fout. Naar wij van goederhand vernemen, zal de afdeeling «Schagen en omstreken», van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, vergaderen op Donderdag 6 Mei a. s. (Hemel- vaartsdagj-, 's namiddags 3 ure, in de kolfbaan van den heer A. Knikker te Schagen, tevens zal zij alsdan eene tentoonstelling houden van de teekeningen der leerlingen, die gedurende de cursus 187980 in het ornament-, hand- en bouwkundig teekenen te Schagen en te Zijpe, onderwijs hebben ontvangen en ten 5 ure de prijzen uitreiken. Verder vernemen wij met genoegen dat deze tentoonstelling, die voor ieder belangstellende gratis te bezichtigen zal zijn, een bezoek dubbel waardig is, van daar dat wij ons liefst van verdere aansporingen onthouden, tot nadere kennismaking met deze zoo nuttige tak van ouderwijs, waaraan bovengenoemde afdeeling hare beste krachten cu finantien offert. Gelijktijdig met de verkiezing van de periodiek aftredende leden van de l'rov. Staten, 1 1 Mei, zal te Winkel de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad plaats hebben. Te Warschau is een man gestorven van 1 18 jaren, die door 235 kinderen, klein en achterkleinkinderen naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. I11 den Haag had gisteren het volgende ongeluk plaats. In het Lange Voorhout geraakte het tuig los van een der paarden, gespannen voor het rijtuig van de dames J. liet paard viel,® en nu wilde de omstreeks 60 jjarige koetsier den bok verlaten om het defect te herstellen. On gelukkigerwijze bleef hij in den sprong met de jas aan de trede hangen, hierdoor sloeg hij achtetover, en kwam met liet achterhoofd tegen de straatsteenen terecht, welke val een hevige bloedstorting veroorzaakte. Onmiddelijk stelde de bewoner van een der nabij gelegen huizen zijne woning ojien, om den voor dood wegge dragen koetsier op te nemen en te doen verzorgen. Een aantal genees- en heelkundigen verleenden weldra bijstand, maar konden weinig hoop op behoud van zijn leven geven. Van Wege de Maatschappij van Land bouw in het arrond. Breda is weder aan een aantal landbouwers uitgedeeld eene groole hoeveelheid zaden van nog niet in deze streken geteelde groenten en nieuwe aardappelsoorten, XXIX. Daar begonnen het boofd en de zuil, waarop het stond, rich plotseliug te bewegen en terwijl Jacopo verbaasd de handon liet zinken, schoven buste en znil op zijde en in den wand kwam eene spleet te voor schijn, rauwelijks breed genoeg om een mensch door te laten. Haastig trad Valerio nader en wilde de smalle trap op, die zichtbaar werd Jacopo hield hem tegen. „Het is niet edel, geheimen na te vorsehen, waartoe het toeval n den weg wijst." „Laat mij begaan, wat ik zoek is 8avina zelve." Verblindend licht viel op den ridder, geschilderde hemelkaarten staarden hem aan, een ontzachelijke telescoop was opgericht naar de graauwe wolken, die snel van de zee naar het vasteland dreven. Een glans van vreugde hlonk, te midden vaD al den schrik, op 't gelaat van Venier en hij mompelde „Dat w at ons scheidt, is wél te hoog voor uw dolk en voor de wraak van uw en oom, hoog, als de sterren des hemels..." Toen vlainde weer de wanhoop over zijn gezicht en bevend hoorde Jacopo zijn luid geroep, dat al de echo's der groote zaal opwekte: „Savina!" Langzaam daalde de ridder naar beneden, en met verwrongen trekken zag bij den verschrikten Duitscben meester aan. „Zij is verdwenen. Er is niemand in 't paleis, die opheldering zou kunnen geven." „Verdwenen!" riep Jacopo ontzet. Hij wist wat znlks in Venetië