J HOORN, 5 Moi. Kaas: Ter waag gowogon 158 stapels, wegondo 38t93 kilo. Hoogsto prijs: kleino Hooi f 43.25; Commissie id. f Middelbare f i)K KID DER VAN YENETIë. M arkttoerichten. aan t Zand te Zijpe, door de dfdeeling Schagen en Omstreken der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst ondersteund. Niet alleen de muurvlakken waren bedekt met teekeningen van allerlei aard maar ook in bet midden der zaal was eene inrichting gemaakt die eveneens aan beide zijden en aan de beide einden met het product der teekeningen behangen \vas. Kwantiteit en kwaliteit in aanmerking nemende zouden wij kortheidshalve kunnen constateeren dat, voor de betrekkelijk kortentijd dat dit teeken- onderwijs gegeven is, flinke vorderingen ziju op te metken, zoowel in het bouwkundig als ornament handieekenen bij voorgaande jaren vergeleken. Ten vijf ure werden prijzen uitgereikt, elk met een gepaste toespraak door den voorzitter der afdeeling bovengenoemd, als volgt Bouwkunde Schagen. N. ie. prijs 3e. studiejaar L. Stöve te Schagen een cirkelpasser in etui. E. 2e. 3e. Jb. Spaans Barsingerhorn een trekpen. Bouwkunde 't Zand. O. 2e. studiejaar K. Beek aan 't Zand een koper tnel zwarthouten belbuis. Ornament en liandteekenen. F. 2e. studiejaar J. Streek van Schagen een verfdoos compleet. Q. ie. A. Droog van Barsingerhorn sier letters en teeken albums. A. 2e. studiejaar C. Beuzem van 't Zand een zakportefeuile. G. ie. J. Hagenaar van 't Zand sier letters en teeken albums. Onderwijs werd genoten in het handieekenen en ornament. Schagen t3. 't Zand 7- Bouwkundig teek. Schagen 17. o 't Zand a, alzoo gem. door 4a leerlingen. Na het uitreiken dier prijzen werd een hartelijk woord van dank gebracht door den voorz. aan allen die tot het succes van het teekenonderwijs meêgeweikt hebben, en daarna de plegtiglieid met een woord van aanbeveling besloten. (Met de vooropgestelde letters waren de teekeningen [gemerkt, zoodat niet de persoon, maar alléén zijn werk kon svorden beoordeeld.) Men schrijft uit Hoekscliewaard dd. 4 Mei- De handel in oude aardappelen is dit jaar gering. De drukte, die er anders zijn kon, vindt men thans nergens. De qualiteit is dan ook veel minder De prijzen varieeren van f 3 tot f 4. Het dagelijksch bestuur van de kleine gemeente S., in Limburg, is door een jong juf fertje een weinig bij den neus genomen. Het ontbrak in die gemeente reeds sedert lang aan verloskundige hulp, zoodat burgemeester en Wethouders besloten een meisje uit die gemeente te zoeken, en haar op hunne kosten naar Am sterdam te zenden om aldaar dc lessen bij te wonen aan de inrichting voor vroedvrouwen Weldra had men een geschikt persoon gevonden en nu draalde men niet haar de lessen te laten volgen. Alvorens men haar ecliter liet gaan noodzaakte men haar eene verklaring te teekenen waarbij zij zich verbond, zoodra zij hare studies voleindigd zou hebben, minstens tien jaar lang zich in deze gemeente te komen vestigen. 9 Na een goed volbrachten studietijd kwam de jonge dame te S. terug en weldra bevond zich XXXII. Behalve uwen neef en Savina bebhen wjj geenen gevangene van belang De stad is zoo stil als het graf en trilt nog na tot in bare fondamenten van den boefslag der Paduanen. Wij hebben geene zeden om gevaneenen te bewaken, die in vrijheid niet meer gevaarlijk zijn.* Met smartelijken spot om de lippen hoorde de Doge hem aan; daarop sprak hij zacht: „Gij zjjt verstandig, Sagredo! Gij onderdrukt omwentelingen, die nooit plaats gehad hobben en zoekt het geheugen dergenen, die ia uwe macht gevalkn z>;n, uit te blussclien, zoodat zij zelfs hunne eigenu deucd vergeten: maar den bittersten en onverzoerlijksieD vijand uwer daden hebt gij vergeten. Dwaas, die ge zijt, dat ge kondt gelooven, dat de vrees voor mijn eigen leven langer dan één oogen- blik roaeht over mij zou hebben en dat ik den zoon mijns broeders, die duizendmaal beter is dan gij en ik, levend zou laten Terrotten, zonder eene hand Toor hem oit 10 steken! "Werp mij in nwen diepsten kerker, of dood mij, zooals wij Antonio Pesaro gedord hebben; anders sla ik met mijne halfvergane grijsaards!; and uw met bloedbevlekt kaartenhuis uiteen!....* Het gelaat van den Doge brandde met koortsigen gloed; zijne oogen gloeiden en zijne gebalde vuisten heefder.. De Vicedoge was niet in staat zijne onrust geheel onder het gewone metalen masker te verbergen' „Gil speelt met ernstige dingen, vorst! zeide hij vermanend. „Spelen?* sprak de Doge met een schellen, akeli- gen lach. „Uw speeltuig was ik, zoo lang er niets aan verbeuid was, dan mijn eigen met misdaden bezoedeld aanzijn. Nu is er meer mee gemoeid en met blijdschap werp ik het onteerde purper n voor de het dagelijksch bestuur ten harent, om haar een tarief te overhandigen, waarnaar zij hare ver loskundige hulp moest verleenen. De misschien te Amsterdam wat te veel geëmancijieerde jonge dame antwoordde echter, dat zij zich door die heeren geen wetten wilde gesteld zien, en dat zij zelf haar tarief zou regelen; indien dit de heeren niet mocht bevallen, zon zij wederom vertrekken. Weldra deed zich daartoe een schoone gelegenheid voor haar op; er was namelijk eene vacature in de gemeente Bergen, in Noordbrabant. Het meisje schreef en kreeg de betrekking. Spoedig diende zij haar ontslag in en vertrok naar hare nieuwe standplaats Het dagelijksch bestuur van S. had inmiddels lijdelijk toegezien men meende dat het meisje niets kon verrichten omdat men in het bezit was van de door haar geteekende verklaring. Ongelukkig was men er niet op bedacht geweest, dat, toen het meisje de verklaring teekende, zij nog niet meerderjarig was. en derhalve hare handteekening van nul en geene waarde was. Thans is de op kosten der gemeente gestudeerde vroedvrouw naar eene andere plaats vertrokken en wederom de gemeente S- zonder verloskundige hnlp. Een zeer mager man, die een in 't oog loopend dikken buik had, is door de Amster- damsche jvolitie in de Vijzelstraat verlost van een zak met kotfijboonen, dien hij op deze wijze zocht te verdonkermauen. Een lojarig zoontje van den landbouwer T H. te Epedat zich vermaakte met, in een touw in een ajijielbooin te schommelen en zich daarna rond te draaien, beeft zicli daardoor om' 't leven gebracht. Het touw sloeg namelijk al draaijend het knaapje om den hals en in dien toestand bleef hij hangen. Zaterdag namiddag jl is te Sneek een kind van anderhalf jaar verbrand. Het was door de moeder in een tafelstoel gezet, waarin vuur was, en daarna zonder toezicht gelaten. Thuis komende vond de vrouw het kind in deerniswaardigen toestand, en na eenige uren van smartelijk lijden is het overleden. Een rechtsquaestie om iemands eigen beenen behoort zeer zeker tot de zeldzaamste gevallen, maar in Amerika verre van onmogelijk. Een chirurg Inid een gentleman geamputeerd, en beschouwde de afgesneden ledematen nu als zijn eigendom, zette ze op spiritus