te beteekeoen had. „Er moet iets vreeselijks voorgevallen zijn," ging Valerio ademloos voert. „Gij hebt mij uw leven eens aangeboden ik neem het thans aan voor Savina! Laat ons haar zoeken Een langen blik als tot afscheid wierp de bouw meester op het marmeren gelaat zijner Hcdwig; daarna verkregen van de Lekende firma Von Gröling en Co., te Berlijn Door eenige landbouwers werd in eene ver gadering der genoemde Maatschappij rapport uitgebracht omtrent de verleden jaar verstrekte iaden. Hoewel het jaar 1879 zeer nndeelig was voor land en tuinbouw, waren sommige dier zaden goed gelukt. Algemeen roemde men het St. Janskoren (rogge). Bijna allen hadden het nog tweemaal als groenvoer voor den winter gemaaid, het had niets door de harde vorst geleden, stond nu allervoordeeligst en beloofde eene groote opbrengst. Een Amerikaan die zich ten doel stelt, door liet volmaken van vuurwapenen den oorlog onmogelijk te maken, heeft dezer dagen te New Haven in Connecticut een tentoonstelling gehouden van door hem uitgevonden nieuwe geweren en kanonnen. Met de nieuwe geweren »vernielers« genaamd, kan men volgens den uitvinder 1200 schoten in de minuut doen. Het nieuwe systeem kan worden toegepast op vuurwapenen van alle grootte, van de gewone geweren af tot de grootste veldstukken toe, waarmee men twintig veertig schoten kan doen, duor ze een enkele maal af te trekken, terwijl de batterijen dragen tot op zes mijlen afstands en in een minuut veertig maleri de volle laag kunnen geven. Maar liet is de vraag of hij doorzijn uitvinding zijn doel hereiken zal, en of de volken, zelfs wanneer de «vernielers» worden ingevoerd niet nog de oorlogskans wenschen. Want wie er maar het eerst bij is 0111 zijn kanonnen af te schieten vernietigd zijn vijanden in een oogenblik. Bij het graven van een regenbak te Chieti beeft men een ingelegen vloer en muren met fresco schilderingen ontdekt, waarschijnlijk af komstig uit den tijd van keizer Tibcrius. Ook te Brading. op liet eiland Wight beeft men verscheidene Rotneinsche ingelegde vloeren ontdekt; een daarvan stelt een Baccbuslcest, een ander een gevecht voor. Gisterenavond omstreeks 10 uur. was in Den Haag een inarionier op de Kapelsbrug aan bet vechten niet tul van burgers Een patrouille slaagde er in hein te arresteeren, ofschoon zoowel de inarionier als de burgers, met wie hij gevochten had, zich met zooveel kracht tegen de arrestatie hadden verzet, dat een artillerist van de patrouille genoodzaakt was van zijn sabel gebruik te maken In het Achterom werd de patrouille opnieuw door een bende burgers aangevallen, en na een worsteling waarbij de sergeant konnnandant wijselijk geen.gebruik liet maken van de wapens gelukte bet den dronken troep den inarionier te ontzetten. «Gaande naast elk der zas paarden een lakei,» werd Zaterdagavond1 na tienen door Lei- dens straten een zoogenaamde proefrit gemaakt inet het onderstel van een wagen, welke in de aanstaande maskerade dienst moet doen. Daar boven bevond zich een soort van bak. waarin «de beeren der commissie», in allerlei veelkleurige pakken uitgedoscht, op losse banken gezeten waren, en daarnaast gingen een aantal fakkel dragers, «elks aangezicht met een mombakkes bedekt», alsmede de drager eener witte banier, met een opschrift dat bet tegenovergestelde van «Philips den Schoone», de hoofdfiguur uit den optocht, te lezen gaf, en dezen in een «dien overeenkomstige» houding voorstelde, Muziek: reikte hij bleek on ernstig zijne forscho rechterhand aan den