en stelde ze in het iniVseuui der stad Washington ten toon. De oorspronkelijke eigenaar, wiens naam op de flesch stond, vönd die zaak echter niet naar zijn smaak, en deed den heelmeester een proces aan. De rechtbank zal dus hebben uit te maken, of iemend na een ojieratie eigenaar van 't verlorene blijft, en wordt de zaak ten gunste van den klager uitgewezen, dan zullen er nog meer processen volgen; want ook van andere lijders zijn geamjiuteerde ledematen in boven genoemd museum te zien. In 't logement het «Bayerische Hof« in Netirenheig logeerde onlangs een Engelschman, dien, toen hij 34 jaar oud was, een kaartlegster voorspeld had.- 'dat hij vier weken na 't betrekken van z(jn nieuwe woning sterven zou. Daar hij zeer liijgeloovjg was. zeide hij dadelijk de huur van zijn jias betrokken woning op, en begaf zich om zijn onverbiddelijk noodlot te ontgaan op reis. voeten en smeek ab de geringste mijns volks op de opeubaro markt om wraak en erbarming voor Valerio Vonetiö zal luisteren naar de stem van zijn voormaligon Doge. De rossen der Paduanen konden de lichamen vertreden, maar do wrok wegens uwe misdaden glimt in do harten voort. Één woord en hij wakkert weer op tot eeno heldere vlam' Gelijk stumperachtige artsen, die slechts met vergif en ijzer genezen, hebt ge zooveel aan deH staat omgeknoeid, dat alle banden, die hem bijeenhielden los gingen en slechts een chaos overbleef waarin gij eens zelf zult verzinken. Want met den schrik hebt gij de vrees gedood en de wanhoop treedt in hare plaats....* Sagredo deed een stap achteruit, alsof hij zjjne gerechtsdienaars teeen zijn eigen vorst wilde te hulp roepen, maar hij gevoe'.de misschien, dat er eenige waarheid in de woorden van den Doge lag. Hij drong den haat terug in de diepste schuilhoeken van zijn hart en bet was alleen het overleg, dat uit hem met bedaarde stem sprak: „Gij weet, dat wij niet straffen, uit lust tot straffen, ofschoon uw neef den pjjnlijksten dood verdiend had, dewijl hij de rnst van allen zoo misdadig door blind woedenden hartstocht gestoord heeft. Wij weten ook te vergeven, wanneer het belang van den staat het vergund of eischt. Gij hebt gelijk, Doge, niet .alles wat nwe raadslieden bedoelden is bun gelukt; want op de laagheid der menigte lijdt het beste plan sehipbreuk en het was niet vooruit te zien, tot welke euveldaden de bloedverwant van eenen vorst in staat was. Wij gaan sleehts ongaarne verder op de baan van rechtvaardige vergelding, dio wij hebben betreden. Wij zijn bereid om den wil Tan o zeiven en van 't staatsbelang, uwen neef ver giffenis te schenken en hem weer op te nemen in de hooge kringen, dio wij hebben te beschermen en die hij wilde vernietigen. Maar wij kunnen dit slechts onder ééne voorwaarde dat hij voor denzelfden Grooten Baad, waarvoor hij in n de majesteit der Bepubliek heeft beleedigd, op de knieën om vergiffenis vrage Het was de t6 October 1823 dat hij zijne vaderstad Liverpool verliet. Sedert dien dag reist hij rusteloos de wereld door, blijft in geene stad en hotel langer dan 14 dagen en hij is reeds 56 jaar op reis. Onlang vierde hij in een der voornaamste logementen te Mnnchen zijn qosten geboortedagmaar hij ziet er nog gezond en frisch als een vijftiger uit. Er is haast- geen logement in de beschaafde wereld, waarin hij niet eenige dagen vertoefd heeft; maar nergens langer dan veertien! Woensdag avond, bij de aankomst van den laatsten trein te Harlingen, stond het rijtuig van den heer M. B., van Kimswerd, voor den overrit van het spoor te wachten, toen het paard, verschrikt door het fluiten van de locomotief, achteruitreed en, niettegenstaande de twee knechts bij een wagen stonden, in de spoorsloot neerkwam. De heer B een zeer groot en zwaar man, zat achter in het rijtuig en is, zoo 't schijnt niet daaruit kunnen geholpen worden, althans, toen geneeschkundigen uil de stad ter hulp schoten, was bd reeds een lijk. Benoemd: tot hoofdonderwijzer te War- menhuizen de Heer P. Benjaininsete Zaandijk. AMSTERDAM, 7 Moi. De prijzen der aardappelen waren beden als volgtFriesche Jammen f 2.30 a 2.50; Friesche Engolsche f a Proisische gele f 0. a 0 dito witte f dito roode f 1.50 a 3.75; dito blauwe f a Saksische f 1.25 a 4Hamburgers f3.a 5.75; Zecuwsche pooters f 0.50 a 0.70; Groningers f a Bovonm. Roodo f a Russische f a Stettiners blanke f a roode dito f a Ronde Wolkammers f 0.— a f 0. ZAANDAM, 5 Mei. Ueden waron alhier ter markt aangevoerd 8 stapels kleine Kaas. Hoogste prijs der Hooikaas f 34 Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 5 tot en met 6 Mei 1880. Geboren: Cornelia Hillegonda, dochter van Cornelis Wit en van Neeltje Groot. OndertrouwdGeene. Getrouwdidem. Overleden: idem. Burgel. Stand der Gemeente St. Maarten Ingeschreven van 6 April tot 6 Mei 1880. Geboren: 20 April. Simon Nico laas, zoon van Jacob Bakker en van Elisabetli Wit. 26 dito. Trijntje, dochter van Willem Pronk en van Neeltje van ZooneU. - 27 dito. Anlje, dochter van Johannes Wilhelmus Pontvuijst ei» van eri de woorden herroepe, die hij, als in een vlaag van waanzin verkeerende, in onze togen woord igbeid heeft uitgesproken.* „Dat doet Valerio nooit,* zeide de Doge zacht. „Dat kan hij niet, want hij had gelijk. Nu kuilt gij enkel zijn lichaam dooden, maar zijn roem zat voortleven in 't geheugen van alle edolen. A Is bjj zich naar uwen wil schikte, ware hij nog maar een schim van zich zeiven en zijn naam ware vóér hem zeiven gostorven. „Wellicht is het leven van Savina hem meer waard, dan zijne eigene misdadige woorden 011 de bewonderiug der dwazen....* Ontzet zag de Doge Sagredo aan. „Uw brein is rijk aan hulpmiddelen, Nicölo!* zeido hij huiverend. „Maar ik heb nog meer afgrijzen van uwe goedheid dan van uwen toorn. De keus die gg Valerio geeft, is uwe zwarte ziel waardig. Gij wilt van zijne liefde den worgengel zijner eer maken, maar gij rekent buiten mij, Sagredo f Mijne zwakheid heeft Valerio in eenen afgrond gestort, mjjne liefde zul hem niet nog dieper daarin stooten. Liever wil ik met de geringsten van uiijn volk aan zijne zijde stormenderhand vallen....* Onbewegelijk eD zonder een teeken van inwendige aandoening bad de Vicedoge toegeluisterd. „Gij vergeet één ding, doorluchtige Doge!* glimlachte hij tbans. „dat het zelfs dan vorst niet geoorloofd is kerkers te openen, die het Tribunaal geslotea heeft en dat ik slechts de toestemming van één mijner ambtgenooten behoef en het schoone hoofd van uwen jeugdigen neef rolt in het kerkorzaDd, of bet groene water der lagune sluit zich voor altoos over zijne stoute plannen. Ook de persoon van den Doge is niet onbereikbaar voor onze rechtsmacht. Bedenk dat, Donato eDier en wind u niet langer op met groote woorden, gelijk uw neef, maar help mij, om hem te helpen Dreigend was het rustig verschrikkelijk koude oog van den grijsaard op het gelaat van den Doge

Schager Courant | 1880 | | pagina 2