Venetiaan. „Gebied over mij ik ben de uwe!" Met stuiptrekkende vingers beantwoordde Valerio den handdruk van duitsche trouw, toen maakte meester Jacopo zijn langen degen los in de schede en volgde den ridder, die stom maar vastberaden vooruitging. Zwijgend gingen zij over de Calle Pcsaro eu over de kleine Campo'B naar het Marcusplein.... Daar golfde de menigte her- en derwaarts, meestal vermomd en op scherts en spot uit. De burger stapte gaarne heel deftig in het Broglio en sprak zeer wijs en voor zichtig gelijk de senatoren, terwijl de nobili in do zaal van den Grooten Raad hem regeerden. Van daag was er eene bijzonder plechtige zitting, de Turken waren de koloniën weer genaderd en ni'-n hoorde daar stoute woorden en wapengekletter. Do beide mannen drongen door de wijze menigte heen, die reeds heel nauwkeurig wist, waar de sultan go- slagen werd, nog eer de oorlog begonnen was. Bijna ondoordringbaar was do menigte, die zich rondom een gemaskerden karnavalsrcdeuaar geschaard had, welke in de overoude dracht der voormalige volkstribunen van Venetië het regeeringsstelscl van den Raad der Tien met den bittersten spot geeselde. Niemand wist, wie dat stoute masker was. eene hui vering van vrees deed de verborgene gezichten ver- bleeken, maar eene koortsachtige nieuwsgieri"heid hield hen op die gevaarlijke plaats. „Dat was het oude vrije Venetië," riepfde'tribuun „het Venetië waar ieder veilig was, behalve hij, die regeerde, het Venetië, welks bevolking zijne doges de oogen uitstak en hen verbando eu dat-toch nooit onder 't juk gebracht werd.„. En thans Ziet om u been! Wel is het schoon en heerlijk in Yeoetië, nooit moede zweeft de zwerm van vreemdelingen rondom de procuratoriën, vrolijk gejubel wordt weerkaatst door de manden der Marcaskerk... Maar ziet gij niet den donkeren wolkenzoom van den Sirccco, die van de verre Apennijnen hierheen een draaiorgel en oorae Heinrich met zijn trompet. Het spreekt vanzelf dat er hij dezen onverwachten ommegank, nu en dan oo» opge luisterd door het afsteken van Bengaalsch vuur, veel nieuwsgierigen op de been kwamen. De jeneverstokerijen te Schiedam verslonden in 1879, 37 11» 111toen kilo rogge en 5o millioen kilo mout. Voor diezelfde inrichtingen waren l.3oo.ooo Lekloliter Duitsche steeukolen eu 91.200 bekioliter Engelscbe noodig, De gewaande krankzinnigen. Vietor Marie van Hecke, eigenlijk genaamd Erederik August de Mol die zicli krankzinnig hield, beeft meri.in liet tuchthuis te Leeuwarden van zijn krankzinnigheid geDezen. Zoodra .hij een vlaag kreeg, werd hem een ijskoud stortbad toegediend; deze methode had een zoo krachtige werking, dat de krankzinnige weldra verklaarde volkomen hersteld te zijn en geen baden meer te behoeven. Voor de uitrusting van de Willem Barents werd, evenals aan de beide vorige expedites, de benoodigden jenever aangeboden door de bh. Daniël Visser en Zn., te Schiedam. Van de bb. C. J. Boele en Zal., Kaïnpen, 2000 stuks sigaren voor de bemanning ten geschenke ontvangen. Onlangs was te Little Roak, in den Ameri- kaanscben Staat Arkansas een man aan een hart kwaal overleden en zijn talrijke bloedverwanten en vrienden waren 's avonds in een flaauw verlicht vertrek bijeen, om te waken bij bet lijk, dat onder een wit laken op een tafel lag. De daar aanwezige predikant sprak zeer ernstig over den dood en de groote reis, waarvan niemand wederkeert, toen hij plotseling in derede werd gevallen door een der bloedverwanten, die meend e liet laken, dal over den doode lag uitgespreid, te zien bewegen. Hij gaat naar de tafel, ligt een slip van het laken op, en deinst met een luiden kreet terug. Hij had gezien dat de doode bet boofd ophief. De beweging duurde voort, bet was duidelijk dat het lijk zich oprichte. en weldra zat het tot groote schrik der aanwezigen, recht overeind. Allen namen ijlings de vlucht, inaar na een korte wandeling in den tuin achter het buis hadden zij weer moed gekregen om in de kamer terug te keeren en de zaak nader te onder zoeken. De doode zat nog altijd rechtop, maar bewoog zicli niet. Toen de predikant hem de hand op de borst legde, vielen bet boofd en het bovenlijf achterover op de tafel, maar toen staken de beenen en de voeten in de hoogte. Er werd een geneesheer bij geroepen, en nu bleek weldra dut men hier met een schijn- schijndoode te doen bad, et» dat bet vermeende herleven niets anders was geweest dan een plotselinge samentrekking der maagspieren. Dinsdagavond jl., bij den aankomst van den spoortrein van St. Nicolaas te Hulst, bleef een der passagiers in een wagen zitten. De spoorweg- beamten lieten den man, die kennelijk den slaap der onschuld genoot, rustig, zitten, daar hi.ï blijkbaar een of meer stations verder wezen moest. Niet alzoo was de meening van de beamten der douane, die den slaap lang genoeg rekenden. De jaszakken van den slaper schenen goed gevuld, en ofschoon men eerst in den waau verkeerde dat die uitsluitend toilet-artikels bevatten, dreven zij de nieuwsgierigheid zoover eu snuffelde schuift Nu trekt bij zwart op boven bot eiland Guidecca, de schaduw zijner middernachtelijke vleugels zwoeft boven duizend masten en donker wor It de koepel Maria delta Salute... De Oliukendo lagune krult op, met woest geweld grijpt de zoon der woestijn tussclien de tallooze gondelvloot aan den molo en bij vlagen veegt hij over de piazetta en schudt de tra liën aan den voet van de.i klokkentoren.... Roodgeel schijnt de zon van Venetie hier en daar uit do scheuren der wolken en op het marmeren plaveisel rekt zich reusachtig groot de leeuw van San Marco uit, de gouden paarden van Byzantiuin bewegen zich, in de galerij van bet Dogepalcis sluipen donkere schaduwen en met versch bloed beschilderd, verheffen zich twee zuilen scherp afstekende bij het witte marmer der andere. Wien de giftige Sirocco daar verrast, dien treft hij ook in het hart voor het wakende oog openen zich de graven en uit de steenen van Sansroin en B011 maakt zich een chaos van gestalten los. Hek zijn Venetianen, want zwart is hun gewaad, dat de edelman zoowel als de burger draagt; zwart de toga van dei. senator; zwart de gondel waaruit hij stapt; zwart zijne ziel, gereed tot het. zwartste verraad, zoo wil het de Raad der Tienzwart het masker, dat het aangezicht bedekt, slechts hier en daar een niet verborgen gelaat, bleek vau vrees en bleek de hand, die bevend naar den dolk grijpt, om voor het welzijn van het vaderland deu liefsten vriend te ver moorden Een heete adem van onnoembare verschrik king waait om mij heen, de maskers en de bleeke aangezichten zien mij aan met de glazige oogen *an doodenV at wil de leve:,de hier in de republiek des doods Is hier geen bravo om hem met den dolk to doorsteken? Verdrinkt hem in het kanaal Orfano! Het staatsbelang eischt het! Neen, fluistert men, dat maakt gedruisch men gevo hem vergif...." De kring der toehoorders, die zich rondom den redenaar geschaard hadden, was steeds grooter go* worden. Hoorbaar lachte de tribuun onder zijn masker, toen

Schager Courant | 1880 | | pagina 2